Korida ili Pamplona?

redbull dresoviU goste nam stiže jaki Salzburg protiv kojeg smo doma ostvarili 6 pobjeda u 11 susreta regularnog dijela sezone. Zanimljiva je i progresija gdje smo im do siječnja 2011. bili redovite mušterije uz omjer 5-1-4 da bismo potom potpuno okrenuli ploču te ostvarili impresivnih 6-5-1 uz uredne razbijance (5:2, 5:0, 5:3 i 6:3). A nakon što su nam prvog dana listopada uzeli mjeru na svojem ledu, dva puta su sredili Wolfsburg u Ligi prvaka dok se u prvenstvu crvenilo na sve strane uz poraze od Graza, Bolzana, Linza i Dornbirna. Preporod je krenuo u drugoj polovici listopada, konkretnije doma u revanšu protiv Linza na što su vezali „osmicu“ Innsbrucku usred Tirola pa se vratili doma dočekati Fehérvár.

I bila je to bespoštedna borba u prvih 40 minuta gdje su za domaćina zabijali Raffl, pa Schremp trzajem pod prečku te ponovo Raffl nakon nespretnosti gostujuće obrane i Latusa oštro izvana u lijevi kut dok su za Fehérvár uzvratili Sárpátki i dvostruki strijelac Hari. Šlag na tortu bila je posljednja trećina gdje su gosti bombardirali Starkbauma ispaliviši polovicu od 36 ukupnih udaraca po golu no ipak su oni bili ti koji su doživjeli potop. Raymond u situaciji s igračem manje bježi po lijevoj strani i pred golom majstorski „voza“ Latendressea te iz okreta pronalazi strijelca Hochkoflera na desnoj strani, a nedugo potom Hughes fino ostavlja pak za Harrisa koji to šmekerski sprema bekhend udarcem. Uslijedilo je kratko zatišje u kojem je Hari malo smanjio zaostatak no „ušutkavaju“ ga Duncan te Schiechl koji pogađa praznu mrežu. Usprkos tome što je obrana opet bila dosta propusna, a Starkbaum u dvije tekme popio devet komada pamtilo se samo novih osam pogodaka u mreži protivnika, a tmurni oblaci nad Salzburgom su se polako razišli. Odmah je žestoko krenuo i iskusni Schremp (povratnik nakon 4 godine) koji je poslije sezone provedene u redovima Langnaua i Nürnberga bio bez angažmana.

Pravi ispit uslijedio je kod aktualnog prvaka koji do tada doma nije prosuo niti jedan jedini bod, a činilo se da će perfektnu bilancu sačuvati i nakon sraza s „Bikovima“. Držali su minimalnu prednost pogotkom Holzapfela kroz noge Gračnara do posljednje 4,5 minute, a onda je uslijedio hladan tuš. Raymond i Rauchenwald su se gurali i „mačevali“  s protivnicima na lijevoj strani, a sve je pratio Latusa koji sprema otpadak u nebranjeni desni kut da bi nakon samo minute i pol Hughes donio pobjedu lijepim pogotkom s desnog bulija. Domaći su sigurno žalili za vratnicom Sharpa, a ostatak im je skinuo raspoloženi Gračnar.

Na krilima senzacionalne pobjede protiv snažnog Vaxjöa u prvoj utakmici osmine finala Lige prvaka dočekali su Villach koji je taman vezao tijesne poraze od Innsbrucka i KAC-a. I bio je to početak iz snova za pune tribine nakon što je Hughes u 38. sekundi susreta fino odigrao za Trattniga na lijevu vratnicu, a ovaj majstorski  poslužio Rauchenwalda koji samo lagano ugurava pak u bliži kut dok je pet minuta kasnije isti igrač precizan s lijeve strane. Villach se međutim brzo pribrao te u iduće tri minute prvo brzinski poravnao rezultat, a potom kreirao i preokret pogocima Leilera i Flicka. Osam minuta prije kraja Huber je smanjio zaostatak na samo pogodak, ostavši nečuvan na desnoj strani, ali usprkos pritisku uz 15 udaraca po golu nisu više uspjeli svladati Herzoga koji je skupio 35 obrana dok je pobjedu gostiju potvrdio Verlič nakon što se prošetao kroz domaću obranu.

KAC ih je dočekao u velikoj uzlaznoj putanji nakon pet uzastopnih pobjeda uz gol razliku 16:8, ali ništa im to nije vrijedilo obzirom da ih je potpuno „otupio“ odlični Starkbaum dok su za Salzburg precizni bili Herburger, bekhend udarcem s desne strane i kroz noge Dube, Schremp nakon odličnog dodavanja Harrisa pred gol te Raymond topovski s plave linije. Treba reći da je KAC stresao i vratnicu, Duba poskidao još par vrlo teških udaraca dok je Starkbaum (u prijevodu snažno stablo) konačno više i bio „snažno“ nego „stablo“ uz upisani „shutout“ no najljepši potez utakmice/kola/sezone pripada Harrisu. Pak upućen od Trattniga s plave linije u zraku je i okrenut golu skrenuo sebi kroz noge i nažalost pogodio vratnicu. Kak bi Ameri to nazvali, pravi „Dipsy Doodle“ potez.

U međuvremenu su u još jednoj izvrsnoj utakmici ipak polomili rogove na Vaxjöu pa se uputili u visine, posjetiti Bolzanine za koje je debitirao poznanik nam iz KHL-a, Jakub Sedláček. Poveli su krajem 1/3 kada je mladi Kainz kojeg su prvi puta ove sezone dignuli iz Alpenlige, svjetski iskosa s desne strane u bliži kut spremio svoj prvi EBEL pogodak u karijeri, a poravnao je Marchetti točno na polovici susreta. Gosti su ključni dio posla odradili u prvih šest minuta posljednje trećine kada Sedláčeka svladavaju Hughes kojeg je odlično na lijevoj vratnici poslužio Raffl te Harris kojem nije bilo teško pogoditi desnu stranu koja je zjapila prazna nakon što je Mueller majstorskim solo prolazom navukao bekove i golmana na lijevu vratnicu. Oleksuk je donio „Lisicama“ tračak nade u posljednjim minutama susreta, ali na nadi je i ostalo te se Salzburg zadovoljan mogao okrenuti domaćinstvu protiv Graza koji se nakon pet poraza u šest utakmica taman bio obodrio „petardom“ Villachu.

Bila je to potpuno izjednačena utakmica u kojoj je Salzburg poveo nakon što je Duncan efektno s desnog bulija pogodio kroz noge Toivonena. Prednost su držali do posljednjih trinaest minuta kada poravnava Nixon i odvodi priču u produžetke i naposljetku na izvođenje kaznenih udaraca. Tamo su staloženi bili Mueller i Schremp dok je Gračnar ukrotio pokušaje McLeana i Bropheyja i omogućio „Bikovima“ i 7. pobjedu u posljednjih 8 susreta. Treba i reći da je Grazu poništen pogodak (Higgs) radi visoke palice dok je u posljednjim trenucima regularnog dijela Gračnara spasila i vratnica.  Kod pobjednika je dodatni razlog za proslavu imao Pallestrang kojem je ovo bila jubilarna 500. EBEL utakmica.

Navale koje su sa Schrempom dobile još veći potencijal nisu se puno mijenjale te je za Graz trener Poss samo zamijenio mjesta prvim dvjema i na led poslao:

1. Harris-Schremp-Mueller
2. Hughes–Rauchenwald-Raffl
3. Huber-Duncan-Schiechl
4. Wachter-Baltram-Kainz

* U ovoj 4. daju svima priliku pa tu možemo vidjeti i Hochkoflera i Cijana, a zna se u nju „spustiti“ i Schiechl. Na listi ozlijeđenih su se Generousu i Heinrichu pridružili i Latusa te Herburger.
Opasnost prijeti apsolutno sa svih strana, a najkonkretnije od Raffla (6+5), Duncana (5+5) i Harrisa (5+2) koje slijedi kolona od čak devet igrača s po 2 pogotka odnosno Hughes (2+10), Mueller i Rauchenwald (2+5), Pallestrang Raymond, Huber i Schremp (po 2+4), Latusa (2+2) i Hochkofler (2+0).
Gračnar je nešto više među vratnicama te je u 7 utakmica prosječno primio 2,3 pogotka uz 90,5% obrana. Starkbaum je ulovio 5 startova i prosječno primio 2,8 pogodaka uz 90,2% obrana. Obojica podosta osciliraju i tu ima svega od potopa do „shutouta“ pa se nadam da će u Zagrebu biti na donjem dijelu amplitude. „Bikovi“ dakle stižu zapuhani i u punom naletu te ostaje vidjeti hoćemo li sutra svjedočiti koridi ili ćemo bježati ulicama Pamplone.