Nikako do boda

med grazUnatoč pobjedi u Znojmu, "medvjedima" ni u trećem pokušaju nije pošlo za rukom slaviti u Sisku. Protivnik Medveščaka bila je momčad Graza koja se osvježila u prijelaznom roku. Prva trećina protekla je u ravnopravnoj borbi u kojoj su oba sastava imala svoje prilike. Zagrepčani su poveli u prvom dijelu trećine, ali su gosti poravnali prije odlaska na odmor. Štajerski sastav je početkom druge trećine preokrenuo omjer nakon čega je čvrstom igrom onemogućio svaki pokušaj domaćih da izjednače. Medveščak je u zadnju trećinu ušao napadački ne bi li se što brže vratio u utakmicu. Međutim, time je otvorio prostor suparniku koji podiže razliku na dva gola. Zagrepčani su smanjili zaostatak pa je utakmica ušla u neizvjesnu završnicu. Domaći su minutu i pol prije kraja zaigrali bez vratara što je Grazu omogućilo da pogotkom u praznu mrežu osigura pobjedu od 4:2.

Medveščak - Graz 99ers 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Graz 8 min

Medveščak: Corbeil, Rosandić - Deutsch, Sauvé, Svensson, Sylvestre, Olden - Manavian, Robar, Armstrong, Brine, Aviani - Puzić, Kudělka, Zanoški, Mauldin, Samuels-Thomas - Šijan, Fičur, Simšič, Perkovich, Puskarich. Trener: Fox

Graz 99ers: Lundin, Höneckl - Caito, Jacobsson, Loney, Yellow Horn, Hamilton - Lakos, Kirchschläger, Ograjenšek, Oleksuk, Oberkofler - Weihager, Setzinger, Grafenthin, Garbowsky, King - Soritz, Zuševics, Natter. Trener: Mason

Prva prvenstvena pobjeda podigla je raspoloženje u Medveščakovom taboru prije treće domaće utakmice u Sisku. Tri boda protiv Graza približila bi "medvjede" sredini ljestvice pa bi se početna četiri poraza mogla polako ostavljati zaboravu. Zagrepčani su prošle sezone imali polovičan učinak protiv štajerskog kluba. Dvaput su slavili u Ledenoj, ali iz "bunkera" nisu odnijeli nijedan bod. Medveščakov trener, Aaron Fox, nema previše iskustva u svom sadašnjem poslu, ali je usvojio običaj kako se momčad koja pobjeđuje, ne mijenja. "Medvjedi" su stoga isklizali u potpuno jednakim petorkama koje su izborile pobjedu u Znojmu. U dosadašnjem tijeku prvenstva, najučinkovitiji igrači zagrebačkog sastava bili su Armstrong, Olden, Svensson i Zanoški sa po tri boda.

Graz je u Sisak doputovao s osam bodova osvojenih u pobjedama nad Innsbruckom, Villachom i u produžetku protiv Orla. Štajerci su izgubili na otvaranju sezone u Bolzanu te u posljednjoj utakmici pred dolazak u Zibel kad ih je Vienna nadjačala s 2:1. Od standardnih igrača, trener Mason nije doveo napadača Moderera. Poslije pet kola, prvi strijelac Graza bio je Loney s 8 bodova, ispred Ograjenšeka sa 6 odnosno Caita i Hamiltona sa po pet bodova.

Suparnici su stigli razmijeniti po udarac i prije nego što je Jacobsson isključen u 19. sekundi utakmice. "Medvjedima" je ova brojčana prednost stigla prerano pa nisu bili u stanju organizirati neki ozbiljniji pritisak prema vratima Graza. Domaći su ipak zadržali napadački zamah pa su u nadolazećim minutama u nekoliko navrata zaprijetili Lundinu. Najbolju prigodu imao je Olden u petoj minuti kad je snažnim udarcem sdesna natjerao čuvara mreže "bijelih" na odličnu intervenciju. Malo po malo, gosti uspostavljaju ravnotežu, a potom stvaraju par prigoda u kojima je Corbeil dobio priliku istaknuti se. U osmoj minuti Zagrepčani dolaze u vodstvo.

Sauvé je zaustavio pak na svojoj plavoj liniji i smjesta poveo protunapad po lijevom krilu. Čim je uklizao u napadačku trećinu dao je povratni pak za Mauldina koji puca prema vratima. Lundin odbija pak ispred sebe što koristi Sauvé i udarcem izbliza postiže vodeći pogodak za "modre". Gosti su mogli izjednačiti već u idućoj minuti kad se pred vratima Medveščaka našao Caito. Graz je potom preuzeo inicijativu pa se akcije u trećini domaćih nižu jedna za drugom. Corbeil je bio na visini zadatka te je svojim obranama održavao minimalnu prednost svoje momčadi. Pritisak "bijelih" naposljetku je doveo do izjednačenja u 16. minuti.

Yellow Horn je iz lijevog kuta odigrao dupli pas s Hamiltonom na crti gola. Vrsni strijelac Graza približio se vratima i othrvao slabašnom naletu Manaviana. Corbeil je zatvorio prolaz pločici koja se odbila nadesno do Loneya kojeg je Olden propustio izgurati, te udarcem iz neposredne blizine poslao pločicu u mrežu. Medveščak je reagirao napadački na pogodak protivnika. "Modri" su izveli više akcija iz kojih im nije pošlo za rukom vratiti prednost. Graz je potom uspostavio ravnotežu, ali je u zadnjoj minuti trećine Mauldin udarcem sdesna zamalo doveo domaće u vodstvo. Na odmor se ipak pošlo u rezultatskoj ravnoteži.

Početak druge trećine obilježila je nešto opreznija igra obje momčadi pa prvu priliku bilježimo tek u 23. minuti kad je Corbeil odličnom obranom zaustavio projektil Ograjenšeka s desne strane. Zagrepčani su ubrzo odgovorili s par udaraca od kojih izdvajamo "bombu" Sauvéa s plave linije u protunapadu trojice na dvojicu. Graz je potom prenio igru na protivničku polovicu leda i u 26. minuti preokrenuo omjer. Natter je iznio pak iz svoje trećine po lijevom krilu i pogurnuo ga niz ogradu do Garbowskog koji odigrava dupli pas sa Zuševitsom u lijevom kutu. Garbowski je izmaknuo pažnji obrane domaćih te udarcem u bliži kut iznenadio čuvara mreže "modrih".

Prelazak u vodstvo dao je dodatni poticaj gostima koji u potpunosti preuzimaju igru u svoje ruke. Prilike pred vratima Medveščaka nizale su se jedna za drugom. Zagrepčani su izgledali nemoćno u odnosu na protivnika, ali srećom po domaće, Corbeil se nije osvrtao na svoju pogrešku nego je s nekoliko obrana spriječio "bijele" da povećaju razliku. U jeku naleta Graza, Aviani se našao pred vratima gostiju, ali mu nije pošlo za rukom svladati Lundina premda je imao i druge mogućnosti za završetak protunapada. Novu nevolju za Zagrepčane donijelo je isključenje Perkovicha šest minuta prije odlaska na drugi odmor.

Graz je tijekom dvije minute s igračem više stvorio par prilika za povećanje vodstva no Corbeil i njegovi suigrači su uspjeli sačuvati svoju mrežu. Medveščak je u završnici trećine bio nešto poduzetniji, ali mu nije pošlo za rukom poravnati prije nego što je sirena označila kraj druge trećine. Zagrepčani su u zadnju trećinu imali ući s minimalnim zaostatkom, što im je još uvijek davalo izglede za povoljan ishod ove utakmice. Međutim, igra "modrih" u drugih dvadeset minuta nije davala razloga za optimizam.

Suparnici su u treću dionicu ušli rasklizano, riješeni da što prije probiju protivničku obranu. Oba su vratara imala pune ruke posla s obzirom da su i domaći i gosti zaigrali bez zadrške. Akcije su se smjenjivale čas pred jednim, čas pred drugim vratima. Međutim, unatoč baražnoj paljbi s obje strane, mreže se u uvodnim minutama posljednje trećine nisu tresle. Bilo je jasno da će momčad koja prva postigne pogodak steći značajnu psihološku, a u slučaju Graza i rezultatsku prednost. U 47. minuti gosti su nadmudrili obranu "modrih" i postigli svoj treći zgoditak.

Yellow Horn je prošao po desnom krilu i kad je krenuo iza gola, dao je pak poprijeko do Loneya. Strijelac prvog gola "bijelih" vratio je pak pred vrata gdje se najbolje snašao Hamilton i iz neposredne blizine poslao pak u nebranjenu mrežu. Teško je reći tko se gore snašao od "medvjeda", Corbeil koji je izgubio ravnotežu i otklizao od vrata ili njegovi suigrači koji nisu bili u stanju zagospodariti prostorom ispred vlastitog gola. Poslije ovog pogotka uslijedilo je zatišje koje je potrajalo sve do 50. minute i isključenja Lakosa. Zagrepčani su uspjeli stvoriti par prigoda za smanjenje zaostatka, ali su gosti uspješno priveli kraju kaznu za svog iskusnog braniča.

Gostima se nikamo nije žurilo i bilo je jasno kako pokušavaju "zatvoriti" utakmicu. Pritom su pazili da se ne zavuku u svoju trećinu, nego su aktivnom igrom držali Zagrepčane podalje od svojih vrata i s vremena na vrijeme zapucali prema Corbeilu. Taktika bi im možda i urodila plodom da Garbowsky nije napravio prekršaj u 54. minuti. Domaćima je ovog puta bilo dovoljno 13 sekundi da brojčanu prednost pretvore u zgoditak. "Modri" su osvojili buli te je nakon nekoliko dodavanja pak došao do Mauldina na lijevom krilu. Iskusni napadač spustio je pak do Armstronga na crti gola, a kanadski napadač se izvukao u sredinu i pucao. Lundin odbija pak, ali samo do Armstronga koji ga iz drugog pokušaja ubacuje u mrežu.

Do kraja trećine ostalo je još šest i pol minuta, sasvim dovoljno za izjednačenje. Premda su "medvjedi" imali želju, nije im bilo lako protiv organizirane igre gostiju u obrani. Prilika za pogotke bilo je malo, a sekunde su brzo prolazile. Olden je u 57. minuti udarcem slijeva pogodio stativu. Početkom 58. minute zbog međusobnog koškanja isključeni su Sylvestre i Caito. Zagrepčani su bili poduzetniji u igri četvorice protiv četvorice, a nakon minute i pol izvukli su vratara i nastavili s petoricom igrača. Graz se i dalje uspješno branio, a u zadnjoj minuti u igru su se vratili isključeni igrači. Tridesetak sekundi prije kraja trećine, upravo je Caito udarcem iz okreta sa svoje plave linije pogodio praznu mrežu "modrih" za konačnih 4:2.

Medveščak se zabilježio i peti poraz u šest utakmica pa se našao pri dnu sa samo četiri boda, isto koliko i Insbruck i Red Bull. "Medvjedima" slijede tri gostovanja. Prvo u Bolzanu protiv prošlogodišnjeg pobjednika lige koji je trenutno četvrti te potom u Innsbrucku i Salzburgu, protiv susjeda na ljestvici. Ne bismo htjeli biti zloguki proroci, ali zagrebački sastav je prošle sezone izgubio svih šest utakmica na gore nabrojanim gostovanjima tijekom redovnog dijela prvenstva. Kako stvari stoje, svaki bi bod iz iduće tri utakmice bio izuzetno vrijedan.