Težak poraz u Linzu

linz med PO3Medveščak je u trećoj utakmici četvrtfinala doigravanja do nogu potučen od Linza. Suočena s ekspresnim ispadanjem iz doigravanja, "crna krila" su silovito krenula na Zagrepčane i već za šest minuta stekla dva pogotka prednosti. Treći zgoditak domaćih izbacio je iz utakmice vratara Medveščaka već u 16. minuti. "Medvjedi" su u završnici trećine popravili omjer, ali bila je to samo lažna nada. Otpor gostiju u nastavku je potrajao samo pet minuta, a onda je Linz s dva zgoditka u tri minute riješio pitanje pobjednika. Zagrepčani su se potom potpuno raspali pa su razigrana "crna krila" pospremila još tri pločice u gostujuću mrežu. Medveščak je u posljednjoj trećini ublažio poraz na, još uvijek ružnih, 8:2.

Medveščak 14 min

Linz: Ouzas, Janny - Dorion, O'Brien, DaSilva, Schofield, Lebler - D'Aversa, Piché, Hofer, Locke, Broda - Altmann, Kirschläger, Moderer, Lukas P., Spannring - Kragl, Gaffal, Zuševics, Naclerio, Kristler. Trener: Ward

Medveščak: Carr, Rosandić - Noonan, Kudělka, Balej, Morley, Olden - Tikkanen, Schiestel, Netík, Koskiranta, Lehtonen - Boivin, Puzić, Ranov, Aviani, Pöyhönen - Čepon, Janković, Brine, Simšič. Trener: Bradley

Linz se nakon dva uzastopna poraza našao u teškom položaju. Budući da se broj momčadi koje su se vratile nakon tri poraza može izbrojati na prste, austrijski sastav je imao imperativ pobjede u ovoj utakmici. Trener Ward je morao unijeti neke promjene u sastav koji je uvjerljivo poražen u Domu sportova. Branički parovi se nisu mijenjali, ali su zato Lebler i Broda zamijenili mjesta između prvog i drugog napada te Zuševics i Moderer između treće i četvrte navale. Iz sastava su, kao i u Zagrebu, izostali Robert Lukas, Ober, Franz i Freunschlag. Na drugoj strani, trener Bradley nije imao razloga ništa mijenjati. Medveščak je u Linzu isklizao u potpuno jednakom sastavu koji je slavio u Zagrebu.

Tek što je utakmica počela, domaći su postigli vodeći pogodak. Schofield je osvojio buli u napadačkoj trećini i vratio pak na plavu liniju do Altmanna. Branič "crnih" pucao je u ogradu iza gola od koje se pak odbio pred vrata Medveščaka. Zagrepčani nisu počistili pred svojim golom pa je do paka došao DaSilva i udarcem slijeva zatresao mrežu. Nije to bio dobar uvod u susret za "medvjede". Rano vodstvo dalo je dodatni poticaj Linzu koji pojačava pritisak na goste. Prije nego što je Medveščak stigao bilo što uraditi, "crna krila" su odletjela na dva gola razlike.

Hofer je obišao vrata i krenuo uz ogradu po lijevom krilu natrag prema plavoj liniji. Na vrhu kruga ostavlja bekhendom pak iza sebe za Altmanna. Branič domaćih skrenuo je u sredinu i bekhendom iznenadio vratara "bijelih". Lošim vijestima po Zagrepčane tu nije bio kraj. Minutu i pol kasnije, prekršaj Tikkanenan ostavlja Medveščak s igračem manje. Zadovoljni stečenim vodstvom, domaći nisu uložili previše energije u igru s igračem više pa su se "medvjedi" uspješno obranili. Gosti nisu dugo igrali u punoj postavi. Četrdesetak sekundi po izjednačenju snaga na ledu, isključen je Boivin.

Zagrepčani su uspješno odradili i drugog igrača manje, a tridesetak sekundi po povratku svog braniča u igru, "bijeli" su zbog prekršaja Altmanna ostali s igračem više. "Medvjedi" nisu bili ništa učinkovitiji od svojih suparnika pa se omjer nije mijenjao sve do povratka domaćeg braniča u igru. Nisu prošle ni dvije minute, a Linz je povećao prednost. Dorion je iz svoje trećine dugim dodavanjem pronašao Leblera na plavoj liniji. Vrsni strijelac "crnih" uklizao je u trećinu i snažnim udarcem sdesna "probio" čuvara mreže Medveščaka. Bio je to ujedno i posljednji pogodak kojeg je Carr primio na ovoj utakmici. Od 17. minute između vratnica gostiju stajao je Rosandić.

Medveščak se našao u teškom položaju, ali utakmica još nije bila izgubljena, pod uvjetom da se popravi igra u obrani. U završnici trećine Linz više nije opasno prijetio no kad se činilo da će se na odmor poći s tri gola razlike među suparnicima, "medvjedi" su dvadesetak sekundi prije odlaska na odmor, popravili omjer. Olden je poveo protunapad po lijevom krilu i tukao s plave linije. Pak je blokirao Dorion, a kad je norveši napadač ponovo stigao do paka pogodio je Hofera od kojeg se pločica odbila prema plavoj liniji. Naišao je Kudělka i uputio projektil prema vratima. Isprva se činilo da je Ouzas obranio udarac no pak mu se provukao kroz noge što je uočio Morley i iz neposredne blizine pogurnuo pak u nebranjenu mrežu.

Linz je na odmor otišao sa značajnom prednosti no gosti su zahvaljujući pogotku u završnici prve trećine, vratili nadu u povoljan ishod ovog susreta. Premda se očekivalo da će Zagrepčani u nastavak susreta ući napadački, u prvih pet minuta nije bilo promjene omjera, a onda su u 26. minuti "crna krila" povećala prednost. Schofield je osvojio buli u napadačkoj trećini i vratio pak na plavu liniju do Altmanna. Branič domaćih, udarcem iz zgloba je iznenadio Rosandića i vratio "medvjede" u rupu u kojoj su bili prije Morleyevog pogotka. Ni tri minute kasnije, pločica se ponovo zakoprcala u mreži gostiju.

Kristler se izborio za pak iza Medveščakovih vrata, a Schofield ga je vratio skroz do plave linije. Branič Kirschläger je ispalio dalekometni projektil kojeg Kristler pred vratima skreće u mrežu. Medveščak se našao u praktički izgubljenom položaju, a nije prošla ni polovica utakmice. Točno na sredini susreta Zagrepčani su dobili priliku vratiti nadu u povoljan ishod utakmice jer je na klupu za kažnjene sjeo Dorion. Međutim, "medvjedi" ne samo da nisu bili u stanju iskoristiti brojčanu prednost nego su tijekom dvije minute s igračem više uspjeli primiti i šesti pogodak.

Kazna za domaćeg braniča bila je pri kraju kad je Schiestel na plavoj liniji loše uposlio Koskirantu kojem je Lebler oteo pak i sjurio se prema vratima. Rosandić je obranio prvi udarac austrijskog napadača, ali mu je Lebler uspio pogurnuti pak kroz noge. Na Rosandića je potom naklizao i DaSilva te ga pogurnuo palicom tako da se pločica nekako izmigoljila preko crte i ušla u gol. Ovaj pogodak dokrajčio je otpor zagrebačke momčadi koja je tijekom iduće minute i pol primila još dva zgoditka.

Lebler je u 33. minuti iz svoje trećine dao dugi pak po lijevom krilu za Schofielda. Napadač "crnih" se neometan spustio prema vratima i preciznim udarcem zakucao pločicu u suprotne rašlje. Davdesetak sekundi kasnije, prekršaj pravi Ranov. "Crnim krilima" trebalo je samo 13 sekundi da brojčanu prednost pretvore u zgoditak. Broda je s lijeve strane vratio pak na plavu liniju do Pichéa koji ga prebacuje nadesno kolegi Dorionu. Branič domaćih vraća pločicu poprijeko do Brode koji snažnim udarcem "probija" Rosandića. Hrvatskom vrataru ovo nije bila večer za pamćenje.

Pritisak Linza nije jenjavao, a demoraliziranim "bijelima" je samo preostalo raditi prekršaje. U 36. minuti na klupu za kažnjene sjeda Noonan. Zagrepčani su ipak uspjeli zaustaviti lavinu pakova u svojoj mreži. Netom po izjednačenju snaga na ledu, prekršaj pravi D'Aversa. "Medvjedi" nisu pronašli put do mreže domaćih, ali su barem sačuvali svoju mrežu od goreg potopa. Navijači Linza bili su na rubu delirija na kraju trećine, a "medvjedima" je najgora bila spoznaja da će na ledu morati provesti još jednu trećinu.

Zapravo se posljednja trećina nije igrala ni jednima niti drugima. Broj prigoda se u odnosu na prve dvije dionice susreta znatno smanjio, pa su jedino navijači na tribinama slavili izborenu pobjedu. Prekršaj Leblera u 44. minuti dao je gostima mogućnost da ublaže poraz no samo četrdeset sekundi kasnije na klupu za kažnjene sjeda i Aviani. Igra četvorice protiv četvorice nije donijela promjenu omjera, a domaći se nisu previše trudili ni s igračem više. Na novo uzbuđenje valjalo je pričekati 54. minutu kad su "medvjedi" po drugi put zatresli mrežu Linza.

Simšič je poveo protunapad po desnom krilu i pucao prema vratima. Pak se odbio nalijevo gdje ga je prihvatio Lehtonen i vratio u sredinu odakle Koskiranta udarcem iz prve zakucava pločicu u mrežu. Do kraja susreta ostalo je nešto manje od sedam minuta. Zagrepčani bi s golom, dva donekle popravili dojam no u doigravanju se broje samo pobjede. Ako su "medvjedi" i imali namjeru ubalažavati poraz, isključenje Noonana u 56. minuti ih je vratilo u vlastitu trećinu. Pedesetak sekundi kasnije, prekršaj pravi i Kristler, a zbog prosvjeda je dobio još dvije minute na klupi za kažnjene. Ni jedna niti druga vrata nisu bila bitno ugrožena tako da se utakmica mirno privela kraju.

Za ovu bi utakmicu najlakše bilo reći kako je treba prepustiti zaboravu no to bi značilo i da se nikakve pouke nisu izvukle. Zagrebački vratari nisu imali svoju večer i od njih treba tražiti i očekivati da u idućoj utakmici budu na visini zadatka. Igra u obrani je također podbacila i tu će trener Bradley imati najviše posla jer su u obje utakmice u Linzu, "medvjedi" rano dolazili u zaostatak zbog slabe igre u vlastitoj trećini. Iduća utakmica je izuzetno važna i bilo bi dobro dati sve od sebe da se dobije kako bi "crna krila" u Zagreb doputovala pod pritiskom.