Dvije od dvije

E Med VSV 170212Medveščak i Villach sastali su se u Zagrebu samo jedan dan nakon prethodnog susreta. Gosti iz Koruške su poslije subotnjeg poraza u Domu sportova, otputovali doma, da bi se već u nedjelju vratili u Hrvatsku na drugu utakmicu s istim protivnikom. Netko je u austrijskom klubu odlučio štedjeti na budućnosti kluba...Zagrepčani su i u drugom dvoboju s "orlovima" odigrali vrlo dobro i zabilježili još jednu pobjedu. Prva trećina protekla je u izjednačenoj borbi u kojoj su jedini pogodak sredinom trećine postigli "medvjedi". Drugih dvadeset minuta nalikovalo je prvu dionicu susreta. Prilika je bilo na obje strane, a prvi su mrežu zatresli domaći i to u prvom dijelu trećine. Villach je polovicom susreta smanjio zaostatak no do kraja trećine više nije bilo zgoditaka. Gosti su u zadnjoj trećini imali više od igre no Medveščak je discipliniranom obranom sačuvao prednost do kraja susreta. U zadnjim sekundama dvoboja domaći su pogotkom u nebranjenu mrežu postavili konačnih 3:1.

VSV 2 min

Medveščak: Nikolić - Pleško, Kegalj, Krikšić, Fičur, Stančić T. - Trstenjak, Poljak, Crnec, Vrbančić, Šutevski - Kramarić, Stančić P., Paulović, Čizmadija, Tadić - Joja, Babić, Bublić, Dobrić, Ličina. Trener: Kolombo

Villach: Nußbacher, Avsenik - Ropatsch, Sivec, Wohlfahrt, Kucher, Judth - Zeloth, Friedrich D., Karitnig G., Schützenhofer, Trink - Brunner, Müller, Friedrich L., Sertschnig, Rauter - Rekar, Steurer, Öhler. Trener: Ropatsch

Pobjedom od 2:0 Medveščak se bodovno izjednačio s Villachom čime je praktički uskratio Austrijancima priliku za nastupom u doigravanju. Suparnici su dijelili deseto mjesto s dva boda manje od Vasasa iz iste skupine. Svi skupa su bili beznadežno daleko od Znojma na osmom mjestu. Zagrebački sastav nastupio je s potpuno istim igračima kao i dan ranije. Sve četiri navale isklizale su u istim sastavima, samo su Babić i Stančić zamijenili mjesta između trećeg i četvrtog braničkog para.

Kod gostiju zamijetili smo nekoliko izmjena. Između vratnica ovog puta je stajao domaći vratar Nußbacher dok je Slovenac Avsenik ostao na klupi. Nismo vidjeli ni braniča Roberta Karitniga na čijem je mjestu zaigrao Müller.  Napadačke trojke bile su potpuno ispremiješane u odnosu na dan ranije. U Villachu je ostao Bobnar, a umjesto njega zaigrao je Trink.

Medveščak je krenuo napadački u utakmicu pa je Kegalj već u prvoj minuti udarcem iz sredine ozbiljno zaprijetio gostima.  "Medvjedi" su tijekom uvodnih minuta imali više od igre te su u više navrata natjerali Nußbaumera na intervenciju. Villach je izdržao početni pritisak "modrih" nakon čega je i sam stvorio par prilika od kojih je najizgledniju imao Ropatsch kad je u četvrtoj minuti iz blizine pucao bekhendom iza leđa i zamalo iznenadio Nikolića.

Gosti su potom preuzeli inicijativu te stvorili nekoliko prigoda za vodstvo. Vratar Medveščaka svaki je put bio na mjestu tako da je mreža "modrih" ostala netaknutom. Zagrepčani  su ubrzo uspostavili ravnotežu, a u devetoj minuti postižu vodeći pogodak. U gužvi koju je stvorila borba za pak uz ogradu na desnoj strani najbolje se snašao Tibor Stančić koji je "iskopao" pak za Krikšića. Napadač "modrih" izvukao se u sredinu i uputio udarac, a Pleško pred golom vješto skreće pak u mrežu.

"Bijeli" su odmah po primljenom golu krenuli prema vratima Medveščaka ne bi li što prije izjednačili. Nikolić je u par navrata sačuvao svoju mrežu, a točno na polovici trećine Paulović prekršajem zaustavlja napad Villacha pa su "medvjedi" ostali s igračem manje. Zagrepčani su bez poteškoća odradili dvije minute s igračem manje. Ograničili su protivnika na samo jedan udarac, a uspjeli su i sami zaprijetiti Villachovim vratima.

Domaći su po izjednačenju snaga na ledu preuzeli inicijativu te u kratkom roku stvorili par prilika za povećanje vodstva. "Bijeli" su se othrvali naletu Medveščaka, a kad je trećina ušla u završnicu, Villach je uspostavio ravnotežu. Malobrojne prilike podjednako su se rasporedile na obje strane, a gosti su pred kraj trećine u par navrata zamalo izjednačili. Kad je već isteklo vrijeme iza Medveščakovog gola pograbili su se Karitnig i Krikšić. Obojica su kažnjeni sa po dvije minute no domaći napadač je zaradio i disciplinsku kaznu igre zbog pokušaja udarca nogom.

Villach je drugu trećinu započeo s igračem više u trajanju od pet minuta. Bila je to sjajna prilika za goste da ne samo izjednače nego možda i preokrenu omjer. Zagrepčani su dobro zagrali s igračem manje i bez poteškoća "ubili" prve dvije minute kazne. U 23. minuti su čak i zaprijetili Nußbaumeru kad je Čizmadija oteo pak na plavoj liniji i probio se sve do pred gol odakle je pucao bekhendom no vratar "bijelih" je bio na visini zadatka.

Minutu kasnije "orlovi" su imali prvu pravu priliku u trećini. Schützenhofer se probio pred vrata no nije mu pošlo za rukom pogurnuti pak pokraj Nikolića. Medveščak je mirno priveo posljednje dvije minute kazne završetku no gosti su još kraće vrijeme zadržali napadački zamah pa je čuvar mreže "modrih" za desetak sekundi skupio tri obrane prije nego što je pokrio pak. Čim su prenijeli igru u napadačku trećinu, "medvjedi" su postigli pogodak.

Igrala se 27. minuta i nakon dulje borbe za pločicu u desnom kutu pak se odbio untrag do Pleška koji se probija po desnom krilu. Branič domaćih pokušao je skrenuti u sredinu no ostaje bez paka do kojeg dolazi Ličina i puca iz okreta. Pločicu je pred golom zakačio Dobrić i ona je u luku preletjela preko Villachovog vratara i završila u mreži. Minutu kasnije Pleško odlično tuče iz sredine, ali vratar "bijelih" je bio na mjestu.

Ubrzo se razvila ravnopravna igra koja nije dugo potrajala budući da su suci u 29. minuti prebrojali šestoricu "modrih" na ledu koji su već neko vrijeme igrali u toj "formaciji". Villach je tijekom prve minute kazne samo jednom zapucao prema golu, pri čemu je bio zakinut za prekršaj nakon što nije dosuđen udarac visokom palicom. Minutu prije isteka kazne, Nikolić sapliće protivničkog igrača iza svog gola pa su "medvjedi" ostali s dvojicom igrača manje.

Medveščak se odlično branio s trojicom igrača dopustivši samo jedan udarac. Wohlfahrt je u 30. minuti tukao s lijeve strane, ali Nikolić je bio na visini zadatka. U trenutku kad se Dobrić koji je izdržavao kaznu zbog viška igrača već vratio na led, gosti su ipak zatresli mrežu.  Brunner je s lijeve strane prebacio pak nadesno do Rekara koji tuče prema vratima. Nikolić brani pak koji pogađa Schützenhofera pred vratima i odbija se u nebranjeni dio mreže.

Pokušali su gosti na krilima ovog zgoditka doći i do izjednačenja no "medvjedi" su vrlo brzo uspostavili ravnotežu. Razvila se ravnopravna borba u kojoj su obje strane imale svoje prigode. Mreže se nisu tresle, ali ostao je dojam da bi samo jedan pogodak mogao znatno utjecati na dalji razvoj događaja. U 36. minuti u izglednoj se prilici našao Crnec koji je neometan, tukao iskosa s lijeve strane no vratar "bijelih" nije se dao iznenaditi.

Zagrepčani su u završnici trećine imali više od igre. Domaći su stvorili više izglednih prilika no vratar Villacha je bio raspoložen te je branio sve što je bilo upućeno prema njegovim vratima. "Orlovi" su također pokušavali doći do pogotka no nedostajalo im je koncentracije u završnici pa je obrana Medveščaka uspješno otklanjala svaku moguću opasnost. Na drugi odmor pošlo se s minimalnom prednosti "modrih" što je ukazivalo na uzbudljivu posljednju trećinu.

Suparnici su treću dionicu dvoboja otvorili ravnopravnom borbom. Prilike su se naizmjence nizale pred oba gola no većinom se radilo o neopasnim udarcima iz daljine s kojima su vratari lako izlazili na kraj. Tu i tamo vidjeli bismo i kakav opasniji pokušaj, uglavnom "medvjeda" no mreže su mirovale. Takad razvoj događaja išao je na ruku Zagrepčanima kojima nikad nije lako odigrati dvije utakmice za redom u jakom tempu.

Kako se približavala sredina zadnje trećine tako se igra sve više selila na Medveščakovu polovicu leda. Villach je pojačavao pritisak ne bi li izjednačio i time izbjegao drugi poraz u dva dana. "Medvjedi" su još uvijek učinkovito trošili vrijeme svaki put kad bi osvojili pak no to se događalo sve rjeđe. Ulaskom u drugi dio trećine domaći se u potpunosti posvećuju obrani. "Bijeli" su u potpunosti preuzeli igru u svoje ruke i svako malo prijetili vratima Medveščaka.

Zagrepčani su sačuvali dovoljno energije tako da nisu dopuštali protivniku da stvori izglednu priliku za pogodak. Povremeni udarci upućeni od "orlova" postajali su plijenom vratara Nikolića. Austrijancima nikako nije polazili za rukom izigrati obranu "modrih", a vremena je bilo sve manje. Villach je u završnici susreta izgubio organizaciju igre što je domaćima olakšavalo posao. Sekunde su prolazile, a gosti nisu bili ništa bliže izjednačenju.

Jedina prava opasnost "medvjedima" je zaprijetila u 58. minuti kad su "bijeli" u istom napadu nekoliko puta zapucali prema vratima no Nikolić je svaki puta bio na mjestu. "Modri" su se uskoro pribrali i zatvorili prilaze svojim vratima. Villach je u zadnjoj minuti pokušao zaigrati sa šestoricom igrača no ubrzo je izgubio pak. Paulović je s desne strane uposlio usamljenog Tibora Stančića koji udarcem iz sredine pogađa nebranjenu mrežu i osigurava novu pobjedu Medveščaka.

Zagrepčani su novom pobjedom ostavili Villach iza sebe i izjednačili se s Vasasem na devetom mjestu. Četiri utakmice prije kraja natjecanja, Orli iz Znojma imaju 11 bodova prednosti. Premda teoretski još postoje izgledi za doigravanje, "medvjedi" su se odavno pomirili da ove sezone neće braniti drugo mjesto. Neovisno o ljestvici, mladi zagrebački hokejaši mogu biti zadovoljni načinom s kojim su se nosili s vršnjacima iz Austrije koji zasigurno treniraju više i koje čeka prilika u profesionalnom hokeju. Šteta što dečki nisu bili u takvoj formi početkom prosinca prije nego što se otišlo na svjetsko prvenstvo.