"Medvjedi" osigurali doigravanje

znojmo medvescak2Pobjedom u Znojmu hokejaši Medveščaka zadržali su se unutar šest najuspješnijih momčadi EBEL-a čime su po peti put izborili nastup u doigravanju. Zagrebačka momčad je i u povratničkoj sezoni zadržala kontinuitet nastupa u borbi za naslov pobjednika lige. Prvih dvadeset minuta proteklo je u obostrano otvorenoj igri u kojoj su se akcije nizale jedna za drugom. Sva četiri zgoditka postignuta su u drugom dijelu trećine. Domaći su poveli, "medvjedi" preokrenuli, ali je Orlima ipak pošlo za rukom izjednačiti prije odlaska na odmor. Medveščak je u nastavku susreta s dva pogotka stekao zavidnu prednost prije sredine dvoboja. Gosti su potom zatvorili igru ne bi li sačuvali stečenu prednost. Češki sastav je u posljednjoj trećini imao više od igre, ali nikako nije pronalazio put do mreže. U samoj završnici "medvjedi" postavljaju konačnih 5:2, ishod s kojim su mogli proslaviti svoj uspjeh.

Medveščak 6 min

Orli: Schwarz, Halász - Lakos, Biro, Mrázek, Raška, Němec - Lattner, Bořuta, Číp, Olsen, Yellow Horn - Stehlík, Corbett, Špaček, Plíhal, Novák - Šnajnar, Guman, Bartoš, Matuš. Trener: Šimíček

Medveščak: Carr, Rosandić - Noonan, Kudělka, Mahbod, Morley, Olden - Tikkanen, Deutsch, Netík, Koskiranta, Pöyhönen - Boivin, Čepon, Simšič, Aviani, Puskarich - Jarčov, Zanoški, Brine, Janković. Trener: Bradley

Medveščak nije imao previše izbora pred posljednju utakmicu prvog dijela prvenstva. Ako su Zagrepčani željeli osigurati nastup u doigravanju, morali su popraviti pogrešku iz zagrebačkog dvoboja i pobijediti Orle u Znojmu. "Medvjedi" su imali samo bod prednosti u odnosu na Südtirol i Dornbirn, dvije momčadi koje su tijekom redovnog dijela natjecanja bile uspješnije od Medveščaka u međusobnim okršajima. Južni Tirolci su gostovali kod Graza koji je izgubio sve izglede za ulazak u prvih šest dok je Dornbirn nastupao u Celovcu kod KAC-a kojem je utakmica značila samo razliku između jednog ili nijednog boda u skupini za poredak. Svaki ishod koji bi nosio manje od tri boda Zagrepčanima je predstavljao veliki rizik.

Medveščakove napadače i u Znojmu je predvodio prvi strijelac lige, Morley, s 58 bodova. Olden mu se približio s 46 postignutih bodova, a Mahbod je sustigao Netíka pa obojica imaju po 35. Boivin i Pöyhönen su vodeći braniči u momčadi, a najbolji vratar u sastavu je Rosandić s 91,9% zaustavljenih udaraca. Stručni stožer "medvjeda" nije imao potrebe bilo što mijenjati u odnosu na sastav koji je iščupao dva boda u Székesfehérváru. To je značilo da u momčadi nema Baleja, da napadača igra Pöyhönen i da se još uvijek čeka na Perkovichev povratak. U prethodna tri susreta ove sezone, Zagrepčani su slavili u Znojmu s 3:2 u produžetku, kod kuće s 1:0, a posljednju su utakmicu izgubili u "brlogu" s 4:3. Ništa nije ukazivalo na jednostavnu utakmicu za "medvjede".

Orli su zadnju utakmicu osnovnog dijela natjecanja dočekali s "fenjerom" u ruci. Imali su bod manje od predzadnjeg Villacha i dva od Fehérvára, dviju momčadi koje su također ostale bez izgleda za ulazak u skupinu za poredak. Moravci su tijekom siječnja igrali promjenljivo. Od devet utakmica dobili su tri. Capitalse u Beču u raspucavanju, Südtirol kod kuće i već spomenute, "medvjede" u Domu sportova. Gubili su kako od jakih protivnika poput Linza, tako i od slabijih poput Fehérvára ili Südtirola. Najučinkovitiji "orao" je Yellow Horn s 33 boda, ispred Němeca s 30 i Bartoša s 21 bodom. Obranu predvode Lattner i Bořuta., a vratar Schwarz se nije previše istaknuo s 89,4% obrana. Od standardnih igrača, trener Šimíček nije u momčadi imao braniča Zajiča te napadače Berouna i Csamanga.

Unatoč tome što je prvu prigodu na utakmici imao Morley, domaći su bolje otvorili utakmicu. U prvih nekoliko minuta "crveni" su u više navrata zaposlili Carra koji je imao dosta toga za popraviti u svojoj dosadašnjoj izvedbi. Pritisak Orla doveo je i do velike prigode Plíhala u šestoj minuti, ali Carr je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. "Medvjedi" su uzvratili preko Netíka u idućoj minuti pa je svoje mogućnosti pokazao i domaći vratar Schwarz. Prekršaj Deutscha početkom sedme minute stavio je Zagrepčane u nezavidan položaj.

Domaći su ubrzo zaprijetili preko snažnog braniča Corberta no to je bilo sve od njih. Koskiranta je u osmoj minuti zadao brige obrani domaćih no, sve u svemu, "medvjedi" su bez većih poteškoća izdržali s igračem manje. Orli su još neko vrijeme zadržali napadački zamah, ali bez željenog učinka. "Crveni" su imali inicijativu do desete minute kad im je projektil Netíka utjerao strah u kosti. Zagrepčani su potom uspostavili ravnotežu u igri i u par navrata ugrozili protivnička vrata. Upravo kad se činilo da bi "bijeli" mogli preuzeti inicijativu, domaći su poveli.

Biro je osvojio pak u svojoj trećini i uposlio Yellow Horna koji kreće u protunapad kroz sredinu. U srednjoj trećini daje pak nadesno do Čípa koji po ulasku u napadačku trećinu gromovitim "bendijem" zakucava pak u suprotne rašlje. Zagrepčanima se nikako nije svidio razvoj događaja pa nisu čekali kraj trećine nego su odmah krenuli u protuofanzivu. Pritisak gostiju doveo je do prekršaja Bořute pet minuta prije odlaska na odmor. "Medvjedima" je trebalo tridesetak sekundi da iskoriste brojčanu prednost.

Koskiranta je s desnog krila uposlio Tikkanena na suprotnoj strani. Finski branič vraća pak u sredinu do Deutscha koji snažnim udarcem s plave linije pogađa mrežu, od Netíka zaklonjenog, Schwarza. Prije nego što su domaći stigli bilo što učiniti, Medveščak je preokrenuo omjer. Igrala se 18. minuta kad se Netík pokušao s desnog krila probiti u sredinu. Čak trojica "crvenih" su mu prepriječili put od kojih je jedan izbio pak prema plavoj liniji. Tu ga je primirio Noonan i preciznim udarcem po ledu zabio u mrežu. Navijači Medveščaka su skočili na noge jer su njihovi ljubimci na najbolji mogući način odgovorili na izazov Orla.

Radost gostiju nije dugo trajala. Orli su izjednačili samo tridesetak sekundi kasnije. Číp je poveo protunapad kroz sredinu te je dao pak nalijevo do Němeca koji ulazi u napadačku trećinu i puca prema vratima. Carr odbija pak ispred sebe gdje se našao Raška i pospremio odbijanac u mrežu. Završnica trećine je prolazila mirno sve do prekršaja Stehlíka u posljednjoj minuti. Domaći su bez poteškoća priveli trećinu kraju, ali ih je u nastavku čekalo još 70 sekundi s igračem manje. "Medvjedima" rezultat nije odgovarao i morali su u daljem tijeku susreta pojačati tempo.

Izuzev dobrog udarca Noonana u 21. minuti, "bijeli" nisu opasnije ugrozili vrata Orla prije nego što su se snage izjednačile. Zagrepčani su još kratko vrijeme zadržali napadački zamah, a onda su igru u svoje ruke preuzeli "crveni". Unatoč inicijativi, domaći nisu bili opasni po vrata Medveščaka, a onda su u 26. minuti primili pogodak. Mahbod je pojurio u protunapad i svladao Schwarza za novo vodstvo "bijelih". Domaćima je trebalo malo vremena da se priberu. Mrázek je pogodivši stativu u 28. minuti propustio odličnu priliku za izjednačenje. Kazna za ovaj promašaj brzo je zadesila Orle.

Olden i Aviani su se borili za pak s "crvenima" u desnom kutu, a onda je potonji pronašao Puskaricha pred vratima koji preciznim udarcem odvodi Zagrepčane na dva gola razlike. "Medvjedi" su još kratko vrijeme držali inicijativu, a onda su domaći krenuli prema naprijed. Bořuta je u 32. minuti uposlio Lattnera koji tuče s plave linije no Carr je bio na mjestu. Potom se razvila ravnopravna igra u kojoj su obje momčadi imale svoje prilike. Yellow Horn je tukao u 37. minuti, a nakon prekida igre klupa domaćih je skrivila prekršaj zbog nesportskog ponašanja pa je Guman morao odsjediti dvije minute na klupi za kažnjene.

Domaći su bili učinkoviti s igračem manje no čim su se snage izjednačile, u prilici se našao Netík. Uskoro je i trećina završila pa su Zagrepčani mogli zadovoljno otklizati u svlačionicu. Gosti su imali dva gola prednosti koje su trebali sačuvati do kraja susreta za sigurni ulazak u doigravanje. Momčad iz Znojma je imala više od igre u drugoj trećini, ali je kažnjena zbog neučinkovitosti.

Tek što se utakmica nastavila, Bořuta je zbog prekršaja morao sjesti na klupu za kažnjene. "Medvjedi" su zasuli protivnička vrata nizom udaraca, ali nijedan od njih nije bio precizan. Nakon izjednačenja snaga na ledu, domaći preuzimaju igru u svoje ruke. Orli stvaraju nekoliko prilika u napadačkoj trećini no nikako im ne polazi za rukom svladati Carra. U 46. minuti dolazi do okršaja između Stehlíka i Avianija zbog kojeg su obojica kažnjeni sa po dvije minute. Domaći su bili nešto poduzetniji u igri četvorice protiv četvorice, ali bez većih uzbuđenja pred Carrovim vratima.

Netom pred povratak isključenih igrača, Avianiju se na klupi za kažnjene pridružio Deutsch. Orli su navalili iz sve snage svjesni da moraju smanjiti zaostatak prije nego što ponestane vremena. Najbliže cilju su bili u 49. minuti kad je Čípov projektil slijeva prohujao pokraj vrata. "Bijeli" su uspješno priveli kaznu kraju pa se u drugu polovicu posljednje trećine ušlo s dva gola prednosti za Medveščak. Zagrepčani su sada zatvorili utakmicu pa se broj prilika prorijedio, a sa svakom novom minutom padalo je i raspoloženje u postavi "crvenih".

Bartoš je imao jednu od posljednjih pravih prilika u 54. minuti kad je pogodio Carra u kacigu. Tri minute prije kraja trećine, Šimíček zove pola minute predaha. Čim su domaći uspostavili kontrolu paka, Schwarz je ustupio mjesto šestom igraču. Unatoč naporu, domaći nisu mogli ugroziti vrata "bijelih". Točku na "i" postavio je Mahbod minutu prije završetka susreta. Gosti su ispucali pak, a Olden je bio brži i snažniji od dvojice suparnika kojima je oduzeo pak iza gola i poslao ga pred prazan gol odakle je Mahbod postavio konačni rezultat utakmice.

Medveščak je pobjedom u Znojmu izborio nastup u doigravanju što je lijep uspjeh za potpuno novu momčad. Pokazalo se kako je zagrebački klub još uvijek dovoljno vješt u pronalaženju igrača i zaobilaženju duha, ako već ne slova, pravila o bodovanju uvoznih igrača. "Medvjedi" će u razigravanje ući bez bodova kao i Innsbruck na petom mjestu. Natjecateljski cilj je probiti se do četvrtog mjesta na kojem je trenutno KAC s jednim bodom kako bi se u prvom krugu doigravanja stekla prednost domaćeg leda. Istovremeno, potrebno je odmoriti nositelje igre ne bi li se izbjegle ozljede pred odlučujući dio prvenstva.