U iščekivanju

vilim rosandic sanjaPoraz od Vienne u pretposljednjem kolu razigravanja, uz pobjedu KAC-a nad Linzom, uskratio je "medvjedima" i posljednju priliku za lov na četvrto mjesto. Zagrebački sastav će nakon posljednje utakmice u Linzu čekati koji će ga velikan odabrati za protivnika u prvom krugu doigravanja. U dvoboju dvojice raspoloženih vratara prvih dvadeset minuta proteklo je u boljoj igri domaćih, ali bez ijednog zgoditka. Gosti su u drugom dijelu susreta preuzeli inicijativu i okrunili je vodećim pogotkom na polovici utakmice. Medveščak je u posljednjoj trećini zagospodario ledenom plohom, ali mu je izjednačenje izmicalo sve do dvije minute prije kraja trećine. Bečani su imali više prilika za pobjedu u produžetku no odluka je ipak pala u raspucavanju u kojem su uspješniji bili gosti.

Capitals 10 min

Medveščak: Rosandić, Carr - Noonan, Kudělka, Lehtonen, Morley, Olden - Tikkanen, Schiestel, Netík, Koskiranta, Fičur - Boivin, Puzić, Balej, Aviani, Janković - Čepon, Zanoški, Brine, Simšič. Trener: Bradley

Vienna Capitals: Kickert, Lamoureux - McKiernan, Cuma, Rotter, Holzapfel, Pollastrone - Klubertanz, Brocklehurst, Buck, Vause, Nödl - Lakos, Fraser, Schneider, Tessier, Romig - Peter, Hackl, Hartl, Nissner, Fischer. Trener: Aubin

Zagrepčani su se ponovo našli u položaju da se kod kuće moraju "vaditi" protiv Capitalsa. Prvi pokušaj, u završnici redovnog dijela prvenstva, nije završio slavno. "Medvjedi" su potučeni sa 6:2 pa su posljednji vlak za prvih šest morali hvatati u Mađarskoj i Češkoj. Ovog puta željeni cilj bio je četvrto mjesto u skupini za poredak. Razlog za optimizam bile su pobjede u dvije posljednje utakmice, nad Red Bullom i Innsbruckom, dok su crne slutnje navirale iz četiri poraza iz pet ovosezonskih dvoboja s Capitalsima. Medveščak je s 8 osvojenih bodova bio izjednačen s Innsbruckom te u zaostatku od 3 boda za KAC-om. Dakle, Zagrepčanima je uz domaće bodove bio potreban i poraz KAC-a od Linza u Celovcu.

"Medvjede" su i protiv Vienne predvodili njegovi najučinkovitiji napadači, Morley sa 63, Olden s 56 te Netík s 44 boda. Najistaknutiji branič Zagrepčana, Boivin, bio je u sastavu, ali ozlijeđeni Pöyhönen nije. Vratar Rosandić, s 91,5% obrana najuspješniji u klubu, stajao je između vratnica. Uz Pöyhönena, nedostajali su i branič Deutsch te napadači Puskarich i Jarčov. Nakon gotovo dva mjeseca, u sastav se vratio kapetan mlade reprezentacije, Fičur.

Bečani su imali više nego dovoljno razloga ne voljeti sadašnji sustav natjecanja koji im je klikom miša srezao 11 bodova prednosti na kraju redovnog dijela u prvenstvo u samo dva na početku razigravanja. Red Bull je sustigao Capitalse nakon sedam kola, a u idućem kolu Vienna se našla na trećem mjestu, s bodom manje od Linza. Pobjeda u Zagrebu postala je imperativ za branitelje naslova prvaka. Austrijski reprezentativac, Rotter, sa 69 bodova predvodi strijelce bečkog kluba. Slijede ga kanadski napadači Holzapfel s 44 i Vause s 36 bodova. Kanađani Brocklehurst i Fraser, glavne su uzdanice obrane Capitalsa, a čuveni Lamoureux je s 94,4% obrana prvi vratar lige. Za ovu utakmicu, trener Aubin ga je ostavio na klupi, a u sastavu nije bilo ni napadača Grosslerchera niti Wukovitsa.

Suparnici su krenuli oprezno u utakmicu. Akcija nije bilo ni pred jednim niti pred drugim vratima. gosti su u četvrtoj minuti stvorili gužvu pred golom Medveščaka no Rosandić je sjajno reagirao na pokušaj nekadašnjeg "medvjeda", Bucka. Minutu kasnije pred vrata domaćih izlazi Rotter no vratar "modrih" i iz ovog dvoboja izlazi kao pobjednik. Zagrepčani su na početnu inicijativu "žutih" uzvratili trostrukom prigodom Noonana, Oldena i Morleya no povratnik u sastav Bečana, Kickert, odličnim je intervencijama sačuvao svoju mrežu.

Rosandić je u osmoj minuti onemogućio i protunapad Nödla. Minutu kasnije Pollastrone presijeca povratni pak Baleja od iza gola i juri u novi protunapad "žutih". Vratar Medveščaka i ovog puta je bio na visini zadatka i sačuvao svoja vrata. U 11. minuti Hartl izvodi slalom kroz postavu domaćih i upošljava Tessiera koji iz blizine ne uspijeva svladati Rosandića. Zagrepčanima nije polazilo za rukom ozbiljnije zaprijetiti vratima "žutih", ali se zato u 14. minuti u prilici našao Cuma. Vratar domaćih ponovo je bio na visini zadatka. Suci su za svaki slučaj pogledali i snimku i zaključili da je sve bilo u redu s izvornom odlukom da pogotka nije bilo.

Čim se igra nastavila u prigodi se našao Boivin koji je čak dvaput tukao prema vratima. Gosti potom bježe u protunapad kojeg Hartl završava udarcem iskosa no Rosandić se nije dao iznenaditi. U 17. minuti dolazi do kraćeg obračuna Zanoškog i McKiernana zbog kojeg su obojica kažnjeni sa po dvije minute na klupama za kažnjene. Četrdesetak sekundi igre sa po četvoricom igrača nije donio ništa zanimljivog no onda je prekršaj napravio Rotter. Učinkovit igrač više u prethodnom susretu protiv Innsbrucka bio je iznimka, a ne nagovještaj boljih vremena za Medveščak. Prošla je puna minuta s brojčanom prednosti "modrih", a bez učinka. srećom po domaće, dvije minute prije kraja trećine isključen je i Lakos.

"Medvjedi" su žestoko pritisnuli goste. Tukli su prema vratima i Olden i Morley no Kickert je bio nesavladiv. Jedan za drugim, isključeni igrači su se vraćali u igru- "Žuti" su ostali s igračem manje sve do zvuka sirene no Lakosu je ostalo svega četiri sekunde kazne. Unatoč netaknutim mrežama, gledatelji su mogli uživati u prvih dvadeset minuta. "Medvjedi" su imali više prilika i inicijativu no prigode Bečana bile su izglednije za pogodak. Rezultatska ravnoteža prenijet će se i u nastavak susreta s pripadajućom neizvjesnošću.

Capitalsi su dočekali povratak svih svojih kažnjenih igrača u igru. Domaći su u 23. minuti zaprijetili preko Netíka no pak ni ovog puta nije htio u mrežu. Nekoliko minuta kasnije, Netík je uposlio Koskirantu koji tuče prema vratima, ali pak završava u bloku. Svoje prilike imali su i "žuti" pa se tako Rosandić morao poprilično potruditi da zaustavi udarac Nissnera u 29. minuti. Zagrepčani su mogli povesti na polovici susreta kad je Noonan pucao iz blizine, ali Kickert je pokazao zašto su ga iz Villacha vratili u Capitalse. U 32. minuti prekinula se "suša" u Domu sportova. Bečani su postigli prvi pogodak na utakmici.

McKiernan je iz srednje trećine snažno upucao pločicu u napadačku trećinu. Pak je obišao vrata i krenuo uz ogradu po lijevoj strani gdje ga je zaustavio Rotter. Prvi strijelac "žutih" uspješno se odupro slabašnom naletu Noonana da bi potom jedva izbjegao sudar s Nödlom. Rotter je potom pogurnuo pak pokraj Kudělke, a pred vratima se Nödl bolje snašao od Noonana i udarcem iz neposredne blizine svladao Rosandića. Prvi pogodak na utakmici dao je poticaj objema momčadima. Tempo se ubrzao pa su se prilike počele nizati na obje strane. Jednu od njih je imao Kudělka u 36. minuti, ali se nije uspio iskupiti za propust kod pogotka Vienne.

Gosti su u završnici trećine mogli pobjeći na dva razlike. Brocklehurst je uposlio Hartla čiji udarac zamalo odlazi pokraj vrata u vanjsku mrežu. Završetak drugog dijela susreta ostavio je Bečane u minimalnoj prednosti. Premda jedna od mreža više nije bila netaknuta, vratari su i dalje bili najistaknutiji sudionici ove predstave. Od Medveščaka se očekivao juriš na sve ili ništa u zadnjoj trećini, a ni gosti se nisu smjeli opustiti jer su i njima bodovi iz Zagreba bili izuzetno važni u borbi za prvo mjesto.

Suparnici su aktivno otvorili treću dionicu dvoboja. Prvo je Olden zaposlio Kickerta udarcem sdesna, a u protunapadu Schneider pokušava povećati prednost "žutih", ali u tome ne uspijeva. U 43. minuti Olden i Netík su izigrali protivničku obranu s nekoliko duplih pasova. Međutim, Kickert je i dalje bio na visini zadatka te je uspješno zaustavio udarac češkog napadača. Dvije minute kasnije Olden je birao između asistencije i udarca. Odlučio se za potonje i pogriješio. Kako je vrijeme odmicalo tako je postepeno rasla i nervoza među igračima i na tribinama. "Medvjedi" su tražili izjednačenje, ali nikako nisu pronalazili put do mreže.

Kickert je u 49. minuti zamalo pokvario vrhunsku izvedbu kad je uhavaćeni pak htio odmah vratiti u igru. U blizini je vrebao Netík u zamalo postigao izjednačujući zgoditak. Suci su se uspješno nosili s rastućom nervozom pa su tako u 50. minuti razdvojili Brinea i Klubertanza prije nego što je tuča eskalirala. Malo kasnije, na klupu za kažnjene ipak je zbog prekršaja morao sjesti Tessier. "Medvjedi" su osjećali da bi ovakvu priliku morali iskoristiti jer je vremena bilo sve manje. Zagrepčani su pritisnuli goste i u 51. minuti Olden je uputio sjajan udarac kojeg je Kickert majstorski obranio. Napori "modrih" nisu urodili plodom pa su se osam minuta prije kraja trećine snage izjednačile pri minimalnom vodstvu "žutih".

Nakon izjednačenja snaga na ledu, Capitalsi uspostavljaju ravnotežu u igri. Medveščak je stoga u 53. minuti izveo protunapad u kojem je Kudělka imao odličnu prigodu za izjednačenje no Kickert je i dalje bio nesavladiv. Pet minuta prije kraja trećine, "medvjedi" opet imaju veliku priliku za povratak u utakmicu. Isključenje Petera ostavilo je domaće s igračem više. Unatoč velikoj želji, domaći su ponovo odigrali igrača više ispod potrebne razine. Ne samo da nisu ugrozili protivnička vrata nego je Schiestel izgubio pak u 57. minuti pa je Hartl izašao sam pred gol no Rosandić je izveo još jedan podvig i sačuvao nadu svojem sastavu.

Medveščak je zadržao napadački zamah pa je Kickert u 58. minuti spašavao svoja vrata od Morleya i Koskirante. Točno dvije minute prije završetka trećine, "modri" su napokon izjednačili. Balej je u lijevom kutu zaustavio pak koji je s druge strane upucan iza gola. Koskiranta ga je sačuvao od naleta "žutih" i pogurnuo do Avianija koji iskosa s lijeve strane bekhendom "probija" Kickerta. Suci isprva nisu priznali pogodak zbog pomicanja gola, ali su ipak odlučili pogledati snimku nakon čega priznaju zgoditak. Malo je nedostajalo da ista kombinacija minutu prije kraja ne preokrene omjer no Bečani su ipak spasili bod.

Pobjeda Red Bulla u Innsbrucku i KAC-a kod kuće protiv Linza značila je da "medvjedima" pobjeda u produžetku ne donosi nikakvu korist, nego samo zadovoljstvo. Na drugoj strani, gosti bi s drugim bodom ostali na minimalnom razmaku od vodećih "crvenih bikova". Prvu priliku u dodatnom vremenu su imali "modri" no Morley i Schiestel se nisu do kraja razumjeli. Vienna je uzvratila pokušajem Bucka u 63. minuti te minutu kasnije kad je McKiernan snažnim udarcem pokušao svladati Rosandića. Ubrzo je produžetak završio pa je uzbuđenje dosegnulo vrhunac pred početak raspucavanja.

Olden je krenuo prema golu sdesna i kad je došao pred vrata pucao je ravno u "betone". Buck se prošao po sredini i sigurnim udarcem iz zgloba "probio" domaćeg čuvara mreže. Morleyu je tijekom približavanja vratima zamalo pobjegao pak, ali ga je ipak uspio pospremiti u lijeve rašlje. Vause se približio vratima po lijevoj strani, a onda je otišao potpuno udesno, ostavljajući Rosandića na sredini nakon čega udarcem iskosa pogođa nebranjenu mrežu. Lehtonen je također pokušao kroz sredinu, ali nije bio uspješan. Vienna je osvojivši drugi bod preklizala Linz i sada joj u zadnjem kolu treba domaća pobjeda nad Innsbruckom i uspjeh KAC-a u Salburgu. Medveščak je unatoč dobroj igri ostao poražen što znači da je posljednja utakmica u Linzu samo pitanje prestiža za Zagrepčane.