Uspomene naviru

graz davnoJoooj Graz. Vidim da ste svega pomalo prisjetili ali ipak… I danas mi krene suza radosnica kad se sjetim game 5 u Grazu. Stigli 0-2 u seriji, produžetak, kombinacija dva kralja, Deda Prpi, ovaj iza leđa natrag Dedi koji iz drugog pokušaja bekhendom sprema pak za potpuni preokret. Po slavlju tribina ne znaš da li si u Grazu ili Zagrebu, srce hoće iskočiti na led... I onda 6. u „Ledenoj“, škvadra „nakeljena“ sve dole do pleksija, igla više ne stane. Ouellette za kraj juri prema praznom golu, Peintner ga pokušava zaustaviti i palicom i rukama, ali badava i uz pucanj petarde odlazimo u polufinale.. Ufff.

Kod njih smo se naravno i oprostili od Ebela u jednom zaista lijepom okruženju gdje su mi jedini minusi bili naš vozač koji se žuril biti prvi za doma i odurna piva. Ako bi tražio najgore uspomene onda je to pušing u studenom 2012. koji spominje Kojot ili jedna scena kada je onaj pacijent Lefevbre cijelu klupu izazivao „anyone for fight?“ a svi lagano pogledom traže nekaj pod krovom „Ledene“. Generalno nam ipak ne odgovaraju jer kada izuzmemo to doigravanje, omjer pobjeda i poraza nam je 7-15! Najizraženije smo ih tukli 6:1 (2011.) a najveći poraz nam je 3:5 iz 2010.

Zanimljiva je (i bolna) činjenica da smo čak 12 poraza doživjeli vrlo tijesnim rezultatima tipa 3:2, 4:3, 2:1…
Pripreme su im bile prava „šetnja po sunčanoj strani leda“ gdje su nanizali Stavanger, Gap, Lyon i Nitru, a pali samo protiv moćnog Berlina, ali i to u velikom stilu! Čak 4 puta su vodili imali pobjedu u rukama do dvije sekunde prije kraja kada ih je smrznuo Parlett da bi na kraju izgubili na kaznenim udarcima. Predvodio ih je Zuševics s dva pogotka dok su jednom pogađali Woger, Buzzeo, Ograjenšek i Weihager.

Zamah se prenio i na otvaranje sezone u Klagenfurtu. Domaći su poveli preko Rheaulta, ali uzvraćaju Zuševics koji je ostao potpuno sam na lijevoj  vratnici i Setzinger iz gužve pred golom. Schumnig je krajem 2/3 sve vratio na „nulu“, a 99-ersi zadaju konačan udarac u posljednjih dvadeset minuta i to unutar samo minute i pol. Prvo Unterwegger koristi krasnu asistenciju Oberkoflera na lijevu vratnicu, a potom Woger efektno pogađa lijeve rašlje kroz šumu igrača. I da, ovaj gostujući dres sa zelenim detaljima mi sada čak malo vuče na Olimpiju.

U Villachu su početni zaostatak stigli preko Buzzea kojeg je fino poslužio Zuševics, ali su ih na kraju koštale tri „crne minute“ gdje su primili po pogodak s jednakim brojem igrača, igračem više i „šortija“, a pogoci Higgsa s gotovo identične pozicije iskosa s desne strane bili su dovoljni tek za ublažavanje poraza. Prvi gost u Merkur Eisstadionu bio je Linz koji je poveo preko Doriona već u 3. minuti. Uzvratio je domaćin vrlo brzo pogocima McLeana koji je prvo krasnom fintom poslao Fechtiga po „kaffe und kolač“ pa pogodio donji desni kut, a isto mjesto pronašao je i Natter. Do kraja je ipak odlični Lebler s dva pogotka osigurao pobjedu gostima, a u vrlo sadržajnoj utakmici još je Toivonen skinuo penal DaSilvi a sa svake strane pogađalo se i vratnicu (Lebler i Buzzeo).

Naposljetku su ugostili Innsbruck koji je u vodstvo došao vrlo rano, pogotkom Wahla. Graz međutim odgovara snažnim „one timerom“ McLeana, trzajem Iberera s lijevog bulijate  lijepim pogocima Buzzea, jedan iskosa s desne strane, drugi s visine lijevog bulija te prilično komotno ulazi u posljednjih, ispostavilo se vatrenih pet minuta utakmice. Prvo je prednost smanjio Teschauer kojeg par minuta poslije „poklapa“ Strohmeier, pogotkom s igračem manje u praznu mrežu da bi gosti postavili konačnih 5:3 pogotkom Spurgeona petnaest sekundi prije kraja. Unatoč tri primljena pogotka opet je bio vrlo dobar Toivonen koji je zaustavio čak 39 udaraca po golu.

Trener Mason je ponovo promiješao redoslijed navala, a umjesto Nixona je zaigrao Laakso, te je sve izgledalo ovako:

1. Buzzeo – Higgs - Zuševics
2. Woger – Brophey - Oberkofler
3. Setzinger – McLean - Laakso
4. Pirmann – Ograjenšek - Natter

Od top 10 igrača po učinku prošle sezone, daleko najbolji strijelac Beach sada zabija u Villachu, ali zato su i dalje ovdje vodeći  po bodovima Setzinger (20+41) pa McLean (17+33), Brophey (13+28), Zuševics (12+9), Weihager (9+29)- uvijek me iznenadi da je on zapravo Šveđanin, Woger (9+20). Trenutno pak najviše iskače Buzzeo (3+3), slijede Higgs (2+3) i McLean (2+1), ali ima Graz i dodatnu širinu obzirom se po jednom među strijelce upisalo još sedam igrača.
Toivonen je u 3 tekme prosječno primio 2,6 pogodaka uz 93% obrana dok je Hönecklu svom jedinom nastupu primio 4 pogotka uz 88,9% obrana.

Koliko nam pak doma ne odgovaraju govori komatozni 11-2-9 omjer u utakmicama regularnog dijela. Ako gledamo pozitivno, ipak smo ih dobili doma u posljednjem službenom okršaju (Perkovich, Buck, Waugh) pa zašto ne bismo isto ponovili da proslavimo povratak.