Proigrali tek po izjednačenju

med kacHokejaši Medveščaka zabilježili su vrijednu pobjedu nad KAC-om. Poslije teške utakmice u Salzburgu u kojoj su "medvjedi" ne samo poraženi nego i pretučeni, Zagrepčani su u okrnjenom sastavu dočekali uvijek jaku momčad iz Celovca. Prvih dvadeset minuta proteklo je u opreznoj igri u kojoj ni jedni niti drugi nisu bili u stanju pokazati sve svoje napadačke mogućnosti. Sredinom prve trećine gosti su iskoristili jednu od rijetkih dobrih prigoda i poveli. KAC je stečenu prednost zadržao do odlaska na odmor. Medveščak je u nastavku dvoboja uglavnom bio u podređenom položaju braneći se od naleta gostiju. Međutim, u završnici druge trećine Zagrepčani u dvije minute preokreću omjer. Početkom zadnje trećine došlo je do duljeg prekida igre zbog velikog oštećenja leda. KAC je jurio izjednačenje i pritom ostavljao praznine u obrani koje su domaći sredinom trećine dvaput iskoristili. U samoj završnici Medveščak postavlja konačnih 5:1.

KAC 6 min

Medveščak: MacIntyre, Krošelj - Tikkanen, Pöyhönen, Netík, Koskiranta, Mahbod - Privitera, Kudělka, Olden, Morley, Zanoški - Čepon, Kegalj, Aviani, Brine, Rajsar - Fičur, Simšič, Janković, Jarčov. Trener: Cameron

KAC: Madlener, Duba - Fischer, Strong, Rheault, Talbot, Kraus - Schumnig, Kapstad, Koch, Lundmark, Geier S. - Schnetzer, Robar, Richter, Neal, Ganahl - Obersteiner, Kernberger, Brucker, Hundertpfund, Bischofberger. Trener: Walker

Trener Cameron se poslije poraza u Salzburgu morao pozabaviti i brojanjem "mrtvih i ranjenih". Gruba igra Red Bulla dovela je do ozljeda braniča Deutscha te napadača Perkovicha i Puskaricha. Neposredno pred utakmicu ozlijedio se i Boivin. Praznine u sastavu omogućile su Keglju i Fičuru da po prvi put budu uključeni u sastav momčadi za utakmicu EBEL-a. Uprava kluba je, nakon MacIntyrea, ponovo posegnula za interventnim uvozom i u "brlog" vratila još jednog igrača, Samsona Mahboda. Napadač koji je, zahvaljujući spretnom zastupniku, prošle godine zalutao u KHL, dobio je priliku zaigrati u natjecanju primjerenijem njegovim mogućnostima.

Dok je MacIntyre prigrabio mjesto između vratnica, munjeviti "oporavak" Krošelja izgurao je iz postave Rosandića što postavlja pitanje odabire li trener Cameron igrače za utakmicu po sportskom učinku ili nekim drugim čimbenicima. Finski branički par je ostao na okupu, a Kudělka je zaigrao s Priviterom. "Treći branički par" zapravo nije postojao nego bi Čepon zaigrao s nekim od prve četvorke braniča. Smolec nije dobio priliku ni sjesti na klupu prema je mjesta u zapisniku bilo. Mahbod je iz zrakoplova "uklizao" na mjesto u prvoj navali dok je Zanoški, bez obzira na slabu formu, unaprijeđen u drugu navalu. Aviani se pridružio Brineu i Rajsaru u trećem napadu, a slovensko-hrvatska četvorka činila je četvrti napad. Medveščak je s utakmicom manje ušao u susret s devetog mjesta, tri ispod KAC-a koji je s 12 bodova imao četiri boda više. Vodeći strijelci Zagrepčana bili su Netík i Koskiranta sa po 7 bodova te Olden i Morley sa po 6. Odlični MacIntyre je, s više od 94% obrana postao jedan od najznačajnih članova zagrebačke momčadi.

KAC je u sezonu ušao s tri poraza u prve četiri utakmice no potom se oporavio s dvije uzastopne pobjede protiv Villacha i Südtirola. U posljednja dva dvoboja prije dolaska u Zagreb, momčad iz Celovca je izgubila kod kuće od Linza s 1:0 nakon čega je svladala Innsbruck s 3:2. Trener gostiju Walker, nije mogao računati na braniče Regehra i Dullera te napadača Haranda. Vodeći strijelci KAC-a u dosadašnjem dijelu prvenstva su Bischofberger s 8 bodova, branič Kapstad sa 7 te Ganahl s 5 bodova što ukazuje da se strani napadači još nisu do kraja priviknuli na koruški zrak.

Kvalifikacijska utakmica za svjetsko nogometno prvenstvo između Hrvatske i Finske zacijelo je utjecala na posjet dvoboju između Medveščaka i KAC-a. Dom sportova bio je popunjen jedva do polovice no to nije smetalo navijačima da pruže pravu podršku s tribina. Uvodne minute susreta protekle su u obostrano otvorenoj igri, ali s malo prilika za pogodak. Prva uzbuđenja najavilo je isključenje Kapstada u petoj minuti. "Medvjedi" su dobro pritisnuli goste te u nekoliko navrata zaprijetili njihovim vratima no Madlener je uvijek bio na mjestu.

Čim su se snage izjednačile "bijeli" su se pridružili domaćima u otvorenoj igri. Minutu kasnije, Zagrepčani griješe u letećoj izmjeni te zbog viška igrača na ledu ostaju s igračem manje. "Medvjedi" su se odlično branili ne dopuštajući udarce prema svojim vratima. "Modri" su par puta ispucali pak iz svoje trećine i činilo se kako će se izvući netaknuti. Desetak sekundi prije izjednačenja snaga na ledu Fischer je zaustavio pak na plavoj liniji i započeo novi niz dodavanja gostiju unaokolo napadačke trećine. Čepon je već bio uklizao natrag u igru kad je Neal s desnog krila bekhendom uposlio Rheaulta koji udarcem iz prve pogađa suprotne rašlje.

Zagrepčani se nisu dali obeshrabriti protivničkim vodstvom te su u drugi dio trećine ušli napadački, ne bi li što ranije izjednačili. KAC je prihvatio otvorenu borbu pa idućih nekoliko minuta gledamo brzu igru u kojoj su se udarci neprekidno izmjenjivali na obje strane. Naročito je uzbudljiva bila 12. minuta kad je nakon udarca Rheaulta MacIntyre u nastaloj gužvi ostao bez palice nakon čega je u protunapad pohitao Netík te gromovitim udarcem natjerao Madlenera da pokaže što zna.

Završnica trećine nije se razlikovala od proteklog vremena. Obje su momčadi jurile po ledu, a najbolju su prigodu imali "modri" u 17. minuti. Morley se našao sam pred golom, ali umjesto da puca predao je pak nadesno do Zanoškog kojeg su gosti onemogućili prije nego što je stigao bilo što učiniti s pakom. U zadnje dvije minute prvo smo vidjeli pritisak "bijelih", a neposredno pred odlazak na prvi odmor istom su mjerom uzvratili domaći. Svoju prvu minutu na ledu zabilježio je Kegalj, Janković i Jarčov nekoliko su puta ušli u igru u četvrtom napadu dok je Fičur ostao naslonjen na ogradu. KAC je s druge strane vrtio sva četiri napada i tri branička para, samo je četvrti par braniča ostao u pričuvi.

Druga trećina započela je u istom tonu u kojem se odvijala i prethoda. Gosti su u 22. minuti imali odličnu prigodu kad se Lundmark našao sam u sredini no njegov udarac sjajno je obranio MacIntyre i onemogućio "bijele" da povećaju prednost. U idućoj minuti prekršaj Pöyhönena ostavio je "medvjede" s igračem manje. KAC je prvu minutu kazne potrošio na pripremu, a u drugoj su Austrijanci nekoliko puta zaprijetili vratima domaćih. Ponovo se u prilici našao Lundmark no njegovu udarac slijeva odličnom obranom zaustavlja vratar Medveščaka.

KAC je zadržao inicijativu i nakon izjednačenja snaga na ledu, a u 27. minuti Rheault se našao sam pred golom kad je u trenutku udarca palicom omeo Tikkanen. Po mišljenju sudaca, radilo se o kaznenom udarcu no suci ne bi pogriješili ni da su dosudili "obično" isključenje jer je branič Medveščaka djelomice bio sa strane napadača gostiju, a i udarac je već bio izveden. Rheault je krenuo samouvjereno po svoj drugi zgoditak no MacIntyre je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik.

"Medvjedi" su tražili način da se oslobode pritiska gostiju i u 29. minuti Kudělka je udarcem slijeva pogodio stativu. Igra se nastavila te je KAC nastavio s naletima. U istoj minuti vratar "modrih" brani udarac Bischofbergera iz neposredne blizine, a nešto kasnije skuplja još dvije teške obrane. Tijekom prvog prekida suci su pregledali snimku i uvjerili se da branič domaćih nije postigao pogodak nego da je pogodio stativu u 29. minuti. Tek što se igra nastavila "bijeli" koriste pogrešku Medveščaka i dolaze u protunapad trojice na jednoga. Kraus je zbrzao s udarcem sdesna kojeg je MacIntyre obranio.

Momčad iz Koruške je i dalje bolje izgledala na ledu čak i kad nije stvarala priliku za prilikom. "Medvjedi" su rijetko navraćali u napadačku trećinu pa je KAC i dalje imao inicijativu. U 32. minuti Lundmark se probio kroz sredinu i pucao iz blizine no MacIntyre je ponovo bio na visini zadatka. U jeku naleta "bijelih", Koskiranta je uzeo pak i izveo slalom preko pola leda. Kad je krenuo oko gola KAC-a ostavio je pak za Netíka na prvoj stativi koji ga ubacuje pred gol kamo je naklizao Mahbod i udarcem iz prve izjednačio. Bio je to odličan povratak u "brlog" za napadača koji je puno toga ostao dužan u KHL-u.

Izjednačenje je podiglo raspoloženje u zagrebačkom sastavu. Poslije samo minutu i pol igre, "modri" su preokrenuli omjer. Rajsar je u lijevom kutu pritisnuo Fischera pa je do paka stigao Aviani. Njega je još čekala borba protiv Richtera no kad je "okrenuo" protivnika u desnom kutu Aviani je izašao pred gol, obišao Madlenera i iz neposredne blizine ubacio pločicu u mrežu. "Medvjedi" su u zadnjih pet minuta zaigrali puni poleta pa su se prilike pred vratima KAC-a nizale jedna za drugom. Vratar gostiju zaustavio je udarac Netíka iz sredine u 37. minuti, a nešto kasnije i snažan udarac Tikkanena s desne strane.

Dvije minute prije odlaska na drugi odmor prekršaj pravi Rajsar, a "pravdu" je pokušao podijeliti Talbot pa su se obojica našla na klupi za kažnjene. U igri četvorice protiv četvorice nije bilo previše uzbuđenja, ali je zato sudački dvojac previdio udarac visokom palicom "bijelih" koji je srušio Netíka iza KAC-ovog gola. Budući da promjene omjera nije bilo, Zagrepčani su posljednju trećinu dočekali s minimalnom prednosti.

Nakon 12 sekundi u trećoj dionici susreta obje su momčadi zaigrale u punim postavama. Prekršaj Tikkanena u 42. minuti ostavio je Zagrepčane s igračem manje. "Modri" su se uspješno branili više od minute, a onda se uz ogradu tik pred Medveščakovom klupom odlomio velik komad leda zbog čega je na led ponovo morala rolba. Da je led u Domu sportova loše kvalitete, znaju sve momčadi koje su igrale tamo. Nevjerojatno je da 40 godina nakon izgradnje i tko zna koliko obnova, još uvijek ne mogu postaviti vrata koja će tijekom priredba na ledu biti zatvorena i time odijeliti tribine od prostora ispod njih kako postrojenje za hlađenje ne bi moralo hladiti prostor za čije hlađenje nije projektirano.

Kad se utakmica napokon nastavila Zagrepčanima je preostalo pedesetak sekundi za obranu s igračem manje. Bez obzira što nisu iskoristili brojčanu prednost "bijeli" su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Nekoliko je minuta prošlo u prividnoj premoći gostiju no Medveščak je discipliniranom igrom držao "bijele" podalje od svog gola i vrebao priliku za povećanje vodstva. Ista se ukazala u 49. minuti. Mahbod se izborio za pak iza gola te ga je pokupio Koskiranta koji se smjestio u desnom kutu odakle je ubacio pak pred gol za Netíka koji ga iz neposredne blizine ubacuje u mrežu.

KAC se sada našao u nezavidnom položaju, s dva gola manjka i desetak minuta za pokušaj izjednačenja. Nada gostiju u povratak u utakmicu potrajala je dvije minute, a onda je Tikkanen dugim dodavanjem izbacio Netíka u protunapad po desnom krilu. Iskusni Čeh se smjestio u napadačkoj trećini, pričekao svoje suigrače, a potom uposlio Pöyhönena u sredini koji udarcem iz zgloba zakucava pločicu u rašlje. Medveščak je sada imao sigurno vodstvo od tri razlike za drugi dio posljednje trećine.

Gosti se nisu predavali te su tražili način kako zaprijetiti MacIntyreu no "modri" su učinkovito zatvorili prilaze svojim vratima. KAC bi s vremena na vrijeme i ušao u napadačku trećinu, ali tu više ništa nije bio u stanju napraviti. Vrijeme je prolazilo i pobjeda domaćih bila je sve izvjesnija. U 58. minuti Zanoški osvaja pak na centru i "izbacuje" Oldena samog prema golu. Ruši ga Schumnig pa suci nisu imali izbora nego dosuditi kazneni udarac. Olden je imao prigodu uvećati Medveščakovu pobjedu no pucao je pokraj vrata.

Minutu i pol prije završetka, Zagrepčani su ipak postigli peti pogodak. Aviani je projurio po desnom krilu te otišao iza gola odakle je vratio pak prema Koskiranti koji ga je slijedio. Finski napadač dalje vraća pak na prvu stativu odakle ga Rajsar gura u mrežu. U preostale dvije i pol minute "modri" su se samo mogli pripremati za slavlje koje je imalo uslijediti.

Medveščak se ovom pobjedom izjednačio s Villachom, a u skupini momčadi sa po 11 bodova nalazi se i Fehérvár. Zagrepčani se, s utakmicom manje, nalaze samo bod iza velikana poput Red Bulla ili KAC-a. Ovakve pobjede jedini su način da se ovaj novi Medveščak na isti način nametne zagrebačkoj sportskoj sceni kao što je to bio slučaj od 2009 do 2011. Međutim, ponovit ćemo mišljenje kojeg smo iskazivali i onda, i u KHL-u i sada. Profesionalni hokej u Zagrebu teško će opstati bez domaćih igrača koji u svakom normalnom profesionalnom klubu čine barem polovicu sastava.

Trener Cameron je silom prilika u sastavu imao četvoricu mladih Zagrepčana no Fičura u igru nije pustio nijednom, Kegalj je odigrao samo jednu "šihtu", a Janković i Jarčov su nakon nekoliko ulazaka u prvoj i drugoj trećini ostali prikovani iza ograde. Sjajni vratar Rosandić ostao je na tribinama da bi Krošelj skupljao samopouzdanje otvarajući vrata. Ne može nas nitko uvjeriti da kod vodstva od 4:1 deset minuta prije kraja nijedan od mladih igrača nije mogao dobiti makar i jednu "menjavu" sa starijim i iskusnijim suigračima, makar da unese svježinu i energiju u sastav koji je s tri navale i pet bekova uspješno parirao prošlosezonskom finalistu EBEL-a.

Činjenica je da Medveščak u osam godina profesionalnog hokeja u gradu nije proizveo nijednog, jedinog standardnog prvotimca. Da je svake sezone samo jedan zagrebački hokejaš ušao i ostao u prvoj momčadi, danas bi "medvjedi" imali osmoricu domaćih igrača. Ne promijeni li se odnos prema domaćim igračima, ni od ovog Medveščaka neće ostati ništa osim sjećanja na "dane ponosa i slave".