Kobni igrač manje

inn pobjedaPovratak u Dom sportova nije bio sretan za hokejaše Medveščaka. Zagrepčani su izgubili od Innsbrucka rezultatom 3:2 u utakmici u kojoj nije bilo previše toga za vidjeti. Gosti su rano poveli iz prvog igrača više u utakmici. Medveščak je unatoč slaboj igri u napadu uspio izjednačiti u drugom dijelu trećine pa se tako otišlo i na odmor. Zagrepčani su popravili svoju izvedbu u nastavku što je dovelo i do preokreta. Innsbruck je brzo odgovorio, još jednim pogotkom s igračem više. Omjer se do kraja trećine više nije mijenjao pa se očekivala neizvjesna borba u posljednjoj trećini. "Morski psi" su početkom trećine ostali s igračem više kojeg su brzo iskoristili za povratak u vodstvo. Premda su domaći imali dovoljno vremena za povratak u utakmicu, nije im pošlo za rukom postići pogodak kojeg bi sudački dvojac priznao pa su gosti uzeli sva tri boda iz "Ledene".

Medveščak - Innsbruck 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Innsbruck 8 min

Medveščak: Lisutin, Rosandić - Manavian, Sauvé, Lemtjugov, Mauldin, Olden - Deutsch, Robar, Armstrong, Aviani, Svensson - Puzić, Kudělka, Zanoški, Sylvestre, Samuels-Thomas - Fičur, Simšič, Brine, Puskarich. Trener: Fox

Innsbruck: Swette, Juvonen - Boivin, Ross, Lammers, Spurgeon, Šedivý - Carlsson, Lindner, Antonitsch, Clark, Yogan - Nußbaumer, Pedevilla, Lavoie, Lamoureux, Koper - Paulweber, Wachter, Bär. Trener Pallin

Poraz od Linza nije utjecao na mjesto Medveščaka u poretku. Porazi Dornbirna i Villacha zadržali su ove dvije momčadi u "susjedstvu" Zagrepčana kao i neuspjesi Innsbrucka i Fehérvára. Samo su se Orli pobjedom nad Mađarima približili "medvjedima" na samo bod manjka. Medveščak se nadao pobjedi protiv momčadi iz olimpijskog grada koja bi ga podigla prema sredini ljestvice i pomogla rasplesti čvor u donjem dijelu ljestvice na korist zagrebačkog kluba. "Medvjedi" su razlog za optimizam tražili i u pobjedi koju su dva tjedna ranije izborili na ledu Tirolaca. Olden je s 9 bodova bio prvi strijelac Medveščaka, a u stopu su ga slijedili Sauvé s 8 te Sylvestre, Samuels-Thomas i Armstrong sa po 7 bodova. Trener Fox očigledno nije imao nikakvih primjedbi na igru svoje momčadi u Linzu, jer je protiv Innsbrucka postavio potpuno isti sastav uključujući i vratara Lisutina između vratnica. Jedina promjena u izgledu klupe Zagrepčana bio je dodatak Fičura u svojstvu promatrača čiji tretman je trajna opomena svim hokejašima odgojenim na Velesajmu.

Innsbruck je u Zagreb doputovao kao sedma momčad u poretku s 15 bodova odnosno dva više od Medveščaka. Tirolci su od prethodnog susreta s "medvjedima" odigrali četiri utakmice u kojima su izvukli bod u Celovcu, svladali Villach i Orle kod kuće uz gubitak boda protiv Moravljana te neposredno pred gostovanje u Ledenoj, izgubili u Grazu. Najopasniji napadač Innsbrucka bio je Kanađanin Clark s 22 boda, a uz njega veliku prijetnju su činili i Amerikanac Yogan sa 16 bodova te još jedan kanadski napadač, Lammers, s 14 bodova. Od standardnih igrača u postavi nije bilo češkog braniča Štacha, ali je klub u međuvremenu doveo švedskog braniča Carlssona koji je prošle sezone branio boje Graza. Između vratnica se nalazio pričuvni vratar Swette.

Uvodne minute susreta nisu donijele pregršt prilika za pogotke. Obje su momčadi učinkovito zatvarale pristup vlastitim vratima, ali su gosti ipak pronašli prostor za par udaraca prema Lisutinu. Ravnotežu snaga narušilo je isključenje Armstronga u petoj minuti. "Morski psi" su smjesta počeli s opsadom Medveščakovih vrata. "Bijeli" su nizom brzih dodavanja u potpunosti izbacili obranu domaćih iz položaja pa su udarci sijevali sa svih strana. Lisutin je marljivo skupljao obranu za obranom no činilo se kako je samo pitanje vremena kad će morati vaditi pločicu iz mreže. Tridesetak sekundi prije povratka napadača "modrih" u igru, Innsbruck je iskoristio brojčanu prednost.

Nakon jednog od udaraca prema vratima domaćih, pak je iza gola prihvatio Lamoureux i predao ga Wachteru koji ga vraća do Yogana. Napadač gostiju prebacio je pak poprijeko do Clarka koji puca s lijevog krila, a Lamoureux pred vratima skreće pak u mrežu. Ono što je nevjerojatno u cijeloj priči je da je najstariji igrač na ledu, Mauldin, usred obrane s igračem manje napustio svoje mjesto i otklizao po palicu iza gola. Nije nam jasno ni zašto Fox najstarijeg centra u momčadi troši na igraču manje kad ima Brinea i Fičura no tko smo mi da propitujemo stručnost trenera koji nikada nikoga nije trenirao osim kluba koji ozbiljnog trenera nije imao još od prve sezone u KHL-u.

Vodeći pogodak gostiju uzdrmao je Zagrepčane kojima je trebalo par minuta da se priberu prije nego što je Sauvé u osmoj minuti uputio prvi udarac "modrih" prema golu. Swette je, unatoč neplaniranom odmoru, bio spreman. Minutu kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Šedivý. Malobrojni navijači su se ponadali kako bi "medvjedi" mogli uzvratiti gostima no ubrzo su se razočarali. Već u prvoj minuti kazne Yogan izlazi sam pred gol no puca pokraj vrata. Minutu kasnije gosti izvode protunapad dvojice na jednog, ali ovog puta Lisutin brani Yoganov udarac. Swette nije imao nikakvog posla sve dok se snage nisu izjednačile, a i tada je Sylvestre u 12. minuti pucao preko gola.

Medveščaku se ipak isplatila zakašnjela ofanziva. Zanoški je iz desnog kuta odigrao dupli pas s Manavianom na plavoj liniji, a onda je otklizao iza gola i vratio pak na lijevo krilo do Armstronga. Napadač "modrih" je uposlio Sylvestrea u sredini koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Innsbruck je na primljeni pogodak reagirao napadački. Lisutin je u kratkom roku morao par puta intervenirati kako bi sačuvao svoju mrežu. Kako se približavao završetak trećine tako se broj prigoda prorijedio. Zanoški je u 18. minuti zaprijetio udarcem izbliza, a minutu kasnije Yogan udarcem sdesna prebacuje mrežu. Uskoro je trećina završila nakon koje nijedna momčad nije imala previše razloga za zadovoljstvo.

Medveščak je bolje otvorio drugu trećine nego što je to bio slučaj u prethodnoj. Najbliže pogotku bio je Zanoški koji je u 23. minuti udarcem iz blizine zamalo svladao Swettea. Gosti su ubrzo uzvratili s nekoliko vlastitih udaraca. Nakon početne razmjene prigoda, uskoro je zavladalo svojevrsno zatišje. Na novo uzbuđenje čekalo se do 27. minute. Sauvé je iz svoje trećine dijagonalom pronašao Samuelsa-Thomasa koji se izborio za pak na protivničkoj plavoj liniji i uklizao u trećinu. Napadač "modrih" je pričekao koju sekundu i potom uputi udarac iz zgloba s desne strane, a Zanoški je iz sredine skrenuo pak u mrežu.

Innsbruck je brzo dobio priliku za odgovor, jer nije prošlo ni pola minute prije nego što je Sylvestre sjeo na klupu za kažnjene. Gosti su pokušali iskoristiti brojčanu prednost, ali su i modri zaprijetili preko Samuelsa-Thomasa prije nego što je prekršaj napravio i Boivin. Innsbruck se bolje snašao u igri četvorice protiv četvorice. "Bijeli" su ubrzo izveli protunapad dvojice na jednog kojeg je opet upropastio Yogan. Gosti nisu ustuknuli ni kad su ostali s igračem manje. Lisutin je u više navrata morao spašavati svoja vrata, a najteže mu je bilo u 31. minuti kad je zaustavio bekhend Clarka iz sredine.

Minutu kasnije, prekršaj pravi Lisutin pa su "morski psi" dobili novu priliku za izjednačenje. Gostima je trebalo manje od pola minute da zatresu protivničku mrežu. Samuels-Thomas je pokušao ispucati pak iz trećine no Lammers je presjekao dodavanje i vratio akciju u napadačku trećinu. Novi pokušaj ispucavanja paka spriječio je rukom Ross. Branič "bijelih" je uposlio Lammersa na desnom krilu koji smjesta šalje dijagonalu na drugu stativu do Lavoiea koji udarcem iz prve postiže pogodak za Innsbruck. Izjednačenje je uspostavilo ravnotežu u igri. Prilike su se smjenivale na obje strane, a najbolju je imao Puskarich koji iz neposredne blizine nije uspio svladati Swettea.

Završnica trećine protekla je u znaku "medvjeda". Zagrepčani su stvorili više prilika za povratak u vodstvo no Swette je bio na visini zadatka. Austrijski vratar branio je udarac za udarcem, a najviše se istaknuo u 39. minuti kad ga je Svensson pokušao iznenaditi bekhendom iza leđa. Unatoč pritisku, domaćima nije pošlo za rukom pronaći put do mreže. Dvije sekunde prije kraja trećine došlo je do okršaja palicama između jedina dva Čeha na ledu. Međusobno lupkanje Kudělke i Šedivýja suci su kaznili sa po dvije minute na klupi za kažnjene.

Uvodne minute posljednje trećine protekle su bez uzbuđenja. Isključenje Manaviana na početku 42. minute dovelo je goste u napadačku trećinu. Četrdesetak sekundi kasnije, Lisutin je morao vaditi pak iz mreže. Lammers je odigrao dupli pas s Rossom po plavoj liniji, a onda je dijagonalom pronašao Lavoiea u lijevom kutu. Napadač "bijelih" uposlio je Spurgeona koji prolazi iza Deutscha pred gol i puca bekhendom. Lisutin brani prvi udarac, ali ne i drugi iz neposredne blizine prije nego što je Kudělka stigao bilo što učiniti. "Medvjedi" su isprva reagirali napadački pa je Swette u kratkom roku skupio par obrana.

Međutim, domaći su ubrzo izgubili zamah pa su se prilike prorijedile. Vrijeme je prolazilo bez uzbuđenja sve do prekršaja Manaviana u 50. minuti. Innsbrucku nije bilo na kraj pameti bilo što riskirati. Gosti su dvije minute brojčane prednosti potrošili na odmor bez bilo kakvog pokušaja da ozbiljnije ugroze protivnička vrata. Čak su i "medvjedi" stigli zapucati prema golu prije nego što su se snage izjednačile. "Morski psi" su nastavili gušiti igru ne bi li sačuvali minimalnu prednost sve do kraja trećine. Medveščaku ništa nije polazilo za rukom pa je prvu prigodu nakon zatišja imao Koper u 55. minuti.

Minutu kasnije prekršaj pravi Ross. Trener s osjećajem za igru bi možda u tom trenutku pozvao pola minute predaha i pripremio akciju za izjednačenje. Na žalost, niti je Foxu tako nešto palo na pamet, a bojimo se da ni među njegovim igračima u ovom trenutku nema mogućnosti za odigrati učinkovitog igrača više. Dvije minute su otišle u nepovrat bez da je Swette i jednom morao intervenirati. Minutu prije kraja klupa Medveščaka napokon zove predah i nastavlja igru sa šestoricom igrača. Innsbruck se uspješno branio sve do 19 sekundi prije kraja trećine kad Mauldin iz neposredne blizine ubacuje pločicu u mrežu.

Međutim, suci su bez razmišljanja pokazali da ne priznaju pogodak Medveščaka pri čemu su pokazival znak povrede vratarskog prostora. Istina, u trenutku kad je Mauldin uputio udarac, Sylvestre je već bio pao na Swettea. Činjenica da Sylvestre nije bio isključen ukazuje da napadač "modrih" nije namjerno omeo suparničkog vratara u pokušaju obrane. Pravilo 185.II jasno kaže da ako je napadač gurnut u vratarski prostor od strane obrambenog igrača, pogodak će biti priznat i u slučaju kontakta s vratarom, osim ako napadač nije imao vremena izaći iz vratarskog prostora. Pravilo 99.VII.7 dopušta sucima da zatraže pregled snimke u slučaju ometanja vratara prilikom postizanja pogotka.

Budući da sudački dvojac nije pokazao nikakvu želju da pregleda snimku i uvjeri se da li je Sylvestre sam pao na Swettea ili mu je u tome pomogao protivnički igrač može se izvući samo jedan zaključak. Sudački dvojac iz Slovenije je zbog nekog razloga bio pristran na štetu zagrebačke momčadi. Na žalost, Medveščak iza sebe ima dugu tradiciju nepotrebnog podaništva prema austrijskoj ligi pa je teško očekivati da će uprava kluba uložiti prosvjed zbog nepoštenog suđenja i tražiti izuzeće sudaca za koje postoji opravdana sumnja da su pristrani na štetu Medveščaka.

Vrijeme je ubrzo isteklo pa je Insbruck mogao proslaviti pobjedu kojom je uzvratio "medvjedima" za poraz u Tirolu. Momčad iz olimpijskog grada se probila na sedmo mjesto s 18 bodova, dva manje od Linza. Medveščak je unatoč novog poraza ostao deseti, ali sada s tri boda manje od Dornbirna, dok je od "gornjeg doma" udaljen za čak sedam bodova. Kad bi zagrebački klub imao upravu koja drži sve konce u rukama, Fox bi već poslije ovog poraza bio bivši trener. Njegova momčad poslije 13 kola ne sliči ni na što. Iskoristiti igrača više je misaona imenica, a pogreške u obrani su takve da prosječna momčad poput Innsbrucka postigne tri pogotka s igračem više. Kad se tome pridoda dovođenje igrača kojima je EBEL prezahtjevno natjecanje, onda nije nikakvo iznenađenje što je takvom Medveščaku većina ljubitelja hokeja u gradu okrenula leđa.