Pravac Tirol

ebel logoU Innsbrucku su se rano s proljeća bacili na zadržavanje kostura momčadi te u travnju potpisali vodećeg po bodovima Clarka, vodećeg strijelca Yogana te dvojac također iz „top 5“ društva Spurgeona i Lammersa pa Swettea, Teschauera, Paulwebera, Pedevillu, Nussbaumera, Štacha, Lindnera, Šedivýja i Bära te u lipnju Guimonda. Nova lica su pak vratar Juvonen (Pelicans), Lamoureux  (rasturio onih par tekmi u Grazu prošle sezone, a jako dobar poslije i u Frisk Askeru), „naš“ Boivin, Antonitsch (Villach), Ross (Zvolen), Lavoie (Timra IK) i Koper (Straubing) dok su „bivši“  Wahl (KAC), Blain (Sparta), Poulsen (Herning), Bishop (Belfast) i Wehrs (Bad Tölz).

I unatoč tome što je na papiru sve izgledalo odlično, početak sezone im se pretvorio u blagi užas. Otvorenje je bilo doma u tradicionalnom „West derbyju“ protiv Dornbirna koji je nakon nepune četiri minute već imao dva pogotka prednosti, ali zaostatak smanjuje Clark. Domaći su u 2/3 preokrenuli rezultat preko Spurgeona i ponovo Clarka, ali naposljetku pobjedu nakon velike borbe i produžetka odnose „Buldozi“. Idući gost bio je Graz protiv kojeg su pet minuta prije kraja srednje dionice imali ugodnih 3:1 (Lammers, Ross, Lavoie), a onda je uslijedio raspad sistema gdje im u posljednje tri minute „prolaze“ Hamilton, Loney i Cato. „Morski psi“ se od ovog nisu uspjeli oporaviti te do kraja tekme primaju još dva komada za uvjerljiv poraz.

Prava katastrofa tek ih je čekala u Beču. Sve je bilo pod kontrolom do 1. minute u 2/3, a tada unutar petnaest minuta primaju čak šest pogodaka i dalje je samo bilo pitanje gdje će trpanje stati. Tek nakon što se i Tessier „osladio“ početkom posljednje trećine bude se i gosti te Koper i Lammers malo ublažavaju razbijačinu. U Szekesfehérváru je ponovo krenulo loše te su prvih dvadeset minuta završili s zaostatkom od dva pogotka da bi se u nastavku probudili Štach, Spurgeon i Yogan te u završnih dvadeset minuta ulaze poravnati. U samoj završnici Sofron dovodi domaće na prag pobjede, ali Yogan spašava situaciju pogotkom 25 sekundi prije isteka regularnog vremena. Tek što je počeo produžetak Sofron nalazi Kuralta koji gura Innsbruck u zabrinjavajući niz od četiri poraza.

Ovako izdeprimirani vratili su se doma dočekati iznenađujuće kilavi Salzburg koji je pak do tada nanizao poraze od KAC-a, Bolzana i Linza. Prvih dvadeset minuta riješili su u svoju korist topovskim pogotkom Rossa te Lammersa dok je za goste precizan bio Huber. Početkom nastavka Huber donosi i izjednačenje no Innsbruck uzvraća solo prodorom Lindnera i lijepim pogotkom s desne strane u situaciji s igračem manje te Rossa, efektno pod prečku. Fina prednost međutim nije dugo potrajala obzirom u samo dvije minute novo poravnanje donose Hughes i Regner. Reviju lijepih pogodaka nastavio je Lavoie u početnim minutama 3/3, ali dosadni „Bikovi“ ih pogotkom Harrisa sustižu i po 4. puta te odvode utakmicu u produžetke. Tamo u posljednjoj minuti Clark zaobilazi inertnog Regnera i krasno poslužuje Yogana na desnoj vratnici za prvu pobjedu u sezoni!

Slavlje nije moglo dugo trajati jer se trebalo pripremiti za goste iz Bolzana. „Lisice“ su povele vrlo rano preko Blundena a nedugo potom Yogan ne koristi kazneni udarac i veliku priliku za izjednačenje. U posljednjim minutama 2/3 se „otvorilo“ te prvo poravnava Lammers s desnog bulija, MacKenzie donosi novu prednost gostima, ali mu nakon dvije minute topovski s desne strane uzvraća Lindner te su poravnati ušli u posljednjih dvadeset minuta gdje ubrzo, ispostavilo se pobjednički pogodak kreiraju Campbell i Miceli te vraćaju „Morske pse“ na poznate staze poraza. Na golu je debitirao u blijedom izdanju i Juvonen koji je doveden krajem rujna nakon što su čelnici kluba uručili otkaz iznimno slabom Climieu nakon samo mjesec dana (sjećamo ga se i po nesretnoj epizodi s ozljedom u Bolzanu prošle sezone).

Uslijedila su vezana gostovanja od kojih je prvo u Znojmu gdje su ih čekali pokisli „Orli“ s 4 uzastopna poraza.
Gosti su poveli nakon što je Lamoureux skrenuo pak upućen od Boivina s plave linije, a nakon pet minuta prednost podebljava Lammers, snažno s lijeve strane te s ugodnom prednošću odlaze na prvi odmor. Raspoloženi „Morski psi“ nastavljaju strpljivo graditi prednost preko Wachtera koji je baš efektno polegao Hálasza na desnoj vratnici i Yogana nakon solo prodora, vrlo lijepo u desne rašlje. Domaći su tek u posljednjih dvadeset minuta pokazali naznake života kada su Swettea konačno savladali Sedlak i Lattner, ali ubrzo su im uzvratili Lamoureux i Clark te se momčad iz Tirola obodrena visokom pobjedom uputila prema Linzu.

Domaći su krenuli snažno, ali im je Juvonen skinuo tri velike prilike nakon čega gosti dolaze u vodstvo pogotkom Clarka nakon fine asistencije Lammersa na desnu vratnicu, a na polovici tekme lijepo pogađa i Yogan iz desnog bulija. Lebler ubrzo smanjuje zaostatak što je bio uvod u „vatrenu“ posljednju trećinu gdje prvo Umičević pogađa stativu pa Spurgeon sprema pak pod prečku s desne vratnice za +2 prednost da bi se domaćin potpuno vratio u susret preko Umičevića i Lockea i to 15 sekundi prije zvuka sirene. Utakmicu je u produžetku odlučio Clark koji je pobjegao po desnoj strani i fino pričekao da Ouzas „legne“. Tako je Innsbruck nakon komatoznog početka sezone ostvario 2. uzastopnu pobjedu odnosno 3. u četiri utakmice te se s (još uvijek mršavih) 9 bodova smjestio na 9. mjesto.

Trener Pallin napokon je mogao biti zadovoljan postavama te mislim da i mi možemo očekivati:

1. Yogan-Spurgeon-Šedivý
2. Koper-Clark-Lammers
3. Wachter-Lamoureux-Lavoie
4. Antonitsch-Bär-Paulweber

Najbolji strijelci su Clark (5+8) i Lammers (5+5), a slijede Yogan (4+2), Spurgeon i Ross (obojica po 3+4), Lamoureux (2+7) i Lindner (2+1) dok finu širinu strijelaca s po pogotkom daju Lavoie, Koper, Štach i Wachter. Vratari su trenutno „srednja žalost“. Juvonen je branio 3 tekme, u prosjeku prima 2,6 pogodaka uz 89,8% obrana.
Neprepoznatljivi Swette je započeo 2 puta i jednom mijenjao Climiea, u prosjeku primio 4 pogotka uz 78,2% obrana dok će o razlogu vritnjaka spomenutom Climieu najbolje svjedočiti brojke: 3 tekme i čak 16 primljenih pogodaka uz 76,8% obrana.

Innsbrucka se ponajviše sjećamo po demoliranju u „Ledenoj“ s visokih 9:3 dok smo u Wasserkraft Areni na otvaranju sezonu izgubili 3:1 pa im u veljači uzvratili s 5:3 (Koskiranta, Čepon, Olden, Morley,Kudelka). Ove sezone su među momčadima koje najviše zabijaju (30) po čemu je ispred njih (barem do petka) tek Graz, ali uvjerljivo najviše i primaju (36). Mi pak s 13 pogodaka imamo uvjerljivo najslabiju „produkciju“ tenajgoru gol razliku a u utorak smo preuzeli i „fenjer“.

Fakat ne vidim kaj bi moglo poći po zlu…