Najveća pobjeda u sezoni

jankovic gol sanja"Medvjedi" su se na najbolji mogući način "opravdali" zbog poraza u Bolzanu. U odličnoj predstavi u Domu sportova Medveščak je pregazio Innsbruck s 9:3 čime se zadržao u gornjih šest momčadi u ligi. Odlučujuća je bila sjajna prva trećina u kojoj su Zagrepčani čak četiri puta zatresli protivničku mrežu prema su uvodne minute susreta pripale gostima. "Ajkule" su u nastavku susreta dvaput smanjivale zaostatak, ali se u posljednju trećinu ipak ušlo sa sigurna tri pogotka prednosti za domaće. Innsbruck je još jednom zaprijetio početkom posljednje trećine no Medveščak je odgovorio s četiri uzastopna zgoditka. Posljednji pogodak na utakmici malo je remek djelo hrvatskog reprezentativca Jankovića kojem je to prvi profesionalni zgoditak na domaćem ledu.

Medveščak - Innsbruck 9:3 (4:0, 1:2, 4:1)

Innsbruck 16 min

Medveščak: Poulin, Rosandić - Pöyhönen, Kudělka, Mahbod, Morley, Olden - Tikkanen, Deutsch, Balej, Aviani, Puskarich - Boivin, Noonan, Netík, Koskiranta, Rajsar - Čepon, Janković, Zanoški, Brine, Simšič. Trener: Bradley

Innsbruck: Nechvátal, Swette - Ouellet-Blain, Lindner, Lammers, Spurgeon, Bishop - Štach, Guimond, Yogan, Clark, Paulweber - Nußbaumer, Wehrs, Šedivý, Wahl, Poulsen - Teschauer, Schennach. Trener: Pallin

"Medvjedi" su između utakmica u Bolzanu i Zagrebu primili jednu lošu i jednu dobru vijest. Loša je bila pobjeda Innsbrucka u Celovcu u posljednjoj utakmici prethodnog kola što je povećalo razmak između "ajkula" i Zagrepčana na velikih osam bodova. Dobra je vijest stigla iz Linza gdje je domaćin u prvoj utakmici 40. kola svladao Dornbirn i time barem na jedno kolo osigurao Medveščak od "buldoga". "Medvjedi" su u dvoboj s Innsbruckom ušli pod imperativom pobjede jer su im za vrat puhali Graz i Südtirol sa po tri boda zaostatka. Budući da je do kraja prvog dijela natjecanja ostalo samo šest utakmica, Zagrepčani nisu imali prostor za grešku.

U odnosu na postavu koja je podbacila protiv Südtirola, trener Bradley nije ništa mijenjao u obrani niti između vratnica. Prvu navalu nije dirao, ali je u drugoj spojio Baleja, Puskaricha i povratnika u sastav, Avianija. Treći napad se zapravo sastojao samo od Netíka i Koskirante s kojima bi zaigrao netko iz prve navale, a ponekad i iz četvrte. Brine je predvodio "čekersku" navalu s različitim krilima. Zanimljivo je kako se u posljednje vrijeme mladog Simšiča na papiru postavlja u drugu navalu kao da je nekome u ili oko kluba izuzetno stalo gdje će slovenski napadač biti upisan neovisno o tome gdje zapravo igra. U sastavu i dalje nije bilo nedovoljno oporavljenog Perkovicha kao ni mladih hrvatskih igrača Jarčova, Keglja, Fičura i Nikolića. Prvi strijelac momčadi i dalje je bio Morley s 55 bodova, ispred Oldena s 40 i Netíka s 31. Boivin i Pöyhönen najviše su se istaknuli u obrani, a Poulinu je s 91,4% obrana učinak po prvi puta pao ispod Rosandićevog pa je pao na sedmo mjesto u ligi koje je podijelio s Dubom i Starkbaumom.

Innsbrucku je ovo bila posljednja utakmica protiv Medveščaka u prvom dijelu prvenstva. "Ajkule" su slavile još u trećem kolu s 3:1, da bi im "medvjedi" u Zagrebu uzvratili istom mjerom krajem listopada. Istim omjerom završio je i drugi dvoboj u olimpijskom gradu, također pobjedom domaćina. Innsbruck je u Zagreb doputovao s nizom od šest pobjeda od kojih je prva bila krajem 2017. u Bolzanu. Južni Tirolci su u novoj godini iščupali bod "ajkulama" koje su potom slavile na gostovanjima u Dornbirnu i Salzburgu pri čemu su u Mozartovom gradu ostavili jedan bod. Innsbruck je potom kod kuće pregazio Orle, a iz Celovca donio dva boda. Najučinkovitiji napadač gostiju bio je Amerikanac Wahl s 47 bodova, ispred sunarodnjaka Yogana s 45 i Kanađanina Clarka s 42. Kanađani Blain i Guimond predvodili su obranu Innsbrucka, a češki vratar Nechvátal je imao učinak u skladu s prezimenom od 90,5%. Od standardnih igrača nedostajali su domaći branil Pedevilla i njegovi sunarodnjaci u napadu Schramm i Bär.

Prije početka dvoboja vratar Rosandić je iz ruku suigrača Perkovicha primio nagradu za najboljeg mladog igrača u EBEL-u za mjesec prosinac po glasovima navijača. Gostujući sastav je ušao u utakmicu u skladu sa svojim položajem na ljestvici. "Ajkule" su napale Zagrepčane svim sredstvima pa su uvodne minute susreta protekle u znaku "bijelih". Jedna za drugom, nizale su se akcije pred vratima Medveščaka. Poulin je imao pune ruke posla, ali ga je obavljao na uobičajeno visokoj razini. "Medvjedi" su bili u podređenom položaju i samo su iz povremenih protunapada održavali protivničku obranu na oprezu.

Unatoč premoći Innsbrucka, prvi pogdak na utakmici postigli su domaći. Olden je iz svoje trećine uposlio Morleya koji je pohitao u protunapad po lijevom krilu. Kad je stigao u kut, prvi strijelac lige poslao je pak poprijeko do Boivina koji udarcem iskosa s desne strane pogađa mrežu. Vodeći pogodak dao je poticaj "modrima" koji preuzimaju igru u svoje ruke. Sada se obrana gostiju našla u poteškoćama jer su vrata Innsbrucka bila pod opsadom idućeih nekoliko minuta. Prilike su se nizale jedna za drugom, ali se vratar Nechvátal ponašao u nesukladu sa svojim prezimenom i spriječio "medvjede" da povećaju razliku.

Gosti su se pred vrata Medveščaka vratili tek u 11. minuti kad je Poulsen pucao iz blizine no Poulin je bio na mjestu. Zagrepčani su u idućem napadu uzvratili  slalomom Avianija koji tuče iz sredine, ali vratar "bijelih" je odličnom reakcijom sačuvao svoja vrata. Minutu kasnije Medveščak je povisio razliku. Noonan je presjekao dodavanje protivnika u srednjoj trećini i krenuo u protunapad po lijevoj strani. Šedivý ga je pokušao spriječiti prekršajem, a kad se približio vratima Noonan je snažnim udarcem zakucao pločicu u suprotne rašlje. Suci su po, tko zna čijem naputku, upisali asistenciju Brineu koji s pogotkom svog suigrača nije imao nikakve veze.

Lošim vijestima po goste tu nije bio kraj. U 14. minuti Lindner dobija dvije plus dvije minute kazne zbog naleta na glavu protivnika. "Medvjedi" su ubrzo pritisnuli Innsbruck u njegovu trećinu i u par navrata zaprijetili Nechvátalu. Nakon minutu i pol brojčane prednost, Medveščak je i po treći put zatresao gostujuću mrežu. Netík je s desnog krila dao pak Koskiranti iza gola koji ga vraća na plavu liniju do Deutscha. Mladi Šveđanin je ispalio dalekometni projektil kojeg vratar "bijelih" kratko odbija, a Koskiranta uzima pak, obilazi Nechvátala i iz neposredne blizine posprema pločicu u vrata.

Imali su "modri" još dvije minute s igračem više no bilo je previše zahtijevati od, inače neučinkovitih Zagrepčana, da tako naglo poprave izvedbu s igračem više. Innsbruck je tri minute prije prvog odmora zaigrao u punoj postavi no svega tridesetak sekundi kasnije na klupu za kažnjene sjeda Paulweber. Medveščak više nije imao nadahnuća za napadačku igru pa su "bijeli", bez obzira na igrača manje, u par navrata zaprijetili pogotkom vrataru domaćeg sastava. Bez obzira na loše odigranog posljednjeg igrača više, navijači su zadovoljni pošli na okrijepu.

Prvih nekoliko minuta nastavka proteklo je u igri bez igre. Medveščaku se nikamo nije žurilo, a gosti nisu bili na čistu ima li smisla provocirati ovako raspoloženog protivnika. Međutim, kad je Deutsch početkom 24. minute dobio dvije plus dvije minute zbog naleta na glavu, Innsbruck je prepoznao svoju priliku za povratak u utakmicu. "Bijeli" su žestoko pritisnuli domaće i na trenutak smo se prisjetili ofanzive Innsbrucka s početka utakmice. Poulin je bio raspoložen te je zaustavio više udaraca prema svojim vratima. Vrijeme je izmicalo gostima, a kad je tridesetak sekundi pred izjednačenje snaga na ledu, prekršaj napravio Ouellet-Blain, bilo je jasno kako je Innsbruck ispustio svoju priliku.

Medveščaku je trebalo samo pet sekundi za novi pogodak. Balej je osvojio buli i dao pak unatrag za Pöyhönena koji obilazi protivničku obranu po desnom krilu i s visine bulija snažnim udarcem pogađa suprotne rašlje uzdrmanog Nechvátala. Dvadesetak sekundi kasnije, Zagrepčani su zaigrali u punom sastavu što je značilo da će minuti i pol imati igrača više. Na pomolu je bila katastrofa Innsbrucka. Međutim, kad su se tome najmanje nadali, gosti su smanjili zaostatak. Bishop je osvojio pak u srednoj trećini i pohitao u protunapad po desnom krilu. U napadačkoj trećini daje pak u sredinu do Wehrsa koji je bekhendom iznenadio Poulina. Sudački kvartet je ponovo pogriješio pri dodjeli zasluga proglasivši Bishopa strijelcem, a Wehrsa asistentom.

"Medvjedi" se, izuzev Poulina, nisu previše uzbuđivali zbog primljenog pogotka. Domaći su nastavili s napadačkom igrom i nakon izjednačenja snaga na ledu. Gosti su bili satjerani na svoju polovicu, a Nechvátal je imao pune ruke posla zaustavljajući niz udaraca koje su "modri" upućivali prema njegovim vratima. Innsbruck je teško izlazio na kraj s naletima Zagrepčana no ulaskom u drugi dio trećine, "ajkule" su počele uspostavljati ravnotežu. Nakon par prilika "bijelih", Bishop je u 33. minuti udarcem slijeva pogodio stativu. Kad se počelo činiti da bi Innsbruck drugim pogotkom mogao vratiti neizvjesnost u utakmicu, Olden je u 34. minuti izmaknuo pažnji protivničke obrane, a Wehrs ga omeo prekršajem pa su suci dosudili kazneni udarac.

Olden je sigurno izveo najstrožu kaznu. Nakon malo vijuganja krenuo je po sredini i potom udracem iz zgloba poslao pak pod prečku. "Bijeli" se, suočeni s teškim porazom, ipak nisu predavali. Do kraja trećine je ostalo šest minuta pa su gosti novom ofanzivom pokušali popraviti omjer. Poslije nekoliko prilika u kojima se istaknuo Poulin, prekršaj Tikkanena u 35. minuti ostavlja Innsbruck s igračem više. Yogan je s plave linije uposlio Clarka iza gola koji vraća pak nadesno odakle Wahl upošljava Ouelleta-Blaina pred golom koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Minutu kasnije, Tikkanen se opet našao na klupi za kažnjene.

Najbolju priliku tijekom iduće dvije minute imao je Aviani kad je protunapad dvojice na jednog završio udarcem izbliza u vratara "bijelih". U preostalih minutu i pol, gosti su zadržali napadački zamah no nije im pošlo za rukom dodatno smanjiti razliku. Innsbruck je mogao biti zadovoljan što je spriječio "modre" da riješe utakmicu već nakon četrdeset minuta. "Bijeli" su pokazali da mogu biti opasni i kad su u velikom zaostatku te da nisu slučajno uvršteni na peto mjesto u poretku.

Stvari su se za Medveščak zakomplicirale početkom posljednje trećine. Innsbruck je već u 43. minuti zatresao mrežu i približio se na samo dva gola manjka. Lindner je unio pak u napadačku trećinu po lijevom krilu te uposlio Lammersa u desnom krugu koji ubacuje pak pred gol odakle Bishop udarcem iz prve postiže pogodak. Raspoloženje na klupi gostiju naglo se popravilo. Domaći navijači ipak nisu bili dugo zabrinuti. Nisu prošle ni dvije minute do isključenja Lindnera. Medveščak je dobio priliku vratiti utakmicu u sigurnije vode. Zagrepčanima je trebalo četrdesetak sekundi da brojčanu prednost pretvore u pogodak.

Koskiranta je iz desnog kuta vratio pak na plavu liniju do Deutscha koji ga prosljeđuje nalijevo do kolege Pöyhönena. Finski branič se spustio do visine bulija i snažnim udarcem pogodio prečku od koje se pak odbio iza crte gola. Prije nego što su gosti počeli očajavati, prekršaj Morleya u 47. minuti dao je "bijelima" novu priliku za povratak. Obrana "modrih" odlično je obavila svoju zadaću ne dopuštajući nijedan udarac prema vratima Poulina. Tridesetak sekundi prije izjednačenja snaga na ledu, Innsbruck zbog prekršaja Wahla ostaje s četvoricom igrača na ledu. Igra četvorice protiv četvorice nije donijela uzbuđenja, a onda su domaći ostali s igračem više.

Sada je došao red na "ajkule" da učinkovito brane svoja vrata od brojčano nadmoćnijeg suparnika. Međutim, tek što se napadač gostiju vratio na led, Medveščak je zatresao mrežu. Tikkanen je poslao pak po plavoj liniji nalijevo do Kudělke koji tuče prema vratima. Pločicu je pred golom u letu skrenuo Brine i "medvjedi" su desetak minuta prije kraja trećine otklonili svaku dvojbu oko ishoda utakmice. Suparnici su u drugi dio trećine ušli rasterećeni briga o pobjedniku. Razvila se ravnopravna igra s prigodama na obje strane. Ravnotežu snaga narušilo je u 52. minuti isključenje Noonana zbog nesportskog ponašanja.

Prije nego što su stigli bilo što učiniti kako bi ublažili poraz, gosti su ostali bez Guimonda koji je otklizao na klupu za kažnjene. Tijekom igre četvorice protiv četvorice nastupilo je zatišje. Igra je živnula tek kad su obje momčadi zaigrale s punim postavama. Innsbruck je bio aktivniji te je u kratkom razdoblju stvorio više prilika za pogodak. Poulin je zaustavio sve što je letjelo prema njemu čime je demoralizirao protivničke napadače. Nakon kratkotrajnog zatišja, sve je bilo spremno za završnicu dvoboja.

Tri minute prije kraja, "modri" postižu osmi zgoditak. Mahbod je krenuo iz svoje trećine i izveo slalom kroz postavu "bijelih". U napadačkoj trećini ipak ga je zaustavio Oullet-Blain no pak je potom uzeo Olden i s lijeve strane ga ubacio pred vrata odakle Mahbod udarcem iz prve pogađa mrežu. Ovaj pogodak je "naljutio" goste koji su odmah potom krenuli u mini ofanzivu ne bi li uzvratili "medvjedima" prije nego što završi utakmica. U kratko vrijeme su uputili nekoliko udaraca prema Poulinu, ali su samo poboljšali statistiku kanadskog čuvara mreže. U posljednjoj minuti, gledalište je još jednom skočilo na noge.

Mladi hrvatski napadač, Janković, krenuo je u protunapad iz svoje trećine. Uklizavši u napadačku trećinu po lijevom krilu, dvaput je okrenuo Nußbaumera nakon čega je snažnim udarcem iz zgloba lansirao pak pod prečku nemoćnog Nechvátala. Nije se u tim trenucima znalo tko je sretniji, Janković zbog svog prvog domaćeg pogotka u ligi ili navijači što su mogli uživo svjedočiti ovom događaju. Prvi put smo ime mladog hrvatskog reprezentativca spomenuli u kontekstu EBEL-a spomenuli još u veljači 2011. u osvrtu na utakmicu Medveščaka i Jesenica. Te večeri smo, ne znajući, gledali četvoricu budućih KHL-ovaca, Rendulića, Jegliča, Saboliča i Tičara. Blistala je jesenička trojka u pobjedi "železara", a mi smo maštali o Medveščaku koji će se ravnopravno nositi s jesenčkim velikanom s momčadi u kojoj će većinu sastava činiti domaći igrači.

U međuvremenu su Jesenice propale, a novi klub se natječe u nižem razredu natjecanja od Medveščakovih profesionalaca. Sadašnje Jesenice su još uvijek jače od domaće momčadi Medveščaka i vjerojatno će još dugo biti tako, ali kad bi igrači poput Jankovića, Fičura i onih koji dolaze, dobivali pravu priliku, imali bismo nadu da će profesionano bavljenje hokejom jednog dana biti realan izbor za najbolje hrvatske hokejaše.

Medveščak se visokom pobjedom nad Innsbruckom zadržao na petom mjestu no još uvijek nije siguran za doigravanje. "Medvjedima" je preostalo odigrati još pet utakmica od kojih je prva u Beču protiv uvjerljivo najuspješnije momčadi lige. Bilo kakav bod predstavljao bi bogat ulov, a ako Zagrepčane posluže rezultati utakmicaklubova iz pratnje, u završnicu prvog dijela natjecanja moglo bi se ući nešto mirnije.