Umorni...

medvjediciBila je to sedma utakmica "medvjeda" u samo četrnaest dana. Takav ritam ne bi lako izdržale ni vrhunske momčadi NHL-a, a kamoli hokejaši koji, čast izuzecima, ipak nisu na toj razini fizičke pripremljenosti. Medveščak je večeras bio prespor, premekan i nedorečen, a uz sve to, nije imao ni sreće. Graz je do pobjede došao s tri pogotka u tri minute druge trećine i u drugoj polovici susreta trebao je samo održavati prednost. Posebno priznanje zaslužili su navijači koji su, ne samo napunili "ledenu" u utorak, nego su i zdušnim navijanjem do kraja susreta bodrili svoje ljubimce u, za njih, izuzetno teškoj utakmici.

KHL Medveščak - Moser Medical Graz 99ers 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)

Graz 15 min

Medveščak: Kristan, Filipec - Letang, Waugh, Miller, Buck, Perkovich - Sertich, Martinović, Fraser, Jeffrey, Naglich - MacAulay, Bozic, Zanoški, Brine, Kostović - Vedlin, Trstenjak, Yelovich, Koren. Trener: Raymond

Graz 99ers: Stefaniszin, Cloutier - Jarrett, van Ballegooie, Holst, Latendresse, Labelle - Reinthaler, Lannon, Iberer, Day, Moderer - Scalzo, Oraze, Ganahl, Frischmon, Lembacher - Pohl, Strohmeier, Zusevics, Unterweger. Trener: Richer

Poslije više od tri tjedna izbivanja, "medvjedi" su se vratili u svoj brlog. Vjerni navijači jedva su ih dočekali tako da ni činjenica da se susret imao igrati u najgori ebelovski dan, utorak. Turneja po Austriji uzela je svoj danak, pa je momčad, uz Ouzasa i Šijana, ostala i bez Greentreeja. Gosti su isklizali bez Wrena, Lefebvrea i Daousta. Prisjećanja na dvije utakmice u Grazu, posebice posljednju trebala su poslužiti kao dovoljni poticaj drugoplasiranoj momčadi lige da pokaže tko je gazda u Ledenoj.

Prvu veću priliku domaći su stvorili u četvrtoj minuti kada su izveli protunapad dvojice na jednoga, no udarac Naglicha iz blizine nije bio precizan. U osmoj minuti "plavi" su opasno pritisnuli goste pa je Lannon morao pogurnuti gol ne bi li spasio situaciju. Dvije minute brojčane prednosti nije donijelo prednost Medveščaku.

Ravnotežu snaga pokušao je poremetiti Jeffrey. U jedanaestoj minuti napravio je slalom kroz postavu Graza izašao pred Stefaniszina, ali nije uspio dovesti Medveščak u vodstvo. Minutu kasnije Buck griješi na plavoj liniji, Ganahl prolazi i tuče s desne strane, no Kristan je bio spreman. Gosti u narančastim dresovima dobili su svoju prigodu kada je u 13. minuti isključen Waugh. Štajerci su izveli nekoliko dobrih kombinacija, ali svaki udarac je vratar Medveščaka bez poteškoća zaustavljao. Zapravo su najbolju priliku za pogodak imali domaći, ali usprkos tome što su u protivničku trećinu doklizala dvojica "medvjeda", uspjeli su se spetljati.

Dvije minute prije kraja trećine Martinović šalje projektil s plave, a odbijenu pločicu Jeffrey iz neposredne blizine ne uspijeva pospremiti u nebranjenu mrežu. U posljednjoj minuti Letang se morao poslužiti povlačenjem kako bi spriječio opasnost za gol pa je morao sjesti na klupu za kažnjene. Graz je počeo s opsadom domaćeg gola, no kako su sekunde prolazile činilo se da će Zagrepčane "spasiti zvono". Na žalost, kad je vrijeme gotovo isteklo, Day je iz desnog kuta pogodio ogradu iza Kristanovog gola od koje se pločica odbila tik uz stativu na Latendresseovu palicu, a napadaču gostiju nije bilo teško ubaciti pločicu u mrežu.

Nesretno primljeni gol nije obeshrabrio navijače. Bez obzira na nešto slabiju izvedbu Medveščaka, od nastavka susreta se očekivalo kako će stvari biti postavljene na svoje mjesto. Prilika Kostovića i Brinea u 23. minuti skoro je potvrdila očekivanja, ali Stefaniszin je bio izuzetno dobro raspoložen. Gosti su odmah uzvratili dugim dodavanjem Moderera koji je "izbacio" Ganahla pred gol, ali Kristan je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik.

U 26. minuti Graz je ugasio svjetlo u "ledenoj" i upalio ga tek poslije pet minuta. Kad su gledatelji protrljali oči, na semaforu je pisalo velikih, nevjerojatnih, nedostižnih 4:0 za goste. Prvo se Jarrett spustio s plave linije prema buliju, potegao ne odviše jak udarac iz zgloba, a pločica je uz nevjericu s tribina prošla kroz pokrivenog Kristana i završila u mreži. Premda bi najlakše bilo okriviti izostanak reakcije vratara, moglo bi se pitati tko je pustio protivničkog braniča da puca ili tko nije odgurao protivničkog napadača ispred gola.

Buli je bačen na centru, osvojili su ga gosti, Frischmon s centra upucava pločicu prema naprijed. Pak udara u ogradu iza gola, odbija se pred gol odakle ga potpuno neometani Ganahl ubacuje u praznu mrežu. Praznu? Da, jer je Kristan, ničim izazvan, otišao s gola glumiti braniča pa je ostao na pola puta između ograde i gola, dok mu je iza leđa protivnički napadač poslije samo sedam sekundi igre pospremao pak u mrežu. Gdje su bili braniči? Tu negdje. Ovdje bi najlakše bilo okriviti ogradu, no to bi značilo zanemariti sve ostale događaje koji su doveli do trećeg gola Graza.

Ako se Raymond namjeravao uključiti u utakmicu, pozivanje pola minute odmora bio bi dobar znak igračima i navijačima da stručni stožer nije digao ruke od utakmice, no trener je vjerojatno namjeravao sačuvati svoj time-out kad stanje doista bude ozbiljno. Dvije minute kasnije Waugh nabija Ganahla u ogradu što je izazvalo očekivanu reakciju Jarretta i kraći obračun dvojice braniča. Suci su imali razumijevanja pa su, zahvaljujući širokoj diskreciji koju im omogućuju pravila hokeja na ledu, obojici dali samo po dvije minute za tučnjavu uz dvije minute za domaćeg braniča zbog prekršaja.

Štajercima je trebalo četrdesetak sekundi za novi pogodak. Van Ballegooie je s plave linije uklizao prema sredini. Reakcija Medveščakove obrane bila je spora i mlaka, pa je branič gostiju bez poteškoća provukao pločicu na drugu stativu odakle Labelle neometano ubacuje pak u mrežu. Ni ovaj pogodak nije bio dovoljan poticaj za pozivanje predaha. Kao da je Raymond odlučio "kazniti" svoje igrače zbog nezadovoljavajuće igre.

Četiri minute kasnije, domaći napokon postižu, kako će se pokazati, počasni pogodak. Jeffrey je na svojoj polovici ostavio pak Martinoviću i pojurio prema naprijed. Martinović mu vraća pak, a zagrebački "pingvin" prolazi kroz protivničku obranu, izlazi sam pred gol i vješto bekhendom šalje pak pokraj vratara u mrežu. Zgoditak "medvjeda" bio je znak za početak najavljene dobrotvorne akcije bacanja plišanih igračaka na led. Medeki, zečeki, slonići su prekrili led pa je bilo potrebno dobrih desetak minuta kako bi se utakmica mogla nastaviti.

Već u idućoj minuti isključen je Day pa se na tribinama pojavila nada u mogući preokret. Iduće dvije minute "plavi" su opsjedali vrata Stefaniszina, pucali sa svih strana, no pak nikako nije htio ući u gol. U 38. minuti na klupu za kažnjene sjeda van Ballegooie, no ovog puta domaći su igrača više odigrali mlako i bezidejno, kao da su se potpuno ispuhali u prethodnoj kazni.

Tri sekunde prije početka drugog odmora isključen je Yelovich i bio je to simboličan kraj nada u povoljan ishod ovog susreta. Prekršaj Jarretta u prvoj minuti nije donio nikakvu prednost zagrebačkom sastavu i postalo je jasno da bodovi kreću put Šentilja. U preostalih osamnaest minuta gledali smo igru bez igre i improvizacije trenera Raymonda koji je miješao igrače u postave koje zajedno ne idu ni na sendvič. Stavljanjem prosječnog braniča Vedlina u četvrtu navalu dok mu hrvatski reprezentativac Trstenjak stoji uz klupu jasno je pokazao da jedno govori hrvatskim novinarima, a drugo misli i radi.

Što god tko mislio o profesionalnom sportu u dvadeset prvom stoljeću, činjenica je da je teško pronaći europsku državu gdje postoji hokejaški savez ili klub koji dopušta odnosno koji si dopušta takav odnos prema domaćim igračima kakav ima Medveščak. Demagogija o "surovom profesionalizmu" pada u vodu kad se osvrnemo na preostalih jedanaest klubova koji, usprkos tržišnoj privredi i profesionalizmu, u svojim sastavima imaju mlade domaće igrače jer, takva su pravila, i stalo im je do razvoja hokeja u vlastitim zemljama. Isprazni stavovi kako "hrvatski igrači nisu za EBEL" padaju u vodu kad se dobije uvid u pojedince iz drugih klubova koji "jesu za EBEL" premda se u izravnim dvobojima s hrvatskim hokejašima ni po čemu nisu pokazali kao bolji. Sa svakim novim Lovrenčićem, Kanaetom, Rendulićem ili Trstenjakom koji otiđe iz Medveščaka klub postaje manje zagrebački i manje hrvatski sve dok ljubitelju hokeja neće postati posve svejedno hoće li navijati za Kanađane u plavim, zelenim, crvenim ili žutim dresovima. Ionako će se za par godina prekomorski veterani izrotirati u svim mogućim bojama.