Bez boje, okusa i mirisa

med KAC iceNajomiljeniji zagrebački hokejaški termin, petak navečer, nije nadahnuo "medvjede" u utakmici protiv KAC-a. U slaboj utakmici u kojoj se na trenutke činilo da ni jednima niti drugima nije posebno stalo do ishoda, gosti iz Koruške su bili učinkovitiji u napadu te su slavili s 4:2. Celovčani su poveli u uvodnim minutama susreta no Medveščak je sredinom prve trećine poravnao. Na prvi odmor pošlo se u rezultatskoj ravnoteži. KAC se vratio u vodstvo prije nego što su se svi gledatelji stigli vratiti na početak druge trećine. Gosti su tijekom druge trećine imali više od igre što su okrunili trećim zgoditkom prije završetka drugog dijela susreta. Kad je KAC početkom posljednje trećine otišao na tri razlike, bilo je jasno da Zagrepčani dotadašnjom blijedom igrom ne mogu izvesti pothvat. Domaći su u samoj završnici samo ublažili poraz.

KAC 6 min

Medveščak: Carr, Rosandić - Noonan, Kudělka, Netík, Morley, Olden - Boivin, Puzić, Balej, Aviani, Puskarich - Schiestel, Čepon, Lehtonen, Koskiranta, Janković - Jarčov, Zanoški, Brine, Simšič. Trener: Bradley

KAC: Duba, Madlener - Fischer, St. Pierre, Geier S., Koch, Bischofberger - Schumnig, Schnetzer, Kozek, Hundertpfund, Ganahl - Duller, Strong, Lundmark, Talbot, Geier M. - Kernberger, Harand, Rheault, Brucker, Neal. Trener: Walker

Poraz u Celovcu sa snažnim naznakama sudačkog "poguranca" u završnici susreta nije djelovao kao pozivnica navijačima Medveščaka. Zagrebačke ljubitelje hokeja uhvatila je svojevrsna ravnodušnost nakon spoznaje da se mentalitet lige u kojoj su svi "jednaki" osim onih koji su "jednakiji" nije promijenio od Medveščakovog odlaska 2013. Zagrepčani su poslije dva uzastopna poraza pali na posljednje mjesto skupine za poredak s dva boda manje od Innsbrucka i KAC-a koji su izbili u prvi plan borbe za četvrto mjesto. Bečki Capitalsi su još uvijek držali čelo sa sigurna četiri boda viška u odnosu na Red Bull.

Unatoč privremenom zastoju u skupljanju bodova, Morley je sa 60 bodova i dalje predvodio "medvjede". Slijedili su ga Olden s 53 i Netík s 41 bodom. Među braničima najistaknutiji je bio Boivin, ispred nedavno prekomandiranog u napad kolege Pöyhönena. Vratar Rosandić je s 91,7% obrana još uvijek bio uspješniji od mezimca menadžerske zajednice Carra kojem je 90% obranjenih udaraca nedostižna granica. U sastavu nije bilo ozlijeđenih braniča Tikkanena, Pöyhönena i Deutscha dok u navali nije bilo netom pristigle prinove Ranova kao i već pomalo zaboravljenog Perkovicha. Nastale praznine u obrani uprava je popunila "interventnim uvozom" iz Norveške odakle je stigao Kanađanin Drew Schiestel. Snažni 28-godišnjak je juniorski staž dovršio u "inkubatoru" za NHL, kanadskoj ligi OHL. Poslije četiri godine kaljenja odlazi u AHL gdje provodi idućih pet godina. Odigrao je 247 utakmica u dresovima Portlanda, Rochestera, Texasa i Hamiltona. Budući da poziva iz najjače svjetske lige nije bilo, u 2014. odlazi u Njemačku iz koje ga nakon godinu dana put vodi u Dansku. Prošlu je sezonu započeo u ECHL-u, a završio u Fehérváru. Nakon 31 utakmice u redovima norveškog prvoligaša Lorenskoga i upisanih 19 bodova, vraća se u EBEL.

Pobjeda protiv Medveščaka bila je KAC-ova prva u skupini za poredak. Celovčani su podbacili u razigravanju pa su im bodovi iz prethodne utakmice odlično došli kako bi zadržali priključak s Innsbruckom. Gostovanje u Zagrebu pružilo je sastavu iz Koruške priliku da mogućom pobjedom zasjedne na četvrto mjesto koje daje prednost domaćeg leda u prvom kolu doigravanja i "štiti" od odabira za protivnika od strane vodećih momčadi. Austrijski trojac, Bischofberger i Koch sa po 32 te Ganahl s 31 bodom bili su najučinkovitiji napadači gostiju. Obrana se oslanja na Amerikance Fischera i Kapstada, a u vratarskom je dvojcu nešto uspješniji Madlener s 90,9% zaustavljenih udaraca. U Zagrebu nije bilo napadača Richtera i Kreuzera te braniča Kapstada.

Gosti su na početku susreta bili opasnija momčad te su u kratkom razdoblju stvorili nekoliko prilika za pogodak. Carr je ušao spreman u dvoboj pa je skupio nekoliko obrana. Međutim, kad je Duller u trećoj minuti opalio sdesna tek je prečka zaustavila pak na putu prema vratima. Početna ofanziva KAC-a naposljetku je urodila plodom u četvrtoj minuti. Koch je s desnog krila vratio pak na plavu liniju odakle Schumnig tuče prema vratima. Carr odbija pak do Bischofbergera koji puca s lijeve strane prizemnim udarcem, a Harand je vješto skreće u mrežu. Kako su "medvjedi" ušli u utakmicu bilo je samo pitanje vremena kad će Celovčani povesti.

Na prvi udarac Zagrepčana čekalo se do pete minute, a u idućem je napadu uzvratio Lundmark udarcem sdesna. Uslijedilo je zatišje od gotovo pet minuta tijekom kojih se malo čega zanimljivog događalo. U desetoj minuti bilježimo dobar udarac Zanoškog sdesna, a malo kasnije na klupu za kažnjene sjeda Janković. "Bijeli" su odmah krenuli prema vratima Medveščaka no pravu je priliku imao Morley koji u 11. minuti izvodi slalom kroz protivničku postavu i puca s lijeve strane no Duba je bio na mjestu. KAC je do kraja kazne stvorio par prilika no vratar "modrih" je otklonio bilo kakvu opasnost po svoju mrežu. Nakon izjednačenja snaga na ledu domaći se odlobađaju pritiska. Prilika nije bilo napretek no u 13. minuti Medveščak je poravnao.

Olden je iz desnog kuta vratio pak na plavu liniju do Boivina koji se jedva othrvao naletu protivnika prije nego što je vratio pak u trećinu. Pločicu je rukom zaustavio Hundertpfund i spustio si je pred palicu. Pokušaj ispucavanja presjekao je Netík i preciznim udarcem sdesna poslao pak pod prečku. Budući da je gostujući igrač imao pak pod kontrolom, ovaj pogodak nije smio imati asistencija no darežljivi suci su ih ipak udijelili dvije. Primljeni pogodak je potaknuo Celovčane da se vrate u napad. Naleti KAC-a nizali su se jedan za drugim, a Carr je marljivo skupljao obrane. "Modri" su u završnici trećine djelovali prilično rezervirano, bez vidljive želje da se upuste u koštac s protivnikom koji je tražio pobjedu.

Na odmor se ipak pošlo u rezultatskoj ravnoteži, a navijačima je preostala nada da će njihovi ljubimci zaigrati nešto odvažnije u nastavku utakmice. Što god da su "medvjedi" planirali učiniti u drugoj trećini zasigurno nije uključivalo primanje zgoditka već u 14. sekundi. Gosti su osvojili početni buli i potom upucali pak u napadačku trećinu. Koch je pohitao po desnom krilu za pakom i stigao ga iza gola nakon čega ga bekhendom vraća u desni kut za Bischofbergera. Napadač "bijelih" ubacuje pak pred gol odakle Stefan Geier puca iz prve. Carr odbija pak, ali samo do usamljenog Kocha koji bekhendom iz blizine šalje pak pod prečku.

Zagrepčane je poprilično uzdrmao rano primljeni pogodak pa su uvodne minute trećine i ovog puta pripale gostima. KAC je stvarao prilike kao na tekućoj vrpci, a "medvjedi" su igrali uglavnom pasivnu ulogu prepuštajući Carru da se brine o svojim vratima. Nakon jednog od rijetkih izleta prema naprijed, "modri" gube pak u 23. minuti pa je Bischofberger u protunapadu udarcem sdesna pogodio prečku. Ofanzivu "bijelih" zaustavilo je tek isključenje Kozeka dvije minute kasnije. Medveščak je igrača više odigrao u skladu sa svojim "ugledom" tako da Duba nije imao nikakvog posla. Čim su se snage na ledu izjednačile, gosti su se vratili napadačkim aktivnostima. Domaći su izdržali ovaj nalet nakon čega su krenuli u protuofanzivu.

Balej je u 29. minuti opasno zaprijetio udarcem iskosa s lijeve strane, a u nastavku napada Janković projektilom s plave linije pogađa Dubu u kacigu. "Modri" su još neko vrijeme žestoko pritiskali goste pa se činilo kako gol KAC-a "visi u zraku". Ulaskom u drugi dio trećine Celovčani uspostavljaju ravnotežu u igri. Malo po malo, akcije se sele na polovicu Medveščaka pa Carr ima sve više posla. Pritisak gostiju doveo je i do isključenja Baleja u 33. minuti. Koruški sastav je smjesta započeo s opsadom protivničkih vrata. Pak se vrtio unaokolo obrane domaćih i svako malo bi sijevnuo udarac prema golu. Kad se već činilo da bi se "medvjedi" mogli obraniti, pločica se zakoprcala u njihovoj mreži.

Bischofberger je poslao pak nadesno po plavoj liniji do Schumniga. Branič gostiju ispaljuje projektil kojeg Carr odbija prema ogradi do Stefana Geiera. Napadač "bijelih" puca prema vratima, a Carr lagano odbija pločicu iza gola. Tu je prihvaća Koch i bekhendom šalje pred gol do usamljenog Rheaulta kojem nije bilo teško udarcem iz prve pospremiti pak u nebranjeni dio mreže. "Lavovski" dio odgovornosti pripada Boivinu kojem je strijelac zgoditka potpuno izmaknuo pažnji. Domaći su se ipak trgnuli nakon primljenog pogotka pa smo u završnici trećine gledali ravnopravnu borbu. Akcije su se smjenjivale na obje strane no vratari su zatvorili sve prolaze do svojih mreža. U 40. minuti Morley izvodi slalom kroz postavu "bijelih" i završava ga bekhendom izbliza koji postaje plijenom Dube.

Medveščak je u drugoj trećini potpuno podbacio i doveo se u nepovoljan položaj s dva gola manjka. Gosti nisu pokazali neku odličnu igru, ali su bili dovoljno učinkovitiji od "medvjeda" da iskoriste svoje prigode. Nemajući što izgubiti, domaći su u posljednju trećinu ušli nešto poduzetnije nego što je to bio slučaj u prve dvije trećine. Suparnici su razmijenili po udarac prije nego što je početkom 42. minute na klupu za kažnjene sjeo Balej. Unatoč aktivnoj obrani "modrih", Carr je skupio dvije obrane prije nego što se slovački napadač vratio u igru. Medveščak je pokušavao smanjiti zaostatak no u 46. minuti vratar domaćih opet je morao vaditi pak iz mreže. Koch je iz desnog kuta bekhendom poslao pak iza gola. Na drugoj strani ga je zaustavio Bischofberger i pogurnuo natrag niz ogradu do Kocha koji je doklizao u lijevi kut.

Koch ostavlja pak u kutu za Stefana Geiera koji ga vraća uz ogradu prema Kochu. Napadač "bijelih" uposlio je Bischofbergera u lijevom krugu koji okrenut leđima prema golu bekhendom zakucava pak u mrežu. Austrijski napadač sjajno je pogodio mrežu domaćih premda su ga "medvjedi" morali zaustaviti prije nego što se uopće namjestio za udarac. Prije nego što su domaći stigli zdvajati zbog izglednog poraza, prekršaj Kozeka je dao posljednju priliku Zagrepčanima za povratak u utakmicu. Medveščak je tijekom iduće dvije minute stvorio par prigoda od kojih je udarac Baleja s desne strane u 47. minuti davao izgleda za uspjeh. Međutim, Duba je zaključao svoja vrata pa se u drugih deset minuta trećine ušlo s izrazitom prednosti KAC-a.

Isključenje Noonana u 52. minuti ugasilo je i posljednju nadu Zagrepčana u povratak u utakmicu. Gosti su brojčanu prednost shvatili kao dvije minute u kojima im ne prijeti opasnost od napada Medveščaka pa su tako i igrali. Nije bilo nekog posebnog pritiska prema vratima domaćih. KAC je držao pak i pravio se da napada, a zapravo je trošio vrijeme. Ništa se nije promijenilo ni kad je na klupu za kažnjene sjeo Netík. "Medvjedi" su odradili dvadesetak sekundi s dvojicom igrača manje bez većih poteškoća, a ni ostatak kazne za češkog napadača nije donio uzbuđenja u trećini "modrih". Kad su se snage na ledu napokon izjednačile, do kraja trećine je ostalo manje od pet minuta.

KAC je zadržao posjed paka pa je stigao i stvoriti par prigoda za povećanje vodstva. Brucker se u 57. minuti našao pred vratima, ali nije pronašao put do mreže. Minutu kasnije, domaći su ipak smanjili zaostatak. Koskiranta je unio pak u napadačku trećinu i ostavio ga na plavoj liniji za Baleja. Slovački napadač upucava pločicu po lijevom krilu iza gola gdje je prihvaća Netík i prepušta Koskiranti koji vraća pak na plavu liniju. Tu ga prihvaća Schiestel koji se spušta par metara i tuče "bendijem" prema vratima. Pak je u letu Balej skrenuo u mrežu. Do kraja trećine ostalo je nešto manje od tri minute. Dovoljno za "ludu završnicu" no Medveščak ove večeri nije bio raspoložen za tako nešto.

Trener Bradley je dvije minute prije kraja povukao Carra s leda, a kod prvog prekida zvao i pola minute predaha. Međutim, sve je to bilo prekasno za ovu utakmicu. Zagrepčani su uputili par udaraca, iznudili i prekršaj Schumniga minutu i pol prije kraja, ali sve je bilo bez učinka. KAC je u tri dana zabilježio i drugu pobjedu nad Medveščakom te se probio na četvrto mjesto u skupini s tri boda prednosti u odnosu na Innsbruck. "Medvjedi" su sada na začelju sa svega tri boda, a već za dva dana čeka ih teško gostovanje u Salzburgu. Sve je izglednije kako će zagrebački klub biti u položaju da ga za protivnika odabere netko od "velikih" iz vrha. Nadajmo se samo da će se većina ozlijeđenih oporaviti do doigravanja, a tamo će se na "muci poznati na junaci".