Svladati koruškog zmaja

EC KAC Logo1Nakon pauze čeka nas neugodno gostovanje u glavnom gradu Koruške. Klagenfurt (Celovac) ili službeno Klagenfurt am Wörthersee ujedno je i najveći koruški grad, a prema popisu s početka 2017. broji 99.997 stanovnika čiji broj neprekidno raste, preciznije za 3.500 u posljednje tri godine. Grad je prema legendi osnovan na mjestu gdje je ubijen zmaj koji je živio u obližnjoj močvari, što mi napokon objašnjava i onu iritantnu maskotu koja je jednom klizala čak i našim ledom (nemrem se više sjetiti da li na Šalati ili u Areni), a nalazi se na jugu Austrije u kotlini pored Kamniško -Savinjskih Alpa koje razdvajaju Austriju i Sloveniju te zajedno s Karavankama čine i prirodnu granicu između Koruške i Gorenjske. Na zapadu im je jezero Wörthersee koje je značajan rekreacijski centar i često se naziva "austrijsko more", kroz sam grad teče rijeka Glana nedaleko na jugu je i rijeka Drava na kojoj se nalazi nekoliko umjetnih jezera od kojih im je najbliže FerlacherStausee.

Pogledajmo malo i analizu učinka iz 12 utakmica odigranih u Klagenfurt Stadthalle gledajući isključivo regularni dio sezone. Slavili smo 5 puta, ali treba reći da smo na prvu pobjedu morali čekati sve do posljednjeg ogleda regularnog dijela sezone 10/11 i usput ih nakantali 4:1. Dobro smo se zato naplatili naredne sezone te slavili u sve tri gostujuće utakmice dok je ta 5. pobjeda stigla u studenom 2012.  Najveći uspjeh nam je 5:1 (Morency 2, Banham, Waugh, Kinasewich) dok smo najgore stradali još u premijernoj sezoni kada su nas u rujnu razbili 7:0. Zanimljivo „sedmice“ smo popili i u 3. rundi doigravanja 2011. (7:5) te u prijateljskoj tekmi kada su nam sa 7:3 ponizili KHL „komandu“.

A nakon što smo ih početkom listopada „petardirali“ u Domu sportova prvo su riješili doma Fehérvár pa se u direktnom obračunu u zadnjem kolu protiv Züricha oprostili od snažne lige prvaka te vezali poraze od Dornbirna i Vienne nakon čega kreće bogata žetva bodova a prvi je u revanšu pao Dornbirn. Do polovice 1/3 mreže su mirovale, a tada unutar tri minute pogađaju Koch u desni kut te Brucker nakon bijega u kontru s igračem manje. Nakratko je goste na pogodak zaostatka doveo Magnan, ali ubrzo prednost podiže Bischofberger nakon još jedne kontre, krasno pod prečku. Bio je to i konačan rezultat iako je KAC dominirao i u posljednjoj trećini tražio još pokoji pogodak, ali Quemener je branio čak i „mrtvace“ kao onaj Kapstadta (opet iz kontre) i na kraju skupio i 42 obrane. Kod pobjednika se istaknuo Bischofberger koji je uz svoj pogodak i namjestio ostala dva dok jeMadlener izjednačio najbolji postotak obrana ove sezone (95,7% kao i protiv Bolzana).

Potom su se uputili u Graz kojeg su imali „na piku“ još od onog poraza doma na otvaranju sezone, a za domaćina je sve bilo gotovo unutar deset minuta u 1/3. Lundmark je započeo pogotkom nakon lijepog bijega po desnoj strani, a nadovezao se Neal krasno s lijevog bulija pet minuta kasnije nakon čega su se razmaci između pogodaka „prepolovili“. Geier je stvarno majstorski provukao pak na desnoj vratnici, a sve je zakuhao traljavom intervencijom slabog Toivonenaa nakon što ga je odmah probio i Rheault, trener Mason na vrata uvodi Höneckla. Komentator je dobro zaključio „Sosiehtdominanzaus“ (tako izgleda dominacija), a ja ću biti slobodan dodati „Sosiehtschlechttagfürgoalieaus“ (tako izgleda loš golmanov dan). Höneckl je potpuno zauzdao goropadne goste, a počasni pogodak za domaćine djelo je Oberkoflera.

Kada sam već krenuo putem raznih revanša, željno ih je u svojoj PalaOndi čekao Bolzano te nakon samo tri minute držao prednost pogocima Angelidisa i Oleksuka, ali KAC je eksplodirao polovicom trećine. Ganahl pronalazi nečuvanog  Neala na desnoj vratnici, Geier pogađa po sredini dok preokret donosi Schumnig topovskim „one timerom“ s lijevog bulija te zatvara super sadržajnu 1/3 i usput s gola „smjenjuje“ Melichercika. U nastavku se ukazao Monardo koji kreira preokret za „Lisice“ i šalje na klupu Madlenera, ali Hundertpfund poravnava topovski s plave linije i kroz noge Smitha te tako poravnati ulaze u posljednjih dvadeset minuta regularnog dijela. Tamo odmah u početnim sekundama Talbot (kojeg su na lijevoj vratnici domaći bekovi čuvali samo pogledom) sprema pak u bliži kut za ispostavilo se konačnu pobjedu i ostvarenje najdužeg niza pobjeda za KACove sezone.

No „glavno jelo“ uvijek je KärtnerDerby, 2. ove sezone i 132. ukupno. Utakmicu u kojoj su dominirali vratari odlučio je istekom 2. minute Koch super precizno s desnog bulija u lijeve rašlje dok je sve ostale pokušaje spriječio raspoloženi Kickert. Odlični Duba je pak s druge strane uz nekoliko ogromnih šansi skinuo i penal Labrecquea, a protiv odličnog udarca Benjamina Petrika pomogla je i vratnica čime je upisao svoj (i KAC-ov) prvi „shutout“ sezone. „Crveni“ su tako slavili i 4. uzastopni puta u sezoni i u derbijima gdje su dodatno smanjili zaostatak na 65-67, a Villach nije osjetio užitak pobjede još od studenog 2016.

Nakon austrijskih čekali su ih češki „Orlovi“ koji su agresivno startali no odlične prilike (prije svega) Bartoša, Nováka i Račuka osujetio je sunarodnjak im Duba.  Kazna je uslijedila krajem 1/3 nakon što je Biro trapavom intervencijom predao pak Richteru koji bježi na lijevu vratnicu i pogađa donji kut, a taman za korak je kratak bio Lattner. Němec je poravnao u nastavku, ali novu prednost osigurava Geier finim trzajem pod prečku dok je potez trećine pripao veteranu Lundmarku koji je fintom prošetao trojicu igrača za redom, ali konačni udarac bekhendom odsjeo je na vratnici. Stvar je ipak ispravio početkom posljednje trećine efektnom udarčinom s plave linije u desne rašlje, ujedno proslavivši jubilarni 300. nastup u crveno bijelom dresu. Bio je to i pobjednički pogodak obzirom da je do kraja utakmice za domaćina pogodio i Špaček. Krajem 2/3 kaznu igre je zaradio domaći bek Lattner nakon što je zaista brutalno s leđa startao na Richtera i zaijepio ga licem u bandu.

Na krilima odlične serije pobjeda vratili su se doma pripremiti „pozornicu“ za obračun protiv uvijek neugodnih „Bikova“ koji su im u rujnu utrpali „šesticu“. Utakmicu bismo mogli opisati „KAC je pucao, Starkbaum skidao, a Salzburg zabijao“ obzirom je gostujući vratar upisao „shutout“ uz 27 obrana dok su precizni bili Herburger, Schremp i Raymond. KAC je tako grubo prizemljen dok se Salzburg nakon poraza od Villacha brzo vratio pobjedama.

Otprije ozljeđenima Robaru, Regehru, M.Geieru i Harandu sada se pridružio i član 1. navale Bischofberger čime je njegovo mjesto zauzeo Brucker iz 4., a to mjesto je popunio oporavljeni Hundertpfund te su navale bile:

1. S. Geier-Koch-Brucker
2. Richter-Talbot-Rheault
3. Ganahl-Neal-Lundmark
4. Kurath-Hundertpfund-Kreuzer

Najproduktivniji i fino raspoređeni u ovom razdoblju su Koch (4+3), Lundmark (4+2) i Talbot (4+0), slijede S. Geier (3+1) i Neal (2+2) dok se još sedam igrača po jednom upisalo u strijelce, a među njima nalazimo i najbolje asistente Ganahla (5) i Bischofbergera (4). Upozorio bih dodatno na probuđenog S. Geiera koja je ta svoja tri pogotka spremio u posljednjih pet utakmica. Iz brojki nije teško zaključiti tko je i zašto opravdano broj 1 među vratnicama. Duba je započeo 6 utakmica i jednom mijenjao Madlenera, u prosjeku primio 1,6 pogodaka uz 93,2% obrana dok je Madleneru svoje 3 utakmice u prosjeku primio 3,3 pogodaka uz 82,7% obrana.

Rezime:
- KAC je stigao do 3. mjesta na kojem nam bježi tek 3 boda
- u posljednjih 5 utakmica zajedno s njima i „Bikovima“ predvodimo ligu s omjerom 4-1
- bolji smo u gol razlici (54:55 nasuprot 43:48)
- za ta 43 pogotka ispalili su impozantnih 619 udaraca što je 6,95% uspješnosti iliti „fenjer“ lige, a samo je Znojmo uputio više udaraca (621)
- tamo gdje se mi nalazimo po uspješnosti s igračem više (12.) KAC se približno nalazi po snalažljivosti s igračem manje (11.)
-  5. su momčad lige po domaćem učinku (18/30 bodova) ali u oči više upada naš učinak u gostima gdje smo uvjerljivo najlošiji (4/24)

Ajmo se i mi uživjeti u onu legendu i ubiti zmaja, ali onog koji živi na ledu.