Teško do pobjede

E Med Vasi 161222Poslije neuspjeha na svjetskom prvenstvu, hrvatski mladi reprezentativci vratili su se obavezama u EBYSL-u. Stanje koje su zatekli nije bilo dobro budući da se Medveščak nalazio na 14. mjestu u ukupnom poretku s osam bodova manjka u odnosu na osmouvršteni Znojmo. Za bilo kakvu nadu za ulazak u doigravanje bilo je potrebno pobjeđivati. Prvu priliku Zagrepčani su imali u susretu sa suparnikom iz iste skupine, budimpeštanskim Vasasem. "Medvjedi" su odlično otvorili utakmicu i za desetak minuta imali dva gola prednosti. Mađari su u završnici prve trećine smanjili zaostatak, a sredinom nastavka izjednačili. Medveščak se ubrzo vratio u vodstvo kojeg je sačuvao do kraja trećine. Početkom zadnje trećine gosti opet izjednačuju, ali Zagrepčani već u idućoj minuti vraćaju prednost. Polovicom trećine domaći bježe na dva razlike i činilo se kako je utakmica napokon dobivena. Međutim, u završnici Vasas po treći put prilazi na gol manjka. Kad su gosti izvukli vratara u pokušaju da izjednače, "medvjedi" postižu pogodak u praznu mrežu za konačnih 6:4.

Medveščak - Vasas 6:4 (2:1, 1:1, 3:2)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 22.12.2016.

Vasas 10 min

Medveščak: Nikolić - Smolec, Kegalj, Jarčov, Miličić, Krikšić - Poljak, Kramarić, Bublić, Čizmadija, Paulović - Stančić P., Crnec, Šutevski, Vrbančić, Fičur - Joja, Vuglač, Jović, Tadić. Trener: Kolombo

Vasas: Garbacz, Farkas - Oroszi, Szabo, Szlama, Varga, Czako - Bukor, Suranyi, Nagy, Szekely-Madai, Csiki - Kovats, Tornyai, Zsigmond, Markus, Rozsa - Szlepka, Horvath. Trener: Szekely-Madai

Dva i pol tjedana nakon poraza u Jesenicama u sastavu Medveščaka nalazilo se samo 12 od 20 igrača koji su se sučelili "železarima" u zadnjoj utakmici pred svjetsko prvenstvo. "Medvjedi" su nastupili s potpuno drugačijim navalama, samo su Jović i Tadić bili u istoj navali Pod Mežaklom. Bez obzira što se radilo o domaćoj utakmici, Zagrepčani nisu imali pričuvnog vratara. Od standardnijih igrača nedostajali su napadači Stubičar i Trstenjak te branič Kopričanec. Medveščak je od posljednjih osam utakmica dobio samo dvije i zbog toga je dvoboj protiv Vasasa bio krajnji trenutak za preokret.

Mađarski sastav doputovao je u Zagreb kao 11. momčad u ligi s pet bodova manjka u odnosu na Orle. Ni Vasasu u posljednje vrijeme nisu cvjetale ruže. Izgubili su sedam od zadnjih devet utakmica svladavši samo Triglav u dva navrata. U prethodne dvije utakmice sa Zagrepčanima, Mađari su u Budimpešti slavili s 5:2 dok su na Velesajmu poraženi u produžetku s 3:2. Vodeći strijelci Vasasa su Kovesdi, Zsigmond i Varga. Kovesdija nije bilo u sastavu kao ni braniča Turya. Prvi vratar Garbacz bio je između vratnica, ali umjesto standardne pričuve Bozsoa na klupi je sjedio treći vratar, Farkas.

"Medvjedi" u susret ušli napadački i već su tijekom prvih šezdeset sekundi u nekoliko navrata zaposlili protivničkog vratara. Prva minuta još je trajala kad su domaći prešli u vodstvo. Poljak je prošao po desnoj strani sve do crte gola, a potom vratio pak pred gol do Paulovića koji puta iz prve. Garbacz odbija pak, ali samo do Čizmadije koji ga iz neposredne blizine ubacuje u mrežu.

Rani pogodak potaknuo je obje momčadi na otvorenu igru pa smo idućih nekoliko minuta gledali rasklizane suparnike kako pokušavaju nadigrati jedan drugog. Udarci su se nizali na obje strane, ali samo je Szlama u petoj minuti pokušaje iz sredine ozbiljnije zaprijetio protivničkim vratima. Početkom sedme minute prekršaj pravi Csiki pa su "modri" dobili priliku povećati prednost. Zagrepčani su brzo uspostavili igru u napadačkoj trećini i u par navrata zaposlili Garbacza.

Minuta kazne je bila prošla kad je Kovats napravio prekršaj pa se Vasas našao s dvojicom igrača manje. Domaći su opkolili "bijelu trojku" i nizom dodavanja pokušavali stvoriti prostor za udarac no to im nije najbolje polazilo za rukom. Prošla je cijela minuta bez da su vrata Vasasa bila ugrožena. Tek kad se Csiki vratio na led, Zagrepčani su pogodili mrežu. Jarčov se našao na crti gola na lijevoj strani i vratio pak u sredinu do Keglja koji ga odmah prosljeđuje nadesno prema Miličiću. Vrsni strijelac "modrih" oslobodio
si je prostor i preciznim udarcem zatresao mrežu.

Zagrepčani su zadržali napadački zamah na par minuta, ali nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti protivničkoj mreži. Malo po malo, gosti su se oslobodili pritiska i uspostavili ravnotežu u igri. Ulaskom u drugu polovicu trećine Vasas preuzima inicijativu. Nikolić je u nekoliko navrata morao intervenirati, a posebno se istaknuo u 12. minuti kad je odličnom obranom zaustavio Csakov udarac udarac iskosa s lijeve strane. Minutu kasnije, prekršaj pravi Miličić pa su "bijeli" dobili priliku uhvatiti priključak.

Medveščak je u potpunosti osujetio protivničku namjeru da postigne pogodak. Gosti ne samo da nijednom nisu zapucali prema vratima "modrih" nego su imali poteškoća s ulaskom u napadačku trećinu. Jedini udarac prema golu tijekom dvije minute kazne imao je Jović. Nakon izjednačenja snaga na ledu gledamo ravnopravnu igru u kojoj ni jednima niti drugima nije polazilo za rukom izvesti neku izrađenu akciju. Bilježimo jedino bekhend Varge iz sredine u 16. minuti. U završnici trećine "medvjedi" ponovo preuzimaju inicijativu no pogodak su postigli Mađari.

Igrala se 18. minuta kad je Rozsa preuzeo pak u svojoj trećini te uposlio Zsigmonda u sredini. Vrsni strijelac Vasasa uklizao je u napadačku trećinu i s desne strane ubacio pak pred gol gdje je najspretniji bio Oroszi i iz neposredne blizine ugurao pak preko crte. Zagrepčani se nisu dali smesti primljenim pogotkom nego su i dalje zadržali napadački zamah no trećine je završila prije nego što je pritisak "modrih" mogao uroditi plodom.

Medveščak je u drugu trećinu ušao s igračem manje jer su njegovi igrači uspjeli zakasniti na početni buli. Nije ni prvi, a na žalost vjerojatni ni zadnji put da se tako nešto dogodi hrvatskim momčadima bez obzira na uzrast. Vasas ništa nije uspio uraditi s igračem više. Gosti u dvije minute nisu uputili nijedan udarac prema Nikolićevim vratima. Uslijedilo je razdoblje obostrano nepovezane igre u kojoj su suparnici dosta griješili i tek povremeno davali vratarima posla.

Prvu pravu priliku u drugoj trećini vidjeli smo tek u 26. minuti kad je Jarčov završio protunapad dvojice na jednog izravnim udarcem na gol kojeg je Garbacz obranio. Nekoliko sekundi poslije bulija, prekršaj pravi Csako pa su "medvjedi" dobili priliku vratiti razliku na dva gola. Zagrepčani su igru s igračem više počeli nizom sporih dodavanja s puno zadržavanja paka pa nije čudo što su rijetko dolazili u priliku za udarac. Vratar "bijelih" je sigurno zaustavio jedina dva paka upućena prema njemu, a njegovi suigrači su u nekoliko navrata ispucali pločicu iz svoje trećine.

Nakon izjednačenja snaga na ledu suparnici su nastavili s ravnopravnom borbom u kojoj su čas jedni, čas drugi bili u napadu. Vasasu je u 32. minuti pošlo za rukom jednu od tih akcija završiti pogotkom. Varga se izborio za pak uz ogradu na lijevom krilu i ostavio ga Czaku koji skreće u sredinu i bekhendom iza leđa upošljava usamljenog Szlamu pred vratima. Mađarski napadač se dobro snašao i iz neposredne blizine svladao čuvara mreže "modrih". Mađari su na krilima izjednačujueg zgoditka pritisnuli domaće i stvorili par prilika za preokret no omjer se nije promijenio.

Za manje od tri minute, Medveščak se vratio u prednost. Šutevski je iz svoje trećine uposlio jurećeg Fičura koji prodire kroz sredinu i ulazi u napadačku trećinu. Na lijevom krilu ostavlja pak Vrbančiću koji tuče prema vratima. Garbacz odbija pak u sredinu gdje se nalazio Šutevski koji udarcem iz prve pogađa mrežu. U idućih par minuta obje su momčadi imale prilika za pogodak od koih izdvajamo udrac Keglja iz sredine u 36. minuti. Malo kasnije, prekršaj pravi Tornyai.

"Medvjedi" su prilično loš odigrali s igračem više. Vasas je vrlo brzo izbacio pak iz svoje trećine i neko vrijeme održavao igru na protivničkoj polovici leda. Kad su se "modri" napokon vratili u napad i zaposlili Garbacza, kazna za braniča "bijelih" bila je na izmaku. Do kraja trećine nije se zbilo ništa posebno zanimljivoga. Zagrepčani su na odmor pošli s istom prednosti kao i na izmaku prve trećine što je značilo da im predstoji još dvadeset minuta neizvjesne borbe za prijeko potrebne bodove.

Tek što je posljednja trećina započela, Vasas je izjednačio. Suranyi je pokušao upucati pak u napadačku trećinu no pločica se odbila od Vuglača natrag prema mađarskoj polovici leda. Iz pozadine je s pakom pojurio Szlepka i izveo slalom kroz postavu "modrih". Kad je došao nadomak vrata, udarcem sdesna svladao je Nikolića. "Medvjedi" se nisu dali obeshrabriti nego su već u idućoj minuti zatresli gostujuću mrežu.

Miličić je spriječio pokušaj "bijelih" da ispucaju pak iz trećine nakon čega je odigrao dupli pas sa Smolecom. Miličić potom upošljava Keglja u sredini koji puca no njegov pak završava u bloku. Krikšić je prvi na odbijancu i s lijeve strane prebacuje pločicu poprijeko do Jarčova koji puca iz okreta. Garbacz kratko odbija pločicu, a Krikšić udarcem iz neposredne blizine vraća prednost "modrima".

Neposredno nakon ovog pogotka veliku je priliku imao Čizmadija koji se sam našao pred vratima no mađarski čuvar mreže je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Uslijedilo je relativno dugo razdoblje rastrgane igre u kojoj ni jedni niti drugi nisu uspijevali povezati svoje redove i stvoriti neku izgledniju priliku za pogodak. Tek u 49. minuti je Smolec osvojio pak u svojoj trećini i potom dugim dodavanjem "izbacio" Vrbančića samog pred gol. Napadač "modrih" bio je siguran i domaći su nakon četrdeset minuta igre ponovo imali dva gola razlike.

"Medvjedi" su zadržali inicijativu održavajući prednost i pritom trošeći vrijeme. Prilika za pogodak nije bilo previše, a Vasas se nikako nije uspijevao nametnuti. Prekršaj Horvatha u 53. minuti dao je Zagrepčanima mogućnost da novim pogotkom otklone svaku dvojbu oko ishoda susreta. Domaći su krenuli prilično agresivno no ubrzo su izgubili nit u svojoj igri pa su dvije minute protekle bez ozbiljnijih prijetnji protivničkim vratima.

Ulaskom u završnicu trećine Vasas više nije imao što čekati pa su "bijeli" navalili prema vratima Medveščaka. Varga se u 56. minuti zatekao sam pred golom no Nikolić je odličnom obranom sačuvao svoja vrata. Malo kasnije domaći su uzvratili preko Šutevskog koji je pokušao iz blizine osigurati pobjedu "modrih". Napori gostiju urodili su plodom u 57. minuti. Varga je osvojio pak iza svojih vrata i dugom dijagonalom uposlio Nagyja na desnom krilu. Napadač "bijelih" tukao je s plave linije no pak je prohujao pokraj gola i odbio se od ograde do Varge koji ga vraća u sredinu odakle Nagy udarcem iz prve zakucava pak u mrežu.

Domaćima je sada bio cilj aktivnom igrom zadržati pak što dalje od svojih vrata i potrošiti preostale tri minute bez opasnosti. Minutu i pol prije zadnjeg zvuka sirene, gosti su pozvali pola minute predaha te nastavili igru bez vratara. Medveščak se othrvao pritisku "bijelih" i prenio igru na protivničku polovicu što je natjeralo Garbacza natrag između vratnica. Vratar gostiju zaustavio je udarac Fičura iz neposredne blizine no kad su Mađari opet krenuli prema naprijed ostavili su svoja vrata praznim.

U posljednjim sekundama trećine, "modri" ispucavaju pak do kojeg u lijevom kutu prvi stiže Jović. Napadač domaćih upošljava Fičura u sredini koji sigurno pogađa mrežu i potvrđuje pobjedu. Zagrepčani su se nakon reprezentativne stanke vratili pobjedom kojom zadržavaju izglede u borbi za doigravanje. Orli i dalje bježe osam bodova no obje momčadi imaju za odigrati još 15 utakmica što znači da je sasvim dovoljno bodova ostalo u igri. Medveščak sada očekuje gostovanje u Linzu s kojeg se očekuju novi bodovi budući da je momčad s Dunava jedna od tri najslabije u ligi.