Ponovili gađanje

inns medvescakMedveščak se vratio starim navikama kad su u pitanju gostovanja. Zagrepčani su u Innsbrucku izgubili s 3:1, istim omjerom kojim su poraženi i sredinom rujna u ponešto drugačijem sastavu u odnosu na ovaj koji je isklizao prvog dana prosinca. Prvih dvadeset minuta donijelo je tvrdu igru, s malo prilika za pogotke pa ne čudi što se na prvi odmor pošlo netaknutih mreža. Nastavk susreta donio je puno otvoreniju igru u kojoj su se akcije smjenjivale na obje strane. Na prvi pogodak čekalo se do sredine druge trećine kad su domaći poveli. Krajem trećine Zagrepčani ostaju s dvojicom igrača manje. Innsbruck je iskoristio veliku brojčanu prednost no kad je ostao "samo" s igračem više, "medvjedi" su smanjili zaostatak. Gosti su u posljednjoj trećini imali više od igre, ali im nije pošlo za rukom izjednačiti. Rizik izvlačenja vratara u završnici susreta nije se isplatio nego je omogućio "morskim psima" da uvećaju svoju pobjedu.

Innsbruck - Medveščak 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Medveščak 8 min

Innsbruck: Nechvatal, Swette - Ouellet-Blain, Wehrs, Lammers, Spurgeon, Bishop - Lindner, Guimond, Yogan, Clark, Poulsen - Štach, Pedevilla, Šedivy, Wahl, Schramm - Nußbaumer, Teschauer, Schennach, Bär. Trener: Pallin

Medveščak: Poulin, Rosandić - Privitera, Kudělka, Mahbod, Morley, Olden - Tikkanen, Pöyhönen, Netík, Koskiranta, Aviani - Boivin, Čepon, Balej, Brine, Simšič - Jarčov, Janković, Rajsar, Zanoški. Trener: Cameron

Poraz Graza od Capitalsa u unaprijed odigranoj utakmici 25. kola značio je da će Medveščak u Innsbrucku nastupiti kao četvrta momčad lige. Zagrepčani su imali bod prednosti u odnosu na Red Bull dok su za Linzom na trećem mjestu zaostajali za dostižna dva boda. Moguća pobjeda nad domaćima koji su ostali na osmom mjestu otvarala je put za uspon na treće mjesto. "Medvjedi" su u prethodna dva okršaja s "morskim psima" izgubili u gostima s 3:1, a slavili u "brlogu" istim ishodom. Domaći poraz od Dornbirna donekle je ohladio raspoloženje Zagrepčana, ali nada u uspjeh je bila živa.

Zagrebački sastav je predvodio još uvijek prvi napadač lige, Morley, s 31 bodom. Slijedili su ga Olden i Netík sa po 20 bodova. Najistaknutiji braniči bili su Boivin i Tikkanen, a vratar Poulin je s 93,6% zaustavljenih udaraca bio drugi najuspješniji čuvar mreže u EBEL-u. U odnosu na postavu koja je kod kuće posrnula protiv Dornbirna, trener Cameron je zamijenio mjesta Avianiju i Baleju. Iskusni Slovak vratio se u treći napad. Medveščak je u Innsbrucku isklizao sa samo šest braniča, jer u sastavu nije bilo Keglja. Ozlijeđeni Perkovich, Puskarich i Deutsch i dalje čekaju na puni oporavak dok zagrebački dečki, Fičur, Nikolić i Smolec ostaju u drugom planu.

Innsbruck se od gostovanja u Zagrebu nalazi u velikoj krizi. Poslije poraza u Domu sportova "morski pesi" su ostali gladni i protiv Capitalsa i u Znojmu. Nakon stanke Innsbruck je svladao Dornbirn no potom je uslijedio niz od četiri poraza protiv Südtirola, Linza KAC-a i Orla. Uključujući i utakmicu u "brlogu", Innsbruck je u osam susreta osvojio samo pet bodova. Vratar Nechvatal je s 90,5% obrana tek deseti u ligi. Dva najučinkovitija napadača Yogan i Wahl upisali su po 27 bodova i drže četvrto i šesto mjesto u poretku. Slijedi ih Clark s 24 boda. Glavni igrači obrane su Blain i Guimond. Od standardnih igrača trener Pallin na raspolaganju nije imao samo mladog napadača Paulwebera.

Obje momčadi krenule su žustro u utakmicu ne bi li se nametnuli protivniku. Međutim, čvrste obrane učinkovito su se nosile sa svakom akcijom suparnika u uvodnim minutama dvoboja. Početkom četvrte minute ravnotežu snaga narušilo je isključenje Avianija. Napori domaćih da pretvore brojčanu prednost u pogodak, nisu urodili plodom. Nakon izjednačenja snaga na ledu, Medveščak je imao nešto više od igre i stvorio par izglednih prilika no mreža "crnih" ipak je ostala netaknutom.

"Morski psi" su drugi dio trećine počeli poduzetnije pa su u 11. minuti prvo Bishop, a poslije odbijanca i Spurgeon zaprijetili vratima Medveščaka. Poulin je bio na visini zadatka. Gosti su minutu kasnije uzvratili protunapadom dvojice na jednog kojeg je udarcem završio Morley, no ni Nechvatal nije htio pripustiti pločicu u svoju mrežu. Prekršaj Wahla u 15. minuti najavio je nova uzbuđenja. Obrana "crnih" pokazala se jednako učinkovitom kao i Medveščakova. Međutim, najbolju prigodu "medvjedi" su imali netom po izjednačenju snaga na ledu kad se Mahbod probio sam pred gol no nije uspio svladati Nechavatala.

Završnica trećine protekla je u ravnopravnom nadmetanju bez većih prilika za pogodak. Na odmor se pošlo netaknutih mreža. Za razliku od prve trećine, suparnici su u nastavak susreta ušli oprezno, posvećujući više pažnje sigurnosti svojih vrata nego pritisku prema protivničkim. Nakon dosadnih uvodnih minuta na prvu pravu priliku trebalo je čekati sve do 26. minute kad je Clark tukao prema vratima, a Yogan propustio pospremiti odbijanac u gol. Prekršaj Lindnera u 29. minuti dao je "bijelima" priliku za prelazak u vodstvo. Međutim, "medvjedi" ne samo da se nisu snašli s igračem više nego su u 30. minuti zamalo primili pogodak kad je Clark pogodio stativu.

Kao da imaju neki strah od brojčane prednosti, Zagrepčani su zaigrali bolje tek kad su se snage na ledu izjednačile. Prvo Olden, a potom i Morley imali su u 33. minuti priliku postići vodeći pogodak. Kako to nerijetko bude u sportu, momčad koja propusti svoje prigode, prima pogodak. Boivin je u 34. minuti bekhendom ispucao pak niz ogradu po lijevom krilu. Pločicu je na plavoj liniji zaustavio Blain i preciznim udarcem po ledu iznenadio Poulina. Gosti su mogli izjednačiti već u idućoj minuti no udarac Koskirante iz sredine, promašio je vrata.

Prekršaj Boivina u 37. minuti doveo je Medveščak u nezgodan položaj. Samo 18 sekundi kasnije, na klupi za kažnjene pridružio mu se Kudělka. Innsbruck je sada imao sjajnu prigodu za povećanje vodstva u završnici trećine. "Bijeli" su se opirali 39 sekundi prije nego što su domaći iskoristili brojčanu premoć. Guimond je bekhendom uposlio Wahla na lijevom krilu koji se povukao na plavu liniju odakle je odigrao dupli pas s Clarkom na desnoj strani. Čim mu se pločica vratila natrag na plavu liniju Wahl ju je strahovitim "bendijem" zakucao u mrežu.

Mukama za Zagrepčane tu nije bio kraj. Valjalo je izdržati gotovo minutu i pol do povratka Kudělke na led. Zagrepčani su ne samo bili uspješni u obrani nego su tridesetak sekundi prije kraja kazne zatresli mrežu domaćih. Koskiranta je u punom naletu oteo pak Lammersu na sredini klizališta te se sjurio pred vrata odakle je sigurnim udarcem svladao Nechvatala i vratio neizvjesnost u dvoboj. U preostalom vremenu do kraja trećine ništa se više nije stiglo dogoditi pa su suparnici na drugi odmor otišli s minimalnom razlikom u korist domaćih.

Medveščak je u zadnju trećinu ušao napadački ne bi li što brže izjednačili. Zagrepčani su pritiskali no domaći su se organizirano i učinkovito branili. U 48.minuti Nechvatal je sjajnom obranom zaustavio udarac Netíka. Malo kasnije, prekršaj Wehrsa ostavio je "medvjede" s igračem više. Domaći su se uspješno branili više od minute kad su pogriješili pri letećoj izmjeni te su početkom 50. minute imali izdržati pedesetak sekundi s dvojicom igrača manje.  Gosti su pojačali pritisak no nije im uspijevalo pronaći put do mreže. Nervozu im je zasigurno smanjilo isključenje Spurgeona pola minute kasnije.

Sada je Medveščak imao minutu i pol s dvojicom igrača više. Bilo je to dovoljno vremena da se, čak i uz gubitak bulija, postavi napad i pogodi mreža. Wehrs je nakon dvadesetak sekundi igre morao čekati prvi prekid da pođe na klupu za pričuve. Kad su se već ponadali da će od 52. minuti zaigrati s četvoricom igrača, prekršak Clarka u 51. minuti ponovo je "smrznuo" postavu domaćih na -2. Ova sudačka odluka izazvala je nekog od domaćih navijača da baci pivo na led pa se utakmica prekinula radi čišćenja leda.

Nakon povratka igrača na led, gosti su sada imali pedesetak sekundi s dvojicom igrača više, ali poslovična neučinkovitost opet je došla do izražaja.  Jedan po jedan, isključeni "morski psi" su se vraćali u igru, a "bijelima" je ostao žal za propuštenim prilikama. Nakon izjednačenja snaga na ledu nastupilo je svojevrsno zatišje jer je gostima trebalo vremena da se pomire s onim što je prošlo i pokušaju još jednom spasiti barem bod. Olden je u 58. minuti imao dobru priliku, ali je pucao pokraj vrata.

Dvije minute prije kraja trećine Poulin ustupa mjesto šestom igraču. Vratar gostiju vratio se između vratnica za samo 17 sekundi, a onda je šest sekundi kasnije ponovo izašao iz igre. Rizik se "medvjedim" nije isplatio jer su u 60. minuti domaći postigli pogodak. Wahl je uposlio Bishopa koji se našao iza gola odakle je pronašao Spurgeona koji preciznim udarcem slijeva pogađa nebranjenu mrežu. U zadnjoj sekundi susreta administrativno je upisana kazna Pöyhönenu za prekršaj za kojeg nije bilo vremena za izdržavanje.

Medveščak je unatoč porazu ostao na četvrtom mjestu no napadačka neučinkovitost na strani mora zabrinuti trenera Camerona. Njegovi igrači nisu zatresli mrežu usprkos činjenici da su gotovo punih pet minuta igrali s igračem više od čega više od pola vremena s dvojicom igrača više. Medveščak je u MacIntyreu i Poulinu dobio vrhunske vratare koji su dali sigurnost momčadi. Međutim, učinak s igračem više je potpuno podbacio i tu se nešto mora učiniti ako se želi "medvjede" gledati u doigravanju.