Kad će taj petak?

med kac najavaRiječima superpopularne domaće pjevačke megazvijezde „Kad će taj petak?“...E pa samo što nije, a začiniti će ga KAC koji nam je apsolutni sinonim za rivalitet i omraženost. Točka. Shodno tome „tepali“ smo im sve od „Zvezde“ i „Crvenih kmera“  preko Mannyjevih curica“ do „Klagenfurt actors club“. Dobro, nije ni to više isto bez „Staklenke“, Mannyja i posebice iritantnog Kalta koje sam baš onak jako „šmekao“, ali od onih kojih se sjećamo tu su primjerice Schumnig, braća Geier, Hundertpfund, Koch i Lundmark…Od svega što se izdogađalo kroz povijest i dalje su mi najsvježija doigravanja.

Prvo ona  5. tekma 2011. gdje smo imali 4:2, pa je Dominik promašio penal kod 4:3 i ovi preokrenuli, a Sandrock pet sekundi prije kraja tekme s plave odveo priču u produžetke gdje nas je pokopao Schofield. Uvijek me kopkalo što bi bilo da smo se s 2:3 u seriji vratili u grotlo naše „Ledenjače“…Pa točno godinu dana kasnije gdje je krenuo lom nakon što je Banham razvalio Geiera laktom i pri izlasku s leda (suci na G.O.) do kraja zakuhao ionako uzavrelu atmosferu. Grdo je bilo gledati kako Prpa ubija Zjuzina, smiješno kako plešu Naglich i Hager dok se i Lix solidno dohvatio s Chiodom, a ako se dobro sjećam i „Zimskog“ nam je tada poneslo malo.. Nakon toga je naravno sve otišlo dovraga, a povremeno su još se znale javiti i teorije zavjere oko Banhama.

Ako se usredotočimo samo na regularni dio, u 24 tekme slavili smo 13 puta od čega doma držimo jako dobrih 12-8-4. Najveći porazi su nam onaj s otvaranja sezona 2009. (0:7) i 2011. (0:5) dok nam je najuvjerljivija pobjeda 4:0, također iz 2011., a u pojam smo ih ubijali najviše u sezoni 11/12 kada su nam bili redovite mušterije uz čak pet pobjeda iz šest susreta.  *Ne treba zaboraviti ni onu pljusku koju su udijelili KHL ekipi u prijateljskoj tekmi 2014. (7:3).

Startali su u 8.mjesecu s Ligom prvaka gdje su 2 puta svladali francuskog prvaka GAP i 2 puta bili poraženi od jake Frölunde s „pristojnih“ 2:1 i 4:2. Samu sezonu otvorili su domaćim porazom od Graza koji ih je slomio u posljednjih devet minuta, a volju im ubio i Toivonen s 38 obrana te gostujućim kod Vienne kod koje im je unatoč opet velikom broju udaraca po golu odlični Lamouerux (preko 97%) ostavio mjesta tek za počasni pogodak. Prva pobjeda stigla je protiv Znojma koji je prvi poveo ali su domaći odgovorili preko Bruckera i Kapstada (2), a dvoboj protiv sunarodnjaka dodatno je motivirao i Dubu.

Salzburg ih je čekao željan da prekine loš (3-0-3) ulazak u sezonu.  Starkbaum je uredno sve branio, „Bikovi“ za to vrijeme filali Madlenera da bi tek nakon „petarde“ stigao odgovor gostiju kada unutar deset minuta postižu tri pogotka.  Regehr je spretno između Generousa i Trattniga pogodio donji desni kut pa Bischofberger fino izvozao Viveirosa juniora i nakon solo prodora skinuo paučinu iz desnih rašlji, a Talbot (u međuvremenu sletio do 4. navale) spremio otpadak nakon šuta Kapstada.  Posljednju riječ ipak je imao Hughes uz lagani pogodak u praznu mrežu čime je KAC nastavio nepovoljan omjer koji „od stoljeća sedmog“ u Salzburgu iznosi 61-20- 41.

Dva dana kasnije bilo je vrijeme za ipak „glavno jelo“ odnosno prvi ovosezonski i ukupno 131., vječiti Kärtner – Derby! Sve je vuklo na mogući razbijanac domaćina obzirom su već početkom 2/3 „Crveni“ imali lijepu prednost pogocima Bruckera izbliza s desne strane, Bischofbergera s lijeve i na krasnu asistenciju Bruckera te Haranda koji se provukao na desnu vratnicu pokraj statičnog 1. bekovskog para,  Bachera i Glenna. Villach tada brzinski uzvraća pogocima Verliča i Bachera no 2/3 zatvara Bischofberger  strašnim „one timerom“ čime se iskupio za nerealizirani kazneni udarac netom prije. Hickmott je doveo domaćine na „-1“ tri minute prije kraja, ali na tome je i ostalo te je KAC još malo smanjio zaostatak na 64-67, a bila im je to i 3. uzastopna pobjeda u derbiju. Sve je dakako bilo začinjeno manjim čarkama i svim prekršajima iz bogatog spektra pa se skupilo i okruglih 50 minuta isključenja.

„Lisice“ su im došle s tek jednom pobjedom iz četiri susreta, a ni omjer u Klagenfurtu im nije bio neki veliki zalog za optimizam, obzirom ih je domaćin u 11 utakmica pobjedio 9 puta i k tome posljednje 3 u nizu. Akcije nije nedostajalo, a vidjeli smo po pogodak u svakoj trećini. KAC je poveo preko Ganahla kojeg na lijevoj strani taman nije stigao pokriti Tomassoni, a prednost podiže Robar golčinom s plave linije. U posljednjih dvadeset minuta gosti su uspostavili ravnotežu i pojačali pritisak što je rezultiralo pogotkom Monarda, ali Madlener je do kraja uspješno spriječio nekoliko opasnih prilika za izjednačenje, prije svega Oleksuka i Smitha.

Protiv Linza je frcalo na sve strane, Ouzas im je bio nepremostiva prepreka dok je odličnog Madlenera  ipak svladao Dowell dvije minute prije kraja susreta. Suci koji su do tada poništili po pogodak na obje strane (opravdano) i sada su gledali snimku, ali ovog puta sve je bilo čisto i KAC je 4. puta u povijesti međusobnih susreta upisao 0:1 poraz. Innsbruck im je stigao u ritmu „pobjeda-poraz-pobjeda“ te poveo u 6. minuti utakmice pogotkom Bishopa, ali već tri minute kasnije KAC je imao rezultat na svojoj strani. Hundertpfund je projurio po lijevoj strani i majstorski pogodio gornji bliži kut, a Koch je precizan s desnog bulija. I umjesto poravnanja (Lammers pogodio vratnicu) gosti padaju u još veći zaostatak nakon što je Kapstad pogodio praktički istog mjesta kao i Koch a do kraja je poraz tek ublažio Yogan.

U sastav se vratio Rheault a trener Walker je ispremiješao prve dvije navale te su 4. pobjedu u sezoni kreirali:

1. Rheault-Neal-Ganahl
2. Kreuzer-Talbot-Richter
3. Lundmark-Koch-S.Geier
4. Brucker-Hundertpfund-Bischofberger

dok su u velikoj pobjedi  (2:1) u produžetku  protiv  Züricha u Ligi prvaka bili posloženi:

1. Richter- Ganahl-Neal
2. S.Geier-Koch-Lundmark
3. Rheault-Talbot-Kraus
4. Brucker- Hundertpfund- Bischofberger

Jedino kaj mi se čini ziher za petak je ta 4. navala.

Strijelce predvode mladi Bischofberger (3+5) i iskusni bek Kapstad (3+4) koji su ujedno i najbolji asistenti a slijede ih Ganahl (2+2) i Brucker (2+1). Vratari su dobili jednaki broj prilika, a za sada je uspješniji Duba. U svoje 4 utakmice u prosjeku je primio 2,25 pogodaka uz 90,8% obrana dok je Madlener dopustio prosječno 2,75 pogodaka uz 90% obrana. Skoro će dakle petak, samo je pitanje kome će biti dan za „metak“…