Imati, nemati

klupa sanjaMedveščak je izgubio i drugu utakmicu u razigravanju skupine za poredak. Momčad Linza odnijela je iz Doma sportova sva tri boda nakon što je zaostajala za dva pogotka. Zagrepčani su odlično otvorili utakmicu postigavši pogodak u prvim minutama susreta. Tijekom prvih dvadeset minuta gledali smo ravnopravnu borbu s pregršt prilika na obje strane. Domaći su početkom druge trećine povećali vodstvo i djelovali sigurno u nadmetanju sa snažnim protivnikom. "Crna krila" se nisu sklopila nakon primljenog pogotka nego su pojačala tempo i do kraja druge trećine izjednačila. Posljednja trećina donijela je očekivano oprezniju igru obje momčadi. Mreže su mirovale sve do same završnice trećine kad gosti s igračem više preokreću omjer. Medveščak je u posljednjim sekundama dvoboja mogao poravnati iz kaznenog udarca, ali nije imao sreće.

Linz 12 min

Medveščak: Rosandić, Carr - Noonan, Kudělka, Netík, Morley, Olden - Tikkanen, Deutsch, Lehtonen, Koskiranta, Pöyhönen - Boivin, Puzić, Simšič, Aviani, Puskarich - Čepon, Zanoški, Brine, Jarčov. Trener: Bradley

Linz: Ouzas, Janny - Dorion, O'Brien, Hofer, Locke, Lebler - Lukas R., Altmann, DaSilva, Schofield, Broda - D'Aversa, Piche, Moderer, Naclerio, Kristler - Gaffal, Kirschläger, Ober, Lukas P., Spannring. Trener: Ward

Ulaskom u doigravanje Medveščak je ispunio osnovni cilj za ovu sezonu. Međutim, to ne znači da natjecanje u skupini za poredak treba shvatiti kao predah do prvog kruga doigravanja. Ishodi utakmica prvog kola smjesta su razdvojili vodeći trojac Viennu, Red Bull i Linz od KAC-a, Innsbrucka i Medveščaka. "Medvjedi" su u preostalih devet kola trebali tražiti način kako nadmašiti suparnike u borbi za četvrto mjesto koje donosi prednost domaćeg leda u četvrtfinalu. Linz nije bio osobito zahvalan protivnik za "vađenje" poslije poraza u Beču. Zagrepčani su kod kuće odigrali dvije utakmice s "crnim krilima". Jednu su izgubili u raspucavanju, a drugu su dobili minimalnom razlikom.

U odnosu na sastav koji je pao u austrijskoj prijestolnici, trener Bradley je između vratnica postavio Rosandića, Tikkanena je spojio s Deutschom, dok je Puzić zaigrao s Boivinom. Simšič je u trećem napadu zaigrao umjesto Zanoškog koji se smjestio u četvrtu navalu. U momčadi ni ovog puta nije bilo napadača Baleja niti Jankovića. Budući da "medvjedi" nisu postigli nijedan pogodak na prošloj utakmici, nije bilo promjena u klupskom poretku po učinkovitosti. Morley drži prvo mjesto s 58 bodova, slijedi ga Olden s 48 te Netík i Koskiranta sa po 36. Vodeći braniči su Boivin i Tikkanen, a prvi vratar Rosandić drži 91,9% obrana.

Linz je u novu 2018. ušao izuzetno uspješno. Momčad je nanizala šest pobjeda prije nego što je pretrpjela poraz u Villachu. "Crna krila" su potom preletjela preko KAC-a i Innsbrucka da bi redovni dio prvenstva zaključila porazom u Innsbrucku koji joj je odnio treće mjesto. Na otvaranju skupine za poredak, Linz je bio uspješniji od KAC-a s 3:0 čime se uključio u borbu za sam vrh. Kanadski Austrijanac Lebler i dalje je prvi konkurent Morleyu s 54 boda, a u stopu ga prati Kanađanin Locke s 53. U vrhu po učinkovitosti se nalazi i kanadski napadač portugalskog prezimena DaSilva s 48 bodova. Kanadski braniči Dorion i D'Aversa predvode obrambene linije Linza, a nekadašnji "medvjed", Ouzas, čuva vrata s 92,1% uspješnosti. Treneru Wardu, od standardnih je igrača, nedostajao samo napadač Franz.

Suparnici su u dvoboj ušli oprezno, s dosta međusobnog poštovanja. Izuzevši jednu utakmicu u Linzu, prethodni susreti završavali su minimalnom razlikom za koju često nije bilo dovoljno odigrati samo 60 minuta. Početno ispitivanje snaga prekinuli su "medvjedi" pogotkom u četvrtoj minuti. Deutsch je dao pak za Netíka koji prolazi po desnom krilu. Kad je češki napadač ušao u napadačku trećinu dao je povratni pak za Oldena koji se izvlači na lijevu stranu te preciznim udarcem pogađa prve rašlje.

Gosti su minutu kasnije pokušali odgovoriti udarcem Brode iz sredine, ali je Rosandić bio na mjestu. U nastavku napada isti je igrač ponovo tukao iz sredine no vratar "modrih" i ovog je puta bio na visini zadatka. Od početnog opreza više nije ostalo ništa. Igra se rasplamsala i obje su momčadi u jakom tempu stvarale prilike iz akcija koje su se smjenjivale jedna za drugom. Prekršaj Noonana u osmoj minuti dao je priliku Linzu da brzo izjednači.

Zagrepčani su se vrlo dobro branili ograničivši suparnika na samo jedan udarac prema vratima. Locke je u 10. minuti odlično pucao sdesna no Rosandić se nije dao iznenaditi. Tek što su se snage na ledu izjednačile, na klupu za kažnjene pošao je upravo Locke. Medveščak je bio nešto poduzetniji s igračem više. Boivin je minutu kasnije udarcem s plave linije pogodio stativu, a vratar gostiju i sam je imao priliku pokazati svoju vještinu nekadašnjoj publici. Linz se uspješno obranio no igra s punim postavama trajala je samo minutu i pol.

Isključenje Tikkanena dalo je novu priliku "bijelima" da vrate rezultatsku ravnotežu. Gosti su ovog puta ozbiljno pritisnuli "medvjede". Rosandić je u 14. minuti zaustavio opasan udarac Lockea s desne strane, a malo kasnije s istog mjesta gađa branič Piché. Vratar domaćih stigao je skupiti još jednu obranu prije nego što mu se u 15. minuti pred vratima našao Naclerio, ali Rosandić je otklonio i tu opasnost. Medveščak je "preživio" teške dvije minute no nevoljama tu nije bio kraj. Puzić je u 17. minuti neoprezno ispucao pak preko ograde pa su "modri" po treći put ostali s igračem manje.

"Crnim krilima" nije pošlo za rukom pritisnuti domaće kao što je to bio slučaj kod prethodnog isključenja. Samo je D'Aversa udarcem iz blizine bio u prigodi zatresti mrežu. Obrana "modrih" sve je druge prijetnje pravodobno otklonila. U preostalih minutu i pol "medvjedi" su imali više od igre pa su iznudili i prekršaj Spannringa koji je dosuđen tek po istjeku vremena. Medveščakovi navijači su zadovoljno mogli sići na okrijepu jer su se njihovi ljubimci dobro nosili s favoriziranim protivnikom. Trener Bradley je koristio sve četiri postave pa je i inače nedovoljno korišteni Jarčov imao prilike pokazati što može.

Medveščak je u nastavak susreta ušao s igračem više pa su domaći nastojali iskoristiti brojčanu prednost. Linz se prvu minutu odlično branio, ali je u 22. minuti imao sreće kad je Noonan opalio s plave linije. Pak se od bloka odbio na prečku i potom iza gola. Zagrepčani su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu pa se mreža gostiju ponovo zatresla u 23. minuti. Brine je presjekao dodavanje "bijelih" te uklizao u napadačku trećinu po lijevom krilu. Stigavši u kut daje povratni pak u sredinu odakle Simšič udarcem iz prve pogađa mrežu.

Sudačka četvorka u najgoroj je maniri EBEL-a, izmislila asistenciju Pöyhönenu koji je s drugim pogotkom Medveščaka imao isto toliko veze kao i svaki drugi "medvjed" na klupi za pričuve. U trenutku pogotka u igri su bili Brine, Zanoški, Simšič, Noonan i Kudělka pa se doista postavlja pitanje odakle sucima toliko bujna mašta da izmišljaju ne samo asistencije igračima na ledu nego i onima kojih na ledu nije ni bilo u trenutku kad je njihova momčad pokrenula akciju koja je dovela do pogotka? Ako su suci u stanju ovako očigledno kršiti pravila hokeja pri dodjeli asistencija, kako im se može vjerovati pri dosuđivanju prekršaja, pregledu snimki ili bilo čemu drugom?

Gosti su na primljeni pogodak reagirali općom ofanzivom prema vratima Medveščaka. Znak za napad dao je Broda udarcem slijeva u 24. minuti kojeg je Rosandić odlično zaustavio. Uslijedila je prava baražna paljba "bijelih" u pravcu domaćeg gola. Vratar "modrih" zaustavljao je pakove na sve moguće načine zadržavajući tek stečena dva gola prednosti. Nakon nekoliko minuta "bijela oluja" je prohujala ne ostavljajući nikakvu štetu po vodstvo domaćih. Zagrepčani su uspostavili ravnotežu u igri i poslije par prilika iznudili prekršaj Moderera u 28. minuti.

Linz se sada našao u nezavidnom položaju jer bi ga mogući treći pogodak domaći ostavio u velikom zaostatku. "Medvjedi" su prionuli poslu i u par navrata zaprijetili Ouzasu no mreža gostiju se nije zatresla. Četrdesetak sekundi po izjednačenju snaga na ledu, "crna krila" su prišla na gol manjka. Kirschläger je sa svoje plave linije dugim dodavanjem uposlio Leblera koji s lijeve strane ubacuje pak u sredinu odakle Locke udarcem iz prve pogađa suprotne rašlje. Suci su ovog puta uspješno pogodili sva tri igrača koji su sudjelovali u akciji, ali su pogodak pripisali Lebleru, a ne Lockeu. Upravo je nevjerojatno kakav se "šlamperaj" od suđenja dopušta u jednoj profesionalnoj ligi.

Suparnici su u drugi dio trećine ušli s obostrano napadačkom igrom. Domaći su imali nešto više prilika nastojeći vratiti sigurniju razliku od dva pogotka, ali ni "bijeli" nisu zaostajali tražeći izjednačujući pogodak. Od niza prigoda izdvajamo opasan udarac Kristlera u 35. minuti kojeg je Rosandić znalački ukrotio. Dvije minute kasnije, gosti se ponovo raduju. Locke je iz srednje trećine uposlio Leblera na plavoj liniji koji ulazi u napadačku trećinu i daje pak nadesno za Hofera. Napadač "bijelih" odupro se mlakom pokušaju Kudělke da ga zaustavi i udarcem sdesna svladao Rosandića.

Zagrepčani su na gubitak prednosti reagirali napadački. Nastojali su se u preostale tri minute vratiti u vodstvo no Linz se učinkovito branio, a Ouzas je pohvatao sve što je prošlo pokraj njegovih suigrača. "Medvjedi" su nakon druge trećine imali za čim žaliti no isto tako su bili svjesni snage svog protivnika. U trećoj dionici susreta predstojala je teška borba za svaki pak.

Novi napadač Medveščaka, Lehtonen, zaprijetio je Ouzasu projektilom s plave linije u 42. minuti. Međutim, suparnici ovog puta nisu nastavili u istom tonu nego se igra odvijala opreznije. Više pažnje se posvećivalo obrani pa su napadačke akcije bile rjeđe nego u prve dvije trećine. Gosti su bili nešto poduzetniji pa je Rosandić imao više posla od kolege Ouzasa, ali ne koliko u prethodnim dijelovima utakmice. U 48. minuti suci isključuju DaSilvu zbog prekršaja, a Koskirantu zbog uzvraćanja. Tijekom minute u igri četvorice protiv četvorice ni jedni niti drugi ništa nisu htjeli riskirati.

U 49. minuti DaSilvi se na klupi za kažnjene pridružio Robert Lukas. "Medvjedi" su prepoznali pruženu priliku i u idućoj su minuti zasuli Ouzasa nizom udaraca no nekadašnji vratar zagrebačkog kluba zaustavio je sve pakove koji se letjeli prema njegovim vratima. Jedan za drugim, isključeni igrači su se vratili u igru, a omjer je i dalje bio neodlučan. Nakon izjednačenja snaga na ledu uslijedilo je nekoliko minuta zatišja. Ni jedni niti drugi nisu bili u stanju ni na koji način zaprijetiti protivničkim vratima. Igra je podsjećala na produžetak u doigravanju u kojem obje strane samo vrebaju pogrešku suparnika.

U 55. minuti suci su isključili Koskirantu. Navijači na tribinama se nisu baš složili s ovom odlukom, posebice ako se uzme u obzir da je prekršaj dosuđen pred vratima domaćih. Prisjetimo li se kako su suci "nepogrešivo" dodjeljivali asistencije i pogotke, jasno je koliko im je vjerodostojnosti ostalo. "Medvjedi" su se isprva dobro branili pa čak i zaposlili Ouzasa no nakon 50 sekundi pak je odsjeo u mreži Medveščaka. Bila je to akcija u kojoj je sudjelovala cijela petorka Linza. Schofield je na ogradi iza gola nadjačao svog protivnika pa je pak mogao uzeti Kristler i vratiti ga na plavu liniju do Pichéa. Branič gostiju proslijedio je pak po plavoj liniji nalijevo do D'Averse koji ga spušta prema Brodi.

Napadač Linza neko se vrijeme premišljao, a onda je udarcem iz zgloba pogodio mrežu Medveščaka. Domaći su tražili poništenje pogotka zbog ometanja vratara iz golmanskog prostora no pregledom snimke suci su ustanovili da je Kristler stajao na rubu, ali ne i u golmanskom prostoru te da je pogodak regularan. Da ne bismo pomislili kako je sudačka četvorka napokon došla u formu, ljudi u crno-bijelim dresovima su uskratili Pichéa za asistenciju jer su nakon njega pakom igrali D'Aversa i Broda. Napraviti jednu pogrešku u utakmici s pet pogodaka nije za zanemariti. Dvije pogreške predstavljaju ozbiljan propust, ali pogriješiti kod tri od pet pogodaka, ukazuje na nesnalaženje u prostoru i vremenu ili elementarno nepoznavanje pravila hokeja. U oba slučaja, suci bi zaslužili privremenu suspenziju jer ako ne znaju tko je postigao pogodak ili im se priviđa asistent kojeg ni nema na ledu, onda postoji osnovana sumnja da ne razumiju ni druge čimbenike hokejaške igre.

Zagrepčanima nije ostalo puno vremena za odgovor. "Medvjedi" su krenuli na sve ili ništa no gosti su znalački trošili vrijeme. Rosandić je krajem predzadnje minute ustupio mjesto šestom igraču. Medveščak je pritiskao i kad su isticale posljednje sekunde Netík je iz sredine uposlio Lehtonena koji udarcem iskosa s lijeve strane promašuje nebranjenu mrežu. Srećom po domaće, Ouzas je, po mišljenju sudaca, namjerno pogurnuo vrata. Ovaj prekršaj se kažnjava s dvije minute kazne osim u posljednje dvije minute zadnje trećine (ili produžetku) kada se dosuđuje kazneni udarac.

Olden je 11 sekundi prije kraja trećine krenuo po izjednačenje. Vijugajući se približio vratima i udarcem iz sredine pogodio ... prečku. Linz je pomazila sportska sreća te je iz Zagreba odnio sva tri boda čime je ostao u trci s Red Bullom za drugo mjesto. "Medvjedi" su ponovo ostali bez bodova kao i Innsbruck protiv Vienne. KAC je kod kuće izgubio u raspucavanju pa je odmaknuo na dva boda od Zagrepčana no još uvijek je u dometu jedne pobjede. Zagrepčanima slijedi gostovanje u Innsbrucku s kojeg bi se bilo lijepo vratiti s pobjedom.