Propali izlet u Beč

bec medvescak vidMedveščak je loše započeo natjecanje u skupini za poredak. Na svom trećem gostovanju u glavnom gradu Austrije "medvjedi" su pretrpjeli uvjerljiv poraz od domaćina. Vienna Capitals su slavili s glatkih 5:0 ne ostavljajući Zagrepčanima ni najmanju priliku za uspjeh. Bečani su dominirali tijekom prvih dvadeset minuta, ali su do vodećeg pogotka stigli tek u završnici trećine. Medveščak je u nastavku susreta uspostavio ravnotežu u igri, ali po cijenu dva paka u vlastitoj mreži. Svaku nadu u povratak "medvjedi" su izgubili na početku posljednje trećine. Ostavši s dvojicom igrača manje, primili su i četvrti zgoditak. Capitalsi sredinom zadnje trećine postavljaju konačni rezultat u susretu kojeg će Zagrepčani brzo zaboraviti.

Vienna Capitals - Medveščak 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Medveščak 14 min

Vienna: Lamoureux, Tschrepitsch - Peter, Brocklehurst, Großlercher, Sharp, Fischer - Klubertanz, Fraser, Schneider, Vause, Nödl - McKiernan, Cuma, Rotter, Holzapfel, Pollastrone - Nissner, Hackl, Tessier, Wukovits, Hartl. Trener: Aubin

Medveščak: Carr, Rosandić - Noonan, Kudělka, Netík, Morley, Olden - Boivin, Deutsch, Lehtonen, Koskiranta, Pöyhönen - Tikkanen, Čepon, Zanoški, Aviani, Puskarich - Puzić, Simšič, Brine, Jarčov. Trener: Bradley

"Medvjedi" su otvorili razigravanje najtežom mogućom utakmicom, onom protiv vodeće momčadi lige, na njenom ledu. Zagrepčani su na prethodna dva gostovanja odigrali dosta dobro, ali su oba puta izgubili, 2:0 u prosincu, 2:1 u siječnju. Međutim, u sjećanju im je ponajviše ishod posljednje međusobne utakmice u Zagrebu u kojoj su pregaženi sa 6:2. Vienna Capitals su bili izraziti favoriti, ako ni zbog čega drugog, onda zbog trideset bodova viška u odnosu na Medveščak poslije 44 kola redovnog dijela prvenstva.

Zagrepčani su u Beč otputovali bez napadača Mahboda. Treći najučinkovitiji napadač otišao je u redove češkog prvoligaša Vitkovice. U zamjenu je stigao finski napadač, Mikko Lehtonen. Visoki i snažni 30-godišnjak, seniorski hokej je prvi puta zaigrao u Bluesu iz Espooa. Nakon četiri sezone i 133 utakmice odlazi u Sjevernu Ameriku gdje nastupa u AHL-u za Providence. Uz 154 utakmice u drugoj najjačoj ligi dobio je dvije prilike nastupiti i za Boston. Poslije dvije godine vraća se u Europu gdje postaje ptica selica. Nastupao je u švedskoj, ruskoj, švicarskoj prvoj ligi da bi se na kraju vratio u Finsku. Nosio je dresove tri švedska, jednog ruskog, tri švicarska i dva finska kluba u razdoblju od sedam i pol godina. U Zagreb je došao iz HPK za kojeg je u 33 utakmice upisao 7 bodova. Za usporedbu, Koskiranta je prošle sezone upisao 35, a Lehtonen 30 bodova u punoj sezoni Liige.

Prvi put će za Medveščak zaigrati i hrvatski mladi branič Ivan Puzić. Ove je sezone odigrao pet utakmica u dresu Vitkovica prije nego što je posuđen drugoligašu Havirovu za kojeg je nastupio na 17 utakmica u kojima je upisao jednu asistenciju. Prije dvije godine debitirao je kako za mladu, tako i za seniorsku reprezentaciju. Na svjetskom prvenstvu divizije IB 2016. zabilježio je tri asistencije.

Najučinkovitiji strijelac Zagrepčana je i dalje Morley s 58 bodova. Slijedi ga Olden s 48 te Netík i Koskiranta sa po 36 bodova. Vodeći braniči momčadi su Boivin i Tikkanen, a prvi vratar je i dalje Rosandić s 91,9% obrana. Od standardnih igrača nedostajali su napadači Balej i Janković, a Perkovicha se i dalje čeka premda se već sada može reći kako je kršni napadač "medvjeda" zapravo izgubio sezonu.

Vienna Capitalsi su prvenstvo završili s 11 bodova prednosti u odnosu na Red Bull i Linz. Bečani su u siječnju igrali promjenljivo. Od 11 utakmica izgubili su čak pet. Od zadnjih pet dvoboja, čak dva su odigrali s Medveščakom, a na prvoj utakmici u veljači, ponovo su ih očekivali Zagrepčani. Austrijski reprezentativac Rotter je s 50 bodova najučinkovitiji napadač Capitalsa. Slijede ga Kanađanin Holzapfel s 35 i Amerikanac Pollastrone s 30 bodova. Kanađanin Brocklehurst i Fraser predvode obrambene redove prvaka. Lamoureux je s 93,5% još uvijek najuspješniji vratar u ligi. Od standardnih igrača, treneru Aubinu nedostajao je samo branič Lakos.

Domaći su uputili prvi udarac prema vratima u drugoj minuti. Bio je to udarac iz zgloba s plave linije kojeg je Carr odbio, ali nije bilo nikoga a pospremi odbijanac. Uvodne minute proticale su bez većih uzbuđenja. "Žuti" su imali nešto više od igre, ali nisu bili posebno opasni po vrata Medveščaka. Prekršaj Netíka u četvrtoj minuti dao je priliku Bečanima da ozbiljnije zaprijete gostujućim vratima. Domaći su s igračem više imali veliku prigodu za prelazak u vodstvo kad ej Sharp u 6. minuti prebacio nebranjena vrata.

Zagrepčani su po izjednačenju snaga uzvratili u sedmoj minuti. Protunapad dvojice na jednog potaknuo je vratara "žutih" na sjajnu obranu. Minutu kasnije Wukovits bježi svojim čuvarima i izlazi sam pred gol no Carr iz ovog dvoboja izlazi kao pobjednik. Suparnici su nastavili s otvorenom igrom u kojoj su se prilike smjenjivale na obje strane. Ulaskom u drugi dio trećine igra se ubrzala jer su oba sastava nastojala napadačkom igrom doći do vodećeg pogotka.

U 12. minuti pred vratima Medveščaka su se našli Wukovits i Tessier. Carr je već bio svladan, no domaćem dvojcu nije pošlo za rukom pogoditi mrežu. Minutu kasnije, novi napadač "modrih", pravi svoj prvi prekršaj u dresu Medveščaka. Vienna je ponovo krenula po vodstvo no prvu priliku imali su "medvjedi". Morley je uzeo pak Brocklehurstu i sjurio se prema vratima, ali Lamoureux je još jednom bio na visini zadatka. Bila je to ujedno i najveća prigoda do izjednačenja snaga na ledu.

Unatoč neuspjehu s igračem više, Bečani su zadržali napadački zamah te su dvije minute kasnije, ipak postigli vodeći pogodak. Holzapfel se izborio za pak u borbi s dvojicom "modrih" u desnom kutu te ga je pogurnuo iza gola prema Pollastroneu koji ga odmah vraća uz ogradu na plavu liniju. Tu ga je sačekao McKiernan i ispalio prema vratima. Carr odbija pak ispred sebe, a Rotter odguruje od sebe Tikkanena i bekhendom iz blizine pogađa mrežu.

Premda je do kraja trećine ostalo još više od tri minute, "modri" su se ograničili na obranu ne bi li izbjegli veću štetu prije odlaska na prvi odmor. Capitalsi su zadržali inicijativu no nije im pošlo za rukom povećati prednost. Uzevši u obzir da su domaći uputili gotovo tri puta više udaraca prema vratima, Zagrepčani su zapravo mogli biti zadovoljni što zaostaju samo za jedan gol.

Domaćima gol razlike nije bio dovoljan pa su u nastavk susreta ušli s izrazito napadačkom igrom, s puno klizanja. U 23. minuti Vause se lijepo oslobodio pratnje vodeći pak jednom rukom no njegov udarac nije pronašao put do mreže. Minutu kasnije, Bečani su povisili prednost. McKiernan je presjekao izlazak "modrih" iz svoje trećine te odigrao dupli pas s Holzapfelom na desnom krilu. Branič "žutih" probio se pred vrata i bekhendom svladao Carra. Sudačka četvorka je pritom izmislila asistenciju i za Rottera koji je cijelu akciju odgledao bez diranja paka.

Doista se postavlja pitanje jesu li suci u EBEL-u tolike neznalice da izmišljaju asistencije koje se nisu dogodile ili su posrijedi neka druga posla kojima se pojedinim igračima iz tko zna kojih razloga "podebljava" učinak. Primljeni pogodak podigrao je razinu nervoze među "medvjedima" koja se prenijela i na domaće. Posljedično, igra se zaoštrila pa je sudačkoj četvorci bilo sve teže razdvajati "zaraćene strane". Bečani su u ovom razdoblju imali više od igre ne dopuštajući protivniku da smanji razliku.

Ulaskom u drugu polovicu susreta, gosti uspostavljaju ravnotežu u igri i sve češće prijete vratima "žutih" tako da Lamoureux ima više posla nego ranije. Aktivna igra Medveščaka dovela je i do prekršaja Wukovitsa u 30. minuti. Zagrepčani su odigrali poslovično loše s igračem više pa su propustili pretvoriti brojčanu prednost u zgoditak. Zato su odličnu prigodu imali "žuti". Sharp je u 32. minuti tukao prema vratima. Carr hvata pak i pokušava ga odmah vratiti u igru no pritom griješi pa su "medvjedi" zamalo primili pogodak. Vratar "modrih" naposljetku je ipak spasio stvar.

Kazna za propuštenu priliku "medvjede" je stigla već u 34. minuti. Fraser je s plave linije upucao pak niz ogradu po lijevom krilu. Pak je prošao iza gola i izašao na drugoj strani kod Nödla. Napadač "žutih" krenuo je iza gola odakle je dao povratni pak na desnu stranu do usamljenog Großlerchera koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Medveščakov brod opasno se nagnuo i počelo se činiti kako je novi poraz od Bečana nemoguće izbjeći. Lošim vijestima za goste tu nije bio kraj. Minutu kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Tikkanen.

Suočeni s mogućim potopom, gosti su zbili svoje redove i odlično odigrali s igračem manje. Bečani su se u više navrata morali vraćati po pak u svoju trećinu tako da im je propala ova prilika za podizanje razlike. U samoj završnici trećine "medvjedi" su propustili priliku popraviti omjer. Morley je dobro tukao, ali je Lamoureux uhvatio pak rukavicom. Minutu kasnije, završila je druga trećina u kojoj su domaći s dva zgoditka praktički osigurali prva tri boda u nastavku natjecanja.

Zagrepčani su već u 12. sekundi zadnje trećine ostali s igračem manje. Na klupu za kažnjene sjeo je Netík. Gosti su se uspješno branili gotovo punu minuti, a onda je isključen i Morley. Medveščakova trojka izdržala je četrdesetak sekundi, a onda je pak po četvrti put završio u gostujućoj mreži. Rotter je udarcem iskosa s lijeve strane pokušao iznenaditi Carra no to mu nije pošlo za rukom. Pak se odbio natrag do Rottera koji dodavanjem od ograde iza gola upošljava Holzapfela na drugoj strani. Napadač "žutih" je pričekao pogodni trenutak, a onda poslao pak kroz postavu "modrih" do Rottera koji udarcem iz prve pogađa nebranjeni dio mreže.

Bila je to školski odigrana akcija s petoricom protiv trojice, a svoju su "zadaću" obavili i suci dodijelivši nepostojeću asistenciju Schneideru. Nadajmo se da su ih zastupnici "darivanih" igrača barem častili pićem poslije utakmice jer ovo izmišljanje asistencija u EBEL-u pretvara cjelokupni sustav hokejaške statistike u ruglo. "Medvjedi" su izdržali preostalih osamdeset sekundi s igračem manje no primljeni ih je pogodak prilično uzdrmao. Idućih nekoliko minuta gosti su pružali samo pasivan otpor razigranim domaćima. Tek je prekršaj Fischera u 48. minuti ponudio "modrima" priliku da se upišu u zapisnik.

Zagrepčani ni ovog puta nisu bili u stanju ozbiljnije zaprijetiti vratima Vienne. Zato je u 49. minuti Sharp osvojio osvojio pak i pokušao udarcem izdaleka iznenaditi Carra no vratar "modrih" je bio na mjestu. Odmah po izjednačenju snaga na ledu u prigodi se našao i Hartl, ali do promjene omjera nije došlo. U 51. minuti Vienna postiže i peti pogodak. Nissner je osvojio buli u napadačkoj trećini i vratio pak na plavu liniju do Frasera. Branič "žutih" puca prema vratima, ali pak zapinje u bloku. Uzima ga Nissner i iz lijevog kuta prbacuje unatrag do Großlerchera koji ga vraća u sredinu odakle Fischer tuče jednom pa drugi put i pogađa mrežu.

Dvije minute kasnije, prekršaj pravi Noonan. Zadovoljni uvjerljivim vodstvom, Bečani nisu previše žalili za loše odigranim igračem više. Capitalsi su zadržali napadački zamah pa se malo poslije izjednačenja snaga na ledu Brocklehurst probio kroz obranu "modrih" no nije uspio svladati Carra. Pet minuta prije završetka susreta Capitalsi griješe pri letećoj izmjeni pa zbog viška igrača ostaju s igračem manje. Medveščak ni ovog puta nije pokazao nikakav napredak u igri s igračem više. Tridesetak sekundi prije zadnjeg zvuka sirene, na klupu za kažnjene sjeda Tikkanen. Bečani nisu pokazali želju za još kojim zgoditkom pa je utakmica ubrzo završila.

Zagrepčani nisu gajili veliku nadu u uspjeh u Beču, ali nisu očekivali "petardu". Od pet primljenih pogodaka, daleko je gora spoznaja da nijednom nisu zatresli protivničku mrežu, čak ni s igračem više. Dolazak Lehtonena jednostavno ne može nadoknaditi odlazak Mahboda i tu se uprava Medveščaka ponovo uprskala dopustivši igračima da odlaze usred sezone. Ni jedan Ovečkin ne može podići Rusiju u nekoliko utakmica pa je bilo iluzorno očekivati da će  Lehtonen nadoknaditi mjesece uigravanja kroz koje je prošao Mahbod. Tvrdoglavo inzistiranje na Pöyhönenu u napadu ne daje nikakve rezultate. Obrana je slabija, a napad nije ništa bolji. Srećom po "medvjede" izgubili su i Innsbruck i KAC pa je Medveščak još uvijek u borbi za četvrto mjesto.