"Medvjede" čeka vatrena atmosfera

bolzanoNapokon je došao red na Bolzano s kojim nam je bogatu povijest duela opisao kolega Podlosky dok onu u EBELU počinjemo pisati taman na petak 13.! Ako bismo ipak tražili i dodatne poveznice to bi mogla biti činjenica da su upravo našim odlaskom u KHL popunili to mjesto, a kratko je kod njih boravio i Tomek. Malo ću možda biti i subjektivan kad su „Lisice“ u pitanju obzirom da sam kroz posljednje dvije godine preko foruma razvio dosta „virtualnih“ prijateljstava koja će me koštati i runde u Pointu kada prvi puta dođu k nama. Jako mi se na nekadašnjoj verziji foruma sviđao i topic „Hvala Medveščak“ a prilično oduševljeno su prihvatili i vijest o našem povratku.

Stoluju u istoimenom glavnom i ujedno najvećem gradu pokrajine Južni Tirol koji sada broji preko 105.000 stanovnika, a od 1996. spada u Euroregiju Tirol-Južni Tirol-Trentino, nastalu radi dodatnog ekonomsko-kulturnog napretka Austrije i Italije. Smješten je u spoju dolina Isarco, Adige i Sarentina kojeg na zapadu omeđuje planinski lanac Mendola, na sjeverozapadu Altoipanodel Salto (1500m) te na jugoistoku Monte Pozza. A bogatu hokejašku povijest pišu od 1933. godine te su najtrofejniji talijanski klub u što ubrajamo 19 osvojenih državnih  prvenstava, 3 talijanska kupa, 4 superkupa i 1 Alpski kup, ali i naslov prvaka EBEL lige upravo u toj debitantskoj sezoni pa Alpenlige (1994.) i turnira „Šest nacija“ godinu dana kasnije.

Zanimljiva su i imena koja su klizala ledom Bolzana, bilo da se radi o sezonama ili svega nekoliko tekmi. Svakako bih počeo s još davno Jaroslavom Pavluom i Sergejem Vostrikovim, zatim osvajačem Stanley cupa Kentom Nilssonom i Ronom Chipperfieldom (kapetan Oilersa 79./80.) s kojim je Bolzano osvojio 2 naslova, a bio je i najbolji strijelac (78) te vodeći po bodovima (128). A kada smo već kod osvajača SC bili su tu i Young (2) i  Napier dok svakako nisu „za baciti“ ni „Ranger“, Mark Pavelich pa Bélanger ili svima nam iz KHL-a poznati Quint te Metropolit i Niklas Hjälmarsson, a zauvijek će imati upisanog i velikog Jágra koji je za vrijeme „lockouta“ 2004. odlučio malo špancirati po okolnim bregima i usput je u tih 6 tekmi postigao 8 pogodaka uz 8 asistencija.

Čekaju nas u Pala Ondi koju su i prošle sezone sasvim fino „punili“ pa podaci kažu da je u prosjeku tekmama nazočilo 3160 ljudi dok su ukupno tek malo fulali brojku od 100.000 posjetitelja (97.930 da budemo precizni).
Sezonu su otvorili gostujućim porazima od Innsbrucka (5:3) gdje je inspiriran bio njihov prošlosezonski igrač Yogan (1+2) i Linza (4:1) pa se okrenuli prvoj domaćoj tekmi protiv Dornbirna. Trener Curcio je očekivano ispremiješao sve navale osim 4. koja mu je i donijela najviše, obzirom da su se u strijelce upisali Marchetti i DeSousa, a ostalo su dodali Carlisle i Smith dok je tek pred kraj pogodak za „Buldoge“ pospremio Sylvester.

Idući gost bila je nezaustavljiva Vienna koja ih je slomila u svega sedam minuta u 2/3 kada su Melichercika svladali Rotter (2) i Peter, a dvije asistencije upisao je i Klubertanz. Domaći su u posljednjoj trećini digli tempo i zagospodarili ledom te natpucali protivnike 9:4, ali sve to bilo je dovoljno tek za počasni pogodak Angelidisa dok se Melichercik vratio na svoj prosjek od oko 86%. Klagenfurter Stadthalleim se potom ponovo pokazao kao „oštar greben“ te su samo pogoršali svoj i inače grozan omjer (11 tekmi i samo 2 pobjede). Poraz su im nanijeli Ganahl i Robar, a početkom 3/3 Madlenera je uspio svladati Monardo i usput postaviti konačan rezultat. Goste je dobrano u igri održavao ovog puta odlični Melichercik s 34 obrane. Sve probleme s (ne)efikasnošću riješili su zato doma protiv Fehérvára koji je već u prvih dvadeset minuta popio „petardu“! Načeo ih je Oleksuk nakon solo akcije, a nastavili Frigo i Smith s desne strane nakon lijepe akcije s Halmom. Četiri minute kasnije Tomassoni testira Visentina te upućuje udarac s visine svojeg  gola i na čuđenje svih prisutnih – pogađa, dok trpanje završava Angelidis nakon brzog prodora i kombinacije s Petanom. U nastavku za goste ipak pogađaju Szabo i Hari dok su za Bolzano precizni bili još i Marchetti te Halmo, elegantno s desnog bulija.

U Grazu je prvi poveo domaćin, ali onda se činilo da će i oni proći kao Fehérvár jer je do uvodnih minuta 2/3 Bolzano odgovorio s pet komada. DeSousa je pogodio topovski s desnog bulija, Smith s lijeve strane nakon akcije u tri poteza s Ganderom i Angelidisom pa Halmo koji je izdominirao Laaksa te Petan i Carlisle bombom izvana. Ali drama je tek počinjala! Uporni domaćini stigli su nadomak izjednačenja no „Lisice“ ponovo dižu prednost pogocima Smitha iz kontre i Petana koji je ostao sam kao duh na desnoj vratnici. I očito su se uz 7:4 prednost četiri minute prije kraja tekme malo opustili što su Grazeri odmah iskoristili i vratili se potpuno u igru (s time da je Buzzeo izjednačio samo šest sekundi prije kraja) te na kraju slavili boljim izvođenjem kaznenih udaraca! Pod kolikom je baražom bio Melichercik dočaravaju i uz sve to 43 obranjena udarca. Razočaranje je bilo veliko, najviše iskusnim Angelidisom (dugogodišnji kapetan Syracuse Cruncha), a pred vratima Pala Onde već je čekao Znojmo.

Prije same utakmice upriličena je lijepa posveta legendama kluba (za tu priliku u grad je stigao i Vostrikov), ali ni njihovo drukanje nije pomoglo. Halmo je doveo domaćine u vodstvo „one timerom“ s desne strane, a poravnao je Nemec. Druga prednost (Petan fino pod prečku) trajala je tek dvije minute pa su izjednačeni ušli u poslljednjih dvadeset minuta gdje im i 6. poraz u osam utakmica nanose Lattner i Csamango čime su „Lisice“ opet preuzele nepopularni „fenjer“.

Nisu stigli pošteno ni „otresti“ novi neuspjeh, a već je put vodio u Villach kojem je pobjeda također bila imperativ nakon neugodnog niza poraza.  Poveli su gosti pogotkom Halmoa kojem je sve vrhunski upakirao Petan dok domaći uzvraćaju pogotkom Leilera. Sve je odlično izgledalo u početnim minutama 2/3 kada unutar samo tri minute pogađaju Monardo s desnog bulija i Smith koji se prošetao pokraj NicolasaPetrika i Stebiha no Villach se do kraja trećine vratio u igru preko Flicka i ponovo Leilera. I kao po prokušanom receptu, nakon solidnog vodstva našli su se pred porazom ali barem bod im osigurava Petan koji se lijevom stranom sjurio pred gol i fino „ostavio“ pak u bližem kutu. Na bodu su i ostali obzirom je na kaznenim udarcima precizan bio jedino Hickmott, a treba napomenuti da je po prvi puta ove sezone na vratima Bolzana priliku dobio i Jake Smith.

Naposljetku ih je čekao Salzburg kod kojeg su do tada imali čak i solidan omjer 14-5-9, a svi pogoci pali su u prvih dvadeset minuta. Domaći su poveli preko Raymonda, ali Bolzano uzvraća pogocima Petana s desne strane, a zatim s visine bulija, oba puta s igračem više i u „koprodukciji“ s Halmom čime su napokon prekinuli negativni niz te se okrenuli četverodnevnoj pripremi za gostovanje naših „Medvjeda“ koji se u grad vraćaju nakon punih 27 godina!

Navale se normalno često miksaju u traženju najbolje „kemije“ a ako gledamo u odnosu na tekmu u Villachu, Monardu su se u 1. pridružili DeSousa i Halmo umjesto Angelidisa i Marchettija koji su aterirali u 3. dok su 2. i 4. ostale nepromijenjene odnosno:

1. Monardo-DeSousa-Halmo
2. Smith-Oleksuk-Frigo
3. Petan-Angelidis-Marchetti
4. Schweitzer-Gander-Frank

Strijelce predvode Petan (7+7), Austin Smith (5+12) i Halmo (5+9) koji ujedno produciraju i velikih 50% ukupnih bodova dok s po 2 prate Monardo i Carlisle (2+3) te DeSousa (2+2), Angelidis i Marchetti (2+1). Melichercik je započeo 9 utakmica, u prosjeku primio 3,1 pogodak uz 90 % obrana čime je 16. vratar lige, a od samog začelja ga spašavaju Madlener, Höneckl i Krošelj. Smith je u svom jedinom nastupu primio 4 komada uz 89,1% obrana. Dobro koriste igrača više po čemu su 5. u ligi dok su po uspješnosti s igračem manje malo ispod 80% odnosno 6. 32 postignuta pogotka postavljaju ih pak odmah iza Vienne i Innsbrucka (36) te Graza (34) te uz bok nama, ali također uz Graz, Villach i Dornbirn najviše i primaju (35). „Figli di Bolzano“ će sigurno stvoriti pravu vatrenu atmosferu na tribinama pa neka nas i to inspirira za pobjedu! Ajmoooo!