Od svakog se može izgubiti

graz medMladi hokejaši Medveščaka pretrpjeli su poraz koji im je zasigurno najteže pao u ovoj sezoni. Uspješnija od Zagrepčana bila je slabašna momčad Graza koja je u prethodne 32 utakmica zabilježila jednu, jedinu pobjedu. Nakon "crnog vikenda" 21. i 22. siječnja u kojem su "medvjedi" odigrali dvije utakmice sa po dvije postave na svakoj teško je pronaći riječi kojima bi se opisala razina poraza u Grazu. Medveščak je nakon tvrde i zatvorene prve trećine gubio 1:0 pogotkom primljenim u završnici trećine. U nastavku susreta gosti su "nestali s leda". Štajerski sastav imao je punu premoć koju je okrunio s još dva pogotka. Gosti su se trgnuli u posljednjoj trećini u čijem su prvom dijelu smanjili zaostatak. Pokušaj neuobičajeno ranog rizika igranja bez vratara dvaput se obio Zagrepčanima o glavu tako da je drugi zgoditak gostiju samo ublažio (ako je to uopće bilo moguće) poraz na 5:2.

Medveščak 8 min

Graz: Troha, Jeromel - Meixner, F'arber, De pauli, Pichler, Hirschberger - Egger, Voglsinger, Stradner, Mitsch, Kaltenegger - Brozovsky, Atamančuk, Pirker, Lennkh, Winkler - Nikolic, Hnatkovič, Faltejsek, Krammer. Trener: Losch

Medveščak: Nikolić - Pleško, Poljak, Šutevski, Jović, Stančić T. - Babić, Kramarić, Stančić P., Vuglač, Ličina - Joja, Paulović, Fičur, Trstenjak. Trener: Kolombo

Izgledi Medveščaka za ulazak u doigravanje nisu bili veliki prije puta u Graz. Zagrepčani su zaostajali čak 11 bodova za osmouvrštenim Orlima kojima je trebalo deset bodova iz šest utakmica da matematički osiguraju mjesto u prvih osam. "Medvjedi" su se s dvije uzastopne domaće pobjede nad Grazom i Vasasom donekle oporavili od teških poraza u Budimpešti i Jesenicama. Bodovi iz Graza bili su neophodni ako se željelo sačuvati nadu u nastup u doigravanju. Zagrebački sastav dobio je sva četiri prethodna susreta tako nije bilo razloga za strah. Trener Kolombo ipak je imao razloga za zabrinutost budući da je u Štajersku odveo sastav bez dvojice najučinkovitijih igrača Miličića i Smoleca koji su uključeni u profesionalni sastav u KHL-u. Nedostajali su i standardni prvotimci poput napadača Čizmadije, Krikšića, Stubičara, Vrbančića, Tadića, Bublića te braniča Keglja i Crneca. Nije bilo ni istaknutih igrača koji su ove sezone nešto rješe nastupali kao što su Jarčov i Kopričanec. Napokon, nije bilo ni pričuvnog vratara, što je doista priča za sebe.

Na drugoj strani nalazio se Graz, najgora momčad u ligi koja je na računu imala samo pobjedu protiv Budapesta s kraja studenog. Najučinkovitiji igrači domaćih bili su napadači Hirschberger i Voglsinger koji je za ovu utakmicu premješten u obranu te braniči Färber i Brozovsky. Trener Losch imao je na raspologanju gotovo sve standardne igrače. Nedostajali su mu jedino braniči Atzl i Jell. Štajerski sastav nastupio je s tri branička para i četiri navale dok su gosti imali nepotpune tri petorke.

Uvodne minute pripale su domaćoj momčadi koja je ušla aktivnije u susret. "Crni" su veći dio vremena proveli na polovici Medveščaka i u par navrata zaprijetili Nikoliću. Zagrepčani su stvorili samo jednu priliku no ona je ujedno bila i najizglednija na početku susreta. Fičur je u 4. minuti neometan pucao iz sredine no Troha je bio uspješniji. Graz je odgovorio dvije minute kasnije kad je poslije loše izmjene "bijelih", Pichler prišao vratima s desne strane no Nikolić je zaustavio njegov udarac.

"Medvjedi" su se ubrzo pribrali i preuzeli igru u svoje ruke. Idućih nekoliko Zagrepčani stvaraju više prilika no svi njihovi udarci u pravilu su završavali u Trohinom naručju. Njegovi suigrači u više su se navrata branili zabranjenim ispucavanjima. Najizgledniju prigodu Medveščak je imao polovicom trećine kad je Kramarić dijagonalom preko pola leda pronašao Tibora Stančića. Napadač "bijelih" prošao je po lijevom krilu, izašao sam pred gol no nije uspio svladati čuvara mreže domaćih.

Premoć Medveščaka nastavila se i u drugom dijelu trećine. "Medvjedi" su vrijeme uglavnom provodili na protivničkoj polovici no rijetko su dolazili u priliku za udarac, a ni tada nisu bili previše opasni za protivnička vrata. U 15. minuti nasrtaj Brozovskog na protivnika priskrbio mu je dvije minute na klupi za kažnjene. Gosti se nisu najbolje snašli s igračem više. Premda su uspjeli uputiti par udaraca prema vratima, previše su vremena gubili na "carinjenje" paka i naguravanje uz ogradu.

Malo po izjednačenju snaga na ledu "crni" su izveli protunapad trojice na jednoga. Upravo se Brozovsky našao u prilici te se umjesto dodavanja u sredinu do De paulija odlučio na udarac slijeva koji je pogodio prečku. Dvije minute prije završetka trećine, Graz je došao u vodstvo. Nakon borbe za pak uz ogradu na desnoj strani, Egger je pogurnuo pak prema Krammeru koji kreće u protunapad po lijevom krilu. Austrijski napadač othrvao se naletu jednog protivnika, obišao drugog i udarcem slijeva pogodio mrežu.

Domaći su već u idućem napadu ponovo zaprijetili. Iz neposredne blizine pucao je De pauli, ali Nikolić je bio na mjestu. Štajerci su do kraja trećine stvorili još jednu priliku no omjer se više nije mijenjao. Utakmica nije krenula dobro za goste i od njih se očekivalo da u nastavku susreta podignu razinu svoje igre.

Tek što se utakmica nastavila, Pleško je isključen zbog odgovora na protivnički nalet na ogradi. Medveščak se uspješno obranio s igračem manje dopustivši pritom samo jedan udarac prema svojim vratima. Nakon izjednačenja snaga na ledu uslijedilo je svojevrsno zatišje. Prilika je bilo malo pa se činilo kao da nijednima niti drugima nije previše do igre. Uzbuđenja su se vratila u 27. minuti. Tibor Stančić je početkom minute opasno zaprijetio s lijeve strane. Malo kasnije protunapad "crnih" prekinut je zbog prekršaja Kalteneggera daleko u pozadini iza akcije koja je već prešla centar.

Samo 12 sekundi kasnije, domaći su povećali prednost. Nakon bulija u trećini Graza, počela je borba za pak koja se odvijala uz ogradu i pomicala prema plavoj liniji. Netko od "bijelih" pokušao je vratiti pak na plavu liniju no pločicu je presjekao Pirker i pojurio po desnom krilu. Kad se dovoljno približio vratima, preciznim je udarcem svladao čuvara mreže gostiju. Zagrepčani su u preostalom vremenu kazne kontrolirali pak, ali osim jednog udarca prema vratima nisu ozbiljnije pritisnuli domaćina.

Utakmica se približila svojoj drugoj polovici, a Medveščak je bio u zaostatku od dva gola u utakmici u kojoj je očekivao sigurne bodove. Koju minutu kasnije zbio se sporni trenutak. Branič domaćih Egger je s nekoliko metara zaleta žestoko naletio na Vuglača i praktički ga nokautirao. Medveščakov napadač ostao je ležati na ledu, a bila mu je potrebna pomoć za napustiti klizalište. Sudac je ostao nijem bez obzira što su svi uvjeti za nedopušten napad tijelom postojali, a moguće je i da se radilo o naletu na glavu zbog čega je Egger morao dobiti pet minuta plus disciplinsku kaznu igre.

Igra se nakon toga rasplamsala. Igrači su u dvoboje ulazili čvršće, a uskoro su i vratari dobili posla. Najbolju priliku u tom razdoblju imali su "crni" kad je Kaltenegger oduzeo pak u srednjoj trećini i pohitao u protunapad po lijevom krilu. Ubacio je pak pred gol odakle je prvo pucao Stradner, a potom i Mitsch. Nikolić je u oba slučaja bio na visini zadatka i sačuvao svoju momčad u utakmici. Razigrani domaći sve su češće stvarali prilike pred golom. Pritisak Štajeraca doveo je i do prekršaja Babića početkom 34. minute. Graz je tijekom iduće dvije minute uputio više udaraca prema vratima no nijedan od njih nije bio pretjerano zahtjevan za Nikolića. Vratar Medveščaka popravio je statistiku no zaostatak je i dalje ostao isti.

Graz je zadržao napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. "Medvjedi" su imali poteškoća pri izlasku iz svoje trećine, a kad su napokon izašli, prekršaj Atamančuka u 37. minuti dao im je priliku za hvatanje priključka. Zanimljivo je kako je branič "crnih" svoj prekršaj napravio s leđa gurnuvši protivnika prema ogradi. Nije dobio prekršaj za nalet s leđa koji bi mogao dovesti i do disciplinske kazne nego "običan" nedopušten napad tijelom. Isprva se činilo da "medvjedi" kontroliraju igru te da će nizovi dodavanja dovesti do udaraca prema vratima i mogućeg pogotka.

No, nakon otprilike minute Pichler oduzima pak na plavoj liniji i juri prema golu. Pleško ga je u posljednji trenutak omeo, a Nikolić zatvorio crtu gola. Gosti su krenuli u novi napad i pritom "zaboravili" Pichlera kojem je trebalo vremena da se pridigne nakon sudara s ogradom. Kad je iz dubine obrambene trećine stigao dugi pak za Pichlera, "crna šestica" se opet sama suočila s Nikolićem. Vratar Medveščaka je i ovog puta izašao kao pobjednik. Međutim, kad je u 39. minuti Färber parabolom "izbacio" Mitscha samog pred gol ni Nikolić više nije mogao spriječiti pogodak. Napadač domaćih bekhendom je postigao pogodak i bacio Zagrepčane u duboku rupu. Do kraja trećine vidjeli smo i udarac Hirschbergera iz neposredne blizine kojeg Nikolić brani.

Početne minute posljednje trećine donijele su blagu premoć domaćih, ali bez nekih posebnih prilika za pogodak. Inicijativu "crnih" prekinuo je prekršaj Voglsingera u napadu u 43. minuti. "Medvjedi" su, unatoč nekoliko udaraca prema vratima, loše odigrali s igračem više. Njihova dodavanja bila su prespora za aktivnu obranu Graza pa je i većina udaraca bila "alibi tipa". Samo je udarac Paulovića iz neposredne blizine obećavao, ali on i nije bio posljedica izražene akcije nego pojedinačnog napora. Zagrepčanima je ostalo nešto više od 15 minuta za postići tri pogotka.

Početkom 47. minute De pauli i Kramarić su se zakačili jedan za drugog uz ogradu pa je njihove odlučne pokušaje razdvajanja sudac kaznio sa po dvije minute. Čim su gosti prebacili igru u napadačku trećinu, trener Kolombo odlučio se za nesvakidašnji i rekli bismo pretjerano riskantni potez. Umjesto Nikolića u igru je ušao peti igrač, kao da je za dotadašnju "nulu" u Trohinoj mreži bio odgovoran manjak "medvjeda" na ledu. Zagrepčani su uspjeli uputiti jedan udarac no kad su domaći poslije odbijanca krenuli u protunapad trojice na jednoga trebalo je biti jasno da ova postava Medveščaka ne može držati pak pod kontrolom.

Srećom po "bijele", Austrijanci su počeli padati po ledu sami od sebe da bi na kraju ušli u zaleđe. Nikolić se vratio u igru. Čim su osvojili pak i prešli u napadačku trećinu, "medvjedi" su opet zaigrali bez vratara. Nakon kraće borbe za pak, gosti su krenuli s kombinacijama. Tibor Stančić je s desnog krila vratio pak na plavu liniju do Pleška koji odigrava dupli pas s Fičurom na lijevom krilu. Branič "bijelih" je potom uputio udarac iz zgloba kojeg Trstenjak pred golom vješto skreće u mrežu.

Kad bi igra bez vratara bila nešto normalno, onda se ne bi koristila samo u krajnjim slučajevima kad se nema više što izgubiti. Međutim, Medveščak se približio najgoroj momčadi u ligi na dva gola manjka s gotovo 13 minuta do kraja posljednje trećine. Zasigurno je bilo i drugačijih načina za sustići protivničku prednost nego nastaviti igrati s praznim vratima čim se došlo u posjed paka. Samo deset sekundi po izlasku iz igre, Nikolić je morao natrag na led jer je Färber oduzeo pak, pogurnuo ga do Hirschbergera koji udarcem s centra pogađa mrežu. Ne možemo ništa drugo reći nego da i trener ima pravo na pogrešku i loš dan.

Mogao je Hirschberger postići pogodak i u 48. minuti kad se sam spustio pred gol no uvidio je da je daleko teže zatresti mrežu kad ispred nje stoji vratar. Idućih nekoliko minuta Zagrepčani su imali više od igre. Troha je morao zaustavljati uzastopne pokušaje gostiju da na brzinu postignu pogodak i zadrže nadu u podvig. Učinka nije bilo no prekršaj Brozovskog u 53. minuti dao je posljednju nadu "medvjedima" da izbjegnu poraz. Nemajući što izgubiti, gosti su ponovo izvukli vratara i pokušali sa šestoricom protiv četvorice.

"Bijeli" nisu imali problema s držanjem paka u trećini i udarci su uskoro počeli sijevati sa svih strana. Troha je u nekoliko navrata uspješno obranio svoju mrežu. Zagrepčani bi možda i iskoristili brojčanu prednost no Kramarić je  u 54. minuti neoprezno visokom palicom zakačio protivnika i brojčane prednosti je nestalo. Čim su osvojili buli u svojoj trećini, "medvjedi" su povukli vratara dok su domaći još bili u njihovoj trećini. Napad gostiju nije dugo potrajao. Voglsinger je u 55. minuti osvojio pak i predao ga Winkleru. Napadač "crnih" uklizao je u napadačku trećinu, promijenio stranu i udarcem iskosa s desne strane pogodio mrežu. Da je postigao pogodak dvije sekunde ranije, Kramarić bi ostao na klupi za kažnjene no kako je kazna Brozovskom istekla sekundu prije pogotka, branič Medveščaka vratio se na led.

Sada je preostalo samo utakmicu privesti kraju. Četiri minute prije završetka susreta Krammer je pred Medveščakovim vratima visokom palicom zakačio Poljaka. Zbog lakše ozljede, napadač "crnih" dobio je dvije plus dvije minute kazne, praktički do kraja utakmice. Medveščak je imao inicijativu, ali se vidjelo da su igrači svjesni kako je utakmica izgubljena. U posljednjoj minuti susreta "medvjedi" su ipak još jednom zatresli mrežu. Trstenjak se našao iza gola i vratio pak u sredinu do Paulovića čiji udarac promašuje vrata. Pak se od ograde odbio do Pleška koji bekhendom iza leđa vraća pak pred gol odakle Paulović ubacuje pločicu u mrežu.

Neočekivan poraz u Grazu uz pobjedu Orla nad Innsbruckom sveo je izglede Medveščaka za nastup u doigravanju na minimum. Zagrepčanima je do kraja natjecanja preostalo još šest utakmica koje valja sportski odigrati. Ipak, uzme li se u obzir kako je EBYSL razvojna liga, možda ne bi bilo naodmet prisjetiti se nadolazećeg svjetskog juniorskog prvenstva. Još se sjećamo kako se na svjetsko prvenstvo u Tallinn otputovalo s potpuno neuigranim postavama premda je vremena i utakmica u EBYSL-u bilo napretek. Složiti i uigrati dvije navale sastavljene od kandidata za juniorsku reprezentaciju trebao bi biti prioritet u preostalim utakmicama.