Poraz u Italiji

bolzano medNa svom premijernom službenom nastupu u Italiji hokejaši Medveščaka pretrpjeli su poraz od kluba koji ih je 2013. zamijenio u EBEL-u. Momčad Südtirola zaostajala je za "medvjedima" puna tri boda i nije mogla računati na ulogu favorita. Zagrepčani su tijekom prvih dvadeset minuta imali nešto više od igre, ali nisu uspjeli pronaći put do mreže. Za razliku od njih, domaći su pet minuta prije odlaska na odmor zatresli mrežu pa su nastavak susreta dočekali s minimalnom prednošću. U drugom dijelu dvoboja gosti su ubrzali igru tražeći izjednačenje. Tirolci su prihvatili ovaj stil igre pa su se brojne prigode nizale jedna za drugom. Unatoč velikom broju prilika jedini pogodak postigao je Südtirol u završnici trećine kad su Zagrepčani imali dvojicu igrača manje na ledu. Medveščak se početkom trećeg dijela utakmice približio na gol manjka no domaći su do kraja susreta dvaput zatresli mrežu "medvjeda" čime su osigurali vrijednu pobjedu.

Südtirol - Medveščak 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Medveščak 14 min

Südtirol: Melicherčik, Smith J. - Tomassoni, Gartner, Monardo, DeSousa, Halmo - Clark, Carlisle, Smith A., Oleksuk, Frigo - Marchetti S., Egger, Petan, Angelidis, Marchetti M. - Franza, Glira, Schweitzer, Gander, Frank. Trener: Curcio

Medveščak: Krošelj, Rosandić - Tikkanen, Pöyhönen, Netík, Koskiranta, Aviani - Privitera, Kudělka, Mahbod, Morley, Olden - Boivin, Čepon, Zanoški, Brine, Puskarich - Kegalj, Jarčov, Simšič, Janković, Rajsar. Trener: Cameron

Nakon sedam osvojenih bodova u tri domaće utakmice "medvjedi" nisu imali razloga za nezadovoljstvo pred put u Bolzano. Uspješan niz doveo ih je na podjelu petog mjesta s KAC-om pri čemu su obje momčadi osvojile po 15 bodova. Međutim, nad vedro nebo ponad Medveščakova autobusa počeli su se nadvijati tmasti oblaci. Vratar MacIntyre koji je bio najavljen kao "interventno pojačanje" do kraja listopada, naglo je skratio svoj boravak u Zagrebu i uputio se u Straubing u njemačkom DEL-u. To je značilo da će se na brzinu oporavljeni i prilično nesigurni Krošelj vratiti između vratnica jer su dosad već i najveći naivci shvatili da Rosandić neće dobiti priliku koju je zaslužio obranama u dvije utakmice u kojima je dosad nastupio.

U sastavu koji je isklizao nasuprot tirolskim "lisicama" nije bilo ozlijeđenog braniča Deutscha te napadača Baleja i Perkovicha, a izostali su i mladi Zagrepčani Fičur, Smolec i Nikolić. Najučinkovitiji "medvjed" je Netík s 13 bodova, a slijede ga Koskiranta s 12 bodova i Morley s 11. Povratak Boivina u sastav potvrdio ga je kao jednog od najpouzdanijih braniča, a društvo mu pravi Pöyhönen. Odlaskom MacIntyrea, Cameronov izbor čuvara mreže opet je Krošelj, trenutno najgori prvi vratar u EBEL-u.

Talijanski predstavnik u EBEL-u dočekao je Zagrepčane na podjeli desetog mjesta s Fehérvárom. Tirolci su neposredno pred dolazak Medveščaka prekinuli niz od tri poraza svladavši Red Bull s 2:1 u gostima. Prethodno su "lisice" izgubile u Grazu i Villachu poslije raspucavanja te kod kuće od Znojma. Treneru Curciu nedostajao je samo talijanski reprezentativni napadač, Bernard. Najopasniji napadači Südtirola bili su
Smith sa 16 te Petan i Halmo s 14 bodova. Vratar Melicherčik se s nešto više od 90% obranjenih udaraca smjestio u donjem dijelu poretka prvih vratara lige.

Nakon početnog ispitivanja snaga tijekom kojeg vratari nisu imali previše posla, prvu veću prigodu imali su gosti. Mahbod je u šestoj minuti opalio s plave linije, a Olden skreće pak pokraj gola. U nastavku napada Kudelka s lijeve strane pronalazi Morleya kojem takođe ne polazi za rukom zatresti mrežu. Minutu kasnije Petan se oslobađa dvojice čuvara, ali ne pretvara prigodu u vodeći pogodak. Polovicom prve trećine Krošelj brani udarac Angelidisa, a "bijeli" odgovaraju minutu kasnije udarcem Boivina koji odlazi preko gola.

U 12. minuti Medveščak ostaje s igračem više zbog pogreške domaćih pri letećoj izmjeni. Zagrepčani su tijekom kazne za "crvene" imali veliku prigodu minutu kasnije kad je Olden donio pak u napadačku trećinu te uposlio Kudělku koji tuče prema vratima no Melicherčik brani njegov udarac, a potom i odbijanac Mahboda. Domaći su sačuvali svoju mrežu do izjednačenja snaga na ledu, a minutu i pol kasnije, Südtirol prelazi u vodstvo. Smith je poveo protunapad po desnom krilu u kojem su ga pratila čak trojica suigrača. Uposlio je Gliru u sredini koji puca iz prve. Krošelj brani udarac, ali potom neobjašnjivo ne pokriva pak koji mu je bio na dohvat ruke. Do pločice ponovo dolazi Glira i sigurnim udarcem pogađa mrežu.

Početkom posljednje  minute u trećini prekršaj Stefana Marchettija ostavlja domaće s igračem manje. Medveščaku nije pošlo za rukom izjednačiti ni krajem prve niti početkom druge trećine. Zagrepčani su još kratko vrijeme imali napadački zamah no ubrzo su domaći uspostavili ravnotežu, a potom i preuzeli igru u svoje ruke. Vratar gostiju je u 27. minuti imao pune ruke posla braneći nekoliko uzastopnih udaraca "crvenih". Zagrepčani su se oduprli pritisku protivnika pa su se suparnici našli u obostrano otvorenoj borbi u kojoj prilika nije nedostajalo ni na jednoj strani.

Medveščak je u drugi dio trećine ušao napadački, riješen da izjednači prije odlaska na drugi odmor. Naleti "medvjeda" nizali su se jedan za drugim no vratar Südtirola bio je nasavladiva prepreka svim pokušajima Zagrepčana. Najbliže izjednačenju gosti su bili u 33. minuti kad je Olden tukao sdesna, Melicherčik kratko odbio, a Mahbod u padu pucao iz neposredne blizine u vratara Südtirola. Ofanzivu Medveščaka zaustavio je tek prekršaj Koskirante u 35. minuti. Dvadesetak sekundi kasnije na klupi za kažnjene pridružio mu se Privitera zbog ispucavanja paka preko ograde.

"Medvjedi" su izdržali gotovo minutu i pol s dvojicom igrača manje prije nego što su domaći pronašli put do mreže. Oleksuk je s desne strane uposlio Petana iza gola koji odlazi s pločicom na drugu stranu odakle vraća pločicu Oleksuku koji udarcem iskosa s desne strane pogađa mrežu. Zagrepčane je čekalo još 40 sekundi s igračem manje no ovu kaznu su uspješno odradili. Gostima nije pošlo za rukom privesti trećinu kraju bez novih poteškoća jer je tridesetak sekundi prije odlaska na odmor Privitera skrivio još jedan prekršaj.

"Crveni" su na početku zadnje trećine imali minutu i pol s igračem više odnosno odličnu prigodu da novim pogotkom otklone svaku dvojbu oko ishoda. Međutim, zamalo su primili pogodak već u desetoj sekundi trećine. U zadnjim sekundama kazne, Boivin je poveo protunapad po desnom krilu. Kad je uklizao u napadačku trećinu ubacuje pak pred gol gdje se odlično snašao Rajsar i smanjio zaostatak na minimum. Primljeni pogodak je uzdrmao domaće koji su mogli primiti još jednog već u idućoj minuti kad su priliku imali Netík i Koskiranta. Kad je Petan u 44. minuti zaradio dvije plus dvije minute zbog udarca laktom, Medveščak je dobio priliku za preokret.

Međutim, umjesto izjednačenja, Zagrepčani su već nakon jedne minute ostali bez brojčane prednosti. Svoj treći prekršaj napravio je Privitera koji se sve više nameće kao jedan od najvećih promašaja ovosezonskog Medveščaka. U igri četvorice protiv četvorice, bolje su se snašli domaći te u 48. minuti povećali svoju prednost. Smith je unio pak u napadačku trećinu te ga ostavio Oleksuku koji ga ostavlja Gartneru. Slijedi "bendi" iz sredine kojeg Krošelj brani, ali odbija pločicu ispred sebe. Smith je izmaknuo pažnji Tikkanena i iz neposredne blizine obišao vratara "bijelih" te ubacio pločicu u vrata.

Jedan za drugim, Privitera i Petan su se vratili u igru no gostima je ostalo desetak minuta za uhvatiti dva gola zaostatka. Südtirol nije namjeravao pasivno čekati kraj nego je tražio pogodak kojim bi osigurao pobjedu. Pritisak "crvenih" doveo je i do prekršaja Rajsara devet minuta prije kraja trećine. Zagrepčani su se uspjeli obraniti no pritom su im protekle dvije dragocjene minute. Minutu nakon izjednačenja snaga na ledu, priči je bio kraj. Domaći su postigli četvrti pogodak čime su riješili pitanje pobjednika. Halmo je pojurio u protunapad i bez obzira na prekršaj Boivina nad njim, udarcem iz sredine zakucao pak u mrežu.

U preostalom vremenu Medveščak je pokušao ublažiti poraz no prekršaj Avianija u 58. minuti oduzeo je i posljednju nadu Zagrepčanima. Poraz u Italiji spustio je "medvjede" na podjelu šestog mjesta s KAC-om koji je također pretrpio poraz. Iduću utakmicu Medveščak igra u Grazu koji je pobjedom nad Fehérvárom isklizao na peto mjesto s dva boda prednosti nad Zagrepčanima. Ostanu li neporaženi, "medvjedi" će moćibiti barem djelomično zadovoljni ostvarenim na ovoj mini turneji.