Sapa Fehervar i Orli Znojmo u finalu EBYSL-a

erstebankyoungstarleagueNakon četrdeset i osam kola prvog i drugog dijela Erste Bank Young Stars Liga ušla je u samu završnicu svoje premijerne sezone. Četrnaest ekipa podijeljenih u dvije grupe krenulo je u natjecanje, a doigravanje su izborile dvije najbolje ekipe u svakoj grupi. Mađarska Sapa Fehervar i češki Orli Znojmo bile su dvije najbolje rangirane ekipe grupe A, dok su u grupi B najbolji bili Slovenci, Telemach Olimpija iz Ljubljane i Mladi Jesenice iz Jesenica. Ove četiri ekipe bile su i bodovno najuspješnije ekipe natjecanja.

U polufinalnim susretima suočili su se Sapa Fehervar i Jesenice, te Olimpija i Znojmo. U seriji na dvije dobivene utakmice već nakon druge utakmice poznati su sudionici finala. Obje utakmice između Sape i Jesenica, iako neizvjesne do zadnjih trenutaka, otišle su na stranu Mađara. Očekivalo se da će im protivnik u finalu biti Olimpija, no Česi koji su kroz sezonu gubili od slabijih ekipa, ali i dobivali najbolje, nisu bili istog mišljenja. Iznenadili su već u Ljubljani i pobjedili favorizirane Ljubljančane. U drugoj utakmici ponovo su bili bolji i plasirali se u finale.

Iako je i prije i tijekom cijele sezone grupa B glasila kao jača divizija, u finale su se plasirale dvije ekipe iz grupe A: Sapa Fehervar  i Orli Znojmo. Sapa je tijekom cijele sezone najuspješnija momčad lige, dok su "Znojemšti Orli" "dark horse" cijelog natjecanja. Iznenadili su u polufinalu, a protivnik u finalu im je dobro poznat.

SAPA FEHERVAR -  MLADI JESENICE  2:0

Szekesfehervar, 17.03.2013.
Gledatelja : 380

Sapa Fehervar - Jesenice 3:1 (0:0,1:1,2:0)

Strijelci: Nemeth (Sarpatki, Toth) 22', Erdely (Vincze, Koscis) 41', Vincze 60' EN - Bizalj (Hadžič) 40'
Udarci na gol: Sapa 33 - Jesenice 32
Kazne: Sapa 27 -  Jesenice 4 . Najviše Reisz (SAP) 5+20

Sapa i Jesenice su tijekom cijele sezone glasili kao najveći favoriti za finale. Mađari su to opravdali sakupivši najveći broj bodova u cijeloj ligi dok su Jesenice sa nekoliko poraza u drugoj fazi prvenstva prepustile svoje prvo mjesto Olimpiji. Ti porazi doveli su ih u polufinalu na noge "vragovima" iz Szekesfehervara. Zašto je ovo bilo finale prije finala pokazalo se već u prvoj utakmici. Mađari su navalili od prvog trenutka no Jesenice spremno odbijale sve napade pa je prva dionica igre završila bez golova.

Početkom druge trećine Attila Nemeth koji je već odradio svoje šihte u EBEL-u doveo je domaćine u vodstvo. Polovinom utakmice zbog naleta s leđa isključenje do kraja zarađuje igrač Sape, Reisz, pa su Slovenci pritisnuli prema golu Rajne. Pritisak je na koncu i urodio plodom, a strijelac je pred sam kraj trećine bio Peter Bizalj.

Domaćini se vrlo brzo vraćaju u povoljniju poziciju. Nakon samo dvadeset sekundi igre u nastavku Csanad Erdely dovodi "vragove" u vodstvo i Jesenicama preostaje samo da sve snage bace u napad. Pak nisu uspjeli ugurati u mrežu vratara domaćih Rajne, no zato je Peter Vincze desetak sekundi prije kraja pogodio praznu jeseničku mrežu. 3:2 za kraj i sav teret je prebačen na Jesenice koje u drugoj tekmi moraju ići na sve ili ništa.

* * *

Bled, 20.03.2013.
Gledatelja:
250

Jesenice -  Sapa Fehervar 2:3 (1:1,1:1,0:1)

Strijelci: Lahajnar (Sodja) 11', Zupan (Lahajnar, Rakovič) 35'  - Toth (Sarpatki, Arkovics) 13, Toth (Nemeth, Sarpatki) 37',  Korbuly           (Pillok, Sofron) 43'
Udarci na gol: Jesenice 40 - Sapa 25
Kazne: Jesenice 6 - Sapa 12

Izostankom seniorske ekipe Mlade Jesenice su odjednom postale prva ekipa jeseničkog hokejaškog pogona. Kasnije kroz sezonu je sastavljena i seniorsko-veterenaska ekipa za prvenstvo Slovenije, no u ovu ekipu stavili su sve najbolje što su imali na raspolaganju.

Stariji dio ekipe prošle je sezone igrao EBEL ligu. Pogotovo nakon što su otišli stranci. Iz Švedske su se vratili velike nade slovenskog hokeja Bizalj i Podrekar, a cijela je sezona na kraju stala u ovu jednu utakmicu sa Sapom. Ni ona nije mogla biti odigrana u dvorani Podmežakla već su Gorenjci goste iz Szekesfehervara ugostili na Bledu. Dodatni uteg Jeseničanima bio je da u tri dosad odigrane utakmice niti jednom nisu uspjeli pobjediti Mađare.

Utakmica je krenula pritiskom domaćina i nakon polovice prve trećine bledska je dvorana uzavrjela. Jesenice su povele golom Nika Lahajnara. Na žalost jeseničkih fanova ta prednost nije trajala dugo jer je samo dvije minute kasnije Gergo Toth poništio prednost domaćih.

Jesenice pred sobom imaju dobrih 37 minuta igre i ne misle se tek tako predati. Upornost se isplatila u 35. minuti kada ovosezonsko pojačanje iz Kranja, Žan Zupan, zabija za 2:1 i vraća nadu u finale. Niti ova nada nije drugo trajala jer Gergo Toth ponovo vraća stvari na početak golom u 37. minuti.

Ovog puta "vragovi" nisu čekali da "železari" povedu već je branič Gergely Korbuly u 43. donio prednost Sapi i doveo ih na korak do finala. Do kraja su Jeseničani opsjedali gol Miklosa Rajne, ali mrežu zatresli nisu. Sapa je pobjedila i po četvrti put te otišla u finale prve EBYSL sezone.

OLIMPIJA LJUBLJANA -  ORLI ZNOJMO 0:2

Ljubljana, 16.03.2013.
Gledatelja: 70

Olimpija - Znojmo 2:4 (0:1,0:2,2:1)

Strijelci: Krivec (Zdešar, Sotlar) 41', Sotlar (Zdešar, Kompolšek) 44' - Fusek (Müller, Kastner) 14' PP1, Novaček (Špaček) 23', Kastner (Telesz) 23', Nahodil (Tichy) 59'
Udarci na gol: Olimpija 36 - Znojmo 22
Kazne: Olimpija 12 -  Znojmo 16

Puno lakši posao u polufinalu nominalno je imala Olimpija. Ekipa koja je "rasturala" u ligi dva je puta bez problema dobila češku ekipu pa ni u polufinalu nisu očekivali ništa teži posao. U sastavu "zmajčeka" nije bilo Pesjaka i Ograjenšeka koje smo očekivali obzirom na važnost utakmice.

Česi su s druge strane u susret ušli maksimalno motivirano. U sastavu se našlo svih pet "overage" igrača od kojih su trojica redovno pred kraj sezone bili u rosteru seniora. Suprotno nagađanjima, u sastavu Orla se nije našao niti jedan igrač koji tijekom sezone nije igrao EBYSL premda su ih u prvom (seniorskom) sastavu imali još deset koji zadovoljavaju kriterij da po godinama mogu igrati EBYSL. Isto tako u rosteru se zbog maksimalnog broja starijih igrača u sastavu nije našlo mjesta ni za naše mlade igrače: Roberta Cerovečkog koji je za Znojmo u ovoj sezoni odigrao 35 utakmica (9 golova + 12 asistencija)  i Viktora Cerinskog (17 utakmica, 1 asistencija).

Od prvog trenutka utakmica je bila u stilu "namjerio se junak na junaka" pa se vrlo teško dolazilo do prilike za šut, a kamoli za gol. Ipak,  češka ekipa koristi priliku sa igračem više i u 14. minuti preko Jakuba Fuseka dolazi u vodstvo. Malobrojna publika u Tivoliju nakon prvih 20 minuta je još uvijek vjerovala u pobjedu svoje momčadi. No, nakon što su Lukaš Novaček i Milan Kastner sa dva gola u istoj minuti digli prednost gostiju na 3:0, a tim je rezultatom i završila druga trećina, već su se okrenuli tome da će morati pobjediti u uzvratu.

Igrači Olimpije su nasuprot tome dali sve od sebe da već u ovoj utakmici ostvare prednost. Brzim golom Matica Kriveca i lijepim solom Jure Sotlara šesnaest minuta prije kraja bili su na korak do povratka u utakmicu, ali do preokreta nisu došli.

Česi su s druge strane pokazali da kao ekipa imaju iskustvo igranja u doigravanju. Prije dvije sezone je Znojmo sa šeste pozicije pred doigravanje u juniorskoj ekstraligi, s igračima koji su danas osnova seniorske ekipe, uspjelo doći do naslova juniorskog prvaka Češke. Iz te ekipe u sastavu je danas desetak igrača (među njiima i naš Cerovečki, a stalan član ekipe bio je i današnji igrač Mladosti/EBYSL Medveščaka Fran Srketić). Tada su imali sporedne uloge, ali neko iskustvo je ostalo.

Premda su u redovnom dijelu bili ekipa s ponajviše isključenja, izbjegavali su svaki konflikt koji bi mogao rezultirati dužom kaznom. Primirili su igru Olipmije, a u završnici  preko Františeka Nahodila došli i do četvrtog gola koji je definitivno odlučio utakmicu.

* * *

Znojmo, 20.03.2013.
Gledatelja: 650

Znojmo - Olimpija 3:2 (2:0,0:1,1:1)

Strijelci: Nahodil (Telesz) 6', Müller (Fusek) 14', Novaček (Schejbal) 51' - Sotlar (Oberstar, Režek) 39', Zdešar (Sotlar) 45' PP1
Udarci na gol: Znojmo 46 - Olimpija 45
Kazne: Znojmo 14 - Olimpija 8

Olimpiji nakon poraza u Ljubljani nije preostalo ništa osim da ide na sve ili ništa u Češkoj. Otežavajuća okolnost za Slovence je bila da su u međuvremenu (većina njih) igrali i juniorsko i seniorsko prvenstvo Slovenije. U sastav se vratio Pesjak, no događaji na ledu nisu bili sukladni s njihovim planovima.

Sedamstotinjak, uglavnom najvatrenijih navijača, došlo je podržati ¨"orlove" i stvorilo urnebesnu atmosferu. Pjesma, zastave, bubnjevi, baklje i motivirani domaći igrači zaskočili su Olimpiju već u prvoj trećini. U 6. minuti je František Nahodil zabio za 1:0, a u 14. je Jan Müller poduplao prednost.

Najbolja i najučinkovitija navala Slovenaca predvođena Sotlarom i Zdešarom vratila je utakmicu u neizvjesne vode. Jure Sotlar je smanjio vodstvo domaćina krajem druge trećine, a Jaka Zdešar je lijepim powerplay pogotkom u 45. minuti izjednačio na 2:2 i vratio Olimpiju u igru. U obostrano otvorenoj utakmici obje su ekipe imale priliku za pobjedu no do nje su u 51. minuti došli Česi. Strijelac je nakon brzog protunapada bio Lukaš Novaček.  Njegov je pogodak odveo Znojmo u finale, a Ljubljančani se mogu posvetiti domaćim zadaćama.

Prva finalna utakmica igra se u subotu, 23. ožujka u 19 sati. Sapa Fehervar i Znojmo igrali su u istoj grupi i dobro se poznaju. U dosadašnjih šest međusobnih susreta Sapa i Znojmo imaju po tri pobjede. Tek jedan gol razlike preteže na stranu mađarske ekipe. Tijekom cijele sezone Sapa je pokazala najkonstantniju igru, no i Znojmo koje je u doigravanje ušlo kao "dark horse"  ima svoje adute.