Njima dvorana, nama bodovi

linz domaČeka nas gostovanje u glavnom gradu Gornje Austrije te (s više od 200.000 stanovnika) trećeg po veličini iza Beča i Graza. Dio je i „Linz-Wels-Steyr“ metropolisa u kojem stanuje trećina stanovnika ove savezne pokrajine (460 tisuća stanovnika) što ga čini drugom najvećom urbanom cjelinom u Austriji. Linz se smjestio u gorama okruženoj dolini LinzerBecken, rasprostranjen je s obje strana Dunava, a granica s Češkom je na samo 30 km. Nakon 2. Svjetskog  rata razvio se kao značajan kulturni centar na pola puta između Beča i Salzburga, a 2009. je zajedno s Vilniusom proglašen Europskim glavnim gradom kulture.

Nakon što su nas sredili na penalima (iako su zaostajali i 1:3) ugostili su Salzburg te pogocima Lockea i Leblera držali prednost do posljednjih dvanaest minuta. Tada istu smanjuje Mueller, a infarktna završnica je uslijedila u završnih pedeset sekundi kada prvo poravnava Huber, a samo „00:13“ prije zvuka sirene ubojiti Lebler osigurava veliku pobjedu.

Zatim je na red došao „zračni“ dvoboj s „Orlima“ iz Znojma koji su već nakon uvodne tri minute bili na „-2“ nakon što je Broda odlično projurio po desnoj strani i pogodio suprotni kut, a Schofield ostao sam kao duh pred golom i provukao pak Nechvátalu kroz noge no zaostatak smanjuje Němec. Početkom 2/3 za Linz pogađa povratnik DaSilva, ali odmah uzvraća Lattner te se nekako činilo da ćemo gledati ravnopravnu i tijesnu bitku, ali goste je već do kraja trećine čekalo bolno „ateriranje“.

D'Aversa sprema dalekometni projektil, Lebler krasno pronalazi Lockea na desnoj vratnici dokSchofield u situaciji s igračem manje bježi u kontru i krasno pogađa s desnog bulija u bliži kut. Deset minuta prije kraja za Znojmo je ponovo precizan Němec, ali odmah odgovaraju Hofer koji sprema „otpadak“ nakon udarca D'Averse i mlađahni domaći branič Kragl kojem je to bio prvi EBEL pogodak čime je odlično opravdao minutažu koju dobiva ove sezone.Znojmo je tako s novom „osmicom“ u mreži pokunjen napustio Linz koji se pak okrenuo dvoboju kod  „Bikova“, željnih revanša za poraz tjedan dana prije.

Domaći su držali dva pogotka prednosti do posljednjih minuta 2/3 kada DaSilva iskosa s lijeve strane konačno probija odličnog Starkbauma koji se istaknuo s nekoliko zaista impresivnih obrana. Početkom posljednje trećine Duncan ponovo podiže prednost, ali Linz ne odustaje te se vraća u igru nakon što je Lebler majstorski fintom poslao Starkbauma u desnu, a pak u lijevu stranu. Idućih desetak minuta Linzeri su žestoko stisnuli i tukli sa svih položaja, ali nije išlo te su naravno probali i s izvlačenjem Ouzasa s gola što je međutim ubrzo kaznio Harris i priča je bila završena.

Ceh je zato platio Fehérvár na svojem ledu dva dana kasnije. Načeo ih je u prvih dvadeset minuta Hofer kojem je odlično pozicioniranje pred vratima Carrutha pored anemične domaće obrane omogućilo lagano pospremanje dvaju „otpadaka“. Sol na ranu dodao je u nastavku Schofield i to „šortijem“  nakon brzog bijega po desnoj strani nakon čega domaći dižu tempo, ali raspoloženi Ouzas im je poskidao svašta, uključujući i penal Erdélyja, a poništen im je i pogodak radi visoke palice. Svu tu muku na kraju im je povećao i Lebler pogotkom izvana s desne strane dok je priliku da sačuva mrežu netaknutom Ouzasu upropastio Manavian.

Protiv Graza su poveli s igračem manje nakon što se Schofield odlično snašao u gužvi ispred gola, ali samo dvadeset sekundi kasnije poravnava Setzinger. Linz međutim snažno odgovara te goste slama pogocima D'Averse s plave linije, mladog Kirchschlägera topovski s lijevog bulija te Gaffala. Gosti su krajem 2/3 odgovorili preko Buzzea i posljednju dionicu se ravnopravno borili, ali jedino smo još vidjeli pogodak DaSilve u praznu mrežu čime je Linz jedini uz Viennu probio granicu od 30 ili više bodova te u listopadu ostvario odličan omjer 10-8-2.

Naposljetku im je „rampu spustio“ Bolzano koji je za usporedbu u svojih 10 posljednjih tekmi ostvario tek četiri pobjede. Jedini pogodak u prvih dvadeset minuta postigao je DaSilva, ostavši potpuno sam pred golom anakon što je u 26. minuti i povisio vodstvo krasnim pogotkom s lijevog bulija, dio (već dulje nezadovoljne publike) je možda već otpisao i ovu tekmu. No tada se trgnuo domaćin te do kraja trećine rezultat potpuno preokreću Oleksuk, Angelidis i DeSousa, a sve je pet minuta prije kraja utakmice dodatno začinio svojim 2. pogotkom Oleksuk. I kod Bolzana je tako golmanska „šok terapija“ donijela početni uspjeh.

Prve dvije navale bile su i dalje „postojane“, a kako je ozlijeđen Spannring, njegovo mjesto u 3. zauzeo je Ober dok je u 4. ponovo upao još jedan domaći dečec Freunschlag, pa je to izgledalo ovako:

1. Hofer-Locke-Lebler
2. DaSilva-Schofield-Broda
3. Moderer-Gaffal-Ober
4. Franz-Lukas-Freunschlag

Ostaje naravno vidjeti hoće li Ward za nas pripremiti kakve izmjene. Uvijek prijeti opasnost s puno strana no najkonkretnije od dvojca iz 2. navale, DaSilve (5+3), Schofielda (4+3) koje slijede „prvolinijaši“ Lebler (4+2), Hofer (3+2) i Locke (2+4) no voli izvana potegnuti i najbolji bek D'Aversa (2+7) . Na njega su se pomalo ugledali i domaći mladići Kragl i Kirchschläger (po pogodak) dok se na asistencije orijentirao Broda (1+7). I spomenuti Kirchschläger fino koristi konstantnu minutažu te je u ovih 16 tekmi s dva pogotka već nadmašio cijelu prošlu sezonu gdje je u 51 tekmi zabio jedan pogodak. Ouzas je konstantno na vratima te je prosječno primio 2,5 pogodaka uz 91,5% obrana. Linz je po uspješnosti s igračem više 4. momčad lige odnosno dijele učinak s Villachom dok su s igračem manje odmah iza nas i Vienne.

U staroj „KeineSorgenEis Areni“ (prijevod bi bio „nema briga“) smo u 12 ogleda slavili 5 puta, a bilo je tu od pobjeda na penale (2), u produžecima (1) pa do uvjerljivih 4:1 i 5:1. Što se poraza tiče, najčešće smo gubili tijesno (3:2, 2:1, 7:6), a jedini izraženiji nam je 5:2. U našem posljednjem susretu (15.2.2013.) smo pak prosuli 5:3 prednost u posljednjih šest minuta i na kraju opet tijesno zvisili (6:5) a pogotke su postigli Yelovich, Buck, Koren, Miller i Gašparovič.

2014. je inače završena izgradnja istočne tribine te proširenje zapadne čime se dobilo dodatnih 800 mjesta (450 sjedećih + 350 stajaćih) te je ukupni kapacitet podignut na 4.700 mjesta, a nije se štedilo ni na novom video zidu, zvučnicima… Treba reći da je najveći dio od potrošenih  5 milijuna ojrića financirao grad.
Bilo bi lijepo da uspješno „krstimo“ obnovljenu dvoranu i da im nakon našeg gostovanja ostane „vielesorgen“, a mi nastavimo „po lojtricigor“.. Jer i Linz koji drži 2. mjesto bježi samo 6 bodova uz utakmicu više. Raspoloženje doduše prilično kvare friške ozljede Netika (stvarno je gušt kada onak efektno para mreže) i Tikkanena, ali nije to ništa na kaj već nismo navikli!