Jedan gol za tri boda

med znojmoU unaprijed odigranoj utakmici 19. kola Medveščak je zabilježio treću uzastopnu pobjedu na svom ledu. Zagrepčani su nakon mukotrpne borbe svladali Orle iz Znojma s "nogometnih" 1:0. Utakmica je od samog početka bila tvrda, s malo prilika za pogodak. Tijekom prvih dvadeset minuta ravnomjerno su se smjenjivala razdoblja premoći jedne ili druge momčadi no pogodaka nije bilo. Domaći su početkom druge trećine iskoristili igrača više i prešli u vodstvo. Igra se u drugoj trećini nije previše razlikovala od onog što smo imali prilike gledati u prvom dijelu utakmice. Mreže se do odlaska na odmor više nisu tresle. Orli su u zadnjoj trećini u potpunosti kontrolirali igru. Naleti gostiju nizali su se jedan za drugim no vratar Medveščaka bio je nesavladiv pa je netaknute mreže donio nova tri boda za svoju momčad.

Orli 12 min

Medveščak: Poulin, Rosandić - Privitera, Kudělka, Mahbod, Morley, Olden - Tikkanen, Pöyhönen, Netík, Koskiranta, Aviani - Čepon, Boivin, Balej, Brine, Rajsar - Kegalj, Janković, Simšič, Jarčov. Trener: Cameron

Orli: Schwarz, Halász - Stehlík, Tejnor, Yellow Horn, Bartoš, Beroun - Lattner, Pastor, Mrázek, Raška, Novák - Bořuta,
Biro, Číp, Guman, Csamangó - Zajíc, Špaček, Račuk, Matuš, Němec. Trener: Šimíček

Dvije uzastopne pobjede podigle su raspoloženje među "medvjedima" no Zagrepčani ni protiv Orla nisu mogli računati na ulogu favorita. Češki je klub u Zagreb doputovao kao sedma momčad na ljestvici s dva boda, ali i dvije utakmice više od Medveščaka. Nakon međusobne utakmice u Znojmu krajem rujna koju su "orlovi" izgubili u produžetku, Česi su isprva igrali promjenljivo, dobivši tri, a izgubivši dvije utakmice. Međutim, poslije pobjede u Villachu, Moravci su nanizali čak pet poraza. Redom su gubili od Linza, Fehérvára, Südtirola, Dornbirna i dva dana prije zagrebačke utakmice, Graza.

Kao vodeći strijelci "orlova" nametnuli su se Kanađanin Yellow Horn sa 17 bodova ispred Němeca s 12 te Čípa i Bartoša sa po 11 bodova. Glavni oslonci obrane bili su Bořuta i Pohl, a prvi vratar momčadi, Schwarz je s jedva nešto preko 90% obrana ostao na na sedmom mjestu u poretku vratara. Od standardnih igrača trener Šimíček nije mogao računati na braniče Pohla i Šnajnara te napadača Plíhala.

Trener Cameron je za dvoboj protiv Orla mogao računati na povratnike u sastav, braniča Pöyhönena i napadača Baleja. Međutim, popisu izostalih, na kojem se još uvijek nalaze Deutsch, Perkovich i Puskarich, u posljednji se trenutak pridružio Zanoški. Budući da se momčad koja pobjeđuje ne mijenja, prve dvije navale ostale su u istom sastavu pa je Balej uklizao na mjesto Zanoškog u trećem napadu. Četvrti napad, koji u Medveščaku postoji samo na papiru, činili su mladi hrvatski i slovenski napadači. Branički parovi nastupili su u uobičajenim sastavima s Čeponom kao dodatkom petorici standardnih braniča, dok su Kegalj i Smolec pridruženi sastavu tek toliko da popune broj. Napadače "medvjeda" predvodili su Netík i Morley sa po 18 bodova, a slijedili su ih Olden i Koskiranta sa po 14. Boivin i Pöyhönen i dalje su najpouzdaniji braniči, a Poulin se s 97,9% obrana u dvije utakmice pokazao kao potencijalno jedan od najuspješnijih vratara EBEL-a u posljednje vrijeme.

Rani početak utakmice na radni dan pred praznik Svih svetih nije imao dobar utjecaj na posjet. Nekoliko minuta prije početka utakmice na tribinama nije bilo ni dvije tisuće posjetitelja no malo po malo dosegnula se polovična popunjenost Doma sportova. Slijedom navedenog, dobar dio gledatelja nije ni vidio prekršaj Bartoša već u devetoj sekundi utakmice. Zagrepčani su odlučno krenuli prema vratima Znojma no njihovi udarci uglavnom su promašivali tako da gostujući vratar Schwarz nije trebao koristiti svoje štitnike karakterističnog "hrvatskog" dizajna s crvenim i bijelim kvadratima.

"Medvjedi" su prvi udarac u okvir gola uputili tek po izjednačenju snaga na ledu i to u četvrtoj minuti. Orli su nastojali uspostaviti ravnotežu no domaći su zadržali napadački zamah. Vratar Schwarz je imao sve više posla pa se i ozračje na tribinama počelo zagrijavati. Rajsar je u desetoj minuti imao odličnu priliku no vratar "bijelih" je zaustavio njegov udarac iz blizine. Malo kasnije prigodu da se iskaže dobio je i Poulin. Vratar domaćih zaustavio je udarac Biroa iz blizine, a nakon odbijanca još jedan pokušaj gostujućeg braniča.

Ova akcija bila je znak za početak protuofanzive Orla. Gosti su u kratkom razdoblju stvorili više prilika pa je Poulin imao pune ruke posla. U 13. minuti udarac Stehlika s desne strane zaustavila je stativa. Naleti "bijelih" nisu prestajali pa se činilo da je samo pitanje vremena kad će Orli povesti. Međutim, pogreška Čeha pri letećoj izmjeni ostavila ih je u 16. minuti s igračem manje. Zagrepčani su pritisnuli protivnika te su u više navrata pucali prema vratima no nisu pronašli put do mreže. Tridesetak sekundi po izjednačenju snaga na ledu, na klupu za kažnjene morao je sjesti Netík.

Gosti su do kraja trećine uživali brojčanu prednost no nisu uspjeli nadigrati obranu "modrih". Poulin je s par intervencija očuvao svoju mrežu netaknutom pa se na prvi odmor pošlo bez pogodaka. "Medvjede" je u nastavku čekalo još 13 sekundi s igračem manje no to nije izazivalo zabrinutost. Daleko veću brigu zadavao je Tikkanen kojem je ozlijeđena ruka pa je odvezen u bolnicu. Preostale braniče čekala je povećana minutaža u preostalom dijelu utakmice.

Domaći su bez poteškoća dočekali povratak svog napadača u igru, a 13 sekundi kasnije Bartoš ponovo pravi prekršaj u prvoj minuti trećine. Navijači su se ponadali da će ovo biti "treća sreća" no Orli su organiziranom obranom držali "modre" podalje od svojih vrata gotovo punu minutu. Nakon prve obrane Schwarta igra je nastavljena bulijem u trećini "bijelih". Koskiranta je osvojio buli i vratio pak na plavu liniju do Kudělke. Češki je branič odigrao dupli pas s Netíkom na desnom krilu, a potom prebacio pak nalijevo do Baleja. Slovački veteran vraća pak poprijeko do Netíka koji se namjestio za udarac i zakucao pločicu u suprotne rašlje.

Orli su mogli poravnati već u idućoj minuti kad je Mrázek bekhendom iz neposredne blizine pokušao svladati Poulina. Igra se potom rasplamsala pa su obje momčadi zaigrale napadački stvarajući jednu priliku za drugom. Oba vratara su imala dosta posla, ali su ga obavljali bez pogreške. Ravnopravnu borbu prekinuo je prekršaj Baleja u 30. minuti. Medveščak se učinkovito branio od pritiska gostiju no Račuk je ipak u 31. minuti darcem sdesna pogodio stativu. Nakon izjednačenja snaga na ledu tempo igre pada, a s njime i broj prigoda.

U 34. minuti Pastor je žestoko naletio na Netíka koji je završio na ledu uz ogradu. Gostujući branič dobio je dvije plus dvije minute no za njegovog sunarodnjaka u dresu Medveščaka utakmica je završila. "Medvjedi" su tako ostali bez dvojice igrača iz prve dvije postave. Uzevši u obzir osobine ovog dvoboja, Zagrepčani su praktički dobili priliku riješiti utakmicu. Međutim, unatoč dugom razdoblju s igračem više, "modrima" nikako nije polazilo za rukom izigrati protivničku obranu. Kad bi netko zaklanjao Schwarza, nitko ne bi pucao, a kad se pucalo prema vratima, češki je vratar imao odličan pregled igre.

Nakon još jednog lošeg igrača više "medvjedima" je samo preostalo privesti trećinu kraju. Orli su u zadnje dvije minute ušli napadački, ali im nije pošlo za rukom izjednačiti. Medveščak je zadržao minimalnu prednost i nadu da će, makar oslabljen, sačuvati stečenu prednost do kraja susreta. Bojazan se pokazala opravdanom. Znojmo je u treću dionicu susreta ušlo na sve ili ništa, riješeno da slomi otpor "modrih" i preokrene omjer u svoju korist.

Već su prve minute zadnje trećine pokazale da će se domaći teško nositi s pritiskom. Udarci "bijelih" sijevali su sa svih strana pa je Poulin imao pune ruke posla. Zagrepčani bi te povremeno, iz protunapada, održavali Schwarza na oprezu. Orli su držali igru pod kontrolom pa se činilo da gol Medveščaka "visi u zraku". Vratar domaćih je svako malo poklapao pak čime je privlačio pažnju protivničkih napadača. Nakon jedne obrane u 47. minuti protivnički igrač se nije mogao zaustaviti pa je srušio Poulina. Time je izazvao pretjeranu reakciju Privitere koji ga "ubada" palicom. Kazna je bila oštra, ali pravedna pa je za braniča "modrih" utakmica završila.

Njegove suigrače sada je čekalo pet minuta s igračem manje, neovisno o broju primljenih pogodaka. Prije nego što su Orli stigli bilo što učiniti, prekršaj Račuka izjednačio je snage na dvije minute. "Medvjedi" su iskoristili ovaj poklon protivnika da potroše vrijeme pa kad su gosti ponovo imali igrača više polovica Priviterine kazne je već bila istekla. "Bijeli" su žestoko prionuli poslu kako bi nadoknadili izgubljeno. Poulin se našao pod pravom kanonadom pakova. Češki hokejaši nisu štedjeli streljivo pa je vratar Medveščaka imao pune ruke posla. Unatoč velikom pritisku i brojnim prigodama, Moravci nisu iskoristili brojčanu prednost pa su u drugi dio trećine ušli s manjkom od jednog gola.

Medveščak je i s petoricom igrača na ledu ostao u podređenom položaju. Ozljeda Tikkanena i kazna za Priviteru natjerali su Camerona da vodećoj braničkoj trojci pridruži i mladog Čepona s punom minutažom. Na mjestu ozlijeđenog Netíka zaigrao je Balej pa se u treći napad premjestio Janković. Orli su i dalje gospodarili ledenom plohom, a domaći su trošili zadnje zalihe energije kako bi sačuvali vodstvo. Gostujući sastav je nastavio s pritiskom stvarajući jednu priliku za drugom. Poulin je i dalje bio na visini zadatka pa se u završnicu dvoboja ušlo bez promjene omjera.

Kako se približavao završetak trećine tako je i ofanziva "bijelih" počela jenjavati. Istina, Česi su i dalje pokazivali želju, ali i njih su počeli pobjeđivati umor i beznađe. Igralo se i dalje u jednom smjeru s povremenim "izletima" domaćih u napadačku trećinu koje su obrana Orla i Schwarz uspješno rješavali. U predzadnjoj minuti dvoboja trener Šimíček zove pola minute predaha. Čim se ukazala prilika gosti su ubacili i šestog igrača na led. "Medvjedi" su se zubima držali za minimalno vodstvo i na kraju su ga uspjeli sačuvati. Gledatelji su ponovo dočekali kraj susreta na nogama, a vratar Poulin napokon je mogao naučiti kako se obilježava netaknutu mrežu.

Medveščak je trećom uzastopnom pobjedom preklizao Orle na ljestvici te se uspeo na podjelu petog mjesta s Red Bullom ostavljajući iza sebe na bod razmaka Graz i Orle. Ovaj preporod nemoguće je ne povezati s dolaskom vratara Poulina koji je u samo tri utakmice dao odlučujući doprinost Medveščakovoj igri. Zagrepčane sada iščekuje teško gostovanje u Linzu, kod drugouvrštene momčadi prvenstva. "Željezari" su iz Zagreba odnijeli dva boda, a uzme li se u obzir oslabljeni sastav u kojem će "medvjedi" isklizati u Linzu, i jedan bod bi bio velik kao kuća.