Pune mreže u Jesenicama

E Jes Med 161204Mladi hokejaši Medveščaka pretrpjeli su i treći poraz od vodeće momčadi svoje skupine, Jesenica. U posljednjoj utakmici pred stanku zbog svjetskog prvenstva mladih reprezentacija Zagrepčani su pod Mežaklom pokušali popraviti dojam iz prethodnog dvoboja na Velesajmu. Gosti su prvi došli u vodstvo u početnim minutama susreta. Jeseničanima je trebalo nekoliko minuta za prilagodbu, a kad su krenuli po izjednačenje zaustavili su se na tri pogotka prednosti. Medveščak je u završnici trećine uspio smanjiti zaostatak zgoditkom s igračem manje no domaći su u istoj kazni ipak postigli pogodak. Zagrepčani su se u nastavku susreta bolje nosili s naletima "železara" pa su u dva navrata prilazili na dva razlike. U posljednjih dvadeset minuta Jesenice osiguravaju pobjedu povećanjem prednost no "medvjedi" su još jednom zatresli mrežu za konanačnih 7:5 u korist domaćina.

Jesenice - Medveščak 7:5 (5:2, 1:2, 1:1)

Medveščak 12 min

Jesenice: Legat, Kogovšek - Brun Rauh, Stojan, Jezovšek, Tomaževič, Glavič - Korošec, Urukalo, Sodja, Seršen, Šturm - Brus, Hadžić, Brglez, Rajsar, Svetina E. - Šabanović, Žbontar, Mašič, Ivančevič, Avsenek. Trener: Glavič

Medveščak: Nikolić, Jünker Đurić - Joja, Smolec, Paulović, Fičur, Stančić T. - Kopričanec, Stančić P., Crnec, Vrbančić, Trstenjak - Babić, Kramarić, Krikšić, Jović, Tadić - Ličina, Vragolović, Stubičar. Trener: Kolombo

Premda su Jeseničani dočekali Medveščaka kao vodeća momčad zajedničke skupine C, "železari" su u ukupnom poretku bili tek šesti s čak 15 bodova manje od vodećih Capitalsa. Od pobjede na Velesajmu sredinom studenog Jesenice su odigrale tri utakmice u gostima. Gorenjci su izgubili u Debrecenu, ali su zato uvjerljivo svladali lokalne suparnike Slaviju i Triglav. Trener domaćih, Glavič imao je na raspolaganju sva tri kandidata za nastup u mladoj reprezentaciji koja se natječe u diviziji IB i postavio ih je zajedno u prvi napad. Glavič, Tomaževič i Jezovšek zapravo su igrači HDD Jesenica koje se natječu u Alpskoj ligi, a u HD Jesenicama u EBYSL-u su zapravo na posudbi. U sastavu domaćih bili su gotovo svi standardni igrači, među njima i vrsni braniči Brun Rauh, Stojan i Urukalo te opasni napadači Sodja, Šturm, Rajsar i Erik Svetina. Nedostajali su branič Crnovič te napadači Pretnar i Rok Svetina.

Na drugoj strani "medvjedi" su doputovali bez standardnih napadača Vuglača, Šutevskog, Bublića, Čizmadije i Miličića te braniča Poljaka, Keglja i Pleška. Posebno se osjećala praznina u napadu budući da od petorice najučinkovitijih igrača u sastavu bili samo Smolec i Fičur. Uz Miličića i Čizmadiju nedostajao je i Jarčov koji je u ono malo što je igrao imao izuzetno velik učinak. Budući da se radilo o posljednjoj utakmici pred početak priprema, trener Kolombo mogao se uvjeriti i u formu kandidata za reprezentaciju. Medveščak je između dva susreta sa "železarima" odigrao četiri utakmice i to s promjenljivim uspjehom. Zagrepčani su u produžetku svladali Slaviju u Zalogu u produžetku izgubili od Okanagana i Olimpije i vratili se iz Graza sa sva tri boda. Od doigravanja je "medvjede" dijelila razlika od osam bodova u odnosu na osmouvrštene Orle iz Znojma.

Prije nego što su suparnici stigli zaposliti protivničke vratare, neoprezni nalet Hadžića u trećoj minuti ostavio je "železare" s igračem manje. Gostima su nakon udarca preko gola dopustili "crvenima" da ispucaju pak iz svoje trećine. Nakon neuspjelog izlaska Medveščaka iz trećine pak je došao do Urukala koji ničim izazvan gubi kontrolu nad njim na svojoj plavoj liniji. Na trenutak je stanje pokušao spasiti Ivančevič, ali je i njemu pak pobjegao. Pločica dolazi do usamljenog Jovića u sredini koji puca prema vratima. Korošec je blokirao udarac no pak ponovo dolazi do Jovića koji iskosa s desne strane uspijeva pogurnuti pak u gol.

Jeseničani nikako nisu bili zadovoljni takvim ulaskom u utakmicu pa su odmah po nastavku igre krenuli odlučnije prema protivničkim vratima. Međutim, Zagrepčani nisu ustuknuli nego su prihvatili otvorenu borbu s "crvenima". Uslijedilo je razdoblje ravnopravne igre koju su obilježile brojne pogreške igrača obje momčadi. Do te se mjere griješilo se u dodavanjima i postavljanju da je jedini pravi opis onoga što smo gledali, "mačevanje" na ledu. "Železari" su uspjeli uputiti par udaraca prema vratima, a u devetoj minuti uspijevaju i izjednačiti.

Jezovšek je unio pak u trećinu i pucao slijeva no Nikolić odbija pak do Joje koji ga ispucava na lijevu stranu. Pločicu je uz ogradu zadržao Glavič koji je vraća na plavu liniju do Korošeca. Branič domaćih puca iz zgloba i pogađa mrežu od Tomaževiča zaklonjenog Nikolića. "Medvjedi" su u tom trenutku odlučili "stati na pak", smiriti igru i ne dopustiti domaćinu da na krilima netom postignutog pogotka preokrenu omjer. Plan Zagrepčana je u većoj mjeri urodio plodom jer su "železari" u idućih pet minuta imali prividnu premoć iz koje nisu stvarali opasne prilike za pogodak.

U tom razdoblju ni "modri" nisu bili posebno poduzetni prema naprijed. Nagovještaj opasnijih trenutaka po vrata gostiju došao je u 14. minuti kad su Jesenice izvele izrađeni protunapad u kojem je Sodja s desne strane uposlio Šturma koji neometan tuče iz sredine, a Nikolić odličnim refleksom hvata pak. Tek što se igra nastavila, "crveni" su prešli u vodstvo. Premda Rajsaru nije pošlo za rukom osvojiti buli, Brglez je vratio pak na plavu liniju do Hadžića. Branič domaćih puca iz zgloba, Nikolić kratko odbija pločicu, a Brglez je u padu iz neposredne blizine ugurava preko crte u nebranjenu mrežu.

Zagrepčani se nisu obeshrabrili nego su već u idućem napadu natjerali Legata na par obrana. Nakon osvojenog bulija u napadačkoj trećini "modri" su pogriješili u dodavanju pa je pak osvojio Avsenek. Napadač Jesenica odmah ga daje nadesno do Mašiča koji juri u protunapad po desnom krilu. Nakon ulaska u napadačku trećinu daje pak u sredinu, ali samo do Babića. Branič gostiju pokušao je ispucati pak no on dolazi do Ivančeviča koji preciznim udarcem iz sredine šalje pak u rašlje. "Time out" u hokeju možda nije jednako važan kao u košarci, odbojci ili rukometu, ali ako ga se ne koristi pravodobno, onda od njega nema nikakve koristi. Nakon dva primljena pogotka u trideset sekundi malo će tko pogriješiti pozove li pola minuta predaha.

Minutu i pol kasnije, pločica se i po četvrti put našla u mreži Medveščaka. Jeseničani su neko vrijeme napucavali pak po napadačkoj trećini bez nekog konkretnog plana. Naposljetku se Tomaževič izborio za pločicu uz ogradu iza gola i poslao je Jezovšeku u desni kut. Napadač "crvenih" nije se mogao odlučiti što bi s pakom pa je otklizao uz ogradu prema plavoj liniji i tamo skrenuo u sredinu. Iznenada se odlučio na udarac iz zgloba s plave linije, a pločicu pred golom skreće Tomaževič i Jeseničani su poveli s tri razlike. Sada je i za time out bilo pomalo prekasno, jer rijetko koja momčad može Jesenicama Podmežaklom nadoknaditi tri manjak od tri pogotka.

Lošim vijestima po Zagrepčane nije bilo kraja. U 17. minuti na klupu za kažnjene sjeo je Babić. Isprva je Slovencima bilo teško uspostaviti igru u napadačkoj trećini, ali naposljetku su uspjeli napraviti krug i tražiti prostor za udarac. U 18. minuti Mašič je s lijevog krila pokušao ubaciti pak u sredinu, ali je Kramarić blokirao pak koji se odbio do Paulovića koji ga ispucava od ograde u napadačku trećinu. Tu ga je prihvatio Smolec koji izlazi sam pred gol i bekhendom šalje pak pod prečku. Ovdje moramo istaknuti pristranost slovenskih sudaca koji zapisničkom stolu nisu prijavili nijednu asistenciju dok su recimo kod jeseničkog trećeg zgoditka upisali dvije premda je Ivančevič dobio pak od protivničkog igrača. No, već smo navikli na domaćinska suđenja svagdje osim na Velesajmu.

Do kraja kazne za Babića ostale su 34 sekunde. Jeseničani su osvojili buli i ušli u napadačku trećinu no "medvjedi" su uspjeli doći do paka i pokušali ga ispucati. Tomaževič ga zaustavlja uz ogradu na lijevom krilu i vraća na plavu liniju do Stojana koji odigrava dupli pas s Jezovšekom na desnoj strani. Branič "crvenih" neko je vrijeme razmišljao što bi uradio, a onda je udarcem iz zgloba svladao čuvara mreže "modrih" koji je bio potpuno zaklonjen od Bruna Rauha. Jesenice su tako 12 sekundi prije istjeka kazne vratile razliku na tri zgoditka. Jesenice su u preostale dvije minute pritisnule goste ne bi li još koji put zatresle mrežu, ali Medveščak se uspio obraniti.

Gosti su odlično započeli drugu trećinu. Vrbančić je osvojio buli u napadačkoj trećini i vratio pak na plavu liniju odakle Kramarić udarcem iz zgloba postiže pogodak. Sudačka trojka je još jednom pokazala svoju nesposobnost uskrativši asistenciju centru "modrih" pa se doista postavlja pitanje čemu uopće voditi statistiku asistencija kad ih suci nisu u stanju pratiti čak ni u jednostavnim situacijama poput ove. Zato im nije bilo teško dosuditi prekršaj Tadiću ni minutu kasnije.

Domaći nisu imali poteškoća pri uspostavi igre u napadačkoj trećini. Pločica je kružila unaokolo dok su Jeseničani tražili priliku za udarac. Kad su konačno opalili prema golu, Nikolić je bio na mjestu, a "modri" su ubrzo ispucali pak u protivničku trećinu. Mašič je otklizao po pločicu iza svog gola, a svi "medvjedi" prema klupi na zamjenu. Prije nego što se nova četvorka "modrih" stigla rasporediti Mašič je dugim dodavanjem "izbacio" Jezovšeka samog pred gol i pločica se ponovo zakoprcala u mreži Medveščaka.

"Železari" su nastavili s pritiskom prema vratima gostiju očekujući konačni slom otpora Medveščaka. Nikolić je u par navrata obranio svoju mrežu, a jedan od izlazaka iz trećine Tomaževič je omeo prekršajem pa su u 25. minuti Zagrepčani imali igrača više. Domaći su osvojili buli pa im nije bilo teško ispucati pak iz trećine. Medveščak je dvaput ulazio u trećinu, imao čak i jedan udarac, ali Jesenice su još dva puta izbacile pločicu na protivničku polovicu. U 26. minuti "medvjedi" su još jednom uklizali u napadačku trećinu gdje se Tibor Stančić izborio za pak uz ogradu na desnoj strani i vratio ga na plavu liniju do Kopričanca. Branič "modrih" prebacuje pločicu nalijevo odakle Smolec tuče "bendijem". Legat odbija pak, ali samo do Fičura koji bekhendom iz blizine pogađa mrežu.

Nakon ovog zgoditka igra se potpuno rasplamsala. Obje momčadi su zaigrale otvoreno pa smo u tom razdoblju gledali dobru igru u kojoj su i jedni i drugi stvarali prilike za pogodak pri čemu se nešto aktivniji bili "medvjedi". Crnec je u 27. minuti dobro pucao iz sredine, ali Legat je bio na mjestu.Domaći su uzvratili snažnim udarcem Rajsara s lijeve strane u 29. minuti, a dvije minute kasnije ponovo je na sceni Crnec, ali ne uspijeva udarcem iz blizine pogoditi mrežu. Dodatni dokaz bolje igre gostiju bilo je isključenje Tibora Stančića u 33. minuti nakon sudara s Hadžićem pred vratima Medveščaka što nas nije iznenadilo jer sudački kriteriji Podmežaklom nerijetko ovise o trenutnom stanju na semaforu.

Budući da Jeseničani nisu bili u stanju ozbiljnije zaprijetiti protivničkim vratima opet je na scenu stupio njihov "igrač" u crno bijelom dresu. Ovog puta je u naguravanju Kramarića i Bruna Rauha pred golom, domaći igrač prikladno pao na led, a sudac Čamdžič je po uvježbanom scenariju isključio još jednog igrača Medveščaka. Znači, kad se netko od "železara" smjesti pred protivničkog vratara kako bi mu omeo pogled prema paku nitko od obrane nema pravo ništa učiniti u svezi toga jer inače dobija kaznu zbog "ometanja". Pitamo se samo koliko bi sudac s takvim kriterijem izdržao sudeći profesionalni hokej?

Domaći su sada imali više od minute s dvojicom igrača na ledu. Premda su neometano kružili s pakom po trećini samo se Korošec u dva navrata odvažio pucati iz daleka. "Medvjedi" su bili aktivni u obrani pa je Paulović jednom presjekao protivničko dodavanje, a u 35. minuti poslije drugog pokušaja Korošeca, Smolec bježi u protunapad. Jezovšek ga je ometao udarcima palicom na putu prema golu, a nakon Legatove obrane Jezovšek ruši Smoleca u ogradu na što je Čamdžič ostao nijem što nas nipošto nije iznenadilo. Bilo je savršeno jasno da Medveščaku neće biti dopušten povratak u utakmicu ma koliko pogodaka postigao.

Ubrzo se vratio jedan, a potom i drugi isključeni igrač gostiju pa se moglo zaključiti da je na djelu ipak bila neka viša pravda od sudačke. U završnici trećine Jesenice su imale više od igre te su u par navrata ugrozile vrata "modrih" no Nikolić je svaki put bio na mjestu. Zagrepčani su na drugi odmor pošli s manjim zaostatkom nego što je to bio slučaj prije dvadeset minuta no izgledi za preokret i dalje su bili mali.

Prekršaj Tibora Stančića u 41. minuti dovelo je "medvjede" već na početku posljednje trećine u podređeni položaj. Zagrepčani su se dobro branili pune dvije minute te su gotovo u potpunosti onemogućili napore domaćih da povećaju prednost. Nije prošla ni minuta od povratka napadača "modrih" u igru, a već je na klupu za kažnjene morao sjesti Kramarić. Gosti su po osvajanju bulija ispucali pak u protivničku trećinu no "crveni" su se brzo vratili i počeli s opsadom Medveščakovih vrata. Pak je kružio unaokolo sve dok se Stojan nije odlučio opaliti prema golu. Nikolić odbija pločicu pa domaći ponovo započnju s kruženjem.

Tomažević je sa Stojanom izmijenio nekoliko dodavanja, a potom uposlio Glaviča u sredini koji promašuje pak. Prihvatio ga je Jezovšek na desnom krilu i vratio poprijeko do Tomaževiča koji odmah šalje pak Stojanu na plavu liniju. Branič "crvenih" ponovo tuče, a Nikolić odbija pak. U nastaloj gužvi se najbolje snašao Glavič koji je otklizao iza Nikolića i iskosa s lijeve strane ubacio pak u nebranjenu mrežu. Jeseničani su se nakon postignutog zgoditka razigrali pa su gosti više razmišljali kako obraniti vlastita nego ugroziti protivnička vrata.

Čim su se "medvjedi" oslobodili pritiska, pločica se našla u mreži Jeseničana. Jović je u 48. minuti s lijevog krila pokušao upucati pak iza gola no pločicu je presjekao Šabanović i sam krenuo s njom iza gola. Ne gledajući kamo dodaje bekhendom je pokuša prebaciti pak na lijevo krilo no pločicu je kod lijeve stative zaustavio Krikšić i skrenuo u mrežu. Do kraja trećine ostalo je dovoljno vremena za pokušati podvig. Strijelci gostiju su bili raspoloženi, ali je bilo pitanje mogu li Zagrepčani sačuvati svoju mrežu do kraja susreta.

Suparnici su nastavili sa žestokom borbom. Prilike su se smjenjivale na obje strane no Jeseničani su bili opasniji. U 49. minuti Nikolić je "betonom" obranio udarac Jezovšeka iz neposredne blizine. Minutu kasnije s istog mjesta je pucao i Sodja, ali ni on nije pronašao put do mreže. Klizalo se punom snagom i obje momčadi davale su sve od sebe. Smolec je u 49. minuti "slomio kičmu" dvojici suparnika, ali je onda pucao preko gola. Nikolić je u idućoj minuti prvo obranio dva uzastopna udarca Šturma iz sredine, a onda je "skinuo" i pokušaj usamljenog Brgleza koji je pucao iskosa s desne strane.

Posljednji veći pritisak "medvjedi" su izveli u 56. minuti kad su u kratkim razmacima prema vratima tukli Smolec pa Fičur iz blizine da bi na kraju Kramarić udarcem s plave pokušao iznenaditi Legata no čuvar mreže "crvenih" je svaki put bio na mjestu. Domaći su uzvratili minutu kasnije kad je pred gol izašao Šturm no Nikolić je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Pokušali su Zagrepčani još jednom doći do mreže domaćih, ali spremnici energije bili su prazni. "Modri" su se uspjeli obraniti u zadnjih par minuta tako da je dvoboj završio s prihvatljivih 7:5 u korist Jesenica.

Poraz u Jesenicama zadržao je "medvjede" na 13. mjestu u poretku s osam bodova zaostatka za Orlima. Slijedi stanka zbog svjetskih prvenstava mladih reprezentacija, a Zagrepčani će prvu od preostalih 16 utakmica odigrati pred Božić kada u Zagreb stiže suparnik iz skupine C, Vasas. Medveščak će, ako želi u doigravanje, morati početi pobjeđivati, posebice u gostima. Za tako nešto bit će potrebno standardizirati momčad i unaprijediti igru.