"Medvjedima" je lijepo u Znojmu

znojmo medvescakMedveščak je u svojoj povratničkoj sezoni dvaput slavio u Znojmu. Moravski grad bio je sretan za Zagrepčane i u novoj sezoni. "Medvjedi" su svoju prvu pobjedu zabilježili upravo protiv Orla na njihovom ledu. Prvih dvadeset minuta proteklo je bez pogodaka uz određenu premoć domaćih. Međutim, "orlovi" nisu mogli ni sanjati što će ih pogoditi u nastavku. Za manje od četiri minute primili su čak tri pogotka. Češki sastav je za samo dvadesetak sekundi smanjio zaostatak, ali bilo je to sve od momčadi iz Znojma u ovoj utakmici. Medveščak je krajem druge trećine novim pogotkom zapečatio ishod susreta. Posljednjih dvadeset minuta proteklo je u obostrano otvorenoj igri u kojoj su mreže mirovale sve do završetka dvoboja.

Medveščak 10 min

Orli: Nechvátal, Halász - McEachen, Sedlák, Luciani, Stretch, Kalas - Parkkonen, Kruckovyč, McPherson, Braes, Hlava - Stehlík, Lattner, Guman, Bartoš, Špaček - Šnajnar, Bulín, Mrázek, Matuš, Němec. Trener: Fryčer

Medveščak: Corbeil, Rosandić - Deutsch, Sauvé, Svensson, Sylvestre, Olden - Manavian, Robar, Armstrong, Brine, Aviani - Puzić, Kudělka, Zanoški, Mauldin, Samuels-Thomas - Šijan, Simšič, Perkovich, Puskarich. Trener: Fox

U EBEL-u za "medvjede" nema boljeg mjesta za "vađenje" poslije četiri uzastopna poraza od Znojma. Zagrebački klub je u tri zajedničke sezone s Orlima odigrao osam utakmica u gostima od kojih je izgubio samo onu prvu, u jesen 2011. Nakon tog uvodnog teškog poraza od 8:2, Medveščak je dobio sve preostale utakmice. Prošle sezone "medvjedi" su kod češkog kluba gostovali na početku prvenstva i dobili s 3:2 u produžetku te na kraju redovnog dijela sezone kad su slavili s 5:2. "Orli" su novo prvenstvo započeli porazom u produžetku u Mađarskoj s 4:3, nakon čega su izgubili produžetak i u Grazu sa 7:6. Domaći dvoboji protiv KAC-a i Red Bulla odgođeni su za listopad pa je Medveščak bio prvi gost u Nevoga areni u novom prvenstvu.

U postavi Orla nije bilo braniča Tejnora kao ni napadača Oščádala i Nováka. Na drugoj strani, trener Fox u Znojmo nije doveo ozlijeđene braniče Hardyja i Čepona kao ni napadače Lehtonena i Jankovića koji su također izvan stroja. U postavi nije bilo mjesta za mladog napadača Fičura pa su Zagrepčani isklizali sa samo 19 igrača i dvojicom vratara. Između vratnica se poslije dobre izvedbe protiv Capitalsa zadržao Corbeil. Branički parovi se nisu mijenjali uz Šijana kao sedmog braniča. Napadačke trojke su se ponovo ispremiješale. Samuels-Thomas i Mauldin su ovog puta zaigrali sa Zanoškim, a Olden, Sylvestre i Svensson su ponovo spojeni nakon premijere protiv Fehérvára. Brine je u još jednoj novoj navali poveo Avianija i Armstronga, a četvrti napad složen je od Perkovicha, Puskaricha i Simšiča.

Prije utakmice od navijača se oprostio nekadašnji hokejaš Orla, Beroun, a pak je na prvoj službenoj utakmici u gradu ove sezone podbacio gradonačelnik Znojma. Domaći su imali prvu priliku već u prvoj minuti kad je Hlava tukao s plave linije. Medveščak je prihvatio izazov pa je smjesta krenuo prema protivničkim vratima natjeravši Stehlíka na prekršaj već u 62. sekundi utakmice. "Medvjedi" su stvorili par prilika z aprelazak u vodstvo no Nechvátal se ponašao suprotno od svog prezimena pa je sačuvao svoju mrežu do izjednačenja snaga na ledu.

Čim su se snage izjednačile "crni" su preuzeli igru u svoje ruke. Prilike pred vratima Zagrepčana nizale su se jedna za drugom pa je Corbeil imao pune ruke posla. Orli su u petoj minuti imali veliku prigodu kad je prema vratima tukao Němec, a dvije minute kasnije vodeći pogodak zamalo je postigao Stehlík. Pritisak "orlova" doveo je u sedmoj minuti i do prekršaja Manaviana. Domaći su smjesta počeli s opsadom vrata "bijelih". Corbeil se odlično držao braneći jedan udarac za drugim, a najviše se istaknuo pred kraj kazne za braniča gostiju kad je zaustavio opasan udarac Braesa.

"Medvjedi" su po izjednačenju snaga na ledu pokušali prenijeti igru u napadačku trećinu no Orli su ubrzo uspostavili ravnotežu u igri. Neko se vrijeme igralo uglavnom u neutralnoj trećini, a potom su obje momčadi pojačale tempo pa su se prilike nizale čas pred jednim, čas pred drugim vratima, ali bez većih prijetnji po bilo čiju mrežu. Ravnopravna borba se nastavila i u završnici trećine pri čemu su suparnici zaigrali opreznije ne želeći primiti pogodak neposredno pred odlazak na odmor. "Orlovi" su u zadnjoj minuti ipak stvorili dvije opasnije prilike od kojih izdvajamo udarac Stehlíka koji je pogodio Corbeila u masku.

Poslije dvadeset minuta igre gosti su mogli biti zadovoljniji ishodom jer su "crni" imali više prilika za prelazak u vodstvo. Bilo je za očekivati kako će Orli i u nastavku pritiskati ne bi li usmjerili tijek utakmice u svoju korist. Međutim, Zagrepčani su imali drugačije zamisli. Gosti su od prve minute nastavka susreta krenuli odlučno prema vratima "orlova". Nisu prošle ni dvije minute, a pak se našao u mreži domaćih. Zanoški je povukao protunapad po lijevom krilu te predao pak u sredinu do Mauldina koji ga odmah prosljeđuje nadesno za Puzića. Mladi hrvatski branič je naciljao i pogodio mrežu Orla.

Nije prošla ni minuta i pol od vodećeg pogotka gostiju, a Nechvátal je po drugi put morao vaditi pak iz mreže. Sylvestre se našao u lijeom kutu gdje je "okrenuo" Sedláka da bi potom od iza gola dao pak pred vrata gdje se Svensson pokazao spretnijim od dvojice suparnika i između njih udarcem iz prve svladao čuvara mreže "crnih". Trener domaćih, Fryčer, smjesta je reagirao i pozvao pola minute predaha kako bi primirio svoje igrače. Čini se da nije bio uvjerljiv jer je njegova momčad za pedesetak sekundi primila još jedan zgoditak.

Samuels-Thomas se izborio za pak uz ogradu na desnoj strani te je pogurnuo do usamljenog Zanoškog koji se spustio po desnom krilu i snažnim udarcem iz zgloba zakucao pak u suprotni kut protivničkih vrata. Bilo je to ujedno sve od vratara Nechvátala koji je primio tri zgoditka u dvije minute. Na njegovo mjesto stao je Halász. Nije prošlo ni pola minute, a domaći su smanjili zaostatak. Sedlák je obišao jednog suparnika po desnom krilu i dao pak pokraj drugog u sredinu do usamljenog Stretcha koji udarcem iz prve zakucava pak pod prečku.

Medveščak je samo minutu kasnije mogao vratiti razliku na tri gola kad je Armstrong izašao sam pred gol no Halász je iz tog dvoboja izašao kao pobjednik. Zagrepčani su još neko vrijeme držali domaće na njihovoj polovici leda, a onda su "orli", malo po malo, počeli uspostavljati ravnotežu. Snažan udarac Kruckovyča u 28. minuti zamalo je približio "crne" na samo gol zaostatka. Sredinom druge trećine rasplamsala se ravnopravna borba u kojoj su se prilike nizale na obje strane. I jedni i drugi bili su svjesni kako bi prvi idući zgoditak mogao odlučiti o ishodu dvoboja. Pet minuta prije odlaska na drugi odmor, Sedlák ispucava pak preko ograde pa su "medvjedi" ostali s igračem više.

Orli su se isprva dobro branili s četvoricom igrača držeći pak podalje od svojih vrata. "Bijelima" nikako nije polazilo za rukom uspostaviti igru u napadačkoj trećini i kad se već činilo da će se domaći izvući iz nevolje, Medveščak je brojčanu prednost pretvorio u pogodak. Olden je s lijeve strane poslao pak uz plavu liniju do Manaviana koji tuče sdesna. Halász je zaustavio pak, ali se on nekako izmigoljio na otvoreno omogućivši Avianiju da se najbolje snađe u gužvi i iz blizine pogurne pločicu u nebranjeni dio mreže. Domaće je po primljenom pogotku uhvatila malodušnost pa je završnica trećine protekla u svojevrsnom zatišju. Gosti su tek u zadnjoj minuti ponovo zaprijetili, ali je nedugo zatim prekršaj napravio Manavian ostavljajući Orlima tračak nade u mogući preokret.

Unatoč minute i pol s igračem više, domaći nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti vrata "bijelih" prije nego što su se snage izjednačile. Čim je zaigrao u punom sastavu, Medveščak je preuzeo igru u svoje ruke. Zagrepčani su stvarali prilike za pogodak kojim bi otklonili svaku dvojbu oko ishoda. Međutim, u jeku naleta gostiju, nepotrebni prekršaj Perkovicha u napadu daje Moravcima novu priliku za popravak omjera. "Bijeli" su aktivnom obranom držali protivnika podalje od svojih vrata, a pronalazili su vremena i za pokoji udarac prema vratima Halásza. Domaći su pritiskali još kratko vrijeme po izjednačenju snaga na ledu no Medveščak je ubrzo uspostavio ravnotežu u igri.

Ulaskom u zadnjih deset minuta, "orlovima" pada raspoloženje pa Zagrepčani sve više vremena provode u napadu. Pritisak gostiju doveo je i do prekršaja McPhersona u 54. minuti. "Medvjedi" su pritisnuli domaće, uputili par udaraca no zapravo im je bilo važnije ne riskirati mogući protunapad i primanje pogotka s igračem manje. Tek što su se snage izjednačile, na klupu za kažnjene morao je sjesti Mauldin. Trener Fryčer je poslije dvadeset sekundi izvukao vratara i pokušao sa šestoricom protiv četvorice. Domaći su ispalili nekoliko projektila prema protivničkim vratima, ali bez uspjeha.

Dvadesetak sekundi prije povratka svog napadača u igru, Zagrepčani su ostali i bez Avianija. Halász se sada vratio u igru. Orli su napadali s petoricom sve dok se Mauldin nije vratio na led, a potom je vratar "crnih" ponovo ustupio mjesto šestom igraču. Vremena za preokret nije bilo, ali je momčad iz Znojma ipak nastojala ublažiti poraz. Domaći su još neko vrijeme pritiskali, a kad su "bijeli" zaigrali u punom sastavu priči je bio kraj. Do završetka susreta ostalo je zabilježiti još samo prekršaj Stehlíka 37 sekundi prije zadnjeg zvuka sirene.

Medveščak se prvom prvenstvenom pobjedom odlijepio od dna i trenutno dijeli deveto mjesto s Innsbruckom koji je također osvojio četiri boda. Sljedeći protivnik, ponovo u Zibelu, je sastav Graza koji je u ovom kolu tijesno poražen u Beču s 2:1. Štajerski sastav na računu ima 8 bodova i nalazi se na šestom mjestu. Zagrepčane očekuje neizvjesna utakmica pa će im biti potrebna velika podrška sisačkih i zagrebačkih ljubitelja hokeja.