I moćniji su padali u "brlogu"

zanoski slavi sanjaRijetko mogu reći „hvala Linz“, ali zahvaljujući petardi Dornbirnu smo i nedjelju dočekali na 6. mjestu. Toliko o tome a sada natrag na aktualnog protivnika. Nakon što su nas prvog prosinačkog dana pokisle ispratili iz Innsbrucka, „Morski psi“ su u idućih 9 susreta upisali pet pobjeda i četiri poraza da bi uvjerljivi niz krenuo na zatvaranju godine u Bolzanu. Poveli su nakon što je Schramm realizirao kazneni udarac koji je skrivio Tomassoni, a prednost osam minuta prije kraja utakmice povisuje Blain, zaboravljen na lijevoj vratnici. Ispostavilo se da je to i pobjednički pogodak obzirom je u posljednjoj minuti Nechvatála svladao Petan.

Dva dana kasnije u Innsbrucku je Bolzano do posljednje trećine držao prednost pogocima Franka i Petana, a tada je u brzinu više prebacila 1. navala domaćina. Bishop se zavukao iza gola odakle se sjurio na lijevu vratnicu i pogodio bliži kut da bi ubrzo Lammers pospremio otpadak nakon šuta Lindnera s plave linije čime je utakmica završila u produžecima i naposljetku na penalima. Tamo Spurgeon provlači Smithu pak kroz noge, a Yogan ga fintira za potvrdu pobjede. U toj posljednjoj trećini domaći su inače uputili čak 22 udarca po golu, odnosno jedan manje od ukupno upućenih udaraca obje momčadi u prvih četrdeset minuta (23).

Sljedeći na rasporedu bio je jubilarni 30. (brojeći u EBEL izdanju), a ispostavilo se i jedan od najnapetijih „West Derbyja“ gdje su domaći „Buldozi“ do početnih minuta 2/3 stvorili finu prednost pogocima dvostrukog strijelca Frasera i Arniela. Rob Pallin je umjesto Nechvatála na vrata poslao Swettea koji je unio sigurnost, a proradilo je i naprijed te zaostatak do kraja trećine značajno smanjuju Lindner s lijevog bulija i Bishop koji je usamljen „kampirao“ na desnoj vratnici. Početkom posljednje dionice Wahl iskosa s desne strane poravnava rezultat, ali nalet (privremeno) zaustavlja Pance i to zahvaljujući velikoj grešci Yogana koji mu je fino asistirao. Ubrzo stvari na početak ponovo vraća Wahl dok veliku i tešku pobjedu Innsbrucku donosi Bishop efektnim pogotkom pod prečku s plave linije. Innsbruck se time polako i naljestvici počeo odmicati od Dornbirna koji je nakon 3. poraza u nizu zabrinuto gledao kako mu „Medvjedi“ u retrovizoru postaju sve veći.

Težak put nastavio se u Salzburgu gdje su, gledajući noviju povijest od rujna 2012., upisali tek jednu pobjedu i to na Štefanje 2016. „Bikovi“ su poveli preko Harrisa, ali već nakon minute i pol Clark bježi u kontru te fintom vara Gračnara za izjednačenje. Nakon nevjerojatnog poklona Lindnera, Huber vraća prednost domaćima no Innsbruck ne posustaje te Poulsenu posljednjom minutama 1/3 spretno iz gužve bekhend udarcem pogađa desni kut, a kako se ispostavilo bila je to i sva akcija u smislu pogodaka u regularnom dijelu. U produžetak su domaći krenuli agresivnije i stvarali pritisak, ali nakon jedne velike gužve pred Swetteom u kontru bježi Lammers i fintira Gračnara te osigurava novu pobjedu. Dodatno treba istaknuti baš Swettea u čiju se 41 ubranu ubraja primjerice i spašavanje paka s crte u završnici regularnog dijela te obrana „mrtvaca“ Hughesu nakon čega se i „rodila“ pobjednička kontra.

Idući su na redu bili sumorni „Orli“ koje su na početku sezone već sredili doma 7:1 pa izgubili dva puta tijesno u Znojmu. Poveli su pogotkom Blainaizbliza s desne strane, poravnava Novák no nakon samo dvadesetak sekundi Lattner daruje Clarka koji se sjurio po lijevoj strani i s visine bulija svladao Halásza. Clark i zatvara 1/3 spretnim skretanjem paka u gol, ali pravo trpanje gostiju je tek slijedilo i to unutar samo tri minute nastavka. Mladi Bär iz gužve postiže svoj EBEL prvijenac, Wahl lagano sprema otpadak nakon šuta Šedivýja i šalje Halásza na klupu, a Blain nečuvan na lijevoj vratnici svladava i Schwarza. Primirje je vladalo osam minuta kada Spurgeon proletava po desnoj strani i odlično upošljava Bishopa čime su izjednačili potop iz rujna, a na raspolaganju im je bilo još dvadeset minuta da to podebljaju. Upravo to i radi Lammers samim početkom trećine, brutalnim „varaždincem“ pod  prečku, a priču „hattrickom“ završava raspoloženi Clark fino iskosa s desne strane. Još je za goste pogodio Bartoš, ali nije se tu imalo što puno slaviti. Sve navale dale su svoj doprinos u 5. uzastopnoj pobjedi ali posebno se „iživljavala“ 2. gdje su Yogan, Clark i Bär skupili 4 pogotka i 5 asistencija dok se Innsbrucku jedno pridružio Vienni koja je jedina do tada uspjela utrpati 9 pogodaka i to Fehérváru na samom početku sezone.

Uzrečica „zucker kommt zu letzt“, stvarno se mogla primijeniti na sraz u Klagenfurtu koji je u svakom smislu bio „šećer na kraju“ te zaslužuje koji redak više.  Domaći su nakon prvih deset minuta već držali veliku prednost pogocima M. Geiera, Richtera i Kocha (jubilarni 300.) koji usput šalje Swettea na klupu a prvi „dokaz života“ Innsbruck je pokazao tek krajem 2/3 kada Yogan fino pogađa izvana s lijeve strane. Pravi šou program bio je međutim rezerviran za posljednju trećinu gdje su već u prve četiri minute gledatelji vidjeli tri pogotka kada prvo Bishop na lijevoj vratnici lako pogađa nebranjeni kut, Šedivý vraća goste potpuno u utakmicu, a Fischer donosi novu prednost KAC-u. Pomalo već umrtvljene goste u igru vraćaju domaći igrači u rijetko viđenom „paceraju“ gdje prvo Kozek ničim izazvan pri izlasku trećine dodaje savršen pak za kontru Yogana, a Strong u stilu „gle mama, bez gledanja“ prodaje pak Wahlu koji lijepo poslužuje Šedivýa za prvo vodstvo na utakmici i uz samo dvije minute do kraja. Gostujući navijači nisu ni prestali proslavljati kada Ganahl već u padu preko Štacha uspijeva nekako uvaliti pak u lijevi kut za ludnicu na tribinama i produžetke. Utakmica je na kraju rješavana na penalima gdje veliku pobjedu Innsbrucku osiguravaju Spurgeon i Lammers.

Trener Pallin je na raspolaganju zapravo imao tri navale (nedostajali su Bär i Schramm) koje je složio:

1. Lammers-Spurgeon-Bishop
2. Yogan-Clark-Paulweber
3. Šedivý-Wahl-Poulsen

dok su se u „krnju“ 4. pisali Schennach i Teschauer Ukoliko im pak svi budu spremni možemo očekivati:

2. Yogan-Clark-Bär
3. Šedivý-Wahl-Schramm
4. Paulweber-Poulsen-Teschauer

Pokretačka snaga u ovome produktivnom razdoblju su prije svega Clark (9+8), Bishop (9+3) i Yogan (8+9) za kojima su se u kolonu s po 4 pogotka utrpali najbolji asistent Wahl (4+14) pa Lammers (4+10), Spurgeon (4+8 ), Blain (4+5), Šedivý (4+4) i Schramm (4+2) dok bih kod asistenata još istaknuo Poulsena(1+7). Nechvátal je započeo 9 utakmica i mijenjao sada protiv KAC-a,u prosjeku primio 2,6 pogodaka uz 90,2% obrana. Swette je započeo 6 utakmica i također jednom ulazio naknadno, u prosjeku primio 2 pogotka uz 89,4% obrana. Treba međutim napomenuti da mu je upravo KAC spustio taj postotak obrana jer kad maknemo tih deset minuta Swette je vrlo pouzdan s 92% obrana.

Kako vidimo „Morski psi“ su gladni pobjeda kojih sada imaju 6. u nizu te su se na tom sigurnom 5. mjestu polako, ali sigurno približili KAC-u i Salzburgu na samo 4 boda zaostatka. Također uz Linz imaju najimpresivniji ulazak u 2018. s omjerom 5-5-0 dok smo mi svoj omjer „narušili“ na 5-3-2. Gledajući cijelu sezonu imaju i opasni trio u top 7 lige (Yogan, Wahl, Clark), ali s vrha ih gleda naš Morley dok ih odozdo s 10. mjesta vreba Olden. S ovakvim „pogonom“ nije ni čudno da su se popeli na 3. mjesto po broju postignutih pogodaka (132), ali dosta i primaju (116) gdje je za usporedbu naš omjer 116:120. Vani opako beru bodove, ali mi smo s druge strane 4. momčad lige po domaćem učinku te smo usput neporaženi zadnje 4 tekme u „Ledenjači“. U sve tri dosadašnja međusobna susreta pobjednici su bili domaćini i zanimljivo svaki puta rezultatom 3:1. Potpisujem odmah!

Uostalom, padali su ovih dana u „Brlogu“ i KAC i Salzburg pa ne vidim zašto ne bi i (impresivni) Innsbruck.