Beč je i dalje glavni

E Med Vic 170114 2"Medvjedi" su teško stradali u dvoboju s vodećom momčadi EBYSL-a bečkim Silver Capsima odnosno podmlatku čuvenih Vienna Capitalsa. Gosti su već u prvoj trećini pokazali da će dominirati ledenom plohom Doma sportova. Zagrepčani su dvadeset minuta bili u podređenom položaju, ali su na prvi odmor ipak otišli samo s golom manjka. Otpor domaćih slomljen je sredinom druge trećine kad su Bečani u jednoj minuti dvaput zatresli mrežu "modrih". Do kraja druge trećine Capsi su imali već četiri pogotka prednosti. Do potpunog raspada došlo je u posljednjem dijelu susreta kad je Medveščak u pet minuta s igračem manje primio čak tri pogotka što je konačni rezultat dovelo do visokih 7:0 za vodeću momčad natjecanja.

Medveščak - Silver Caps 0:7 (0:1, 0:3, 0:3)

Silver Caps 12 min

Medveščak: Nikolić, Jünker Đurić - Pleško, Smolec, Jarčov, Vrbančić, Miličić - Trstenjak, Kramarić, Vuglač, Jović, Fičur - Stančić P., Poljak, Paulović, Čizmadija, Tadić - Joja, Ličina, Šutevski, Stubičar. Trener: Kolombo

Silver Caps: Zimmermann, Tschrepitsch - Steibl, Pelz, Thalhammer, Schlögl, Ranftl - Bayer, Wolf, Szabad, Maxa F., Habernig - Müller, Rohm, Artner, Preiser - Schönwetter, Maxa A., Janisch. Trener: Dolenzar

Najugodnije iznenađenje tekuće sezone u EBYSL-u je momčad bečkih Capitalsa. Godinu dana ranije mladi Bečani nisu dohvatili ni doigravanje osvojivši ukupno deveto mjesto u konkurenciji 14 momčadi. Ove sezone Silver Capsi izgledaju odlično. Nakon prve trećine prvenstva bili su drugi, odmah iza Red Bulla. Neposredno pred dolazak u Zagreb, poslije 24 odigrane od ukupno 37 utakmica, Bečani predvode prvenstveni poredak s bodom prednosti nad Red Bullom. U cijeloj sezoni Silver Capsi su izgubili samo tri susreta, dvaput od Fehérvára te od MAC-a.

Većina igrača bečke momčadi i prošle je sezone nastupala u međunarodnim juniorskim ligama pod okriljem matičnog saveza, EBJL-u i EBYSL-u. Nekolicina su se vratila iz Švedske odnosno Sjeverne Amerike gdje su nastupali u tamošnjim klubovima. Za austrijsku juniorsku odnosno mladu reprezentaciju nastupali su napadači Artner, Alexander Maxa, Habernig, Felix Maxa i Nißner dok je boje mađarske juniorske i mlade reprezentacije branio Szabad. Nekoliko igrača, poput Nißnera, Felixa Maxe i Bolterlea, su već uključeni u prvu momčad Vienna Capitalsa u EBEL-u. Najučinkovitiji napadači ove sezone u EBYSL-u su Ranftl, Schlögl i Thalhammer dok obranu predvode Pelz i Wolf. Od trojice vratara s podjednakom minutažom, najuspješniji je Tschrepitsch. Trener Dolenzar u Domu sportova nije imao vratara Marosa, braniča Piffa te napadača Bolterlea, Maurera i Nißnera.

Medveščak ni u kojem slučaju nije bio favorit protiv vodeće momčadi u prvenstvu, ali postojala je nada kako bi Zagrepčani mogli nadmašiti svoje trenutne mogućnosti i iščupati barem bod. Tri uzastopne pobjede podigle su raspoloženje u taboru "medvjeda", a budući da je neposredni konkurent u borbi za doigravanje, Villach, imao težak dvoboj protiv Okanagana, mogući uspjeh protiv Capsa sasvim bi približio zagrebački sastav toliko željenom osmom mjestu. Trener Kolombo na raspolaganju je imao svoje vodeće strijelce, Miličića, Smoleca, Fičura i Jarčova. Između vratnica je stajao Nikolić koji je za promjenu ovog puta imao i pričuvu. Od standardnijih igrača, nedostajali su Krikšić, Kegalj, Kopričanec, Bublić, Crnec i Babić.

Prvu priliku na utakmici stvorili su domaći no prekršaj Miličića na početku treće minute prepustio je inicijativu "žutima". Bečani su žestoko pritisnuli "medvjede" natjeravši Nikolića da već u početnim minutama susreta pokaže sve što može. Pritisak Capsa ipak nije doveo do pogotka pa su Zagrepčani uspješno položili prvi ispit. Netom po povratku u igru Miličić se našao u dobroj prilici no Zimmermann je odličnom obranom zaustavio njegov udarac iz blizine. Austrijanci su odgovorili u šestoj minuti udarcem Schönwettera koji je pogodio prečku.

Gosti su preuzeli igru u svoje ruke pa su se naleti "žutih" nizali jedan za drugim. Vratar Medveščaka imao je pune ruke posla, ali ga je obavljao na visokoj razini. Bečani su opasno priprijetili u devetoj minuti kad je Janisch dohvatio jedan odbijanac pred golom no Nikolić je bio na mjestu. Isključenje Artnera polovicom trećine zaustavilo je ofanzivu Silver Capsa. Međutim, "medvjedi" se nikako nisu uspijevali nametnuti s igračem više. Pak je besciljno kružio unaokolo tako da Zimmermann ni u jednom trenutku nije morao intervenirati kako bi zaštitio svoju mrežu.

Čim su se snage na ledu izjednačile, gosti su ponovo zagospodarili ledenom plohom. Zagrepčani su neko vrijeme odolijevali pritisku, a Nikolić skupljao obrane. U 16. minuti napori gostiju naposljetku su urodili plodom. "Medvjedi" su izgubili pak što su Bečani odmah iskoristili. Pred vratima "modrih" našla su se dvojica Capsa kojima je tek iz trećeg pokušaja pošlo za rukom svladati čuvara mreže domaćih. Strijelac je bio Thalhammer. Zagrepčani su mogli izjednačiti već u idućoj minuti. Iz neposredne blizine pucao je Miličić, a Zimmermann je obranio i odbijanac Vrbančića.

Prekršaj Wolfa u 18. minuti dao je novu priliku "medvjedima" za poravnanje. Domaći su ovog puta bili nešto poduzetniji no 30 sekundi prije isteka kazne na klupu za kažnjene morao je poći i Smolec. Medveščak je uskoro ostao s igračem manje pa su "modri" nakon stative koju je u zadnjoj minuti pogodio Felix Maxa mogli biti zadovoljni minimalnim zaostatkom. Odnos snaga u igri u potpunosti je bio na strani Silver Capsa pa je bilo pitanje mogu li Zagrepčani do te mjere podići svoju igru da zadrže izglede za osvajanje bodova.

Bečani su na početku druge dionice dvoboja imali 45 sekundi s igračem više. "Medvjedi" su se našli u iskušenju posebice prilikom udarca Alexandera Maxe iz sredine u 21. minuti. Nakon izjednačenja snaga na ledu, domaći su uspjeli uspostaviti ravnotežu. Cijena za to bila je zatvaranje igre tako da je pet, šest minuta proteklo sa po jednom prilikom na obje strane. Kad se činilo da su Zagrepčani pronašli način kako se suprostaviti moćnom protivniku, u 28. minuti gosti povećavaju prednost.

Nakon kombinacije Felixa Maxe i Preisera, pak je došao do Schönwettera na lijevoj strani koji preciznim bekhendom zakucava pak u rašlje. "Modri" se nisu stigli ni pribrati, a njihov vratar je ponovo morao vaditi pak iz mreže. Schlögl je u 29. minuti tukao iz sredine, a Ranftl s lijeve strane pospremio odbijeni pak u gol. Isključenje Haberniga do kojeg je došlo minutu kasnije dalo je možda i posljednju priliku "medvjedima" za povratak u utakmicu. Zagrepčani su u par navrata zaprijetili vratima gostiju no pločica nikako nije htjela u mrežu. Neposredno pred povratak isključenog Bečana, "žutima" je pošlo za rukom prenijeti igru na polovicu domaćih.

Medveščak je u drugoj polovici trećine uspio uspostaviti kakvu-takvu ravnotežu. Prilike su se podjednako smjenjivale pred oba gola i da je kojim slučajem kakav pak završio iza Zimmermanna možda bi Zagrepčani stigli što uraditi u zadnjoj trećini. Međutim, u 37. minuti Schlögl je raspalio s plave linije, Nikolić odbio pak, ali samo do Thalhammera koji udarcem iz zgloba pogađa mrežu. Tu je bio i kraj realnim izgledima Medveščaka da izbori kakav bod u ovom susretu. Ni prekršaj Alexandera Maxe u idućoj minuti nije mogao utjecati na ovu spoznaju.

Zagrepčani su u kratkom razdoblju natjerali vratara "žutih" da u više navrata intervenira kako bi zaštitio svoja vrata. Možda bi neki pak i našao put do mreže Silver Capsa da početkom 39. minute obračun Miličića i Schlögla nije doveo do obostranog isključenja. U preostalih nešto manje od dvije minute ništa se za nimljivog nije događalo. Bečani su pošli na drugi odmor s nedostižnom prednosi, a "medvjedima" je preostalo sačuvati se od ozljeda i pokušati postići počasni pogodak.

Silver Capsi su u zadnju trećinu ušli napadački kao da su imali minimalno, a ne visoko vodstvo. Naleti "žutih" nizali su se jedan za drugim dok su "medvjedi" tek povremeno uspijevali zaprijetiti protivničkim vratima. Dominacija gostiju trajala je sve do sredine zadnje trećine no Nikolić je uspijevao zaštititi svoju mrežu. Malo po malo, domaći su uspostavili ravnotežu snaga te su u par navrata zapucali prema Zimmermannovim vratima. Međutim, prekršaj Jarčova u 48. minuti pretvorio je siguran poraz Medveščaka u pravi rezultatski potop.

Napadač Medveščaka dobio je dvije plus pet minuta kazne (i disciplinsku kaznu igre) što je značilo da će Zagrepčani punih sedam minuta igrati s igračem manje. Otpor Medveščaka potrajao je malo duje od dvije minute. Bečani su smjesta počeli zasipati Nikolića baražnom paljbom sa svih strana. No, u 50. minuti Ranftl i Pelz pripremili su akciju za Schlögla kojem je preostalo samo ugurati pak iz neposredne blizine u gol. Deset sekundi kasnije, Nikolić je ponovo vadio pak iz mreže. Ponovo je u akciji bila ista trojka, a Schlögl je ovog puta precizno pucao slijeva.

"Medvjedi" su izdržali iduće dvije minute bez primljenog gola no u 53. minuti Silver Capsi su zatresli mrežu po treći put u manje od pet minuta igre. Schönwetter je uposlio Preisera koji puca iz sredine. Pak je zapeo u bloku i preko vratara "modrih" uletio u mrežu. Izjednačenje snaga na ledu do kojeg je došlo u 55. minuti nije donijelo promjenu u igri. Zagrepčani su se potpuno predali i samo su čekali da sve skupa završi. Nikolića je u međuvremenu zamijenio Jünker Đurić pa se on sada morao nositi s naletima gostiju.

Igra na jedan gol potrajala je nekoliko minuta. Novi vratar "modrih" skupio je nekoliko obrana, a ofanziva Silver Capsa prestala je u 59. minuti kad je na klupu za kažnjene sjeo Rohm. Posljednju priliku na utakmici imao je Medveščak no počasnog pogotka nije bilo. Težak poraz bacio je "medvjede" na 13. mjesto u poretku. Zaostatak za "orlima" povećao se na šest bodova, a zagrebački sastav već idući dan čeka još jedan težak protivnik. Fehérvár je trenutno četvrta momčad u prvenstvu i protiv njih također neće biti lako izbjeći poraz.