Od svakog se može izgubiti

graz medMladi hokejaši Medveščaka pretrpjeli su poraz koji im je zasigurno najteže pao u ovoj sezoni. Uspješnija od Zagrepčana bila je slabašna momčad Graza koja je u prethodne 32 utakmica zabilježila jednu, jedinu pobjedu. Nakon "crnog vikenda" 21. i 22. siječnja u kojem su "medvjedi" odigrali dvije utakmice sa po dvije postave na svakoj teško je pronaći riječi kojima bi se opisala razina poraza u Grazu. Medveščak je nakon tvrde i zatvorene prve trećine gubio 1:0 pogotkom primljenim u završnici trećine. U nastavku susreta gosti su "nestali s leda". Štajerski sastav imao je punu premoć koju je okrunio s još dva pogotka. Gosti su se trgnuli u posljednjoj trećini u čijem su prvom dijelu smanjili zaostatak. Pokušaj neuobičajeno ranog rizika igranja bez vratara dvaput se obio Zagrepčanima o glavu tako da je drugi zgoditak gostiju samo ublažio (ako je to uopće bilo moguće) poraz na 5:2.

Nedjelja, crna nedjelja

jesenice medvescak markoLNe uspije li se Medveščak izboriti za mjesto u doigravanju, vikend u kojem su "medvjedi" izgubili na gostovanjima kod Vasasa i Jesenica zasigurno će biti jedan od "krivaca" za neuspjeh. Sami porazi ne bi predstavljali problem. Zagrepčani su gubili utakmice od ovih momčadi i u ranijem dijelu natjecanja.. Međutim, kad momčad u ozbiljnom natjecanju na dvije utakmice iskliže sa po desetak igrača koji su se skupljali zbrda - zdola, onda to doista predstavlja problem kojeg bi trebalo rješavati na najvišoj razini hrvatskog hokeja. Nastup ponajboljih hrvatskih mladih hokejaša u kvalitetnoj ligi poput EBYSL-a nikako ne bi smio biti obaveza samo jednog kluba niti nekolicine hokejaških entuzijasta. Hrvatski savez hokeja na ledu, odnosno klubovi čiji ga predstavnici vode morali bi se, bez fige u džepu, izjasniti žele li ovo natjecanje, i ako je odgovor potvrdan, imamo li dovoljno resursa, klizališta, igrača i trenera, da ga odigramo u potpunosti.

Gdje su nestali "medvjedi"?

vasas med ebyslMedveščak je u Budimpešti pretrpio uvjerljiv poraz koji je značajno umanjio izglede Zagrepčana da zaigraju u doigravanju. "Medvjedi" su izvorno utakmicu protiv Vasasa trebali odigrati u četvrtak, ali su je potom odgodili za subotu. Međutim, klupske obaveze, ozljede, bolesti i drugi razlozi sveli su postavu Medveščaka na samo deset igrača i vratara. U tako okrnjenom sastavu teško se bilo suprostaviti izravnom suparniku u borbi za mjesto u prvih osam. Mađari su nakon dvadeset minuta imali dva pogotka prednosti, a u nastavku su za četiri minute razbili goste s četiri zgoditka i priči je bio kraj. Zagrepčani su tek nakon sedam primljenih golova uspjeli ugurati pokoji pak u protivničku mrežu za konačnih 7:2 za Vasas.

Vraćeno samopouzdanje

E Med Vasas 170129 2Medveščak je nakon pobjede protiv Graza zabilježio i drugu pobjedu za redom čime je nagovijestio izlazak iz krize. Gost Velesajma bila je momčad Vasasa od koje su Zagrepčani osam dana ranije teško poraženi kad su nastupili sa svega deset igrača. Mađarski sastav u prvih je dvadeset minuta bio bolja momčad, ali nije uspio svoju premoć iskazati kakvim pogotkom. Na prvi odmor suparnici su pošli netaknutih mreža. Zagrepčani su u nastavku zaigrali kao preporođeni. U potpunosti su nadigrali goste i s dva pogotka stekli značajnu prednost pred posljednju trećinu. Početkom treće dionice dvoboja "modri" su povećali razliku nakon čega su prepustili inicijativu Vasasu. Mađari su ubrzo smanjili zaostatak, a u završnici dvoboja prišli su na samo gol manjka. "Medvjedi" su ipak zadržali minimalnu prednost i s konačnih 3:2 izborili pobjedu koja im ostavlja nadu u doigravanje.

Pogodaka neće nedostajati

EBEL Playoffs 2017Neizvjesnost u vezi lige u kojoj će Medveščak nastupati iduće sezone potiču nas da nakon nekoliko godina bacimo pogled na završnicu natjecanja u EBEL-u. Ukupno 12 momčadi iz Austrije, Italije, Češke, Mađarske i Slovenije odigrale su prvo četiri kruga osnovnog dijela natjecanja u kojem je najuspješniji bio Vienna Capitals ispred Red Bulla i Linza. Daleko na začelju našla se bankrotirana Olimpija. Uslijedilo je razigravanje unutar bolje i slabije skupine pri čemu su bolji u deset utakmica odlučivali o redoslijedu u doigravanju dok su se slabiji natjecali za preostala dva mjesta u doigravanju. Graz i Orli bili su najuspješniji u utješnoj skupini ostavljajući iza sebe Dornbirn, Villach, Olimpiju i Fehérvár. Doigravanje za naslov pobjednika lige počinje posljednje nedjelje u veljači.

Otkinuli bod favoritu

E Med Feh 170115Mladi hokejaši Medveščaka nisu imali vremena za oporavak od teškog poraza protiv Silver Capsa. Već idućeg dana čekao ih je dvoboj jedne od najboljih momčadi u ligi, mađarskog Fehérvára. Zagrepčani su izdržali pritisak gostiju u prvih dvadeset minuta i na odmor pošli netaknute mreže. Početkom drugog dijela susreta Mađari prelaze u vodstvo. Domaći su popravili igru te se u drugih dvadeset minuta ravnopravno nosili s uglednim protivnikom. Gostujuća momčad je pred kraj trećine povećala prednost no "medvjedi" su uspjeli smanjiti zaostatak pa su posljednju trećinu dočekali s golom manjka. Medveščak je početkom trećeg dijela dvoboja poravnao omjer nakon čega je počela neizvjesna borba u kojoj je svaka pogreška mogla odlučiti pobjednika. Do kraja trećine više nije bilo pogodaka pa se igra nastavila produžetkom. U dodatnih pet minuta Fehérvár je bio spretniji pa je otišao iz Zagreba s dva boda.