Opet zapinje u gostima

bolzano medvescak2"Medvjedi" su propustili priliku učvrstiti se u društvu koje će poslije 44 odigrane utakmice osigurati mjesto u doigravanju. Zagrepčani su izgubili i drugi dvoboj u Bolzanu premda su bili u "igri" sve do završnice susreta. Suparnici su raspucano ušli u utakmicu. Gosti su poveli, a domaći izjednačili, prije nego što je istekla druga minuta. Nekoliko minuta kasnije, Südtirol preokreće omjer. Medveščak je u drugom dijelu trećine izjednačio no Tirolci su bolju igru u prvih dvadeset minuta okrunili trećim zgoditkom. Momčad iz Bolzana bila je premoćna i u nastavku dvoboja no svoje je vodstvo povećala tek u drugoj polovici trećine. "Medvjedima" je pošlo za rukom smanjiti tik pred odlazak na drugi odmor. Neizvjesnost je potrajala sve dok Südtirol nije osigurao pobjedu s dva uzastopna zgoditka u završnici susreta.

Südtirol - Medveščak 6:3 (3:2, 1:1, 2:0)

Medveščak 10 min

Südtirol: Tuokkola, Smith J. - Tomassoni, Gartner, Monardo, Angelidis, Micelli - Marchetti S., Egger, Frank, Oleksuk, Halmo - Carlisle, Glira, Smith A., Bernard, Frigo - Schweitzer, Petan, DeSousa, Sointu. Trener: Suikkanen

Medveščak: Poulin, Rosandić - Pöyhönen, Kudělka, Mahbod, Morley, Olden - Tikkanen, Deutsch, Netík, Koskiranta, Balej - Boivin, Noonan, Zanoški, Rajsar, Puskarich - Čepon, Simšič, Janković. Trener: Bradley

Medveščak je u Bolzano otputovao po pobjedu. Zagrepčani su pravo na optimizam dale dobre igre i pobjede protiv Villacha i Red Bulla, ali i činjenica da je Südtirol zaostajao za "medvjedima" punih šest bodova. Medveščak je na trenutak mogao biti miran jer je Dornbirn na sedmom mjestu zaostajao za pet bodova tako položaj Zagrepčana u "gornjem domu" nije dolazio u pitanje bez obzira na ishod ove utakmice. U odnosu na sastav koji je svladao "crvene bikove", promjena nije bilo u obrani ni između vratnica. Međutim, povratak Netíka potaknuo je promjene u napadačkim trojkama.

Prvi napad ostao je netaknut no Aviani je u drugoj navali ustupio mjesto češkom napadaču. Izostanak Brinea iz postave otvorio je mjesto Rajsaru, a da Simšič ne bi ostao usamljen u četvrtoj navali, pobrinuo se povratak Jankovića. Osim Avianija, u sastavu nije bilo ni Jarčova kao niti Fičura koji predvodi mladu reprezentaciju u Beogradu. Perkovich se još uvijek nije oporavio, a ovu utakmicu propustio je i Kegalj. Treći vratar Nikolić, čuva mrežu mlade reprezentacije. Morley predvodi ligu i "medvjede" s 54 boda. Slijede ga Olden s 38 i Netík s 31 bodom. Najistaknutiji braniči su već dulje vrijeme Boivin i Pöyhönen, a Poulinu usporedno s ugledom u Kanadi, pada postotak obrana pa se sada izjednačio s Rosandićem na 91,9%.

Südtirol se trenutno nalazi na podjeli osmog mjesta s Grazom i Fehérvárom koji su također osvojili po 49 bodova. Ova skupina, zajedno s Dornbirnom, jedina ima stvarnih izgleda ugroziti Medveščakovo mjesto u gornjih šest. Južnotirolska momčad se posljednji put suprostavila Medveščaku sredinom prosinca kad je slavila s 2:1. Bila je to druga pobjeda Bolzanaca u nizu koji se protegnuo na pet pobjeda. Südtirol je nakon trijumfa u Zagrebu pobijedio Fehérvár, Graz i Dornbirn. Uslijedila su tri poraza oko Nove godine. Südtirol su nadjačali Red Bull i dvaput Innsbruck. Zagrepčani u Bolzano stižu domaćinu koji se nalazi u nizu od tri pobjede. Redom su padali Red Bull, Dornbirn i u posljednjoj utakmici Villach.

Vodeći strijelac Sütirola je Kanađanin Petan s 34 boda, a slijede ga sunarodnjaci Halmo s 31 i DeSousa s 23. Obrana se ponajprije oslanja na Šveđanina Gartnera i domaćeg veterana Eggera dok je prva uzdanica momčadi finski vratar Tuokkola koji stoji s 92,5% obrana. Od standardnih igrača nedostajali su napadači Michele Marchetti i Gander te branič Clark.

Tek što je utakmica počela, gosti su došli u vodstvo. Tikkanen je u zadnji trenutak spriječio da ispucani pak ne izađe iz napadačke trećine te ga je prebacio u sredinu do Koskirante koji odigrava iz prve za Baleja. Slovački napadač je naciljao i pucao s desne strane, a pak je završio u golu. Za svaki slučaj pred vratima je bio i Netík koji bi, da je trebalo, pogurnuo pločicu preko crte gola. Radost "bijelih" nije bila dugog vijeka. Tridesetak sekundi kasnije, domaći su izjednačili. Oleksuk je od svog braniča primio pak na plavoj liniji i odmah ga proslijedio nadesno prema Halmu. Napadač "ljubičastih" se spustio po desnom krilu i potom ubacio pak pred vrata odakle ga Frank, neometan od Noonana, iz neposredne blizine posprema u mrežu.

Dvije minute kasnije, prekršaj Boivina ostavio je Zagrepčane s igračem manje. Domaći su pritisnuli "bijele" i stvorili par prilika od kojih je najizglednija bila Petanova u petoj minuti. Njegov prvi udarac završio je u bloku, a za odbijanac se pobrinuo Poulin. Tek što je stupio na led, Boivin je morao gledati kako njegovi suigrači primaju pogodak. Tomassoni je poslao pak nalijevo po plavoj liniji do kolege Gartnera koji puca prema golu tako da je Monardo iz sredine mogao skrenuti pločicu. Poulin odbija pak, ali samo do Sointua na desnoj strani koji snažnim udarcem iz prve pogađa mrežu prije nego što je požrtvovni Kudělka stigao bacanjem na led blokirati udarac.

Igra se poslije raspucanog uvoda donekle smirila. Zagrepčani su se prvo morali osigurati otpozadi prije nego što su smjeli krenuti odlučnije prema naprijed. Na drugoj strani, Südtirol je bio zadovoljan brzim preokretom no domaći su znali koliko opasna može biti navala Medveščaka. Na prvu veću priliku čekalo se do 12. minute kad je Monardo pucao iz sredine. Minutu kasnije još bolju prigodu imao je Morley. Tuokkola je već bio svladan no Angelidis se bacio u blok i spasio svoja vrata. Malo kasnije suci su isključili Tikkanenan zbog ometanja, a Schweitzera zbog simuliranja. U igri četvorice protiv četvorice bolje su se snašli "medvjedi".

Prošlo je manje od pola minute kad je Olden poveo protunapad po desnom krilu i potom uposlio od strane protivničkih igrača zaboravljenog Boivina. Ofanzivni branič gostiju obišao je vratara i poslao pločicu u nebranjeni dio mreže. Do povratka isključenih igrača nije bilo novih uzbuđenja, a potom su suparnici nastavili igru u novouspostavljenoj ravnoteži. Mreže su mirovale nekoliko minuta, a onda je Südtirol tri minute prije kraja trećine ponovo prešao u vodstvo. Tomassoni je s plave linije spustio pak do Sointua u sredini koji ga odmah šalje u desni kut prema Petanu. Prvi strijelac domaćih otklizao je iza gola i potom dao pak pred gol odakle DeSousa skreće pak u mrežu. Pogodak pada na dušu Boivinu koji je propustio odgurnuti napadača "ljubičastih" od gola.

"Vatrometna" trećina je ubrzo završila, a trener Bradley je zasigurno postao svjestan svih manjkavosti u obrani svoje momčadi. Od nerijetko nezainteresiranih napadača do apsolutno premekanih braniča za ovu razinu natjecanja. Medveščak je za bilo kakav povratak u utakmicu morao očvrsnuti u svojoj trećini. Südtirol je svakako htio povećati svoju prednost pa smo tako već u 21. minuti vidjeli snažan udarac Petana kojeg je Poulin ukrotio. Pritisak domaćih doveo je u 26. minuti i do kaznenog udarca kojeg je skrivio Kudělka. Frigo je krenuo po sredini čekajući da potez Poulina no kad ga nije dočekao, pucao je iz zgloba i pogodio vratara "bijelih".

Minutu kasnije, "medvjedi" su dobili veliku priliku za izjednačenje kad je Halmo zaradio dvije plus dvije minute kazne zbog naleta na glavu protivnika. Zagrepčani su krenuli prema naprijed pa tako u 28. minuti bilježimo žestok udarac Mahboda s plave linije. Südtirol je bio opasan iz protunapada pa su minutu kasnije Sointu i Oleksuk propustili lijepu priliku za svoju momčad. Vrijeme je nezaustavljivo prolazilo, a "bijelima" nikako nije polazilo za rukom pronaći put do mreže. Uskoro se napadač "ljubičastih" vratio u igru pa je Medveščak i u drugi dio trećine ušao sa zaostatkom.

Dvije minute kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Boivin. Južnim Tirolcima trebalo je manje od minute za ono što "medvjedi" nisu uradili za četiri. Petan je kroz sredinu unio pak u trećinu i odigrao dupli pas s Halmom na lijevom krilu. Uslijedio je udarac iz neposredne blizine kojeg su "bijeli" blokirali. Pak se odbio pred vrata, a do njega je pokraj četvorice igrača i vratara Medveščaka prvi došao Micelli i pred svima njima iz najneposrednije blizine ugurao pak preko crte gola. Za ovako šlampavu igru s igračem manje četvorica "medvjeda" iz postave zaslužili su odraditi jedno trčanje po tribinama poslije utakmice.

Raspoloženje domaćih dosegnulo je vrhunac pa su se naleti Südtirola nizali jedan za drugim. Medveščak je bio prisiljen na obranu pa je Poulin imao dosta prilika istaknuti se kao u 36. minuti kad je zaustavio udarac Monarda. Kad se već činilo da će Zagrepčane čekati težak posao u posljednjoj trećini, "bijelima" je pošlo za rukom zatresti mrežu domaćih. Olden je minutu prije kraja trećine krenuo u protunapad po desnom krilu. Njegovu akciju pratilo je doslovno svih pet igrača Südtirola pa im je tako promaknuo prvi strijelac lige, Morley na lijevom krilu. Olden je predugo držao pak, ali ga je ipak uspio poslati pred gol odakle Morley udarcem iskosa s lijeve strane postiže pogodak. Četvorici "medvjeda" iz prethodnog gola slobodno bi se mogla pridružiti i dvojica, trojica "ljubičastih" koji su radije netremice gledali u Oldena umjesto da pripaze i na Morleya.

Suparnici su u posljednju trećinu ušli borbeno, riješeni da usmjere utakmicu u svoju korist. Prilika je bilo na obje strane i bilo je jasno da će prvi idući zgoditak imati veliki utjecaj na ishod. U 45. minuti obje su momčadi imale prigode za pogotke. Prvo je svoju propustio Boivin, a potom u protunapadu i Micelli. Tri minute kasnije Tuokkola odličnom obranom zaustavlja pokušaj Morleya s desne strane. Neizvjesnost je potrajala sve do 53. minute kad Südtirol povisuje razliku na dva gola. Koskiranta je osvojio pak u svojoj trećini i pokušao ga iznijeti van, ali mu ga je oduzeo Sointu i ostavio u sredini za DeSousu koji pronalazi usamljenog Angelidisa pred vratima koji udarcem iz prve pogađa mrežu.

Deset sekundi kasnije nadu Zagrepčanima daje isključenje Carlislea. Međutim, "medvjedi" su ponovo podbacili u igri s igračem više pa im je posljednja prilika za povratak u utakmicu otišla u nepovrat. Dvadesetak sekundi kasnije gosti su dobili potvrdu svojih strepnji u vidu isključenja Kudělke. Südtirol je mogao još jednom pokazati Medveščaku kako se igra s igračem više. "Ljubičastima" je trebalo svega četrdesetak sekundi za pogodak. Halmo je "iskopao" pak uz ogradu na lijevoj strani i vratio ga na plavu liniju do Petana koji ga odmah šalje nadesno za Eggera. Iskusni branič domaćih se spustio kroz sredinu i snažnim udarcem svladao Poulina. Priči je tu bio kraj.

Gosti su mogli ublažiti poraz u 58. minuti kad je Simšič lijepo uposlio Zanoškog u sredini čiji udarac Tuokkola sjajno brani. Početkom predzadnje minute na klupu za kažnjene sjeo je i Micelli no "medvjedima" igra s brojčanom prednosti jednostavno nije išla te večeri u Bolzanu. Poraz u Južnom Tirolu nije izbacio Medveščaka iz gornje skupine, ali je pomogao Dornbirnu, Grazu i Südtirolu koji su dobili svoje utakmice da pet utakmica prije kraja prvog dijela prvenstva zakompliciraju borbu za šesto mjesto. Zagrepčani sada više ne razmišljaju o Innsbrucku kao protivniku kojeg treba sustići na ljestvici nego kao priliku da se zadrži ovaj vrabac u ruci.