Probuđen sam i pobjeđujem sve

medvescak klupa sanjaHmmm „Lisice“. Nismo se vidjeli od sredine prosinca kada su nam i oni s 2:1 zapaprili u „Ledenoj“ (i uz onaj obračun Zanoški-DeSousa za vrijeme intervjua) na što su vezali pobjede i protiv Fehérvára, Graza i Dornbirna čime su došli do ukupno 5 uzastopnih slavlja, ali „fešta“ je prekinuta u Salzburgu. Poveli su doduše rano nakon što je Monardo na asistenciju Tuokkole fino prošao između Brouilletta i Štajnocha te spremio pak u donji desni kut te držali prednost do polovice susreta. Tada izjednačava Cijan, a pobjedu domaćima osigurava Schiechl nakon vrlo lijepog fintiranja Tuokkole koji je unatoč porazu zadržao visoku razinu izvedbe.

Protivnik na zatvaranju stare i otvaranju nove godine bio im je Innsbruck s kojim su do tada ostvarili učinak od jedne pobjede i poraza, a prva tekma igrala se u PalaOndi u koju se nakon dužeg vremena natiskalo više od 4000 vjernih navijača. Tuokkolu su svladali Schramm i Ouellet-Blain dok je Nechvátala koji je do tada sve uspješno hvatal tek u posljednjoj minuti susreta svladao Petan, spretno skrenuvši u gol pak upućen od Eggera s plave linije.

Dva dana kasnije u Innsbrucku počelo je puno bolje za „Lisice“. Do 3/3 su stvorili prednost pogocima Franka s lijeve strane nakon odlične asistencije Oleksuka te Petana topovski iz okreta s desnog bulija i činilo se da bi nakon dvije godine napokon mogli slaviti u Wasserkraft Areni, ali onda je u posljednjih dvadeset minuta krenula domaćinova „oluja svih oluja“ u kojoj su ih izbombardirali s čak 22 udarca po golu te poravnanje donose Bishop i Lammers. Utakmica je odlučena izvođenjem penala gdje su se sa Smithom lagano poigrali Spurgeon i prošlogodišnji im suigrač Yogan. Navijači su „nanjušili“ novi negativni niz i počeli polako brinuti, ali onda je uslijedila odlična i prava fajterska tekma doma protiv Salzburga koji je stalno bio u zaostatku.

Prvu prednost domaćima donio je Frank iz drugog pokušaja na lijevoj vratnici, a nakon što je Sointu propustio realizirati stopostotnu šansu, Viveiros donosi poravnanje. U nastavku se Sointu iskupljuje finim „one timerom“ za novo vodstvo koje međutim poništava Raymond te su poravnati ušli u posljednjih petnaest minuta. Tada Gander osvaja pak na centru i juri po lijevoj strani te odlično poslužuje Bernarda na suprotnoj vratnici, a gol je priznat nakon pregledavanja snimke obzirom je izgledalo da je Bernard igrao klizaljkom. „Dosadni“ gosti se vraćaju preko Hughesa praktički u idućem napadu, ali tri minute prije isteka regularnog dijela Tomassoni s plave linije upućuje ne prejaki pak koji uz malo sreće (čitaj klizaljke Štajnocha) ulazi u donji desni kut za veliku pobjedu, većinom na krilima domaćih uzdanica te predavanje „fenjera“ Znojmu. Prizor Tuokkole koji na koljenima slavi okružen suigračima i tribina koje „luduju“  bio je dovoljan dokaz koliko im je ovo značilo.

Uslijedila je tekma u Dornbirnu čiji smo ishod i mi dosta škicali, pogotovo kad je postalo jasno da ćemo zgnječiti Villach. U 1/3 Bolzano je bio puno agresivniji i uvjerljivo natpucao goste (18:5), ali Rinnea je uspio svladati tek Halmo, „šortijem“ iz kontre i lijepom fintom kroz noge dok ga je par minuta kasnije zaustavila vratnica. U nastavku je krenulo vratnicom Arniela, a potom su domaći zaredali par isključenja što ih je skupo koštalo. Prvo DeSousa pogađa nakon brze akcije s Angelidisom, a točno pet minuta kasnije Miceli s desne strane odlično prolazi kroz Frasera i McMonaglea te sprema pak u bliži kut. Kada je u početnim minutama posljednje dionice DeSousa, kojem je očito pomogla „spuštalica“ iz 1. u 4. navalu „one timerom“ ponovo probušio Rinnea činilo se da bi moglo biti i trpanja, ali nakon samo dvadeset sekundi pogađa Arniel dok konačan rezultat postavlja Häussle. Konačna sirena označila je Bolzanov uspon na 10. a posljedično i naš na 6. mjesto.

Naposljetku su otišli u Villach koji je potopom kod nas pao na pretposljednje mjesto. Za vodstvo DeSousa bježi u kontru i s lijevog bulija šalje Herzogu pak kroz noge, a Verlič vraća „Orlove“ u igru dok 1/3 zatvara Halmo pogotkom nakon ogromnog pritiska s igračem više. Kraj za domaćina stigao je u drugoj dionici koju otvara ponovo raspoloženi Halmo, elegantnim bekhend udarcem u desni kut dok 3. pobjedu u nizu podebljavaju Monardo iz gužve ispred gola te Glira topovski s lijevog bulija u suprotni kut. Herzog je u svoj toj opsadi uspio zaustaviti i 35 udaraca po golu dok su blijedi domaći napadači Tuokkolu suočili s tek 12 (!) pokušaja te se u tom trenutku čak i pogled onog njihovog nadvijenog orla doimao tužnijim.

U odnosu na tekmu u Dornbirnu tek je umjesto odsutnog Marchettija zaigrao Schweitzer pa su novu pobjedu izvojevali:

1. Miceli-Angelidis-Monardo
2. Halmo-Oleksuk-Frank
3. Frigo-Bernard-Schweitzer
4. Sointu-DeSousa-Petan

I ovdje imamo vrlo ravnomjernu raspodjelu golgeterskog učinka gdje tek malo odskače Halmo (4+1) kojeg slijede Petan (3+5), DeSousa (3+1), Angelidis (2+3), Monardo i Miceli (2+2) te Frank (2+1). Po pogodak je postiglo još sedam igrača a najbolji asistenti su Sointu (1+6) i Gartner (0+6). Tuokkola je suveren na vratima te je u 8 utakmica prosječno primio 1,75 golova uz 93% obrana. Smith je pak u Innsbrucku primio 3 pogotka uz 91,4% obrana. Prije nekoliko dana je očekivano produženje ugovora do kraja sezone dobio Tuokkola, a probu je prošao i sunarodnjak mu Sointu.

Čeka nas dakle dvoboj dviju momčadi koje su kroz sezonu mijenjale trenera i prvog vratara te su trenutno u uzlaznoj putanji uz vrlo slične brojke. Od našeg posljednjeg susreta oboje smo u 9 tekmi ostvarili 6 pobjeda s time da oni imaju mrvicu bolju gol razliku (26:16) dok smo mi na 36:27. Također smo i među momčadima koje su najbolje otvorile 2018. s identičnim omjerom 4-3-1, a ispred su tek Linz i Innsbruck. Po učinku doma su na dosta niskom 9. mjestu (29/57 bodova), ali sjetimo se da su nas sredinom listopada u PalaOndi dobili 4:1 (Glira, Oleksuk, Halmo, Smith), a i od posljednjih domaćih tekmi dobili su četiri. Mi smo s druge strane i dalje pretposljednji po gostujućem učinku no treba napomenuti da u ovaj lijepi omjer 7-6-1 pod novim strategom na gostujuće utakmice otpada 3-2-1 što itekako budi optimizam.