Neuspjeh na premijeri

feh med golMedveščak je na početku novog prvenstva pretrpio uvjerljiv poraz na gostovanju u Székesfehérváru. Domaći su nadigrali Zagrepčane i slavili pobjedu od 5:2. Gosti su održavali rezultatsku ravnotežu sve do početka drugog dijela prve trećine kad Fehérvár s dva zgoditka u dvije minute stvara prednost. "Medvjedi" su početkom druge trećine smanjili zaostatak no mađarski sastav je za nekoliko minuta vratio razliku na dva gola. Sredinom druge trećine domaći bježe na tri pogotka prednosti, ali je Medveščak u kratkom roku smanjio zaostatak. Prije nego što su Zagrepčani stigli bilo što učiniti, Fehérvár je postigao novi pogodak. Domaći su do kraja trećine sačuvali razliku, a isto im je pošlo za rukom i tijekom posljednje trećine u kojoj su "medvjedima" prepustili inicijativu. Medveščak će priliku za popravni imati za dva dana u Villachu.

Fehérvár AV19 - Medveščak 5:2 (2:0, 3:2, 0:0)

Székesfehérvár, ledena dvorana Gábora Ocskaya, 14.9.2018.

Medveščak 4 min

Fehérvár: Carruth, Kornakker - Tikkanen, Stipsicz, Sofron, Erdély, Szabó-Pál - Szabó D., Harty, Phillips, Hári, Kóger - Glenn, Láday, Kuralt, Koskiranta, Luttinen - Szabó B., Szita, Reisz, Šille. Trener: Järvenpää

Medveščak: Rosandić, Corbeil - Manavian, Sauvé, Svensson, Sylvestre, Olden - Hardy, Puzić, Mauldin, Samuels-Thomas, Puskarich - Deutsch, Kudělka, Perkovich, Armstrong, Simšič - Šijan, Čepon, Fičur, Brine, Zanoški. Trener: Fox

Čekanju je došao kraj. Nakon više od mjesec dana priprema, 12 momčadi je krenulo u novu trku za naslovom pobjednika EBEL-a. "Medvjedi" su prvenstvo počeli povratkom u Székesfehérvár, grad u kojem su prije manje od dva tjedna sudjelovali na turniru u čast velikana mađarskog hokeja, Gabora Ocskaja. Medveščak je tijekom priprema odigrao sedam utakmica. Zagrepčani su na Bledu izgubili od Villacha s 3:2 u produžetku, dok su svladali češkog prvoligaša Karlovy Vary s 1:0 te Olimpiju sa 6:2. U Mađarskoj su nadjačali francuskog prvoligaša Grenoble s 2:1, ali su izgubili od domaćina s 4:3. Na kraju, na ledu Velesajma Medveščak je pobijedio švicarskog prvoligaša Genevé-Servette s 5:4 u raspucavanju i na isti način izgubio od KAC-a s 3:2.

Mjesto između vratnica na otvaranju sezone pripalo je Rosandiću.
Svi su braniči bili na raspolaganju treneru Foxu. Prvi branički par činili su frankofoni Manavian i Sauvé, a drugi dvojica najnižih braniča u postavi, Hardy i Puzić. Kudělka i Deutsch činili su spoj iskustva i mladosti. Napadačke trojke nisu mogle isklizati u najjačem sastavu. Aviani je morao odraditi kaznu iz prethodne sezone, a Lehtonen i Janković su bili ozlijeđeni. Olden i Sylvestre su u prvu navalu dobili prinovu Svenssona, a Mauldin i Samuel-Thomas su se morali snaći s Puskarichem. Armstrong je dobio Perkovicha i Simšiča, a u četvrtoj su Brine i Fičur zaigrali sa Zanoškim. Prošle sezone Medveščak je oba domaća susreta izgubio u produžetku, ali je zato u Székesfehérváru upisao dvije pobjede, jednu u produžetku, a drugu u šezdeset minuta.

Fehérvár AV19 je pripreme otvorio porazom od slovačkog prvoligaša Nitre s 5:1. Mađarski sastav je bio uspješniji protiv drugog slovačkog protivnika Žiline kojeg je svladao s 5:3. Uslijedila je pobjeda nad njemačkim prvoligašem Krefeldom od 4:3 u raspucavanju, a potom i poraz od drugog njemačkog suparnika Fischtowna s 5:1. Na turniru kod kuće Fehérvár je svladao talijanskog prvoligaša Asiaga sa 6:3, a potom i "medvjede" s 4:3. Posljednju utakmicu su odigrali protiv slovačkog prvoligaša MAC-a iz Budimpešte (da, dobro ste pročitali) i izgubili s 3:2. Finski trener Järvenpää izveo je protiv Medveščaka sastav bez američkog braniča Melanda, reprezentativnog napadača Sarauera i mlade domaće uzdanice Sárpátkija.

Domaći su bolje ušli u utakmicu te su stvarali više prilika od Zagrepčana. Medveščak se pretežito branio, ali je s vremena na vrijeme prijetio protivničkim vratima. Prvih desetak minuta susreta proteklo je bez pogodaka, ali i bez ijednog prekršaja na obje strane. Varljivu ravnotežu poremetila je jedna pogreška gostujućeg vratara koja je početkom 13. minute omogućila Fehérváru prelazak u vodstvo. Rosandić je pošao iza gola po upucani pak kako bi ga ispucao prema lijevom krilu. Međutim, nije primjetio Sofrona koji se prikrao prema vratima, presjekao pločicu i poslao je u nebranjenu mrežu.

Prije nego što su "medvjedi" stigli na bilo koji način reagirati, pak se ponovo našao u njihovoj mreži. Prošle su samo dvije minute od prvog pogotka kad su "plavi" osvojili buli u svojoj trećini. Erdely je poslao pak do Sofrona koji kreće u protunapad kroz sredinu. Čim je prešao centar daje pak nadesno za Szaba-Pala koji mu ga vraća iz desnog kuta. Sofron potom ubacuje pak pred vrata gdje se Erdely othrvao prekršaju Syvestrea te u punom naletu ubacio pak u mrežu. "Bijelima" ovakav razvoj događaja nikako nije išao na ruku, a trebalo je izdržati još šest minuta do kraja trećine.

Medveščak je uspio zaustaviti zamah protivnika, a početkom 19. minute prekršaj Stipsicza dao je Zagrepčanima priliku smanjiti zaostatak. Fehérvár se uspio oduprijeti pritisku gostiju pa je završetak trećine dočekao s dva pogotka prednosti. "Medvjedima" je preostalo još 17 sekundi brojčane prednosti na početku druge trećine u kojoj su morali pojačati igru kako bi izborili povoljan ishod.

Domaći su izdržali ostatak kazne za svog mladog braniča no nije prošla ni minuta kad je na klupu za kažnjene morao sjesti Luttinen. "Medvjedi" su dugo pleli mrežu oko protivničkih vrata i kad je do kraja kazne finskom napadaču ostalo desetak sekundi pak se napokon našao u Carruthovoj mreži. Svensson je iz desnog kuta vratio pak za Sylvestrea koji ga šalje na plavu liniju. Tamo se našao Olden koji dalekometnim udarcem šalje pak prema vratima. Pločica je na putu nekoga zakačila pa je vratar "plavih" nije uspio spriječiti da uđe u mrežu.

Na odgovor Fehérvára nije trebalo dugo čekati. Nisu prošle ni četiri minute od prvog zgoditka "bijelih", a domaći su vratili razliku na dva gola. Hari i Glenn su borbom uz ogradu u svojoj trećini osvojili pak, nakon čega branič "plavih" gura pločicu do Kogera. Mađarski reprezentativac se sjurio u protunapad. Lako je obišao Hardyja nakon čega izlazi sam pred gol i bekhendom vješto šalje pločicu kroz Rosandića u gol. Zagrepčanima je trebalo vremena da ponovo uspostave svoju igru. Međutim, prekršaj Samuelsa-Thomasa u 32. minuti pogurno je Medveščakova kola nizbrdo.

Ovog puta domaćima je trebalo samo tridesetak sekundi za iskoristiti igrača više. Hari je s lijevog krila vratio pak na plavu liniju do Hartyja. Kanadski branič prebacuje pločicu nalijevo do Philipsa koji je ubacuje na prvu stativu. Tu se našao Daniel Szabo koji bekhendom iza leđa pronalazi Kogera koji udarcem iz sredine postiže drugi pogodak za redom. Trener Fox u tom trenutku odlučuje povući Rosandića iz igre te nastaviti utakmicu s Corbeilom između vratnica. Hrvatski vratar zasigurno snosi odgovornost za prvi pogodak domaćih no američkom treneru bi možda bolje bilo da je pogledao tko mu je najčešće bio na ledu prilikom primanja pogodaka.

Medveščak je pokušao spasiti utakmicu dok je još bilo vremena. Isprva se činilo da bi gostima ovaj pothvat mogao poći za rukom. Igrala se 36. minuta kad je Armstrong od Zanoškog primio pak iza gola te izašao na lijevom krilu. Odatle je vratio pak do Hardyja koji ga s vrha desnog kruga snažnim udarcem zabija u mrežu. U ovakvom položaju momčadi obično nastoje zatvoriti igru i pričekati kraj trećine tako da bi poslije odmora, svježi, krenuli na juriš. Međutim, igra u obrani nije bila jača strana Medveščaka u prvom kolu novog prvenstva.

Nije prošla ni minuta kad se bivši "medvjed" Koskiranta izborio za pak u desnom kutu nakon čega dijagonalom vraća pak do Glenna. Američki branič se spustio prema golu i tukao. Corbeil odbija pak u sredinu odakle Luttinen sigurnim udarcem postiže zgoditak. U preostale četiri minute druge trećine više nije bilo promjena omjera. Fehérvár je znalački održao visoku prednost koja mu je praktički osigurala pobjedu čak dvadeset minuta prije kraja susreta.

Medveščak nije imao puno izbora pred početak posljednje trećine. Zagrepčani su morali poći u opći napad, ali ipak pazeći da im raspoloženi suparnik ne napuni mrežu iz protunapada. Gostujućem planu je na ruku išao rani prekršaj Koskirante u 43. minuti. Da su "bijeli" tada iskoristili brojčanu prednost značajno bi povećali izglede za povratak u utakmicu. Međutim, Fehérvár se obranio pa je prilika otišla u nepovrat. Posljednju mogućnost za pothvat "medvjedima" je pružilo isključenje Reisza u 48. minuti. Stići dva gola manjka u zadnjih desetak minuta je težak, ali ne i neizvediv pothvat.

Obrana domaćih ponovo je bila na visini zadatka nakon čega je objema stranama bilo jasno da ishod više nije u pitanju. Fehérvár je mirno priveo utakmicu završetku no "medvjede" je prije toga zadesila još jedna nesreća. Ozlijedio se Hardy, branič s najvećim napadačkim mogućnostima, što će značajno narušiti ionako slabu učinkovitost Medveščaka s igračem više. Prvenstvo traje tek jedno kolo, a Zagrepčanima nedostaju već trojica igrača.

Prvi mačići su, kao i prošle godine u Villachu, bačeni u vodu. "Medvjedi" nemaju previše vremena za predah jer dva dana kasnije gostuju upravo u Villachu koji je u prvom kolu svladao Orle s 4:3 u produžetku. Momčad iz Beljaka želi popraviti loš dojam iz posljednje dvije sezone i svakako će nastojati upisati još jednu pobjedu. Medveščak mora zbiti redove i početi sa skupljanjem bodova.