"Medvjedi" nadmudrili Bečane

med becU Medveščaku su odlično iskoristili prisilnu stanku od 11 dana koliko je proteklo od nesretne utakmice u Grazu. Momčad je dobila novog vratara kojeg je, zajedno sa suigračima, čekao najteži mogući protivnik u ligi, branitelji naslova i vodeća momčad, Vienna Capitals. Zagrepčani su se na početku dvoboja oduprli žestokom pritisku gostiju nakon čega su iz prve izglednije prilike došli u vodstvo. Bečane je prilično iznenadio primljeni pogodak od kojeg se nisu oporavili sve do kraja trećine. U nastavku susreta "žuti" izjednačuju poslije čega preuzimaju inicijativu, ali ne uspijevaju preokrenuti omjer. "Medvjedi" su u drugom dijelu trećine još jednom šokirali Capitalse postigavši im dva pogotka za samo tri minute. Unatoč svim naporima, gostima nije pošlo za rukom odgovoriti na ovaj izazov. Domaći su u posljednjoj trećini nastavili s pametnom i požrtvovnom igrom u kojoj je izuzetnu ulogu odigrao raspoloženi vratar Poulin. U završnici dvoboja Zagrepčani još jednim pogotkom potvrđuju veliku pobjedu od 4:1.

Medveščak - Vienna Capitals 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Vienna Capitals 6 min

Medveščak: Poulin, Rosandić - Privitera, Kudělka, Netík, Koskiranta, Aviani - Tikkanen, Boivin, Mahbod, Morley, Olden - Kegalj, Čepon, Zanoški, Brine, Puskarich - Smolec, Jarčov, Simšič, Rajsar, Janković. Trener: Cameron

Vienna Capitals: Tuokkola, Tschrepitsch - McKiernan, Brocklehurst, Nödl, Vause, Wukovits - Klubertanz, Fraser, Rotter, Holzapfel, Pollastrone - Peter, Cuma, Hartl, Sharp, Fischer - Hackl, Großlechner, Nissner, Bauer. Trener: Aubin

Između utakmica s Grazom i Capitalsima, rasplela se priča s vratarom Krošeljom. Vratar koji se poput Lassija triput vraćao u Medveščak, napustio je klub, ovog puta vjerojatno zauvijek. Klub je raskinuo ugovor sa slovenskim reprezentativcem jer nije bilo drugog izlaza. Krošelj želi braniti na Olimpijskim igrama, ali Medveščak si više nije mogao priuštiti držati ga u igri. Slovenski vratar će potražiti novu sredinu u kojoj će pokušati uhvatiti formu za Koreju, a u "brlog" je stigao kanadski vratar Kevin Poulin. Prošle je sezone ovaj 27-godišnji čuvar mreže bio pričuva u Barisu iz Astane. Prije dolaska u Kazahstan, cijelu je karijeru proveo u Sjevernoj Americi. Branio je na 52 utakmice za NY Islanderse i još na 188 dvoboja u AHL-u.

Dobitak između vratnica, trener Cameron je privremeno morao "platiti" gubitkom u obrani. Uz otprije izostale Perkovicha, Baleja i Deutscha, za dvoboj protiv Capitalsa nije bio spreman ni jedan od dvojice ponajboljih braniča, Pöyhönen. Budući da su "medvjedi" u Grazu postigli čak pet pogodaka, nije bilo potrebno bilo što mijenjati u napadačkim trojkama. Ispadanje jednog od dvojica finskih braniča značio je da će Boivin popuniti tu prazninu, a Čeponu ostaje uloga petog braniča. Po prvi se puta u sastavu našao i mladi ofanzivni branič Smolec, ali bilo je malo vjerojatno da će uhvatiti neku minutažu.

Najučinkovitiji Zagrepčani bili su Netík s 14 bodova, ispred Morleya i Koskirante sa po 13. Obrambene redove predvodili su Boivin i, umjesto izostalog Pöyhönena, njegov sunarodnjak Tikkanen. Inače, Medveščak je Capitalse dočekao kao deseta momčad u ligi s 15 bodova, jednim manje od Südtirola koji je, istina, odigrao dvije utakmice više. Uspješni niz domaćih utakmica prekinut je porazima u Bolzanu i Grazu, a dolazak goropadnih Bečana nije najavljivao ništa dobro.

Vienna Capitalsi su u 13 odigranih utakmica stvorili deset bodova prednosti pred prvim pratiteljem, Linzom. Bečki sastav je sezonu otvorio s 12 uzastopnih pobjeda bez izgubljenog boda. A onda se Capitalsima ukazao Villach koji ih je u prošlom kolu svladao u raspucavanju. Branitelji naslova su u svojim redovima imali najuspješnijeg vratara lige, Lamoureuxa koji je do ozljede ostvario 96,0% obrana. Klub je u međuvremenu doveo zamjenu, finskog čuvara mreže Tuokkolu koji se još traži pa je za sada na 91,2%. Najučinkovitiji igrači su napadači Holzapfel i Rotter sa po 15 bodova te braniči McKiernan s 14 i Fraser s 11 bodova. Od standardnih igrača treneru Aubinu su, osim Lamoureuxa, nedostajali branič Lakos te napadači Tessier i Samson. Od mlađih igrača u sastavu su bili branič Hackl te napadači Bauer, Wukovits i Nissner. Ovaj potonji je prije dvije sezone u EBYSL-u upisao 18 bodova u 20 utakmica, a za usporedbu Jarčov je u 18 dvoboja zabilježio čak 31 bod.

Austrijanci su na dan utakmice imali nacionalni praznik, dan kada slave proglas svoje neutralnosti. Slobodni dan doveo je skupinu od pedesetak navijača u Sektor A, a sudački četverac obukao u prigodne dresove koji su nalikovali na sakoe s kravatama. Četvrtak nije omiljeni dan zagrebačke hokejaške publike pa su tribine na početku bile poluprazne, a gostujući navijači su bili brojniji i glasniji od Sektora B.

Branitelji naslova otvorili su utakmicu u skladu sa svojim ugledom vodećim položajem na ljestvici. Bečani su pritisnuli "modre" ne dopuštajući im prelazak crvene linije. "Žuti" su vrijeme uglavnom provodili u napadačkoj trećini i svako malo bi sijevnuo udarac prema vratima domaćih. Novi čuvar mreže Medveščaka odmah je dobio priliku pokazati svoje mogućnosti. Poulin je za nekoliko minuta skupio sedam obrana i munjevito pridobio naklonost domaćih navijača. "Medvjedi" su svoj prvi udarac prema golu uputili tek u sedmoj minuti kad je Tuokkolu "probudio" Boivin.

Dvije minute kasnije Vienna je imala sjajnu priliku kad je Bauer tukao iz neposredne blizine, a Poulin sjajnom obranom zaštitio svoju mrežu. Malo kasnije Vause tuče iz sredine, a vratar "modrih" ponovo zarađuje pljesak s tribina. U jeku naleta "žutih", prvi pogodak na utakmici postigli su Zagrepčani. U borbi za pak u desnom kutu Aviani je u 12. minuti pogurnuo pločicu do Netíka koji se uspio izvući u položaj za udarac te je snažnim udarcem zakucao pak u lijeve rašlje za vodstvo Medveščaka.

Neočekivana prednost dala je veliki poticaj "modrima" koji su idućih nekoliko minuta preuzeli igru u svoje ruke. Domaći su stvorili niz prilika pred vratima Capitalsa no finski vratar Tuokkola je začas pokazao svoje kvalitete. Unatoč kanonadi kojom su ga zasuli "medvjedi" nije više primio nijedan pogodak. Zaustavljao je pakove "betonima", rukavicom, palicom, a u 14. minuti i kacigom nakon udarca Morleya. Ofanzivu Medveščaka zaustavilo je tek isključenje Brinea tri minute prije završetka trećine.

"Medvjedi" su na krilima podrške s tribina bez poteškoća odradili kaznu za svog napadača. Tek kad su se snage izjednačile, gosti su preko Rottera zaprijetili vratima domaćih no Poulin je i dalje bio na visini zadatka. Domaći su po završetku trećine ispraćeni s leda pljeskom s tribina, a raspoloženje navijača bilo je na visini.

U nastavku susreta očekivao se odgovor Capitalsa. Međutim, "modri" su drugu trećinu započeli odvažno, ne dopuštajući gostima da uspostave nadmoć kakvu su imali u uvodu prve trećine. Prilike su se smjenjivale na obje strane, a najbolju je imao Holzapfel u 22. minuti kad je tukao iz sredine. Poulin je ponovo bio sjajan. Par minuta kasnije vratar "modrih" zaustavio je i pokušaj Wukovitsa iz neposredne blizine. Na isteku 25. minute "žuti" su izjednačili.

Poulin je loše ispucao pak pa je došlo do borbe za pločicu u desnom kutu. Hartl se pokazao uspješnijim od dvojice protivnika te je pogurnuo pločicu do Sharpa koji iz mrtvog kuta pogađa valjda jedino mjesto između stative i Poulina kroz koje je moglo proći tijelo veličine paka. Bez obzira što je akciju gledao iz prikrajka, suci su asistenciju dodijelili i McKiernanu pa ih je branič "žutih" možda i počastio poslije utakmice. Četrdesetak sekundi kasnije, suci su na klupu za kažnjene poslali Kudělku.

Medveščak se i ovog puta dobro držali s igračem manje. Vienna je samo jednom zaposlila suparničkog vratara prije nego što su se snage na ledu izjednačile. Čim su zaigrali u punom sastavu Zagrepčani su izveli nekoliko akcija u protivničkoj trećini. Gosti su odgovorili velikom prilikom Bauera u 30. minuti kad je Poulin obranio još jedan udarac iz neposredne blizine. Capitalsi su drugi dio trećine otvorili napadačkom igrom te su u kratkom razmaku ispalili više projektila prema domaćim vratima.

Zagrepčani nisu htjeli ostati dužni pa se rasplamsala obostrano otvorena igra. Najbolju priliku imao je Nissner u 33. minuti kad je pucao iz neposredne blizine no nije pronašao prolaz pokraj Poulina. U prekidu igre pograbili su se Koskiranta i Bauer koje su suci poslali na klupe za kažnjene. Samo 11 sekundi kasnije, prekršaj bivšeg "medvjeda", Klubertanza, ostavio je goste po prvi put s igračem manje. Vienna se dobru minutu uspješno branila, a onda su domaći brojčanu prednost pretvorili u pogodak.

Tuokkola je zaustavio prvi pokušaj Mahboda iz neposredne blizine poslije čega se pak vratio na plavu liniju do Netíka koji ga spušta u desni kut prema Morleyu. Napadač "modrih" strpljivo je pričekao da se otvori prolaz za asistenciju Mahbodu na drugoj stativi. Kanađanin biblijskog imena primirio je pločicu, a onda je poslao između prve stative i finskog vratara u mrežu. Novo vodstvo Medveščaka podiglo je tribine na noge. Dvije minute su protekle u iščekivanju daljeg razvoja utakmice, a onda su Zagrepčani još jednom zatresli mrežu.

Olden se vratio po desnom krilu prema plavoj liniji i poslao pak Kudělki. Branič domaćih opalio je "bendi" preko gola, a pločica se od ograde odbila u vratarski prostor. Do nje nakon obilaska vratiju prvi doklizao Olden i pogurnuo je u nebranjenu mrežu. Sudački četverac je i ovog puta bio darežljiv pa je za nezasluženu asistenciju zaradio "rundu" i od Morleya. Tek što se igra nastavila, Tikkanen pravi prekršaj nad Bauerom koji mu uzvraća udarac pa su se obojica našli na klupama za kažnjene.

Capitalsi su kao klizački jača momčad imali premoć u igri četvorice protiv četvorice. Brocklehurst je mogao "varaždincem" smanjiti zaostatak Vienne, a tijekom iduće minute gosti su stvorili još par prilika no Poulin je i dalje bio nesavladiv. Prekršaj Privitere u 38. minuti dao je veliku priliku Bečanima da uhvate priključak. Obrana Medveščaka našla se u teškom položaju. Udarci "žutih" sijevali su sa svih strana no zagrebački vratar je svakog puta bio na mjestu. Netom po izjednačenju snaga na ledu, trećina je završila, a gledatelji su ponovo imali razlog da pljeskom isprate svoje ljubimce na odmor.

Prvaci su u treću dionicu dvoboja krenuli bez zadrške. Capitalsi više nisu imali što čekati pa su od prvog bulija navalili prema vratima Medveščaka. Bečani su ubrzo zasuli Poulina nizom udaraca no kanadski vratar je bio "u zoni" pa su Zagrepčani izdržali početni nalet protivnika. Pritisak Vienne nije jenjavao prolaskom vremena. "Žuti" su napadali bez prestanka no nikako im nije polazilo za rukom svladati raspoloženog vratara domaćih.

"Medvjedi" su bili prisiljeni na obranu te su rijetko prelazili centar. U 48. minuti Netík i Aviani pojurili su sami prema vratima. Češki as je pucao bekhendom, ali je pak preletio preko gola. Pokušali su "modri" još koji put zaprijetiti protivničkim vratima no prekršaj Boivina je vratio domaće u svoju trećinu. Ovdje valja zastati i osvrnuti se na neujednačeni kriterij suđenja. Nije bilo nikakve sumnje u udarac palicom Medveščakovog braniča, ali koju minutu ranije sudački dvojac u prazničnim "ajncugima" je propustio kazniti gostujućeg igrača za udarac palicom kojim je izbio palicu iz ruku Čepona. Sudačke pogreške mobilizirale su gledalište koje je u tim trenucima bilo sedmi igrač Medveščaka.

"Modri" su još jednom dobro odigrali s igračem manje ograničivši "žute" na samo jedan udarac. Međutim, Bečani su zadržali napadački zamah te su nastavili s opsadom protivničkih vrata. Poulin se našao pod baražnom paljbom sa svih strana, ali je ponovo bio nesavladiv. Branio je pakove na sve moguće načine i držao goste podalje od bodova. Naleti Capitalsa bili su u punom jeku kad je Medveščak zadao suparniku odlučujući udarac. Kudělka je dugim dodavanjem po lijevom krilu "izbacio" Morleya u protunapad. Napadač domaćih uklizao je pred gol. Tuokkola je obranio njegov bekhend, ali je na odbijanac naklizao Mahbod i ubacio pak u mrežu.

Ovaj je pogodak slomio otpor gostiju koji u preostale tri i pol minute utakmice više nisu imali volje uložiti dodatni napor za mogući podvig. Medveščak je zabilježio veliku pobjedu, najveću u dosadašnjem tijeku prvenstva. Od prve se minute vidjelo da su Zagrepčani u utakmicu ušli s jasnim planom. Protiv Bečana se nije moglo nadigravati niti se s njima utrkivati. Disciplinirana obrana u kojoj se pazilo da ne bude glupih prekršaja je nastojala onemogućiti lagane udarce prema golu, a za sve ostalo tu je bio odlični Poulin koji je u svojih prvih 60 minuta pokazao svoju vrijednost i ostvario odličan odnos s navijačima. "Medvjedi" su ostvarili pomak na ljestvici pa su sada deveti s 18 bodova, dva manje od Graza. Vienna je i dalje uvjerljivo prva. Hokejaši Medveščaka neće imati vremena za odmor jer već idući dan dočekuju trećeuvršteni Innsbruck.