"Medvjedi" s porazom drugi

med kacPosljednjeg dana mini turnira na Velesajmu, Medveščak se sučelio starom suparniku KAC-u. Dan ranije, Genéve-Servette je svladao Celovčane s 3:2 te je s 4 boda preuzeo prvo mjesto u poretku. Prvih dvadeset minuta proteklo je u igri bez prekršaja, s pokojim prekidom i malo udaraca prema vratima. U nastavku susreta suparnici su se nešto češće odlučivali na udarac, a domaći su poveli već nakon nekoliko minuta. Kako je vrijeme odmicalo KAC preuzima igru u svoje ruke, ali ne uspijeva izjednačiti. Gosti su poravnali početkom zadnje trećine nakon čega se razvila ravnopravna borba. Sredinom trećine Medveščak se vraća u vodstvo. Kad se već činilo da će domaći sačuvati minimalnu prednost kojim bi izborili pobjedu u utakmicu i na turniru. Međutim, Celovčani su u završnici trećine izjednačili. Gosti su u raspucavanju bili uspješniji pa su došli do pobjede koja je švicarskom klubu donijela prvo mjesto na turniru.

Medveščak - KAC 2:3 (0:0, 1:0, 1:2, 0:1) PR

Zagreb, klizalište na Velesajmu, 9.9.2018.

KAC 8 min

Medveščak: Rosandić, Nikolić - Manavian, Kudělka, Perkovich, Sylvestre, Olden - Hardy, Sauvé, Lehtonen, Samuels-Thomas, Mauldin - Deutsch, Puzić, Aviani, Armstrong, Puskarich - Čepon, Šijan, Fičur, Brine, Simšič. Trener: Fox

KAC: Madlener, Haugen - Fischer, Comrie, Geier S., Liivik, Geier M. - Strong, Unterweger, Petersen, Koch, Kozek - Gartner, Schumnig, Wahl, Hundertpfund, Bischofberger - Kernberger, Kraus, Witting, Harand, Richter. Trener: Matikainen

Međusobni dvoboj Medveščaka i KAC-a za obje je momčadi predstavljao generalnu probu pred početak novog prvenstva. Sastav iz Celovca je do ovog susreta odigrao šest utakmica. Austrijanci su redom gubili protiv slovačkih prvoligaša, od Zvolena s 4:2, od Banske Bystrice sa 7:2 i od Košica s 4:1. Uslijedio je poraz u raspucavanju od njemačkog prvoligaša Ingolstadta s 2:1 te od norveškog prvoligaša Stavangera s 4:2. U Zagrebu je KAC izgubio i od švicarskog prvoligaša Genéve-Servettea s 3:2. Trener gostiju Matikainen na raspolaganju nije imao braniče Dullera i Schnetzera te napadača Kreuzera no svi važniji igrači bili su na Velesajmu, uključujući i pojačanja u navali Petersena, Liivika i Wahla odnosno u obrani Comriea i Gartnera. Novi vratar KAC-a, norveški reprezentativac Haugen, bio je na klupi za pričuve.

Utakmica između Genéve i KAC-a bila je izjednačena i borbena. Celovčani su poveli već u petoj minuti pogotkom Comriea s igračem više. KAC je tijekom prvih dvadeset minuta imao više od igre, a u završnici je propustio povećati prednost poslije drugog isključenja Švicaraca. Početkom druge trećine Austrijanci nižu jedno isključenje za drugim tako da su čak 80 sekundi igrali s dvojicom igrača manje prije nego što je Bouma početkom 25. minute izjednačio. Potom se razvila obostrano otvorena igra u kojoj je KAC izdržao još dvije minute s igračem manje. Nekoliko sekundi prije drugog odmora, Wick dovodi Genéve u vodstvo. Kad je Richard u 43. minuti povećao razliku na dva gola, pobjeda se počela smiješiti Bezini i društvu. Malo kasnije suci moraju kazniti prvi obračun među igračima nakon kojeg Švicarci ne koriste igrača više. Neuspjeh im se osvetio u 50. minuti kad Celovčani zgoditkom Wittinga hvataju priključak. KAC se u završnici trećine još jednom obranio s igračem manje nakon čega suci kažnjavaju sudionike još jednog igračkog obračuna. Genéve je sačuvala minimalnu prednost i osigurala prvu pobjedu na turniru.

Trener Fox je posložio napadačke trojke na isti način kao i protiv Švicaraca izostavljajući iz sastava Zanoškog i ozlijeđenog Jankovića. Zato su ponovo izmiješani branički parovi s izuzetkom četvrtog što je možda i naznaka da se isti neće previše naigrati dok traje neizvjesnost u prvenstvenim susretima. Kudělka je spojen s Manavijanom, a Sauvé se našao s Hardyjem. Puzić i Deutsch činili su treći branički par. Između vratnica se ponovo nalazio Rosandić no Corbeil-Mathieu je preskočio ovu utakmicu pa se na klupi za pričuve našao mladi Nikolić.

Dvoboj je počeo u nevjerojatnom tempu obje momčadi. Klizalo se bez zadrške u oba smjera i igralo bez prekida. Disciplinirana igra u obrani onemogućila je i jedne i druge u stvaranju prilika. Udaraca prema vratima gotovo da i nije bilo u uvodnim minutama susreta. Pokoji pak koji bi i došao do jednog od golova postajao bi plijenom suparničkih vratara. Kako je vrijeme odmicalo, tempo nije padao. Udarci prema vratima uglavnom su bili neprecizni pa vratari jedva da su i imali posla. Bulije se moglo nabrojati na prste jedne ruke pa su treneri svako malo morali slati nove petorke kako bi održali snažan tempo igre.

Malo se toga promijenilo u igri obje momčadi u drugom dijelu trećine. I dalje se puno klizalo, a malo pucalo. Prekida jedva da je i bilo. Gledatelji su mogli uživati u demonstraciji snage i jednih i drugih no osim toga malo se čega moglo vidjeti. U završnici trećine KAC je imao nešto više od igre pa je i stvorio nekoliko prigoda no Rosandić je bio na visini zadatka te je pravodobnim reakcijama sačuvao svoju mrežu netaknutom. Na prvi odmor se otišlo bez pogodaka u vjerojatno najbrže odigranoj trećini u povijesti Velesajma.

Suparnici su u nastavak susreta ušli napadački. Akcije su se naizmjence nizale pred oba gola pa su vratari dobili priliku pokazati svoje mogućnosti. Sudački dvojac dopustio je malo slobodniju igru što ni jedni niti drugi nisu previše zlorabili. Prvi pogodak na utakmici postigli su "medvjedi" na oduševljenje svojih navijača. Samuels-Thomas je u 25. minuti presjekao jedno dodavanje "crvenih" te se spustio prema vratima. Madlener je obranio njegov udarac, ali je Olden pospremio odbijanac u mrežu. Primljeni pogodak potaknuo je goste da pokrenu opći napad prema vratima Medveščaka.

Zagrepčani su idućih sedam, osam minuta proveli na svojoj polovici braneći se od upornih i uzastopnih naleta KAC-a. Celovčani su Rosandića zasuli paljbom sa svih strana no mladi hrvatski vratar se nije dao impresionirati. Branio je jedan pak za drugim čekajući da njegovi suigrači napokon uspostave ravnotežu snaga. Gosti su najbliže izjednačenju bili u 33. minuti kad je Manuel Geier udarcem slijeva pogodio stativu. KAC je još neko vrijeme imao inicijativu, a onda su se i "medvjedi" trgnuli. Medveščak je preuzeo igru u svoje ruke pa su se prilike počele nizati pred vratima "crvenih".

U 36. minuti Manavian udarcem s plave linije pogađa stativu što je "bijelima" dalo dodatni poticaj u naletima prema protivničkim vratima. Celovčani su prepoznali opasnost pa su i oni posegnuli u pričuve energije kako bi uspostavili ravnotežu i spriječili "medvjede" da se odlijepe prije zadnje trećine. Posljednje minute druge trećine protekle su u obostrano otvorenoj igri u kojoj su se ponajviše istaknuli vratari braneći jedan protivnički udarac za drugim. Na kraju se na drugi odmor ipak pošlo s minimalnim vodstvom domaćih.

Tek što je počela zadnja trećina, vidjeli smo prvo isključenje na utakmici. U 42. minuti na klupu za kažnjene sjeda Kozek. "Medvjedi" su pritisnuli goste nastojeći iskoristiti brojčanu prednost. Madlener je u par navrata zaštitio svoju mrežu te su "crveni" izdržali pune dvije minute bez primljenog pogotka. Nije prošla ni minuta od izjednačenja snaga na ledu, kad je pločica odsjela u mreži Medveščaka. Koch je tukao s desne strane, pak se odbio do Petersena koji iz neposredne blizine ubacuje pak u gol. Uslijedilo je razdoblje ravnopravne igre, bez previše prilika u kojem je KAC bio nešto aktivniji suparnik.

U 48. minuti zbog međusobnog su koškanja isključeni Puskarich i Strong. Desetak sekundi kasnije, prekršaj Wahla ostavlja "bijele" s igračem više. Zagrepčani su smjesta započeli s opsadom protivničkih vrata. Madlener je imao pune ruke posla, ali ga je obavljao na visokoj razini pa domaći nisu iskoristili ni ovu priliku s igračem više. Medveščak je kratko vrijeme poslije izjednačenja snaga na ledu zadržao inicijativu, a onda su igru u svoje ruke preuzeli Celovčani. Gosti su u kratkom razmaku stvorili nekoliko prigoda za prelazak u vodstvo na svaki put im se ispriječio Rosandić.

U jeku pritiska "crvenih", Medveščak se u 52. minuti vratio u vodstvo. Deutsch je uposlio Sylvestrea koji sjajnim udarcem iz sredine zakucava pločicu u rašlje. KAC je nastavio s napadima prema vratima domaćih koji su minutu kasnije doveli do isključenja Armstronga. Obrana "bijelih" na čelu s raspoloženim Rosandićem izdržala je protivničku opsadu no Celovčani su zadržali napadački zamah i poslije izjednačenja snaga na ledu. Prilike su se nizale jedna za drugom, a pritisak KAC-a natjerao je Deutscha na prekršaj u 57. minuti.

Gosti su unutar tridesetak sekundi dvaput zaprijetili vratima Medveščaka, a onda je prekršaj Kozeka oduzeo "crvenima" brojčanu prednost. KAC je bio aktivniji u igri četvorice protiv četvorice pa je dvije i pol minute prije završetka trećine uspio izjednačiti. Wahl je s lijeve strane ubacio pak pred gol, a Petersen ga skrenuo u mrežu. Do kraja trećine obje su momčadi imale po jednu priliku za pobjedu no vratari su bili učinkoviti pa je Medveščak po drugi put na turniru ušao u raspucavanje.

Petersenov bekhend nije pronašao put do mreže. Hardy je pak udarcem iz zgloba iz sredine svladao Madlenera. Wahl puca u Rosandićev "beton", a trener Matikainen u igru ubacuje svog prvog vratara Haugena. Norveški reprezentativac nije dopustio svom sunarodnjaku Oldenu da ga svlada. Pločica je otišla pokraj gola. Kozek je bekhendom poslao pak pored vratara u mrežu, a Deutsch udarcem iz globa promašuje protivnički gol. Stefan Geier pogađa prečku, a Mauldin šalje pak pokraj gola. Rosandić je sjajno rukavicom zaustavio pokušaj Comriea iz sredine, a Haugen je izbio pak Armstrongu kad ga je ovaj pokušao obići. Nakon pet pokušaja na svakoj strani, Hardy u pripetavanju nije uspio varkom otvoriti prostor za pogodak. Naposljetku je Petersen spretno pogurnuo pak kroz noge hrvatskog vratara za konačnu pobjedu KAC-a.

"Medvjedi" su unatoč porazu ostavili dobar dojam protiv KAC-a no vidljivo je kako će momčadi još trebati vremena da sve linije sjednu. Branički parovi se miješaju i tko zna kako će izgledati u prvoj utakmici u Székesfehérváru. Napadačkim trojkama također treba vremena za uigravanje dok pojedinci još traže formu. Pitanje je i kako će se riješiti odabir prvog vratara i hoće li Corbeil ostati u Zagrebu ili ne. Možda bi "medvjedima" doista bio pun pogodak da dovedu iskusnog vratara kojem neće biti ispod časti biti pričuva