Ne ide izvan "brloga"

kac medPrvenstvena stanka nije pomogla "medvjedima" da pronađu ključ za osvajanje bodova na strani. Zagrepčani su u unaprijed odigranoj utakmici 20. kola izgubili u Celovcu s 4:1. Domaći su dominirali tijekom prvih dvadeset minuta, ali je vratar Medveščaka izdržao kanonadu prema svojim vratima pa se na prvi odmor otišlo netaknutih mreža. U nastavku susreta gosti prelaze u vodstvo no KAC je, unatoč boljoj igri "medvjeda", do sredine druge trećine već preokrenuo omjer. Gosti su u zadnju trećinu ušli s igračem više, ali su nakon samo sedam sekundi igre primili pogodak. Prije nego što su se stigli pribrati, Zagrepčani su još jednom morali vaditi pak iz mreže i tu je priči bio kraj. Celovčani su znalački zatvorili utakmicu i upisali vrijedna tri boda.

KAC - Medveščak 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Celovec, Stadthalle Klagenfurt, 15.11.2017.

Medveščak 8 min

KAC: Madlener, Duba - Duller, Kapstad, Bischofberger, Hundertpfund, Ganahl - Schumnig, Strong, Rheault, Talbot, Richter - Fischer, Schnetzer, Brucker, Neal, Harand - Robar, Lundmark, Koch, Geier. Trener: Walker

Medveščak: Poulin, Rosandić - Privitera, Kudělka, Mahbod, Morley, Olden - Tikkanen, Pöyhönen, Balej, Koskiranta, Aviani - Boivin, Čepon, Zanoški, Brine, Rajsar - Fičur, Janković, Simšič. Trener: Cameron

Medveščak je u Celovec otputovao kao četvrta momčad prvenstva, sa samo tri boda manje od svog protivnika KAC-a koji se smjestio na trećem mjestu. Uspon "medvjeda" posljedica je četiri pobjede iz posljednjih pet utakmica što se, nimalo slučajno, poklapa s dolaskom vratara Poulina u klub. Zagrepčani su u navedenom razdoblju uglavnom pobjeđivali bolje uvrštene suparnike poput Capitalsa, Innsbrucka i Orla. Međutim, ni kanadski "čudotvorac" između vratnica nije bio dovoljan za uspjeh na gostovanju u Linzu gdje je Medveščak pregažen od domaćina. U odnosu na sastav koji je uvjerljivo svladao Südtirol, trener Cameron je u Zagrebu ostavio Keglja i Jarčova. Prve tri navale ostale su na okupu, a u braničkim parovima mjesta su zamijenili Privitera i Boivin. I dalje su nedostajali ozlijeđeni Netík, Puskarich, Perkovich i Deutsch, a u obzir za sastav nisu uzeti ni Smolec niti Nikolić. Nakon 17 odigranih utakmica vodeći strijelac Medveščaka i drugi cijele lige je Morley s 23 boda, a slijede ga Netík s 18 te Olden i Koskiranta sa po 15 bodova. Obranu "medvjeda" i dalje predvode Boivin i Pöyhönen dok bi Poulin s 95,0% obrana bio drugi vratar lige da ima barem 40% odigranih utakmica.

Domaći poraz od Capitalsa trgnuo je KAC iz neuvjerljivog ulaska u sezonu. Celovčani su potom nanizali pet pobjeda što kod kuće, što na strani. Redom su padali Dornbirn, Graz, Südtirol, Villach i Znojmo. Tek je dolazak Red Bulla u Korušku, neposredno pred prvenstvenu stanku, zaustavio pohod KAC-a. Domaći su svakako htjeli uzvratiti Zagrepčanima za poraz u Domu sportova pri čemu bi se učvrstili pri vrhu ljestvice i povećali razliku u odnosu na Medveščak. Najopasniji igrač KAC-a je mladi Bischofberger s 13 bodova, ispred američkog braniča Kapstada s 11 te veterana Kocha s 10 bodova. Glavni oslonci obrane su slovenski reprezentativac Robar i mladi Duller. U vratarskom dvojcu s podjednakom minutažom, prednost ima Čeh Duba koji je s 92,0% obrana ukupno peti vratar EBEL-a. Trener Walker imao je na raspolaganju sve prvotimce izuzev ozlijeđenih braniča Regehra i napadača Haranda¨te četvorice mlađih igrača, Kernbergera, Schettine, Kreuzera i Krausa koji usporedno igraju i za drugu momčad u Alpskoj ligi.

Premda su domaći od prvog bulija krenuli odlučno prema Medveščakovim vratima prvu pravu priliku u sedmoj minuti su imali gosti. Madlener je iz dvoboja s Oldenom ipak izašao kao pobjednik. Napori KAC-a da što prije prijeđe u vodstvo privremeno su obustavljeni nakon isključenja Lundmarka u desetoj minuti. Unatoč igraču manje, "crveni" su prvi stvorili izglednu priliku za pogodak no Hundertpfund je u 11. minuti pucao pored vrata. Tek što su se snage izjednačile, prekršaj Kudělke ostavlja "medvjede" s igračem manje.

Domaći su prilično loše odigrali igrača više bez ijedne prave prilike za pogodak. Tek kad su se snage izjednačile, "crveni" stvaraju prigodu. U 16. minuti Poulin hvata snažan udarac Neala. Celovčani su u završnici trećine pojačali pritisak na obranu "bijelih". Medveščak je bio primoran na obranu no dvadeset sekundi prije odlaska na odmor prekršaj Dullera označio je prestanak opasnosti u trećini Zagrepčana. "Medvjedi" nisu stigli ništa učiniti u preostalom vremenu do kraja trećine, ali su zato s optimizmom čekali nastavak susreta u kojeg su imali započeti s igračem više.

"Crveni" su agresivnom igrom u obrani onemogućili protivnika u pokušaju da iskoristi igrača više. Međutim, nekoliko minuta kasnije "medvjedi" ipak prelaze u vodstvo. Morley je poveo protunapad po lijevom krilu te uposlio Mahboda koji ulazi u napadačku trećinu i udarcem iz sredine promašuje vrata. Pak se odbio od ograde natrag u sredinu do Morleya koji udarcem iz zgloba pogađa mrežu. Minutu i pol kasnije, prekršaj Koskirante dao je priliku domaćima za brzo izjednačenje. Zagrepčani su se uspješno branili s igračem manje i svako malo ispucavali pak iz svoje trećine.

Usprkos neuspjehu s igračem više, Celovčani su zadržali napadački zamah i samo osam sekundi po izjednačenju snaga na ledu postigli izjednačujući pogodak. Ganahl je iz desnog kuta vratio pak na plavu liniju do Kapstada koji puca iz zgloba. Paulin je odbio pak, ali samo do Hundertpfunda kojem je uspjelo pogurnuti pak nadesno do Ganahla koji iz neposredne blizine pogađa nebranjeni dio mreže. Suparnici su u drugu polovicu susreta ušli u rezultatskoj ravnoteži. KAC je osjetio priliku pa je pojačao tempo i u 32. minuti preokrenuo omjer.

Lundmark je iz lijevog kuta dijagonalom uposlio Schumniga na plavoj liniji koji potom puca prema vratima. Poulin je odbio pak ispred sebe, a Koch se pred vratima bolje snašao od svog čuvara Pöyhönena i preciznim udarcem svladao čuvara mreže "bijelih". Domaći su na krilima vodećeg pogotka još jače pritisnuli protivnika ne bi li povećali razliku. Medveščak je neko vrijeme bio u podređenom položaju, ali je, malo po malo, počeo uspostavljati ravnotežu u igri. Celovčane je u 37. minuti pomazila i sportska sreća kad je poslije jednog udarca "medvjeda" pak izmigoljio kroz noge Madlenera no nije prešao crtu gola.

Minutu kasnije vratar "crvenih" brani udarac Mahboda no početkom 39. minute prekršaj Robara daje novu priliku Zagrepčanima za poravnanje. "Medvjedi" su žestoko pritisnuli suparnika nastojeći izjednačiti prije zadnje trećine. KAC se branio na sve moguće načine te je uspio nekako sačuvati svoju mrežu do sirene koja je označila kraj druge trećine. Zagrepčanima je na početku treće dionice susreta ostalo još 15 sekundi s igračem manje. Gosti nisu imali previše vremena no uz osvajanje početnog bulija bilo bi vremena za barem jedan napad prema vratima "crvenih".

Međutim, događaji su se razvili potpuno drugačije. Hundertpfund je osvojio buli i pogurnuo pak prema naprijed. Bischofsberger je doklizao do pločice prije Mahboda i Oldena koji su stajali predaleko od crvene crte (vjerojatno zato što kao napadači ni ne znaju gdje bi trebali stajati). Napadač domaćih izašao je sam pred vrata no sjajni Poulin je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Međutim, do odbijenog paka prvi je stigao usamljeni Hundertpfund jer je Mahbod, poput brojnih napadača u fazi obrane, klizao na dvije noge gledajući samo pak, a ne i protivničke igrače na koje je trebalo paziti. Hundertpfund je tako iz neposredne blizine bekhendom pogurnuo pak u mrežu. Trener Cameron bi svoje napadače, na čelu s Mahbodom, trebao podvrgnuti jednom žešćem klizačkom i obrambenom treningu pa bi se možda naučili gdje trebaju stajati na buliju, kako se trebaju kretati i na što paziti u fazi obrane.

Dvije minute kasnije činilo se kako su "bijeli" postigli pogodak no suci su poslije vijećanja pred monitorom odlučili ne priznati pogodak. Nedugo zatim, u 44. minuti, KAC je povećao prednost. Koch je osvojio buli u napadačkoj trećini, a Lundmark je pločicu vratio na plavu liniju do Stronga. Branič "crvenih" tukao je prema vratima, a Koch vješto skrenuo pak u mrežu Medveščaka. Medveščak se našao u teškom položaju no prekršaj Talbota početkom 46. minute dao je nadu "bijelima" da bi mogućim pogotkom vratili nadu u povoljan ishod utakmice. Gosti su žestoko pritisnuli Celovčane uputivši nekoliko udaraca prema vratima. Međutim, poslije minute s igračem više, prekršaj Avianija izjednačio je snage na ledu.

Igra četvorice protiv četvorice, a ni minuta domaćih s igračem više nisu donijele promjene omjera što je svakako išlo na ruku KAC-u koji je u posljednjih 12 minuta zadnje trećine ušao s velika tri pogotka prednosti. Ako su do tog trenutka i gajili neku nadu u povratak, isključenje Boivina u 51. minuti otklonilo je svaku dvojbu oko ishoda. "Crveni" su navalili iz sve snage te su zasuli vrata Medveščaka udarcima sa svih strana. Poulin je i dalje bio na visini zadatka pa je branio kao da je utakmica tek počela. Ofanziva KAC-a protegla se i poslije izjednačenja snaga na ledu no vratar "bijelih" je i dalje branio na vrhunskoj razini.

Zagrepčani su u završnici susreta bili u potpuno podređenom položaju. Domaći su tražili peti pogodak no obrana "bijelih" je ipak uspijevala držati protivnika pod kontrolom tako da je izgledan poraz ostao u koliko toliko prihvatljivom rasponu. Vrijeme je brzo prolazilo no to nije smetalo raspoloženim navijačima KAC-a koji su znali proslaviti pobjedu nad zagrebačkim sastavom.

Poraz u Celovcu nije se odmah odrazio na položaj Medveščaka na ljestvice jer ostale momčadi tek imaju odigrati utakmice 19. i 20. kola. Zagrepčani i dalje dijele četvrto mjesto s Red Bullom koji također ima 27 bodova. Međutim, "medvjedima" pušu za vrat Villach i Innsbruck s jednim te Orli s dva boda manje. Zagrepčani će imati nešto drugačiju sliku kad im za nekoliko dana u goste dođu "bikovi" iz Salzburga. KAC se s nova tri boda izjednačio s Linzom na drugom mjestu i sa šest bodova prednost je izašao iz Medveščakovog dosega.