Pobjeda u Sisku

medvescak linz sisakLjubitelji hokeja u Sisku napokon su dočekali prvu pobjedu Medveščaka u novoj dvorani na Zibelu. Pred razljućenim "medvjedima" pala je momčad Linza koja je u Sisku tražila bodove kojima bi se približila vrhu ljestvice. Gosti su poveli na samom početku susreta i svoju su prednost održali do kraja trećina unatoč svim naporima Zagrepčana. Početkom druge trećine "crna krila" povećavaju razliku pa se pojavila bojazan da bi "medvjedi" i ovog puta mogli ostati kratkih rukava. Međutim, Medveščak je odlučno reagirao i s dva uzastopna zgoditka izjednačio do sredine druge trećine. Domaći su u posljednjoj trećini nastavili u istom tempu pa su nizom pogodaka ne samo preokrenuli omjer nego i stvorili uvjerljivu razliku. Konačnih 5:2 daje nadu navijačima Medveščaka da je početna kriza završila i da će momčad krenuti prema sredini ljestvice.

Linz 12 min

Medveščak: Rosandić, Lisutin - Manavian, Sauvé, Lemtjugov, Mauldin, Olden - Deutsch, Robar, Armstrong, Aviani, Svensson - Puzić, Kudělka, Zanoški, Sylvestre, Samuels-Thomas - Simšič, Brine, Puskarich. Trener: Fox

Linz: Ouzas, Kickert - Rutkowski, Kapstad, Umičević, Locke, Lebler - D'Aversa, Brocklehurst, DaSilva, Schofield, Kristler - Matzka, Altmann, Woger, Brucker, Kearns - Kragl, Korecky, Koudelka, Ober, Mayrhofer. Trener: Ward

Prijeko potrebne promjene su se napokon dogodile u sastavu Medveščaka. Iz Rusije su stigla dvojica igrača koji bi trebali pojačati Zagrepčane u nastavku prvenstva. Ivan Lisutin je u dosadašnjem tijeku karijere branio na 225 utakmica u KHL-u. U devet sezona u najvišem razredu ruskog hokeja promijenio je pet klubova u kojima uglavnom bio pričuva. Počeo je u Avtomobilistu iz kojeg prelazi u Magnitogorsk, a potom u Vitjaz u kojem je u sezoni 2013/14 jedini puta bio prvi vratar s 93,2% obrana. Iz Podoljska ga je put vodio u Torpedo pa u Neftehimik da bi potom zatvorio krug u Avotomobilistu. Prošle sezone je ovaj krupni 31-godišnjak u dresu Torpeda branio na 27 utakmica u kojima je ostvario 92% obrana.

Zajedno s Lisutinom, u "brlog" je stigao i godinu dana stariji napadač Nikolaj Lemtjugov. Prve utakmice u najjačoj ruskoj ligi odigrao je još u sezoni 2004/05 u dresu CSKA. Prije osnutka KHL-a, dvije sezone je proveo u AHL-u igrajući za Peoriju. Od zime 2009. igra u KHL-u u kojem je odigrao ukupno 416 utakmica na kojima je upisao 173 boda. Tijekom duge karijere branio je boje Sjeverstalja, Ak Barsa, Magnitogorska, Neftehimika, Atlanta, Traktora, Sibira, Spartaka, Avangarda i Jugre. Tipičan igrač iz drugog plana, nigdje se nije zadržao pune dvije sezone sve do povratka u Avangard u ljeto 2015. U Omsku je odigrao posljednje tri sezone uključujući i svoju najuspješniju u karijeri 2016/17 kad je za Avangard postigao 40 bodova u 64 utakmice i postao najbolji strijelac "jastrebova". Prošlu mu je sezonu naprasno prekinula ozljeda pa je odigrao samo 16 utakmica.

Istovremeno s dolascima, zabilježen je i odlazak. Medveščak je poslije malo više od šest sezona napustio napadač Nathan Perkovich. U Zagreb je došao u ljeto 2012. iz AHL-a u kojem je proveo prethodne tri sezone u dresu Albanyja. Uz Kylea Greentreeja i Davida Brinea, bio je najzvučnije ime u napadu tadašnjeg Medveščaka. Međutim, nije se najbolje snašao na austrougarskim ledenim plohama upisavši 35 bodova u 53 utakmice što ga je svrstalo tek na sedmo mjesto u klupskom poretku. Hrvatska putovnica osigurala mu je ostanak u "brlogu" i nakon ulaska u KHL. U daleko jačem okruženju uglavnom je popunjavao broj. na papiru je odigrao čak 157 utakmica no učinak od 18 bodova jasno govori koliko je vremena proveo u igru i na kojim poslovima. Povratak u EBEL 2017. trebao mu je vratiti karijeru na pravi put no teška ozljeda ograničila ga je na samo sedam odigranih utakmica. Ove sezone je odigrao također sedam utakmica na kojima je ostao bez bodova. Perkovich je dugo ostao u klubu, ali njegov ukupni učinak daleko je od zadovoljavajućeg i njegov odlazak neće predstavljati osobiti gubitak za momčad.

U odnosu na postavu koja je izgubila u Salburgu, trener Fox se odlučio između vratnica postaviti Rosandića dok je prinova Lisutin ostao na klupi. U obrani nije bilo sedmog braniča Šijana kao ni ozlijeđenih Hardyja i Čepona. Lemtjugov je zajedno s iskusnim Mauldinom i potencijalno najopasnijim "medvjedom" Oldenom činio novu prvu navalu. Samuels-Thomas i Zanoški su na centru dobili Syvestrea, a Svensson je zamijenio Puskaricha u napadu s Armstrongom i Avianijem. Brine i Simšič su dobili Puskaricha, a Fičur je ostao bez mjesta u momčadi kao i ozlijeđeni Lehtonen i Janković. Klupski poredak strijelaca predvodili su Olden, Sauvé, Armstrong i Zanoški sa po pet bodova.

Linz je u Sisak doputovao kao šesta momčad u poretku. "Željezari" su loše otvorili prvenstvo s četiri poraza u prvih pet utakmica. Pobjede nad Orlima i Fehérvárom donekle su popravile "krvnu sliku" momčadi, ali Linz i dalje igra promjenljivo zbog čega se i nalazi u sredini ljestvice s 14 bodova jednako kao i Fehérvár. Vodeći strijelci momčadi su Locke s 9 bodova, Umičević sa 7 te Lebler i Kapstad sa po 6. Trener Ward za ovu utakmicu nije mogao računati na trojicu napadača iz drugog plana, Gaffala, Leilera i Hickmotta.

Suparnici su žustro krenuli u dvoboj pa su već u prvim trenucima utakmice oba vratara morali intervenirati kako bi zaštitili svoje mreže. Prekršaj Samuelsa-Thomasa u drugoj minuti dao je gostima prilika da u ranoj fazi usmjere utakmicu u svoju korist. "Medvjedi" su se odupirali manje od minute kad je Linz iskoristio brojčanu prednost. Rutkowski je s lijeve strane dao pak poprijeko za Lockea no napadač "bijelih" gubi kontrolu nad pločicom. Nakon kraće borbe za pak Kearns ga ostavlja Kristleru koji se namjestio za udarac sdesna kojim "probija" vratara domaćih.

Zagrepčani se nisu dali obeshrabriti rano primljenim pogotkom, nego su krenuli u ofanzivu. Ouzas je u nekoliko navrata zaštitio svoju mrežu. Linz također nije ostajao dužan pa je Lebler u par navrata imao priliku povećati svoju prednost. U sedmoj minuti na klupu za kažnjene sjeda Woger. Domaći su dobro pritisnuli "crna krila" pa je Ouzas u više navrata morao spašavati svoju mrežu. Unatoč svim naporima, Zagrepčanima nije pošlo za rukom izjednačiti. Gosti su odmah po izjednačenju uspostavili ravnotežu snaga na ledu. Dvije minute kasnije, prekršaj Siylvestrea daje Linzu priliku za povećanje prednosti. Linz nije dobro odigrao s igračem više.

"Medvjedi" su u više navrata ispucali pak iz svoje trećine tako da Rosandić nije imao puno posla. Gosti su zadržali napadački zamah nakon izjednačenja snaga na ledu. Zagrepčani su se bili prisiljeni braniti pa je Rosandić imao pune ruke posla. Linz je osjetio priliku za povećati razliku pa je pritiskao "modre" ne bi li smanjio neizvjesnost u nastavku susreta. Medveščak je tek pred kraj trećine došao do daha i našao vremena zaprijetiti Ouzasu no promjene omjera nije bilo. "Crna krila" su na prvi odmor pošla s minimalnim vodstvom tako da se u drugoj trećini mogao očekivati nastavak neizvjesne borbe za bodove.

"Medvjedi" su u nastavak susreta ušli napadački kako bi što prije došli do izjednačenja i stvorili uvjete za povoljni ishod utakmice. Linz se organizirano i učinkovito branio sve do 24. minute kad je prekršaj napravio Altmann. Zagrepčani su se ponadali kako bi im se mogao ostvariti plan o brzom izjednačenju, ali dvadesetak sekundi kasnije Rosandić je po drugi put morao vaditi pločicu iz mreže. Brocklehurst je osvojio pak u svojoj trećini te ga ispucao u napadačku trećinu. DaSilva je jurio za pločicom do koje je prvi stigao vratar "modrih". Međutim, DaSilva je presjekao Rosandićev pokušaj ispucavanja paka te udarcem iskosa s desne strane pogodio suprotne rašlje.

Zagrepčane je uzdrmao primljeni pogodak pa u preostalih minutu i pol nisu uspjeli iskoristiti brojčanu prednost. Srećom po domaće, nije prošlo ni dvadeset sekundi od izjednačenja snaga na ledu, a na klupu za kažnjene morao je sjesti Brocklehurst. Treća je bila sreća za domaće. "Modri" su utrošili malo više od minute prije nego što su iskoristili igrača više. Olden je s lijeve strane dijagonalom uposlio Lemtjugova. Rusko pojačanje je dugo držalo pak prije nego što ga je poslalo poprijeko kroz obranu "bijelih" do Oldena koji je naklizao na pak i udarcem iskosa s lijeve strane pogodio nebranjeni dio mreže.

Medveščak je uhvatio priključak no prije nego što je mogao nastaviti s ofanzivom, isključenje Armstronga vratilo je Linz u napadačku trećinu. Gosti su tražili način na koji bi vratili razliku na dva gola, ali im to nije polazilo za rukom. Da stvari budu gore po "crna krila", Zagrepčani su u trenutku povratka svog napadača na led postigli pogodak i izjednačili. Rosandić je obranio udarac D'Averse s desne strane, a odbijeni pak je prihvatio Sylvestre i pojurio u protunapad po desnom krilu. Napadač "modrih" odigrao je dupli pas s Oldenom koji ga je pratio kroz sredinu i udarcem iz prve zakucao pak u mrežu.

Lošim vijestima po "bijele" tu nije bio kraj. Minutu kasnije na klupu za kažnjene sjeda Brucker. Gosti su zbili svoje redove pa su izdržali četvrti pokušaj Medveščaka s igračem više. U završnicu druge trećine suparnici su ušli s izjednačenim omjerom. Zagrepčani su zadržali napadački zamah pa su se akcije pred vratima Linza nizale jedna za drugom. Nekadašnji "medvjed", Ouzas, imao je pune ruke posla, ali je u tim trenucima održavao rezultatsku ravnotežu među suparnicima. Pritisak Medveščaka natjerao je Rutkowskog da u 38. minuti ispuca pak preko ograde.

Linz je posljednje dvije minute u drugoj trećini odigrao s igračem manje i uspio je sačuvati svoju mrežu. Gosti su na odmor otišli sa spoznajom da su ispustili prednost od dva gola te da će se u posljednjoj trećini suočiti s protivnikom koji će pod svaku cijenu nastojati doći do prve domaće pobjede. Medveščak je na svojoj strani imao zamah iz drugih dvadeset minuta pa je bilo za očekivati da će domaći napadati sve dok budu imali energije.

"Medvjedi" su krenuli energičnije u zadnju trećinu te su uvodne minute trećine proveli u napadu. Linz se pretežito branio, ali je vrebao svaku priliku za opasne protunapade poput onog u 44. minuti kad je Kearns uposlio Bruckera čiji je udarac Rosandić ukrotio. Prekršaj Brinea minutu kasnije dao je gostima priliku za povratak u vodstvo. Izuzevši prigodu Rutkowskog, "medvjedi" su se učinkovito branili zadržavajući punu neizvjesnost oko ishoda. Isključenje Wogera minutu i pol po izjednačenju snaga na ledu,  premjestilo je igru u trećinu Linza.

Zagrepčani su zadržali ritam tri isključenja - pogodak. Kao i u prethodnom uspješno odigranom igraču više, "modri" su potrošili malo više od minute da svladaju protivničku obranu. Samuels-Thomas je vratio pak na plavu liniju do Oldena koji se izvukao u sredinu i pucao prema vratima. Ouzas brani ovaj udarac no Mauldin iz neposredne blizine posprema odbijeni pak u gol. Linz nije bio spreman za ovaj preokret. Unatoč izgubljenoj prednosti, gosti su bili uvjereni kako će na kraju dobiti ovu utakmicu sve dok ih stvarnost sa semafora nije počela uznemiravati.

Medveščak je učinkovito onemogućavao organizaciju igre "bijelih" i pritom trošio vrijeme. Neizvjesnost je potrajala sve do osam minuta prije završetka trećine kad domaći odlaze na dva gola razlike. Svensson je pucao iz sredine no Ouzas odbija pak na stranu. Pločicu je uz ogradu na lijevom krilu prihvatio Sauvé te udarcem iz zgloba iznenadio čuvara mreže "bijelih" kojeg je učinkovito zaklonio Aviani. "Crna krila" su se našla u nezavidnom položaju. Teoretski je još bilo vremena za povratak u utakmicu no gosti su morali značajno podići razinu svoje igre protiv raspoloženih Zagrepčana.

Linz je krenuo na sve ili ništa no vrijeme je prolazilo, a promjene na semaforu nije bilo. Tek je isključenje Samuelsa-Thomasa početkom 56. minute dalo tračak nade gostima.  Trener Ward odlučio je da nema što čekati te je smjesta povukao vratara i krenuo igrati igrača više sa šestoricom igrača na ledu. Pokušaj gostiju da brzim pogotkom uhvate priključak potrajao je pedesetak sekundi, a onda su "medvjedi" novim zgoditkom otklonili svaku dvojbu oko ishoda. Iza vrata domaćih vodila se žestoka borba za pak koji se na kraju našao kod Avianija koji golferskim udarcem preko cijelog klizališta pogađa nebranjenu mrežu "bijelih".

Zagrepčanima je preostalo izdržati minutu s igračem manje, a potom odigrati i zadnje tri minute dvoboja u kojima se Linz pomirio s porazom. Medveščak je protiv Linza izborio prvu domaću pobjedu u sezoni i omogućio sisačkoj hokejaškoj publici da vide radost zagrebačkih hokejaša. Unatoč pobjedi, "medvjedi" se i dalje nalaze na pretposljednjem mjestu u poretku s 10 bodova, dva manje od Villacha i Dornbirna. Put do "gornjeg doma" više ne izgleda tako dug no jedna domaća pobjeda neće biti dovoljna. Za dva dana Medveščak očekuje nešto teži ispit jer u Zibel stiže trenutno druga momčad u ligi, Bolzano.