Pobjedom započeli godinu

E Lin Med 170105Budući da se ni u Kranju niti u Zagrebu nije ozbiljno pomišljalo ometati mlade hokejaše u oporavku od novogodišnjeg slavlja, Medveščak nije svoju prvu utakmicu u 2017. odigrao protiv Triglava nego u Linzu protiv tamošnje mlade momčadi. Zagrepčani su novu godinu dočekali na 14. mjestu u ligi s osam bodova manje od čeških "orlova" iz Znojma. Dvoboj protiv jedne od četiri slabije momčadi u ligi nije dobro počeo. Austrijanci su prvi došli u vodstvo, ali su "medvjedi" uspjeli preokrenuti omjer prije završetka prve trećine. U nastavku susreta gosti su s dva zgoditka s igračem manje pobjegli na sigurni razmak no Linz je prije drugog odmora uspio smanjiti zaostatak. Početkom posljednje trećine Medveščak vraća razliku na tri pogotka i uspješno je održava sve do kraja susreta za konačnih 5:2 u svoju korist.

Medveščak 8 min

Linz: Lehner, Divis - Roth, Kragl, Gaspar, Kleiss, Frühwirt - Schwarzbauer, Hochman, Mayrhofer, Freunschlag, Rosenberger - Hauser, Haller, Stadler, Ahonen, Waismayer. Trener: Soudek

Medveščak: Nikolić - Pleško, Poljak, Vuglač, Jović, Tadić - Smolec, Joja, Jarčov, Miličić, Crnec - Trstenjak, Kramarić, Bublić, Vrbančić, Paulović - Ličina, Šutevski, Stubičar. Trener: Kolombo

Budući da se nalaze u različitim skupinama, Linz i Medveščak imali su odigrati samo jednu međusobnu utakmicu. Mladi hokejaši Linza iza sebe nemaju uspješnu sezonu. "Medvjede" su dočekali na 16. mjestu daleko od svake pomisli na doigravanje. Od ukupno pet pobjeda, tri su zabilježili u zadnjih pet susreta. Svladali su susjeda na ljestvici KMH Budapest, "fenjeraša" Graza i, pomalo iznenađujuće, ove godine dobri Okanagan. Većina igrača Linza prošle je sezone nastupala u EBJL-u, ligi za igrače do 18 godina. Jedini mladi reprezentativci su Mađar Gaspar, vratar Divis i branič Moidl. U dvoboju protiv Medveščaka trener Soudek nije mogao računati na braniče Moidlai Liescha te napadače Maurera, Kemenya i Konyu.

Zagrepčani su u u prvu ovogodišnju utakmicu isklizali sa svoja tri najučinkovitija igrača, Miličićem, Smolecom i Jarčovom. Međutim, uz pričuvne vratare, nedostajali su braniči Kegalj, Kopričanec i Stančić te napadači Fičur, Čizmadija i Krikšić. Medveščak je tražio nova tri boda s kojima bi, nakon pobjede protiv Vasasa, ostali u trci za doigravanjem. Izgledi nisu bili veliki no bilo je za odigrati još 15 utakmica u kojima se nudilo pregršt bodova.

Uvodne minute nisu donijele posebno kvalitetnu igru. Klizanja na obje strane nije nedostajalo, ali povezanih akcija jest. Domaći su imali nešto više od igre pa je i Nikolić bio zaposleniji od svog kolege, ali pravih prigoda za pogotke nije bilo. Prvu opasnost za gostujuća vrata stvorio je Waismayer kad se probio pred gol, ali nije uspio poslati pločicu pokraj čuvara mreže "bijelih". Linz je zadržao inicijativu te je u desetoj minuti svoju bolju igru okrunio pogotkom.

Gaspar je s desne strane vratio pak na plavu liniju do Ahonena koji tuče no pak završava u bloku ispred gola. "Medvjedima" nije pošlo za rukom ispucati pak iz svoje trećine pa ga se ponovo dokopao Gaspar. Mađarski reprezentativac je s lijeve strane vratio pak na plavu liniju do Kragla koji puca "bendijem". Pak je zakačio Tadića i odbio se na lijevu stranu do Frühwirta koji udarcem iz prve pogađa nebranjeni dio mreže. Vodstvo domaćih bila je logična posljedica njihove bolje igre te je poslužilo kao "budilica" Zagrepčanima koji su pomalo uspavano ušli u dvoboj.

Radost domaćih nije bila dugog vijeka. Premda je Linz odmah poslije bulija krenuo napadački, Medveščak je nakon protunapada izjednačio. Smolec je iznio pak iz trećine i uklizavši u napadačku trećinu upucao pakiza protivničkih vrata. Crnec se izborio za pak u lijevom kutu i predao ga Jarčovu koji upošljava Miličića u sredini. Uslijedio je udarac kojeg Lehner brani, a na odbijenom paku najbrži je Crnec koji ga posprema u mrežu. Suparnici su nastavili s ravnopravnm nadmetanjem, a u 14. minuti prekršaj Vuglača ostavlja Linz s igračem više.

Medveščak je discipliniranom igrom uglavnom držao suparnika na distanci, a Nikolić je u par navrata uspješno intervenirao kad bi domaći zapucali prema vratima. Gosti su nakon izjednačenja snaga na ledu preuzeli igru u svoje ruke. Lehner je u par navrata zaustavljao dalekometne projektile s plave linije, a u 18. minuti pritisak "bijelih" doveo je do preokreta. Miličić je poveo napad iz svoje trećine i izveo slalom kroz postavu domaćih natjeravši Schwarzbauera na prekršaj. Tijekom isključenja sa zadrškom Miličić obilazi vrata i vraća pak na plavu liniju. Pleško tuče prema golu, a Jarčov vješto skreće pak u mrežu.

"Medvjedi" su nastavili s pritiskom i nije prošla ni minuta, a prekršaj Freunschlaga ostavlja goste s igračem više. Zagrebčaki sastav je žestoko pritisnuo protivničku obranu. Smolec je s dva uzastopna udarca u 19. minuti mogao pretvoriti brojčanu prednost u pogodak. Linz je bio pod velikim pritiskom jer su udarci sijevali sve do samog završetka trećine. Medveščak je na odmor pošao sa željenim vodstvom no utakmica je još uvijek bila daleko od odluke.

Na isteku prve minute nastavka prekršaj je napravio Roth. "Medvjedi" su dobili priliku s igračem više no odigrali su izuzetno slabo. Dva puta su domaći ispucavali pločicu u napadačku trećinu, a da "bijeli" nijednom nisu zaprijetili protivničkoj mreži. Linz je poslije izjednačenja snaga na ledu preuzeo inicijativu pa je idućih nekoliko minuta Nikolić imao dosta posla. Izdržavši pritisak domaćih, Zagrepčani su uspostavili ravnotežu i ubrzo su se prilike počele nizati pred vratima Lehnera.

Činilo se kako će prekršaj Bublića u 30. minuti zaustaviti nalet Medveščaka no gosti su nakon minute s igračem manje došli do pogotka. Na asistenciju Jarčova, strijelac je bio Miličić. Do kraja kazne za napadača "bijelih" bilo je ostalo još dvadeset sekundi kad mu se na klupi za kažnjene pridružio Vrbančić. "Medvjedi" su izdržali s dvojicom igrača manje, a tridesetak sekundi po povratku Bublića u igru, Zagrepčani su ponovo zatresli mrežu s igračem manje. Nakon kombinacije Jarčova i Miličića, mrežu Linza zatresao je Smolec.

Domaći su bili prilično uzdrmani nakon dva primljena gola s igračem više. Veći dio trećine imali su više od igre i nadali su se najmanje izjednačenju. Umjesto toga našli su se u praktički izgubljenom položaju. Medveščak je u tim trenucima namjeravao mirno privesti trećinu kraju. Međutim, nakon bulija u napadačkoj trećini u 39. minuti Linz osvaja pak, pred golom se našao Gaspar, ali je predao pak nalijevo do Frühwirta koji se u gužvi pred vratima najbolje snašao i iz neposredne blizine smanjio zaostatak.

U završnici trećine obje su se momčadi potpuno otvorile pa su se prilike nizale kao na tekućoj vrpci. U posljednjim sekundama prije odmora Crnec je izašao sam pred gol no Lehner je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Medveščak je u zadnju trećinu unio dva gola prednosti što je bila dobra, ali ne i sigurna razlika. Suparnici su u posljednju trećinu ušli otvoreno. Linz je tražio pogodak kojim bi uhvatio priključak, dok su gosti nastojali steći prednost s kojom bi mirno priveli utakmicu kraju.

Događaji su se odvijali na ruku Zagrepčanima kad je u 44. minuti Stubičar asistirao Ličini za peti pogodak Medveščaka. Minutu i pol kasnije, gosti su imali još jednu odličnu priliku budući da je na klupu za kažnjene sjeo Roth. Da su "medvjedi" u te dvije minute pronašli put do mreže, zasigurno bi i Austrijanci digli ruke no obrana domaćih obavila je uspješno svoju zadaću i zadržala kakvu-takvu nadu u preokret.

Ulaskom u drugi dio zadnje trećine postajalo je sve jasnije kako će bodovi najvjerojatnije otići put Zagreba. Domaći su počeli gubiti živce pa su zaredali s prekršajima. Prvo je u 54. minuti isključen Kragl. "Medvjedi" su dobili priliku popraviti statistiku no nisu uspijevali pronaći put do mreže. Nije im pomogao ni prekršaj Hallera u 55. minuti nakon kojeg su "bijeli" tridesetak sekundi imali dvojicu igrača više.

Umor je sve više obuzimao Zagrepčane koji nisu bili u stanju iskoristiti ni prekršaj Stadlera u 58. minuti. Ne samo da nisu nadmudrili obranu domaćih nego su tridesetak sekundi prije završetka susreta ostali bez Tadića koji je napravio prekršaj. Medveščak je tako došao do bodova s kojima je preskočio Debrecen-Miškolc i zasjeo na 13. mjesto.  Budući da su Orli svladali Jesenice tek u raspucavanju, Zagrepčani su smanjili zaostatak za zonom doigravanja na sedam bodova. Idući susret izuzetno je važan jer će se sučeliti izravni suparnici u skupini, Villach i Medveščak pa bi pobjeda nad Beljačanima bila dvostruko značajna.