Bod u gostima

bec medvescak OTPrva obaveza Medveščaka nakon međunarodne stanke bila je gostovanje u Beču. Domaći Capitalsi tražili su prekid niza od pet poraza u čemu su i uspjeli svladavši Zagrepčane u produžetku. Prvih dvadeset minuta susreta proteklo je u ravnopravnoj borbi u kojoj su mreže ostale mirovati. U nastavku susreta obje momčadi dodatno otvaraju igru tražeći vodeći pogodak kojim bi usmjerile utakmicu u vlastitu korist. Međutim, unatoč naporima, ni jednima niti drugima nije pošlo za rukom postići pogodak ni u drugoj trećini. Mreže su ostale netaknutima sve do sredine posljednje trećine lad domaći dolaze u vodstvo. "Medvjedi" su uzvratili u roku od dvije minute nakon čega su suparnici zaigrali kao da su u produžetku gdje prvi pogodak odlučuje pobjednika. Budući da odluke u 60 minuta nije bilo, zaigralo se u produžetku u kojem su spretniji bili Bečani i došli do pobjede od 2:1.

Medveščak 4 min

Vienna: Lamoureux, Tschrepitsch - Clark, Hackl, Rotter, Holzapfel, Tessier - Mullen, Wall, Arniel, Vause, Nödl - Lakos, Fischer, Schneider, Nissner, DeSousa - Peter, Großlercher, Wukowits, Romig. Trener: Cameron

Medveščak: Lisutin, Rosandić - Manavian, Sauvé, Lehtonen, Mauldin, Samuels-Thomas - Deutsch, Robar, Armstrong, Sylvestre, Lemtjugov - Puzić, Kudělka, Zanoški, Aviani, Svensson - Čepon, Fičur, Brine, Simšič. Trener: Fox

Zagrepčani su u nekadašnju carsku prijestolnicu doputovali kao pretposljednja momčad u poretku. "Medvjedi" su u 16 odigranih utakmica osvojili isto toliko bodova, dva manje od Orla na desetom mjestu. Hokejaši Medveščaka i dalje nisu dosegnuli željenu formu što se vidi iz činjenice da u u posljednjih pet utakmica zabilježili samo jednu pobjedu, protiv Villacha u Domu sportova s 5:1. U odnosu na postavu koja je izgubila od Red Bulla, između vratnica je ponovo bio Lisutin što je značilo da Rosandić seli na klupu. Branički parovi su ostali nepromijenjeni, ali se u obranu vratio oporavljeni Čepon. Na brzinu oporavljeni Mauldin poveo je novu prvu navalu s još jednim oporavljenikom, Lehtonenom te Samuelsom-Thomasom. Armstrong je uklizao na mjesto ozlijeđenog Oldena uz Sylvestrea i Lemtjugova, a Zanoški je pridružen Avianiju i Svenssonu. Brine se vratio u svoju četvrtu navalu. Najučinkovitiji "medvjed" je Olden s 14 bodova, a slijede ga Syvestre i Sauvé sa po 10 bodova. Uz norveškog napadača, na popisu ozlijeđenih je i branič Hardy.

Bečki sastav se prije utakmice nalazio na trećem mjestu s 35 bodova, bod manje od Südtirola na drugom i dva manje od vodećeg (kako to čudno zvući) Graza. Capitalsi su dugo predvodili ligašku ljestvicu, a onda su krajem listopada izgubili u Celovcu nakon čega su uslijedila još četiri poraza protiv Südtirola, Fehérvára, Graza i Orla. "Medvjedi" su u neku ruku, došli Bečanima kao poručeni za "vađenje". Vodeći igrači Vienne bili su DeSousa s 18 bodova, Schneider sa 17 te Holzapfel sa 14 bodova. U sastavu nije bilo braniča Davisa ni napadača Hartla. a svoju prvu utakmicu u žutom dresu odigrao je američki branič Patrick Mullen koji je prošlu sezonu započeo u švedskom prvoligašu Linköpingu, a završio u njemačkom prvoligašu Mannheimu. Iza sebe ima 414 utakmica u AHL-u i 39 u dresu riškog Dinama u KHL-u.

Domaći su već u drugoj minuti ozbiljnije zaprijetili kad se u prigodi našao Fischer. Iduća opasnost za vrata gostiju bio je protunapad Schneidera u kojem je napadač "žutih" pobjegao svom čuvaru, ali je otklizao previše ukoso pa njegov bekhend nije pronašao put do mreže. Suparnici su nastavili s ravnopravnom borbom u kojoj je prilika bilo na obje strane. Ravnotežu je narušilo tek isključenje Avianija u 11. minuti.

"Medvjedi" su se ne samo učinkovito branili s igračem manje, nego su tridesetak sekundi prije isteka kazne za svog napadača iznudili prekršaj DeSouse. U igri četvorice protiv četvorice nije bilo uzbuđenja, a potom su "modri" ostali s brojčanom prednosti. Sad je došao red na domaće da izguraju minutu i pol s igračem manje što im je pošlo za rukom. Čim su se snage izjednačile, suparnici su nastavili s igrom iz većeg dijela prve trećine. Tri minute prije kraja u prilici se našao Tessier, ali mu nije pošlo za rukom dovesti Capitalse u vodstvo.

Na kraju trećine protivnici su otišli na odmor u različitom raspoloženju. Zagrepčani su svakako mogli biti zadovoljni načinom na koji su se suprostavili favoriziranom domaćinu. Bečki sastav je bio pod imperativom pobjede za koju mu je preostalo još dvije trećine. Prikazanoj igri nedostajali su samo golovi.

Nastavak susreta donio je otvoreniju igru. Capitalsi su od samog početka jurnuli prema gostujućim vratima, a Medveščak je prihvatio takav način igre. U 23. minuti vidjeli smo ilustraciju ovakvog pristupa kad je prvo Lamoureux "skinuo" solo prodor "modrih" samo da bi u nastavku akcije DeSousa došao u prigodu no ni njegov udarac nije pronašao put do mreže. Dvije minute kasnije Mauldin je zaprijetio udarcem iskosa no Lamoureux se nije dao iznenaditi.

Obje momčadi su nastavile s napadačkom igrom tako da se činilo da je samo pitanje vremena kad će se mreže početi tresti. "Žuti" su imali dobru priliku u 28. minuti kad je Mullen uposlio Holzapfela no Lisutin je bio na visini zadatka. Unatoč obostrano otvorenoj igri i nizu udaraca, ni jednima niti drugima nije polazilo za rukom svladati suparničkog vratara. Lisutin je u 32. minuti uhvatio pak ispaljen od Wukowitsa.

Drugi dio druge trećine odvijao se na sličan način kao i prvi. Puno klizanja, puno udaraca prema vratima, ali i nula golova. Igralo se brzo, ali i čisto pa suci jedva da su i imali posla, dok se vrata prema klupama za kažnjene nijednom nisu otvorila. Vrijeme do završetka trećine je proletjelo, ali rezultatska ravnoteža nije bila narušena. Zagrepčane je od bod(ova) dijelilo još dvadeset minuta, a Bečani su postajali sve nestrpljiviji.

Zagrepčani su na samom početku zadnje trećine imali veliku prigodu no pak je pogodio okvir vrata pa su Capitalsi mogli odahnuti. Domaći su uzvratili minutu kasnije kad su se u prigodi našli Tessier i Holzapfel no ni njima nije pošlo za rukom ugurati pak u mrežu. U 44. minuti Peter je "zakuhao" stvari pred vlastitim vratima i stvorio prigodu za Svenssona no "žuti" su ipak otklonili opasnost. Neizvjesnost se nastavila sve do 50. minute kad Vienna naposljetku prelazi u vodstvo.

DeSousa i Vause su se izborili za pak u borbi s trojicom "medvjeda" iza Lisutinovih vrata. Vause je potom vratio pak u sredinu do usamljenog Arniela koji puca prema vratima, ali pogađa Manaviana u klizaljku od koje se pak izmigoljio preko crte gola. Na odgovor Zagrepčana trebalo je pričekati samo dvije minute. Nakon udarca Schneidera iz sredine pak se odbio do Lehtonena koji sa svoje plave linije pronalazi usamljenog Samuelsa-Thomasa na protivničkoj plavoj liniji. Napadač gostiju spustio se prema vratima i varkom tijela poslao Lamoureuxa na jednu stranu, a palicom pločicu na drugu stranu gola.

Idućih pet minuta proteklo je u "ratu živaca" u kojem nijedna strana nije htjela izgubiti bod kojeg se držala gotovo 50 minuta. Međutim, prekršaj Mauldina tri minute prije kraja trećine dao je Bečanima priliku da u posljednji trenutak zgrabe puni ulov. Suočeni s mogućnošću da ostanu bez svega za što su se borili cijelu utakmicu, Zagrepčani su zbili redove i izdržali iduće dvije minute s igračem manje. Kad su se snage opet izjednačile, nije više bilo vremena ni za što nego pripremiti se za produžetak.

Medveščak je u dodatnom vremenu mogao pobijediti na isti način na koji je izjednačio. Samuels-Thomas je primio dugi pak i spustio se sam prema golu no ovog puta nije bio tako uspješan. Na drugoj strani, u 63. minuti Wall je unio pak u napadačku trećinu i dao ga nalijevo po plavoj liniji za Vausea. Napadač "žutih" se spustio u sredinu i pucao prema vratima. Lisutin je odbio pak ispred sebe, a najspretniji je bio Schneider koji iz blizine pogađa mrežu za pobjedu svoje momčadi.

Bod u Beču nije previše pomogao Medveščaku u borbi za mjesto u gornjem domu. "Medvjedi" su i dalje predzadnji samo što se ispred njih sada nalazi Dornbirn s dva boda prednosti. Do Innsbrucka na šestom mjestu Zagrepčanima nedostaje velikih devet bodova. Takav zaostatak neće se moći stići bez bitne promjene u učinkovitosti u napadu. Lisutin je protiv Capitalsa odigrao vrlo dobru utakmicu pa se možemo nadati da će Medveščak na temelju dobre obrane početi igrati bolje i u napadu. Predstojeći turnir Kontinentalnog kupa prilika je da se iskušaju neke nove kombinacije.