Puno posla za Camerona

Connor CameronMedveščak je na otvaranju prvenstva pretrpio težak poraz u Villachu. Domaća momčad je izrešetala Zagrepčane pospremivši čak šest pakova u mrežu. "Medvjedi" su već u šestoj minuti ostali s dvojicom igrača manje što je koruška momčad za samo deset sekundi pretvorila u vodstvo. Dvije minute kasnije "orlovi" su imali dva pogotka prednosti. Gosti su do prvog odmora uspjeli smanjiti zaostatak. U nastavku susreta rezultatska neizvjesnost nije dugo trajala budući da je Villach sredinom druge trećine u dvije minute dvaput zatresao mrežu. Medveščak se pokušao približiti, ali mu to nije pošlo za rukom. U posljednjih dvadeset minuta domaći su uspješno održavali visoku prednost koju su u završnici s dvoboja s dva pogotka postavili na konačnih 6:1 u svoju korist.

Villacher SV - Medveščak 6:1 (2:1, 2:0, 2:0)

Medveščak 24 min

VSV: Kickert, Herzog - Bacher, Glenn, Beach, Sarauer, Leiler - Shields, Brunner, Petrik B., Flick, Petrik N. - Schlacher, Štebih, Lanzinger, Walter, Verlič - Wohlfahrt, Jennes, Platzer, Antonitsch. Trener: Holst

Medveščak: Krošelj, Rosandić - Privitera, Kudělka, Netík, Morley, Olden - Tikkanen, Pöyhönen, Perkovich, Koskiranta, Puskarich - Boivin, Deutsch, Aviani, Brine, Rajsar - Čepon, Jarčov, Simšič, Janković, Zanoški. Trener: Cameron

Za razliku od prijateljskog susreta održanog 12 dana ranije, domaći sastav je isklizao s Kickertom na vratima. Kanadskog napadača Hickmotta i dalje nema u sastavu, a izostao je i Slovenac Alagič. Trener Holst ipak je mogao računati na austrijske reprezentativce Schlachera i Nikolasa Petrika. U prvom napadu zaigrao je mladi Leiler koji je prije tri sezone u EBYSL-u zajedno s Jankovićem bio među prvih sedam strijelaca, a dijelila su ih samo tri boda. Od mladih igrača u postavi je bio i 20-godišnji Jennes koji je prije dvije godine u EBYSL-u imao manje bodova od Smoleca te čak dvojica 17-godišnjaka, Lanzinger i Wohlfahrt koji su prošle sezone bili premladi za neku veću ulogu u EBYSL-u u kojem je Medveščak uredno pobjeđivao Villach.

Na drugoj strani, Cameron je između vratnica po očekivanju stavio Krošelja, a na klupu Rosandića. Branički parovi bili su isti kao i na prijateljskoj utakmici, a mladi Slovenac Čepon ponovo je dobio prednost u odnosu na Keglja i Smoleca. Čeh Netík se pridružio Morleyu i Oldenu u prvom napadu pa je Perkovich prešao u drugi s Koskirantom i Puskarichem. Brine i Rajsar su se pridružili Avianiju u trećoj navali, a Simišič, Janković, Jarčov i Zanoški činili su četvrti napad. I dalje nema Slovaka Baleja, dok je iz sastava izostao i Fičur.

Suparnici su u dvoboj ušli žestoko, sa željom da što prije dođu do vodećeg pogotka. U svojim naporima znali su i pretjerati pa je Nikolas Petrik isključen već u četvrtoj minuti zbog naleta palicom. Priliku za vodstvo "medvjedi" ne samo da nisu znali iskoristiti, nego su poslije minute s igračem više ostali bez brojčane prednosti. Na klupu za kažnjene sjeo je Tikkanen. Igra četvorice protiv četvorice nije donijela promjenu u rezultatu, a tek što se Petrik vratio na led, Deutsch je zbog prekršaja morao s njega. Sada su domaći imali 67 sekundi s dvojicom igrača više na ledu.

Neizvjesnost nije dugo potrajala. "Plavi" su nakon samo 11 sekundi brojčanu prednost pretvorili u rezultatsku. Nakon bulija u trećini Medveščaka pak je došao do Glenna koji fintira udarac s plave te daje pak nalijevo do Beacha. Uslijedio je udarac iz prve kojeg Krošelj brani no pak dolazi do Saraurera koji iz neposredne blizine ubacuje pak u mrežu. Medveščak je još uvijek bio prisiljen na obranu s igračem manje budući da je preostalo još više od minute i pol kazne za Deutscha. Domaći su "medvjedima" ipak olakšali zadaću prekršajem Waltera u osmoj minuti. Međutim, ispostavilo se da su Zagrepčani osjetljivi i u ravnopravnom odnosu snaga. Samo osam sekundi prije povratka braniča "bijelih" u igru, Villach je povećao prednost.

Branič Schlacher je povukao protunapad iz svoje trećine. Prošao je kroz sredinu i kad je prešao plavu liniju gromovitim udarcem iz zgloba zakucava pločicu u desne rašlje protivničkih vrata. Utakmica jedva da je i počela, a Zagrepčani su već zaostajali dva gola. Medveščak je ubrzo ostao s igračem manje no ni ovog puta nije bio učinkovit. Tek što se vratio u igru, iskusni kanadski napadač je napravio novi prekršaj pa su "medvjedi" i po treći put dobili brojčanu prednost u manje od deset minuta igre. Na žalost po goste,  ni treća nije bila sreća pa je jasno da će trener Cameron morati posvetiti dodatnu pažnju uigravanju akcija s igračem više.

U drugom dijelu trećine igra se donekle smirila pa su suparnici uglavnom igrali s punim postavama. Kako je vrijeme odmicalo tako du Zagrepčani postajali sve opasniji po vrata Villacha no vratar domaćih je uspješno zaustavljao sve što je bivalo upućeno prema njemu. Pritisak gostiju ipak je u 17. minuti urodio plodom. Koskiranta je uposlio Perkovicha koji obilazi protivnička vrata i daje povratnu pločicu za Boivina koji udarcem iz blizine postiže prvi pogodak Medveščaka u novom prvenstvu. Dvije minute kasnije pograbili su se Perkovich i Saraurer, dvojica Sjevernoamerikanaca s hrvatskim i mađarskim putovnicama pa su obojica završili na klupama za kažnjene.

Do kraja trećine više nije bilo uzbuđenja pa su suparnici pošli na zasluženi odmor. U nastavku susreta Koskiranta je već u 22. minuti napravio prekršaj zbog kojeg je kažnjen s dvije plus dvije minute na klupi za kažnjene. Domaći su dobili odličnu priliku da se odlijepe na samom početku trećine čime bi znatno otežali mogući povratak "medvjeda" u utakmicu. Obrana gostiju našla se u iskušenju, ali se uspjela oduprijeti pa su nakon četiri minute "bijeli" napokon zaigrali u punoj postavi. Villach nije iskoristio brojčanu prednost, ali je zadržao napadački zamah i nakon izjednačenja snaga na ledu.

Dvije minute kasnije, domaći su opet imali dva gola prednosti. Saraurer je vratio pak na plavu liniju do Bachera koji tuče prema vratima. Krošelj odbija pak, a pred golom se najbolje snašao Nikolas Petrik koji ubacuje pločicu u mrežu. Samo minutu kasnije, vratar gostiju ponovo je morao vaditi pločicu iz mreže. Mladi Lanzinger čijim hrvatskim vršnjacima jedva da daju igrati u slovenskoj ligi, zaustavio je pak na plavoj liniji i predao ga u sredinu. Pločicu je Walter odbio prema plavoj liniji odakle je Brunner tuče prema vratima i pronalazi nebranjeno mjesto u vratima Medveščaka. Dvoboj nije došao ni do polovice, a Zagrepčani su se našli u gotovo izgubljenom položaju.

Gostujućem sastavu je malo što polazilo za rukom. "Orlovi" su držali igru u rukama ne dopuštajući protivniku da smanji zaostatak. U 38. minuti prekršaj pravi Brine pa su se "medvjedi" u završnici trećine ponovo morali braniti. Zagrepčani su sačuvali svoja vrata, a pet sekundi prije završetka trećine prekršaj Nikolasa Petrika dao je nadu "medvjedima" da bi početkom posljednje trećine mogli popraviti omjer.

Medveščak je i u trećoj trećini ponovio boljke iz prošle sezone kad nikako nije bio u stanju iskoristiti igrača više. Villach je povratak Petrika dočekao netaknute mreže no samo dvije minute kasnije na klupu za kažnjene sjeda Verlič. Zagrepčani još jednom podbacili s igračem više. Momčad koja čak pet puta propusti iskoristiti igrača više teško se može bilo čemu nadati osim porazu. Srećom po "medvjede", ritam utakmica u EBEL-u daje više prostora za trening nego što je to bio slučaj u KHL-u.

Trenutak u kojem su i na klupi gostiju shvatili da je utakmica izgubljena zbio se u 48. minuti kad je na klupu za kažnjene sjeo Deutsch. Minutu kasnije suci su morali pregledati snimku kako bi poništili pogodak Beacha nakon udarca iz neposredne blizine. Malo kasnije isključen je i Aviani pa su se "medvjedi" po drugi put na utakmici našli s dvojicom igrača manje. Medveščak je ovog puta bio učinkovitiji u obrani no tik pred povratak Deutscha u igru, prekršaj je napravio Morley. Zagrepčane je čekalo još sedamdesetak sekundi s dvojicom igrača manje na ledu.

"Bijeli" su izdržali sve nalete domaćih pa su osam minuta prije završetka susreta konačno zaigrali u punom sastavu.  Villach je držao igru pod kontrolom pazeći da se ne dogodi nikakvo iznenađenje. U samoj završnici susreta "orlovi" su još dva puta zatresli protivničku mrežu. U 58. minuti tijekom prekršaja Perkovicha sa zadrškom "plavi" izvode protunapad u kojem Flick upošljava Benjamina Petrika koji postiže peti pogodak za domaće. U preostalih minutu i pol do kraja suci su čak trojicu igrača poslali na hlađenje. Jedan za drugim, igru su napustili Shields, Privitera i Čepon.

Tridesetak sekundi prije zadnje sirene domaći su još jednom pokazali Zagrepčanima kako se koristi igrača više. Bacher je opalio prema vratima, a Leiler vješto skrenuo pločicu u mrežu. Villach je uvjerljivu pobjedu protiv Medveščaka pretvorio u težak poraz i već na samom početku zadao teške brige treneru Cameronu. Igrač više ne funkcionira, napad je općenito neučinkovit, a obrana na čelu s Krošeljom primila je čak šest pogodaka iz samo 23 udarca. Srećom po "medvjede" idući protivnik je slabašni Fehérvár kojeg su Capitalsi u gostima pregazili s 9:1.