Vraćeno samopouzdanje

E Med Vasas 170129 2Medveščak je nakon pobjede protiv Graza zabilježio i drugu pobjedu za redom čime je nagovijestio izlazak iz krize. Gost Velesajma bila je momčad Vasasa od koje su Zagrepčani osam dana ranije teško poraženi kad su nastupili sa svega deset igrača. Mađarski sastav u prvih je dvadeset minuta bio bolja momčad, ali nije uspio svoju premoć iskazati kakvim pogotkom. Na prvi odmor suparnici su pošli netaknutih mreža. Zagrepčani su u nastavku zaigrali kao preporođeni. U potpunosti su nadigrali goste i s dva pogotka stekli značajnu prednost pred posljednju trećinu. Početkom treće dionice dvoboja "modri" su povećali razliku nakon čega su prepustili inicijativu Vasasu. Mađari su ubrzo smanjili zaostatak, a u završnici dvoboja prišli su na samo gol manjka. "Medvjedi" su ipak zadržali minimalnu prednost i s konačnih 3:2 izborili pobjedu koja im ostavlja nadu u doigravanje.

Medveščak - Vasas 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 29.1.2017.

Vasas 8 min

Medveščak: Nikolić - Smolec, Kegalj, Jarčov, Fičur, Trstenjak - Poljak, Kramarić, Krikšić, Jović, Tadić - Pleško, Crnec, Paulović, Čizmadija, Šutevski - Babić, Bublić, Vrbančić, Vuglač. Trener: Kolombo

Vasas: Garbacz - Oroszi, Szlama, Szekely-Madai, Varga, Szlepka - Bukor, Suranyi, Csiki, Horvath, Czako - Kovats, Tornyai, Kovesdi, Nagy, Zsigmond - Rozsa, Markus. Trener: Szekely-Madai

Budimpeštanski sastav doputovao je u Zagreb kao deveta momčad u ligi s pet bodova manjka u odnosu na Orle, posljednju momčad koja se nalazi u zoni doigravanja. Dan ranije Mađari su bili u Beljaku gdje su svladali domaćina s 3:2. Prije tog gostovanja Vasas je odigrao sedam uzastopnih susreta u Budimpešti od kojih je četiri, protiv Graza, Debrecena, Medveščaka i Budapesta riješio u svoju korist. Slovenski trojac, Jesenice, Slavija i Triglav odnio je ukupno devet bodova iz mađarskog glavnog grada. Gosti su isklizali u gotovo punom sastavu, nedostajali su im napadač Szabo i pričuvni vratar Bozso. Najopasniji strijelci bili su Kovesdi, Varga i Zsigmond, a obrana se oslanjala na Oroszija i Bukora.

"Medvjedi" su isklizali bez napadača Miličića i Stubičara, te braniča Stančića i Joje. Po starom lošem običaju nije bilo ni pričuvnog vratara. Izostanak prvog strijelca Miličića trebao je nadoknaditi učinkoviti Jarčov. Zagrepčani su tijekom "crnog vikenda" u Budimpešti i Jesenicama značajno umanjili izglede za doigravanje. Pobjeda protiv Graza bila je nužna za vraćanje samopouzdanja, a protiv Vasasa trebalo je vidjeti može li se Medveščak nositi sa sebi ravnim protivnikom kad su obje momčadi u koliko toliko punim sastavima.

Tek što je utakmica počela Szlepka je iz neposredne blizine zaprijetio Nikoliću. Prije nego što igra stigla rasplamsati prekršaj Pleška doveo je Mađare u napadačku trećinu. Vasas je stigao samo jednom zaprijetiti vratima domaćih prije nego što Kovesdi u 4. minuti napravio prekršaj. Tijekom isključenja sa zadrškom prekršaj je napravio i Kegalj. Odnos snaga na ledu nije se mijenjao. Gostima u idućih pedesetak sekundi nije pošlo za rukom iskoristiti brojčanu prednost.

Izjednačenjem snaga na ledu "modri" su preuzeli inicijativu pa idućih nekoliko minuta Garbacz ima dosta posla. Mađarski vratar sačuvao je svoju mrežu netaknutom, a u osmoj minuti Varga tuče iz sredine, Nikolić odbija pak, a odmah potom brani i drugi udarac Varge. "Bijeli" su uskoro uspostavili ravnotežu u igri. Ulaskom u drugi dio trećine Vasas preuzima igru u svoje ruke. Medveščak se bio prisiljen braniti od neprekidnih naleta gostiju. Nikolić se našao pod kanonadom udaraca sa svih strana, ali je ostao na visini zadatka. Prva trećina završila je u znaku Mađara tako da su domaći pri odlasku u svlačionicu mogli biti sasvim zadovoljni rezultatskom ravnotežom.

Suparnici su u nastavak susreta ušli oprezno. "Medvjedi" su prvi zapucali prema protivničkim vratima, a prekršaj Kovesdija u 23. minuti dao je priliku domaćima za prelazak u vodstvo. Zagrepčani su odmah uspostavili igru u napadačkoj trećini i u nekoliko navrata zaprijetili Vasasu. Kad se već činilo da će se gosti ipak uspješno obraniti, "modri" su zatresli mrežu. Čizmadija je s desnog krila vratio pak na plavu liniju do Pleška koji ga prebacuje nalijevo prema Kramariću. Branič domaćih odmah je prebacio pak Čizmadiji koji ga je uspio sačuvati od Szekely-Madaia i u padu vratiti Plešku. Branič Medveščaka snažnim je udarcem s plave linije "probio" Garbacza.

Vasas se nije dao obeshrabriti primljenim pogotkom. "Bijeli" su u idućih nekoliko minuta imali više od igre te su stvorili nekoliko prilika za izjednačenje. Najbolju prigodu imao je Szlepka čiji je udarac iz sredine u 27. minuti Nikolić odličnom obranom ukrotio. "Medvjedi" su se nakon toga trgnuli pa su preokrenuli odnos snaga na ledu. Medveščak je do sredine druge trećine žestoko pritiskao goste. Vratar Vasasa je zaustavio nekoliko udaraca čime je onemogućio povećanje razlike u korist domaćih. Ofanzivu "modrih" prekinula je prigoda Zsigmonda koji se u 30. minuti našao pred golom no Nikolić je još jednom sjajnom obranom sačuvao svoju mrežu.

Igra se rasplamsala pa su se prilike smjenjivale na obje strane. Prekršaj Bukora u 32. minuti dao je novu priliku "medvjedima" za povećanje vodstva. Zagrepčani su i ovog puta kontrolirali igru. Nizom brzih dodavanja u napadačkoj trećini stvarali su prostor za udarac i samo je prisebni vratar "bijelih" držao Kovesdija na klupi za kažnjene. Usprkos dobroj igri Medveščaka, Vasas se uspio obraniti s igračem manje. Međutim, prošlo je samo 7 sekundi u igri s  jednakim snagama prije nego što su domaći povećali prednost.

Kovats je pokušao ispucati pak iz svoje trećine. Pločica je poletjela u luku no visoki Trstenjak zaustavio ju je rukom i spustio pred sebe. Napadač "modrih" približio se vratima i udarcem iz sredine svladao Garbacza. Vasas je mogao smanjiti zaostatak već u idućem napadu kad je Oroszi udarcem s plave linije pogodio stativu. Minutu kasnije Csiki je tukao iz sredine, ali Nikolić je i dalje bio raspoložen za igru te je odličnom obranom sačuvao netom stečenu prednost. U završnici trećine Medveščak je smirio igru i pritom zadržao inicijativu. Garbacz je u par navrata morao intervenirati no do završetka trećine mreže se više nisu tresle.

Vasas je u posljednjoj trećini morao krenuti na sve ili ništa ako je htio izbjeći nezgodni poraz. Međutim, tek što se igra nastavila Bukor je u 42. minuti napravio prekršaj. "Medvjedi" su dobro krenuli s igračem više i u par navrata zaprijetili Garbaczu. Međutim, čim su gosti jednom ispucali pak iz svoje trećine, "modri" su imali velikih poteškoća vratiti se u napadačku trećinu. Vrijeme je neumitno teklo pa su "bijeli" uskoro zaigrali u punom sastavu.  Međutim, dvadesetak sekundi kasnije, Medveščak postiže pogodak. Fičur je s lijeve strane odigrao dupli pas sa Smolecom na plavoj liniji nakon čega prebacuje pločicu poprijeko napadačke trećine do Jarčova. Napadač domaćih s desne strane pronalazi usamljenog Paulovića u sredini koji pogađa nebranjeni dio mreže.

Zadovoljni uvjerljivim vodstvom, "medvjedi" su prepustili gostima inicijativu. Vasas je zagospodario ledenom plohom  nastojeći u preostalih 16 minute spasiti barem bod. Naleti "bijelih" nizali su se jedan za drugim no raspoloženi Nikolić održavao je svoju mrežu netaknutom. Isključenje Čizmadije u 47. minuti povećalo je izglede "bijelih" za pogodak. Mađarima baš i nije najbolje išlo s igračem više. Nikako nisu uspijevali stvoriti prostor za udarac, a kad bi i puknuli u generalnom smjeru gola, pak bi otišao pokraj vrata. Bilo je prošlo minutu i pol kazne za napadača domaćih kad je Kovesdi krenuo iz svoje trećine i izveo slalom kroz protivničku postavu. Kad je stigao iza gola dao je povratni pak u sredinu do Zsigmonda koji udarcem iz prve pogađa mrežu.

Postignuti pogodak podigao je raspoloženje "bijelih". Mađarima je sada ostalo 12 minuta za postići dva pogotka što im se činilo dohvatljivim. Medveščak nije bio u stanju vratiti ritam igre iz druge trećine, ali je u 50. minuti Krikšić izašao sam pred gol, ali nije uspio bekhendom ugurati pak u mrežu. Izvukavši se iz ove neprilike, gosti su pojačali pritisak. Naleti Vasasa nizali su se jedan za drugim. Nikolić je imao dosta posla, ali je ostao na visini zadatka održavajući prednost svoje momčadi. Kako je vrijeme odmicalo, pobjeda Medveščaka činila se sve izglednijom no pet minuta prije kraja trećine pak se ponovo našao u mreži domaćih.

Horvath je iz lijevog kuta vratio pak na plavu liniju do Szlame koji ga prebacuje nadesno do kolege Oroszija. Branič gostiju raspalio je prema golu, a pločicu je na putu Markus vješto skrenuo u mrežu. Vasas se sada sasvim približio željenom cilju. "Medvjedi" su mogli osigurati mirniju završnicu u 56. minuti kad je Vuglač izašao pred gol, ali nije uspio ugurati pak u mrežu. Zagrepčani su zbili redove i držali protivnika podalje od Nikolića. Dvije minute prije završetka trećine Vasas zove pola minute predaha nakon kojih Garbacz prepušta mjesto šestom igraču. "Medvjedi" su se učinkovito branili, a prvi idući prekid iskorišten je za još pola minute predaha. Vratar "modrih" do kraja susreta brani posljednja dva udarca Vasasa pa su domaći tako mogli proslaviti pobjedu.

Medveščak je s nova tri boda preskočio Olimpiju i uspeo se na 12. mjesto u poretku. Zaostatak za "orlovima" na osmom mjestu i dalje je velik i teško dostižan. "Medvjedi" bi u preostalih sedam utakmica morali sustići čak devet bodova manjka no dok se igra izgledi postoje. Idući protivnik je najgora momčad u ligi, Graz pa je za očekivati da će se Zagrepčani iz Štajerske ponovo vratiti s bodovima. Vasas će itekako žaliti zbog ovog poraza jer su Orli izgubili od MAC-a pa su Mađari propustili priliku da smanje razliku na samo dva boda.