Sada se igra za pravo

med rbs sanjaKonačno smo dočekali pravu natjecateljsku utakmicu u Ledenoj. Poslije deset kola prenemaganja, osam najuspješnijih momčadi lige započelo je s doigravanjem. Medveščak je kao četvrti dobio suparnika koga nitko drugi nije htio, Red Bull iz Salzburga. U odličnoj utakmici koja je obilovala uzbuđenjima, "medvjedi" su u posljednjoj trećini došli do odlučujuće prednosti koju gosti ni uz krajnje napore nisu uspjeli stići. S uvodnih 3:2 kojima su obranili prednost domaćeg leda, Zagrepčani se spremaju za drugi susret.

KHL Medveščak - EC Red Bull 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Red Bull 12 + 10 (Richmond) min

Medveščak: Kristan, Ouzas - Letang, Waugh, Greentree, Buck, Miller - Sertich, Martinović, Fraser, Brine, Perkovich - MacAulay, Bozic, Gašparovič, Naglich, Tomas - Šijan, Vedlin, Koren, Yelovich, Kostović. Trener: Raymond

Red Bull: Brückler, Gračnar - Glenn, Trattnig, Regier, Bischofberger, Di Benedetto - Davison, Henrich, Komarek, Schremp, Pöck - Richmond, Pallestrang, Kristler, Duncan, Treille - Welser, Lynch, Raffl, Cullen, Duco. Trener: Pagé

Doigravanje je došlo prebrzo. Samo dva dana poslije završetka cirkusa namijenjenog isključivo "pumpanju" brojki s kojima će liga izaći pred pokrovitelje po novce počeo je vrhunac sezone, doigravanje za naslov pobjednika lige i prvaka Austrije. U Zagreb je doputovala momčad Red Bulla, sastava koji je na putu prema naslovu prvaka 2010. godine u polufinalu doigravanja svladao Medveščak s 4:1.

Trener Pierre Pagé u Zagreb je doveo gotovo sve raspoložive snage. Nedostajao je jedino ozlijeđeni napadač Latusa. Na drugoj strani stanje je bilo još bolje. Raymond je izveo puni sastav, premda se ne može zanemariti činjenica da su dvojica Slovaka, Tomas i Gašparovič u Zagrebu manje od dva tjedna.

Dom sportova nije bio ispunjen do posljednjeg mjesta, no za "medvjede" je daleko važnije bilo tko je bio na tribinama nego koga nije bilo. Navijači su na najbolji mogući način iskoristili priliku da budu dio Medveščakove priče u pohodu na željeni cilj (ne želimo ureći, zar ne?) i svatko tko je htio mogao je dati svoj gromoglasni doprinos uspjehu zagrebačkih "medvjeda".

Domaći su od prve minute krenuli prema protivničkom golu uz svesrdnu podršku s tribina. Greentree je već u prvom naletu udarcem s lijeve strane iskušao budnost vratara Brücklera. Velika želja hokejaša Medveščaka iskazala se i na nepotreban način u drugoj minuti. Waugh je "zakucao" protivničkog igrača na ogradu iza gola premda je svoj zadatak mogao izvesti i uz manje sile. Ovako su gosti dobili priliku da u samom otvaranju susreta dođu u vodstvo. Udarac Trattniga s plave linije Kristan je ukrotio, no nešto kasnije je Schremp s desne strane zatresao vratnicu, a da se vratar Medveščaka nije pravo ni pomaknuo.

"Plavi" su izdržali s igračem manje i uzvratili u petoj minuti. Perkovich je krenuo sam prema golu, no Welser mu s leđa izbija pak. Pločica se od Brücklera odbila ponovo Perkovichu koji pokušava podvaliti "varaždinca", no vratar Red Bulla nije se dao iznenaditi. Napetost na utakmici mogla se rezati klizaljkom. Samo minutu kasnije, Kristan je isklizao s gola i pokrio jednu pločicu između krugova kad je na njega naletio Duco tobože pokušavajući izbiti pak. U obranu vratara odmah je stao Vedlin, no suci su spriječili mogući obračun.

Medveščak nastavlja s napadima. Bilježimo pokušaje Greentreeja iskosa s lijeve strane i Tomasa sdesna, no vratar gostiju je u oba slučaja bio na mjestu. U 8. minuti na dvije minute hlađenja odlazi Davison. Za razliku od brojčane prednosti gostiju na početku susreta, "medvjedi" nikako nisu uspijevali nametnuti svoju igru. Upravo suprotno. Prvo je Treille izveo slalom kroz postavu Medveščaka i stvorio situaciju dvojice na jednoga u napadačkoj trećini. Slijedi dodavanje nadesno za Duca, no Kristan sjajnom obranom spašava svoju momčad. Minutu kasnije protunapad vuče Duncan, puca, Kristan ponovo brani.

Izgledalo je kako će usprkos nadmoćnoj igri u prvi deset minuta "medvjedi" morati biti zadovoljni "nulom" obzirom da su gosti imali daleko izglednije prilike za pogodak. Međutim, kad se Davison počeo polako spremati za povratak u igru, sreća se nasmiješila Zagrepčanima. Fraser se našao iza gola i pokušao povratnom pločicom uposliti nekog od suigrača. Pak pogađa Heinricha u klizaljku i odbija se u prostor između Brücklera i njegove na led položene palice. Vratar gostiju privukao je palicu misleći da ima pločicu pod kontrolom, ali tim pokretom ju je samo povukao preko crte gola. Medveščak je S(p)retno došao do vodstva.

Gosti su u 11. minuti imali dobru priliku za brzo izjednačenje. Schremp je na desnoj strani dočekao dodavanje od suigrača iza gola, dobro pucao, ali je Kristan bio spreman. Poslije sudačkog zvižduka Schremp udara svog suparnika i dobija dvije minute kazne koje su protekle bez većih uzbuđenja. Jak tempo kojim su obje momčadi igrale prvih deset minuta iscrpio je igrače pa do kraja trećine gledamo borbenu, ali rastrganu igru u kojoj gotovo da nije bilo udaraca prema golu. Iznimka je samo pokušaj Brinea iz protunapada u 16. minuti.

Iako je Medveščak na trenutke opasno živio u prvih dvadeset minuta, gledatelji su na prvu stanku pošli više nego zadovoljni. Sjajno navijanje, vrlo dobar hokej, bespoštedna borba. Kakva razlika u odnosu na prethodnih deset utakmica!

U nastavku susreta, hladan tuš za navijače. Kristan je u prvoj minuti smirio pak iza gola za nadolazećeg Waugha koji odmah ispaljuje pločicu uz ogradu očekujući da se desno krilo nalazi na svom mjestu uz ogradu. Međutim, tamo se nalazio samo Duncan koji zaustavlja pak i odmah ga ubacuje pred gol odakle ga Duco vješto skreće u mrežu.

Reakcija obje momčadi na ovaj pogodak bila je ista. Naglasak je stavljen na narušavanje protivničke igre i zaštitu svog gola. Idućih deset minuta gledamo reprizu druge polovice prve trećine. Izrazita borbenost, ali i nepovezana igra kojom nijedan sastav nije izveo ozbiljniju akciju. Zabilježili smo udarac Bucka u 21. minuti te dva pokušaja Martinovića iz daleka. Gosti su uzvratili bekhendom Trattniga iz okreta u 29. minuti.

Isključenje Schrempa u 31. minuti dalo je znak za opći juriš "medvjeda". Prvi prema golu tuče Naglich s plave, Brückler brani. U nastavku napada s istog mjesta svoj udarac iskušava i Tomas, vratar gostiju je i dalje na visini zadatka. Minutu kasnije Brine bježi obrani Red Bulla, izlazi sam pred vratara, no u odlučujućem trenutku bježi mu pak. Brückler odbija pak od sebe, no sada se u prilici našao Tomas koji puca izbliza, no pogotka nema. Netom pred povratak Schrempa u igru, Buck prolazi pokraj nekoliko protivničkih igrača, puca s lijeve strane, Brückler je siguran.

Zagrepčani su nastavili s naletima i po izjednačenju broja igrača na ledu. Yelovich tuče  33. minuti, ali bez uspjeha. Sada je došao na red i na goste da zaposle Kristana. Neumorni Schremp puca u 34. minuti, rezultat ostaje nepromijenjen. Perkovich je minutu kasnije pogodio stativu, a uzvratio je Raffl udarcem s lijeve strane u istoj minuti. U nastvaku akcije Welser je opalio s plave linije, a minutu kasnije Komarek pokušava bekhendom dovesti svoju momčad u vodstvo, Kristan je i dalje na braniku svog gola.

Suparnici su izmjenjivali udarce sve do zvuka sirene. Greentree tuče s desne strane, Brückler odbija, a Naglich ne uspijeva pogoditi iz neposredne blizine. Schremp uzvraća udarcem iz sredine, a zatim gledamo naizmjence Frasera i Trattniga u prigodama za pogodak. U posljednjih šezdeset sekundi, "medvjedi" čak tri puta tuku prema golu. Koren odličnim dodavanjem iza leđa upošljava Greentreeja za udarac s lijeve strane, Brückler brani. U nastavku napada Greentree tuče s plave linije, a nesvakidašnju trećinu zaključuje Tomas.

Gledatelji hrle na osvježenje i predah, jer u utakmici sudjeluju svim srcem. Navijanje gotovo da i ne prestaje. S tribina se osjeća jedinstvo s igračima. Svima je jasno koliko je ovo važna utakmica i koliko je Red Bull snažan i neugodan protivnik.

Početkom treće trećine došao je red na "medvjede" da postignu rani pogodak. Miller se našao na desnoj strani i iz okreta uputio udarac prema golu. Pločicu pred golom lagano skreće Perkovich i šalje ispod Brücklerovog "betona" u mrežu. Sreća je opet pratila hrabre i Medveščak je u novom vodstvu. U 44. minuti Waugh izvodi slalom u Buckovom stilu izlazi pred gol, nije bio precizan, ali je barem iznudio prekršaj Richmonda.

Napadački zamah poslije postignutog gola držap je "medvjede" cijelo vrijeme brojčane prednosti. Vrata Red Bulla nalazila su se pod neprekidnom opsadom, no pravog udarca nije bilo, a posljedično tome, ni zgoditka. Nije puno prošlo od povratka Richmonda u igru, a na klupu sjeda MacAulay. Sada je došao red na goste da opasno pritisnu protivničku obranu. Lynch je uputio opasan udarac iz sredine, no Kristan brani.

Duncan sjeda na klupu za kažnjene u 50. minuti. Ovog puta opasnosti su se ravnomjerno podijelile. Sertich je udarcem s plave zaposlio Brücklera, a Treille u protunapadu održava Kristana u borbenoj gotovosti. Mladi Bischofberger je nešto kasnije otklizao u protunapad, ali nije bio dovoljno opasan za Medveščakovog vratara.

Osam minuta prije kraja Greentree se našao iza gola, uposlio Korena pred golom, no Brückler zadržava svoju momčad u igri. U istoj minuti prekršaj je dosuđen Richmondu koji nije propustio sucima iznijeti svoje mišljenje o njihovom kriteriju pa je zaradio dodatnih deset minuta disciplinske kazne. Ovu brojčanu prednost Medveščak je uspio iskoristiti.

Greentree je s lijeve strane uputio pločicu pred gol. Pak se odbio od Brücklera prema Tomasu koji majstorski povlači pak k sebi i onda ga podiže pod prečku. Na tribina erupcija oduševljenja. Premda se do kraja imalo još dosta igrati, pobjeda se počela nazirati. Na žalost, samo trideset sekundi kasnije Kostović dobija dvije minute kazne. Ni njemu baš nije bilo jasno zašto je isključen, no uspio se suzdržati i poći na klupu.

Red Bull kreće na sve ili ništa. Regier tuče s plave, Kristan brani. Potom tuče Cullen s istim ishodom. Poslije minute kazne, gosti na buli u trećini Medveščaka dolaze sa šest igrača. U idućih dvadeset sekundi, prema golu pucaju Treille pa Schremp. Kristan sve brani, a njegovi suigrači pokušavaju izbaciti pločicu.

Čim su "medvjedi" uspjeli iznijeti pak, Brückler se vratio na gol, no ofanziva "bikova" se ubrzo nastavila. Tuče Glenn, puca Regier. Tri minute prije kraja Red Bull ponovo igra sa šest igrača. Trattnig je raspalio s plave, bez uspjeha. Poslije jednog "upucanog" paka koji se od "kvrge" u bandi odbio ravno prema golu Medveščaka. Raffl se našao u odličnoj prilici, no nije uspio svladati Kristana. Hokejaši Medveščaka povukli su se "u krilo" Kristanu i kazna je stigla dvije minute prije kraja, kada Schremp udarcem s lijeve strane pogađa bliži kut kojeg je Kristan neoprezno ostavio nebranjenog.

S centra se krenulo bez gostujućeg vratara na ledu, no u posljednjih 120 sekundi Red Bull nije uspio stvoriti priliku za udarac pa je tako Medveščak sačuvao prednost i izborio važnu pobjedu. Četvrtfinalni dvoboj seli u Salzburg gdje će se u utorak odigrati druga utakmica.