Ponovo izgubili produžetak

med feh prosinacHokejašima Medveščaka nije pošlo za rukom prekinuti niz poraza koji je protegnuo i na petu utakmicu. Uspješniji od Zagrepčana bio je Fehérvár koji je i s drugog gostovanja u Domu sportova odnio dva boda. Gosti su poveli već u drugoj minuti iskoristivši nesporazum u obrani "modrih". Unatoč inicijativi "medvjeda", Fehérvár je sredinom prve trećine povećao prednost. Domaći su se tek tada trgnuli i za samo par minuta smanjili zaostatak postigavši prvi pogodak nakon više od 140 minuta igre. Nošeni podrškom malobrojnog gledališta, Zagrepčani su do kraja trećine stigli i izjednačiti. U drugoj trećini očekivao se nastavak ofanzive "modrih" i prelazak u vodstvo. Međutim, "medvjedi" su opet pokazali svu nesnalažljivost i sporost u igri s igračem više pa je mreža gostiju mirovala svih dvadeset minuta. Ništa uspješniji nisu bili ni "bijeli". Treća dionica dvoboja donijela je najgori hokej u kojem se dosta griješilo, a prilika je bilo premalo. Budući da ni jednima niti drugima nije pošlo za rukom zatresti mrežu, morao se igrati produžetak. Medveščak je u dodatnom vremenu imao više od igre, ali bez učinka. Na drugoj strani gosti su iz svoje prve prilike postigli pobjedonosni pogodak.

Fehérvár 10 min

Medveščak: Poulin, Rosandić - Noonan, Kudělka, Mahbod, Morley, Olden - Tikkanen, Pöyhönen, Balej, Koskiranta, Netík - Boivin, Deutsch, Aviani, Brine, Zanoški - Čepon, Jarčov, Simšič, Rajsar, Janković. Trener: Cameron

Fehérvár: Carruth, Rajna - Vidmar, Palin, Erdély, Hári, Kóger - Manavian, Uotila, Gilbert, Latendresse, Lovecchio - Szabó D., Stipsicz, Reisz, Mušič, Luttinen - Szaller, Kiss, Kocsis, Vizi. Trener: Järvenpää

Zagrepčanima je pobjeda protiv Fehérvára bila prijeko potrebna kako bi zaustavili niz poraza i pad na ljestvici kojeg su navedeni neuspjesi uzrokovali. Medveščak je dočekao mađarski sastav na sedmom mjestu u poretku s istim brojem bodova kao i Graz koji je odigrao dvije utakmice više. Mogućom pobjedom, "medvjedi" bi se približili Innsbrucku na samo bod manjka čime bi zadržali priključak s "gornjim domom" EBEL-a. U prethodna dva susreta protiv Fehérvára, zagrebački sastav je izgubio kod kuće s 4:3 u produžetku susreta drugog kola prvenstva, ali je zato slavio u gostima s glatkih 4:0 u utakmici koja se odigrala prije dva i pol tjedna.

Unatoč nizu poraza, trener Cameron ništa nije mijenjao u odnosu na sastav koji je izgubio u Beču. Sve petorke izgledale su isto, samo se četvrtom napadu pridružio Janković. Na puni oporavak i dalje čekaju Perkovich i Puskarich, a Smolec, Kegalj i Fičur sve su dalje od prilike za nastupom u profesionalnom okruženju. Treći vratar Nikolić također je u drugom planu. Budući da "medvjedi" već dulje vrijeme ne znaju za pogodak ne mijenja se ni poredak najučinkovitijih napadača. Morley vodi s 31 bodom, ispred Netíka s 21 te Oldena i Koskirante sa po 20 bodova. Tikkanen i Boivin predvode obranu, a Poulin je s 93,6% obrana drugi najuspješniji čuvar mreže u ligi.

Fehérvár je s 32 boda, četiri manje od Medveščaka, držao deseto mjesto. Mađarski klub je od poraza od Zagrepčana odigrao pet utakmica. Prvi suparnik u dva uzastopna dvoboja bio je Villach. Koruški sastav je slavio kod kuće s 4:3, ali je zato izgubio na strani s 5:4. Fehérvár je potom glatko izgubio s 4:0 u Celovcu da bi neposredno pred odlazak u Zagreb svladao Dornbirn s 2:1. Prvi strijelac Mađara je Hári s 20 bodova, a slijede ga Gilbert s 13 i Erdély s 12 bodova. Vodeći braniči mađarske momčadi su Slovenac Vidmar i Kanađanin Harty. Vratar Carruth značajna je karika u momčadi obzirom na njegovih 92,7% obrana s kojima je treći u EBEL-u. Od standardnih igrača nedostajali su napadači Sárpátki i Szabó-Pal.

Gledatelji su još pristizali na poluprazne tribine Doma sportova, a gosti su već bili u vodstvu. Uotila je s plave linije upucao pak niz ogradu po lijevom krilu gdje ga je iza gola prihvatio Gilbert. Tikkanen je naletom na tijelo onemogućio "varaždinca" dok se na drugoj stativi Pöyhönen hrvao s Lovecchiom. Međutim, Latendresse je izmaknuo pažnji Morleya kojem igra u obrani nikad nije bila jača strana, uzeo slobodni pak iza gola i "varaždincem" pogurnuo pločicu u mrežu.

"Medvjedi" su se već naviknuli da im protivnik povede u Domu sportova pa ni oni niti njihovi navijači nisu osjećali nikakvu posebnu zabrinutost. Medveščak je ubrzo preuzeo igru u svoje ruke pa su se prilike pred vratima Fehérvára počele nizati jedna za drugom. Vratar Carruth dobro se nosio s pokušajima "modrih", a posebno se istaknuo u osmoj minuti kad je obranio snažan udarac s lijeve strane kojim je Netík završio svoj protunapad. Minutu kasnije, "bijeli" su ponovo slavili.

Latendresse je oduzeo pak u svojoj trećini te uposlio jurećeg Reisza u sredini. Mladi mađarski napadač uklizao je u napadačku trećinu i ostavio pak za Luttinena. Finski napadač odigrao je dupli pas s Latendresseom na lijevom krilu i potom, neometan, udarcem iz sredine pogodio nebranjeni dio mreže. Medveščakov branički par ostao je bez pomoći napadača u odbijanju ovog protunapada. Zanoški se još pokušao vratiti, ali nije stigao na vrijeme dok su Brine i Aviani bili samo promatrači ove akcije.

Skupina od desetak gostujućih navijača u sektoru A veselo je proslavila novi pogodak svojih ljubimaca. "Medvjedi" su uvidjeli da vrag odnosi šalu pa su pojačali pritisak. Minutu i pol kasnije, prekršaj Palina ostavlja Zagrepčane s igračem više. Medveščak u posljednje vrijeme izuzetno loše igra s igračem više pa je na domaćima bio dodatni pritisak u ovoj situaciji. "Modri" su uputili par udaraca s kojima je Carruth znao izaći na kraj no za manje od minute Medveščak je iskoristio brojčanu prednost.

Morley je izveo samostalnu akciju i uklizao u napadačku trećinu po sredini. Skrenuvši nalijevo predao je pak Mahbodu koji je pratio napad. Napadač "modrih" izvukao se s lijeve strane u sredinu i preciznim udarcem svladao protivničkog čuvara mreže. Postignuti pogodak dao je dodatni poticaj domaćima. U 12. minuti Koskiranta je s lijeve strane ubacio pak pred gol odakle Baleju nije pošlo za rukom zatresti mrežu. "Medvjedi" su zadržali inicijativu i stvarali prilike uz pokoji protunapad gostiju.

Balej se u 14. minuti opet našao u prigodi no njegov udarac sdesna postao je plijenom vratara Carrutha. Fehérvár je u ovom razdoblju imao jednu izgledu priliku. Mušič je u 17. minuti pucao sdesna, a Lovecchio skrenuo pak prema golu no Poulin se nije dao iznenaditi. Kad se već činilo da će "bijeli" na odmor poći s minimalnom prednosti, Medveščak je dvije minute prije kraja trećine izjednačio. Mahbod je prošao kroz sredinu i po ulasku u napadačku trećinu dao pak nadesno do Morleya. Prvi strijelac "modrih" opalio je prema vratima, a Olden spretno skrenuo pak u mrežu.

"Medvjedi" su u preostalom vremenu do odlaska na odmor još par puta zaprijetili vratima gostiju, ali ni Fehérvár nije odustao od borbe. Bez obzira na značajnu prednost Medveščaka u broju udaraca, gosti su pokazali da znaju iskoristiti manjkavosti u obrani Zagrepčana. Navijači domaćih ipak su na prvi predah pošli s optimiznom, vjerujući da će navala "modrih" uskoro preokrenuti omjer i dovesti momčad do toliko potrebne pobjede.

Suparnici su u nastavak susreta ušli nešto opreznije pazeći da ne prime kakav pogodak koji bi usmjerio utakmicu na njihovu štetu. Gosti su pritom bili nešto poduzetniji pa je Poulin imao više posla od svog kolege na drugoj strani leda. Najizgledniju prigodu u tom razdoblju imao je Erdély koji je u 27. minuti pucao iskosa s lijeve strane no vratar "modrih" bio je na mjestu. Malo po malo, Fehérvár preuzima inicijativu pa se prilike pred vratima Medveščaka nižu jedna za drugom.

"Medvjedi" su na protivnički pritisak odgovorili protunapadom u 30. minuti. Olden je prošao po desnoj strani odakle je uposlio Morleya kojem iz neposredne blizine nije pošlo za rukom ubaciti pločicu u mrežu. Dvije minute kasnije u prilici se našao i Deutsch no Carruth je i iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Prekršaj Mušiča u 32. minuti dao je priliku domaćima da preokrenu omjer. Organizirana obrana "bijelih" ograničila je Zagrepčane na snažan udarac Boivina s plave linije u 32. minuti.

Medveščak je zadržao napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Zapravo "modri" su bili opasniji po vrata gostiju u igri pet na pet nego s igračem više. Nakon dvije minute pritiska, težak prekršaj Mušiča ostavio je "medvjede" s igračem više u trajanju od četiri minute. Navijači su imali velika očekivanja od svojih ljubimaca. Tražio se pogodak kojim bi Zagrepčani po prvi puta došli u vodstvo i preuzeli utakmicu u svoje ruke. Međutim, kad je bilo najpotrebnije, domaći su ponovo podbacili s igračem više.

Fehérvár se nije morao posebno ni potruditi da odbije neučinkovite nalete "modrih". Spora dodavanja, "carinjenje" paka i potpuni nedostatak ideje obilježio je prve dvije minute kazne za slovenskog napadača. Vrijeme je neumitno isticalo, a Carruth je tek u par navrata morao intervenirati za svoja vrata. Četrdesetak sekundi prije povratka Mušiča u igru, prekršaj Manaviana dao je "medvjedima" dvojicu igrača više. Sve što je trebalo uraditi bilo je organizirati niz dodavanje koji završavaju udarcem s druge stative u nebranjeni dio gola.

Međutim, domaći su radije pokušavali "na silu", napucavanjem s vrhova krugova za buli u gusto postavljenu protivničku trojku. Pakovi su završavali u bloku ili pokraj vrata tako da je samo pokušaj Pöyhönena u 39. minuti natjerao vratara "bijelih" da zaradi svoju plaću. Uskoro se Mušič vratio u igru, a velika prigoda Medveščaka je otišla u nepovrat. Stvari su postale gore kad je Boivin napravio prekršaj 16 sekundi prije kraja trećine. Do odlaska na odmor se nije stiglo ništa dogoditi, a u zadnju trećinu suparnici će ući sa po četiri igrača na ledu.

Obje su momčadi prve 44 sekunde zadnje trećine provele u iščekivanju povratka Manaviana u igru. Fehérvár je potom imao punu minutu s igračem više, ali ni gosti se nisu posebno iskazali s brojčanom prednosti. Prvu ozbiljniju priliku u zadnjoj trećini imao je Morley kad je u 43. minuti tukao iz sredine. Uslijedilo je zatišje tijekom kojeg se borba vodila uz ograde i po sredini leda. Ni jedni niti drugi se nisu posebno trudili napasti pa je vrijeme prolazilo u lošoj i rastrganoj igri koja nije mogla zadovoljiti gledatelje.

Erdély je u 53. minuti zaprijetio udarcem iz sredine, a minutu kasnije Poulin je sjajnom obranom zaustavio solo prodor Stipsicza. Prekršaj Mahboda u 55. minuti doveo je "medvjede" u nezavidan položaj. Domaći su se dobro postavili u obrani, a minutu kasnije Morley se u protunavali probio iza gola odakle je uposlio Brinea čiji udarac iz sredine Carruth odlično brani. Priliku za isticanje dobio je i Poulin već u idućem napadu kada je zaustavio pokušaj Erdélyja iz blizine.

Kad su se snage na ledu ponovo izjednačile, do kraja trećine ostalo je nešto manje od četiri minute no ni jedni niti drugi ništa nisu htjeli riskirati. Kao i u prethodnom zagrebačkom dvoboju ove dvije momčadi, ponovo se igrao produžetak. Medveščak je tijekom prvih par minuta dominirao ledenom plohom, kontrolirao pak i vrebao priliku za završni udar. Zagrepčani su svoju priliku za pogodak propustili, a kazna je stigla u 63. minuti. Mahbod je pokušao proklizati s pakom iza svog gola, no pločicu mu je oduzeo uporni Uotila. Branič "bijelih " je pucao "varaždincem" no pak se odbio u sredinu gdje se Luttinen odvojio od Morleya i preciznim udarcem svladao Poulina.

Medveščak je unatoč porazu ostao na sedmom mjestu jer je Fehérvár bio prenisko na ljestvici. Momčad je pretrpjela poraz u utakmici koja je pokazala već poznate slabosti zagrebačke momčadi. Igra s igračem više, igra napadača u obrani, kratka klupa. Na žalost, čini se da ove poteškoće nadilaze mogućnosti trenera Camerona da se s njima nosi. Dodatni minus šefu stručnog stožera Medveščaka ide zbog neuspjeha da makar i jednog zagrebačkog igrača pretvori u prvotimca. Nakon mjesec dana priprema i tri mjeseca prvenstva, nijedan od hrvatskih reprezentativaca nema nikakvu ozbiljnu minutažu niti je to izgledno u budućnosti. Sa stanovišta hrvatskog hokeja, ovaj je Medveščak jednako tako "strano tijelo" kao što je bio i onaj prošlogodišnji.