Gdje je nestao strijelac?

bez medMedveščak je pretrpio i treći gostujući poraz za redom. Vodeća momčad prvenstva, Vienna Capitals, nije dopustila nikakvo iznenađenje na svom ledu te je svladala Zagrepčane s 2:0. Prvih dvadeset minuta proteklo je u obostrano otvorenoj igri u kojoj su domaći bili nešto opasniji.  Budući da su oba vratara branila u skladu sa svojim ugledom, na prvi se odmor pošlo netaknutih mreža. Nastavak susreta donio je nešto više opreza u igri, ali su Capitalsi i dalje držali inicijativu. Snažnom napadu Bečana dvaput je pošlo za rukom pronaći put do protivničke mreže prije nego što su momčadi otišle na drugi odmor. Zadnja trećina donijela je ravnopravnu igru u kojoj su "medvjedi" bezuspješno pokušavali smanjiti zaostatak. Vienna je sačuvala stečenu prednost i zadržala sva tri boda.

Vienna Capitals - Medveščak 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Medveščak 10 min

Vienna Capitals: Lamoureux, Tschrepitsch - Brocklehurst, Cuma, Rotter, Vause, Hartl - Klubertanz, Fischer, Schneider, Holzapfel, Pollastrone - Lakos, Fraser, Tessier, Sharp, Nödl - Hackl, Großlercher, Nissner, Wukovits. Trener: Aubin

Medveščak: Poulin, Rosandić - Noonan, Kudělka, Mahbod, Morley, Olden - Tikkanen, Pöyhönen, Balej, Koskiranta, Netík - Boivin, Deutsch, Zanoški, Brine, Aviani - Čepon, Simšič, Rajsar, Jarčov. Trener: Cameron

Medveščakovi suparnici znali su iskoristiti tri uzastopna poraza zagrebačkih hokejaša. "Medvjedi" su na put u Beč pošli sa šestog mjesta u poretku, a prije domaće utakmice s Dornbirnom bili su u položaju isklizati na treće. Medveščakov račun već je dulje vrijeme "zamrznut" na 36 bodova jednako koliko je skupio i Innsbruck na sedmom mjestu. Neposredno ispred Zagrepčana nalazio se Red Bull s dva boda više, a dornbirški "buldozi" su zahvaljujući dvjema pobjedama protiv Medveščaka izbili čak na četvrto mjesto s 39 bodova. "Medvjedi" su dobili jedinu međusobnu utakmicu s Capitalsima pa je vodeća momčad prvenstva nestrpljivo čekala uzvrat na svom ledu.

Nakon 23 utakmice u dresu Medveščaka, momčad je napustio branič Alexx Privitera. Ukupno je upisao pet bodova uz plus/minus 0 i 53 minute kazni. Karijeru će nastaviti u trećem razredu sjevernoameričkog hokeja kao član Manchester Monarchsa u ECHL-u. Umjesto njega sastavu se pridružio još jedan bivši student sveučilišta u Bostonu, Garrett Noonan. Američki branič star je 26 godina te je nakon diplome u 2014. zaigrao u dresu Milwaukeeja u AHL-u. Ukupno je u tri pune profesionalne sezone nastupio na 83 utakmica u AHL-u u kojima je branio boje Milwaukeeja i Hartforda. Usporedno je igrao i u ECHL-u u kojem je skupio 113 utakmica. Ovu sezonu započeo je u Hartfordu u kojem je u šest susreta skupio dvije asistencije.

Budući da je mreža Dornbirna u prošlom kolu ostala netaknutom, ništa se nije promijenilo na klupskim ljestvicama učinka. Morley je s 31 bodom na čelu, slijedi ga Netík s 21 te Koskiranta i Olden sa po 20 bodova. Obrambene redove predvode Tikkanen i Boivin, a vratar Poulin je s 93,4% obrana drugi najuspješniji u EBEL-u. Noonan je smjesta zauzeo mjesto u prvom braničkom paru uz Kudělku, a oporavak Deutscha uspostavio je i standardni treći branički par. Čepon se pomaknuo na mjesto sedmog braniča. Balej i Aviani su zamijenili mjesta pa se slovački napadač ponovo našao u drugoj navali. Mjesta su zamijenili i Zanoški i Simšič pa je od treće navale iz Dornbirna ostao samo Brine. Jarčov i Rajsar su "preživjeli" ovo pospremanje po linijama što je značilo da su Kegalj, Janković, Fičur i Smolec ostali bez izleta u austrijski glavni grad. Na povratak u sastav još uvijek čekaju Perkovich i Puskarich.

Vienna Capitalsi su i dalje uvjerljivo na prvom mjestu EBEL-a s osam bodova viška u odnosu na KAC. Bečani su poslije poraza u Zagrebu izgubili i od Red Bulla, ali su se do međunarodne stanke stigli oporaviti pobjedama nad Innsbruckom i Dornbirnom. Nastavak natjecanja obilježio je senzacionalan poraz od Fehérvára kod kuće, a u iduće dvije utakmice Capitalsi su pretrpjeli i poraz u Grazu. Ovaj neuspjeh ih je "razbudio" pa su od tada nanizali pobjede nad Linzom, Red Bullom i dvaput Grazom. Prvi strijelci prvaka su Rotter i Holzapfel sa po 25 bodova, a slijedi ih branič Brocklehurst s 20 bodova. Uz njega, glavni oslonac obrane čini i McKiernan. Vratar Lamoureux je s 94,4% zaustavljenih udaraca, najsupješniji u prvenstvu. Treneru Aubinu za ovu utakmicu su nedostajali branič McKiernan te dvojica mladih igrača, napadač Bauer i branič Peter.

Uvodne minute dvoboja prošle su bez većih uzbuđenja. Prekršaj Klubertanza u četvrtoj minuti nagovjestio je kraj zatišja. Zagrepčani nisu pokazali nikakav napredak u igri s igračem više. U zadnjim trenucima kazne za braniča "žutih", Brocklehurst je zaradio kaznu zbog držanja no kako se Mahbod nije uspio suzdržati od uzvraćanja, na klupe za kazne sjela su obojica. Samo 14 sekundi kasnije, suparnici su zaigrali s jednakim snagama. Domaći su u osmoj minuti propustili veliku priliku kad se pred vratima našao Nödl no vratar Medveščaka je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik.

Dvije minute kasnije prema vratima je tukao Klubertanz no Poulin je na mjestu. Schneider je odbijanac poslao pokraj vrata. "Žutima" je u 13. minuti pošlo za rukom ubaciti pak u mrežu no suci nisu priznali pogodak jer je Hartl igrao visokom palicom. Kako se trećina približavala završetku, tako su somaći sve više preuzimali igru u svoje ruke. Medveščak se bio primoran braniti no vratar Poulin uspješno je rješavao sve probleme. Medveščakov čuvar mreže istaknuo se i u 17. minuti kad je zaustavio udarac Hartla. Minutu kasnije u prilici se našao i Tessier no mreža Medveščaka ostala je netaknutom.

Pred kraj prve trećine Zagrepčani su se našli u nezavidnom položaju. Deutsch je žestoko nabio Tessiera na ogradu pa je zaradio dvije plus dvije minute na klupi za kažnjene. Vienna je u preostalih minutu i pol do odmora žestoko navalila no "medvjedi" su se učinkovito branili, a stigli su i zaprijetiti iz protunapada. Mreže su, unatoč svemu, ostale mirovati no Zagrepčane je čekalo još dugih 2 minute i 40 sekundi s igračem manje na početku druge trećine. Poulin se mogao nadati obilju posla u nastavku susreta.

Domaći su ozbiljno pritisnuli "bijele" na početku druge trećine. Medveščak se bio prisiljen braniti, ali je zahvaljujući sjajnom Poulinu izdržao sve kušnje. Zagrepčanima je najteže bilo u 22. minuti kad je vratar gostiju dvaput zaustavljao udarce Rottera iz blizine. Nakon izjednačenja snaga na ledu prvu veliku priliku imao je Koskiranta u 26. minuti. Finski napadač našao se sam pred vratima no Lamoureux je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. "Medvjedi" nisu stigli dugo žaliti za ovom prilikom jer su domaći već u idućem napadu došli u vodstvo.

Rotter se našao pred vratima, othrvao pritisku Koskirante i bekhendom svladao Poulina. Vodeći pogodak dao je veliki poticaj "žutima" koji su u potpunosti preuzeli igru u svoje ruke. Akcije pred vratima Medveščaka nizale su se jedna za drugom no gosti su se odupirali pritisku Capitalsa. Naleti domaćih doveli su i do prekršaja Brinea u 34. minuti. Bečanima je trebalo svega 11 sekundi da nadmudre obranu Medveščaka i podignu razliku na dva gola. Rotter je sdesna dao pak na plavu liniju do Frasera. Branič domaćih prebacuje pak nalijevo do Klubertanza koji odmah ubacuje poprijeko prema Rotteru. Njegov prvi udarac završio je u bloku no drugi je "probio" Poulina.

Dvostruki udar Vienne nije ostavio "medvjedima" prostor za razmišljanje. Gosti su morali krenuti prema naprijed jer vremena za povratak je bilo. Zagrepčani su pucali prema vratima no nijedan pak nije prošao pokraj prvog vratara u ligi. U samoj završnici trećine Tessier je imao priliku odlučiti utakmicu. Probio se sam pred gol no njegov udarac iz neposredne blizine zamalo je promašio vrata. Medveščak je na drugi odmor pošao s dva gola manjka što je značilo da Zagrepčane čega težak zadatak u posljednjoj trećini.

Uvodne minute treće dionice susreta protekle su u znaku "bijelih". Medveščak je imao više od igre, stvarao prilike no nikako mu nije uspijevalo ugurati pak u mrežu. Malo po malo, domaći su uspostavili ravnotežu u igri. Akcije su se nizale na obje strane no promjene omjera nije bilo. Prekršaj Brocklehursta u 48. minuti dao je možda i posljednju priliku gostima da se vrate u utakmicu. Dvije minute kasnije, Capitalsi su mogli odahnuti. Medveščakova igra s igračem više nikako nije funkcionirala. Zagrepčanima je počelo ponestajati zamisli u napadu. Vrijeme je curilo, a vratar "žutih" je bio jednako siguran kao i na početku susreta.

U 56. minuti Deutsch je gromovitim udarcem s visine bulija pogodio vratara domaćih ravno "u grb". Minutu i pol prije kraja trećine Cameron zove pola minute predaha i ubacuje šestog igrača na led. Tri sekunde kasnije Brocklehurst i Netík odlaze na klupe za kažnjene. "Medvjedi" nastavljaju s petoricom protiv četvorice, bez vratara. Malo kasnije, svemu je bio kraj. Capitalsi su na krilima sjajnog Lamoureuxa i spretnog Rottera osvojili sva tri boda i učvrstili se na čelu ljestvice.

Medveščak nije otputovao u Beč s velikim izgledima za uspjeh, ali nekakva nada je ipak postojala za prekid "crnog" niza. Zagrepčani će u idućih nekoliko dana morati uvježbati još koju akciju s igračem više, jer malo po malo, postaju "pročitana knjiga" koja se ne može dojmiti nijednog malo boljeg vratara u ligi. Idući protivnik "medvjeda" je Fehérvár u Zagrebu. Mađari će nastojati uzvratiti za poraz na svom ledu no teret favorita bit će na Medveščaku. Navijači će poći na tribine pozdraviti novog braniča i pomoći svojim ljubimcima da se s nova tri boda zadrže u "gornjem domu" prvenstva.