Razočaranje u Belfastu

belfast medMedveščak je u prvoj utakmici skupine E Kontinentalnog pokala izgubio od domaćina, Belfast Giantsa s 4:0. Suparnik Zagrepčana bila je trenutno vodeća momčad prve britanske lige (EIHL). Irski "divovi", čiju momčad pretežito čine Kanađani, pokazali su se kao pretežak protivnik oslabljenim "medvjedima" čija se kriza prelijeva i izvan austrougarskih granica. Domaći su već u prvih dvadeset minuta nadigrali Zagrepčane no svoju su bolju igru okrunili tek u posljednjoj minuti trećine. Belfast je nakon uvodnih minuta nastavka svoju prednost povećao nakon čega se razvila ravnopravna borba među suparnicima. Medveščak je u treću dionicu susreta ušao na sve ili ništa no nikako nije pronalazio put do protivničke mreže. Sredinom trećine, "divovi" postižu i treći pogodak kojim su praktički otklonili svaku dvojbu oko ishoda. Neposredno pred završetak susreta, sjevernoirski sastav postavlja konačni rezultat. U drugom susretu prvog dana poljski viceprvak Katowice svladao je talijanskog prvaka Ritten s 4:0.

Medveščak - Belfast Giants 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)

Belfast 10 + 10 (Rutherford) min

Medveščak: Rosandić, Nikolić - Manavian, Sauvé, Lehtonen, Mauldin, Simšič - Deutsch, Robar, Zanoški, Sylvestre, Svensson - Puzić, Kudělka, Armstrong, Brine, Aviani - Šijan, Čepon, Fičur. Trener: Fox

Belfast Giants: Beskorowany, Murphy S. - Raine, Leonard, Baun, Dwyer, Hook - McFaull, Roach, Rutherford, Riley, Murphy D. - Vandermeer, Garside, Beauvillier, Johner, Bishop - Swindlehurst, Boxill. Trener: Keefe

Medveščakov prvi protivnik član je EIHL-a od njenog osnutka 2003. "Divovi" su tri puta osvajali redovni dio prvenstva, posljednji put 2014., dok su u doigravanju najuspješniji bili samo 2010. Prošle sezone Belfast je osvojio peto mjesto u ligi i ispao u četvrtfinalu doigravanja. Trener Giantsa je Kanađanin Adam Keefe koji je 2017. nakon šest godina igranja u Belfastu uskočio izravno iz klizaljki na mjesto šefa stručnog stožera. Pod njegovim vodstvom nalazi se momčad u kojoj se nalazi čak 14 njegovih sunarodnjaka uz još dvojicu Amerikanaca. Najzvučnija imena su veterani, branič Vandermeer i napadač Dwyer koji svaki imaju više od 400 utakmica u NHL-u. Uz njih svakako valja spomenuti i napadače Rileya i Ferlanda koji su odigrali više od 300 utakmica u AHL-u pri čemu se potonjeg sjećamo kao igrača Villacha i Vienne. U sastavu domaćina nalazila su se i trojica igrača koji su u dresu britanske reprezentacije na turniru divizije IB u Belfastu 2017. izborili ulazak u viši razred natjecanja, braniči Garside i Swindlehurst te napadač Shields. Od standardnih igrača u sastavu nije bilo braniča Gelinasa i napadača Ferlanda.

Medveščak je u Belfast doputova bez ruskog dvojca, vratara Lisutina i napadača Lemtjugova za koje se nisu pravovremeno pribavile ulazne vize za Ujedinjeno Kraljevstvo. Ozlijeđenima Hardyju, Oldenu, Puskarichu i Jankoviću pridružio se i Samuels-Thomas koji je u posljednjoj utakmici u Beču odigrao zapaženu partiju i bio u prilici donijeti pobjedu u produžetku. Prije dvije godine, tada još kao član KHL-a, Medveščak je gostovao u Cardiffu gdje je s tamošnjim prvoligašem odigrao dvije pripremne utakmice. "Medvjedi" su tada slavili sa 6:0 i 4:1. Kao zanimljivost spomenut ćemo kako je jedan od najučinkovitijih "medvjeda" ove sezone, Sylvestre, prošle sezone bio drugi strijelac Giantsa i šesti u cijeloj ligi. Klubovi iz EBEL-a i EIHL-a posljednjih su se sezona sretali u Ligi prvaka. Red Bull je u sezoni 2016/17 svladao Sheffield s 8:1 kod kuće i izgubio 5:2 u gostima, a ove sezone su "crveni bikovi" dvaput svladali Cardiff s 4:2 i 5:2. Inače, prošle sezone je Nottingham osvojio skupinu s Bernom, finskim TPS-om i češkim Mountfieldom te ušao u doigravanje u kojem je pretrpio dva poraza od Züricha.

Prekršaj Hooka u trećoj minuti dao je Zagrepčanima priliku da se već u uvodnim minutama nametnu kao momčad iz jače lige koja bi trebala biti favorit za osvajanje turnira. Međutim, domaća obrana, predvođena kanadskim vratarom Beskorowanyjem koji iza sebe ima svega šezdesetak utakmica AHL-a, uspješno je odoljela svim pokušajima "modrih". Tri minute kasnije, Medveščak je ponovo imao igrača više jer je prekršaj napravio Johner. "Medvjedi" su dobili novu priliku za vodstvo, ali su i nju, kao i mnoge u EBEL-u, prokockali. U drugi dio trećine ušlo se netaknutih mreža, premda prigoda nije nedostajalo.

Isključenje Zanoškog u 16. minuti po prvi put je dalo priliku Belfastu da prikaže svoje mogućnosti s igračem više. Gosti su se odupirali četrdesetak sekundi prije nego što je na klupu za kažnjene morao sjesti i Aviani. "Divovi" su pred sobom imali više od minute s dvojicom igrača više u završnici trećine kad i umor dolazi do izražaja. Međutim, Zagrepčani su zbili svoje redove i izdržali pritisak Belfasta. Jedan za drugim, isključeni "medvjedi" vraćali su se u igru. kad se već činilo da će se na prvi odmor poći netaknutih mreža, "bijeli" su poveli. Belfast je osvojio pak u svojoj trećini i krenuo u protunapad. Baun je s desnog krila uposlio Dwyera u sredini koji upućuje udarac prema golu, a veteran Vandermeer izmiče pažnji Mauldina te pred vratima skreće pak u mrežu.

Zagrepčani nisu mogli biti zadovoljni nakon prvih dvadeset minuta u kojima nijednom nisu pogodili protivničku mrežu, a na kraju su završili u zaostatku. Prekršaj Deutscha u dvadesetoj sekundi nastavka nije slutio na dobro. Istina, "modri" su se i ovog puta obranili s igračem manje no za pobjedu im je trebao i učinak u napadu. U 26. minuti položaj Medveščaka se pogoršao. Nakon nekoliko izglednih prilika na obje strane, pak se našao kod Sauvéa iza Medveščakovih vrata. Branič gostiju preslabo je pokušao ispucati pak niz ogradu pa ga je presjekao Dwyer i poslao pred vrata odakle Hook postiže drugi pogodak za Giantse.

"Medvjedi" su još uvijek imali dovoljno vremena za preokret, ali bilo je neophodno da makar načmu suparnička vrata prije zadnje trećine. Belfast se pak na krilima prednosti od dva gola nosio potpuno ravnopravno sa suparnikom iz jače lige. Ravnopravna borba se vodila sve do 34. minute kad prekršaj pravi Manavian. Domaći su dobili prigodu napraviti značajni korak prema pobjedi. Zagrepčani su izdržali prvu minutu s igračem manje, a onda je ne klupu za kažnjene morao sjesti i Leonard. Igra četvorice protiv četvorice nije donijela promjenu omjera, a "medvjedi" su ostali poslovično slabi s igračem vše. U završnici trećine došlo je do obračuna između Rutherforda i Manaviana zbog kojeg su kažnjeni s neuobičajenih deset minuta disciplinske kazne.

Gosti više nisu imali što čekati na početku zadnje trećine. Morali su što brže postići pogodak kako bi se upustili u jurnjavu za protivničkim vodstvom. Prilika se ukazala u 45. minuti kad je isključen Garside. Bilo je to četvrto isključenje domaćih koje Zagrepčani nisu uspjeli pretvoriti u pogodak. Lošim vijestima tu nije bio kraj. Dvije i pol minute nakon izjednačenja snaga na ledu, Belfast je i po treći put zatresao mrežu. Swindlehurst je u srednjoj trećini zaustavio napad "modrih" i predao pak nalijevo do Bishopa. "Medvjedi" se nisu na vrijeme vratili u obranu pa je napadač domaćih bez poteškoća poslao pak u sredinu odakle je usamljeni Johner obišao Rosandića i bekhendom poslao pak u mrežu.

Do kraja trećine ostalo je više od deset minuta no Medveščak je već bio poražena momčad. Dvije minute kasnije Manavian po treći put sjeda na klupu za kažnjene još jednom pokazujući svom treneru, sportskom menadžeru i klupskom suvlasniku Foxu koliko je pogriješio što ga je doveo u "brlog". "Medvjedi" su se uspjeli obraniti s igračem manje no to je bilo praktički beznačajno za ishod. Netom pred povratak braniča gostiju u igru, prekršaj nad vratarom pravi Rutherford pa su Zagrepčani dobili priliku postići barem počasni pogodak. Već pogađate, ni od ovog igrača više nije bilo ništa. U završnici susreta isključen je Puzić. "Bijelima" je trebalo nešto više od minute da postave konačnih 4:0.

Bila je to još jedna ilustracija koliko su "medvjedi" loši u obrani. Robaru je Baun uzeo pak s leđa u trećini "modrih" i izašao sam pred gol. Rosandić je izbio pak napadaču "bijelih", ali ga je Baun ipak uspio gurnuti do Dwyera koji je bio brži od Deutscha i iz neposredne blizine ubacio pak u mrežu. Medveščak je tako pretrpio još jedan poraz u sezoni koja ne obećava više od muka, znoja i suza. Kao što smo kazali u uvodu, klubovi iz EBEL-a znali su gubiti od suparnika iz EIHL-a i u uglednijoj Ligi prvaka tako da ovaj poraz sam po sebi ne predstavlja senzaciju. Međutim, kad se smjesti u kontekst očajne sezone u kojoj je klub uspio izgubiti gotovo sve pozitivne značajke iz prve četiri godine u EBEL-u, onda navijačima preostaje samo zavapiti za spasiteljem koji bi podignuo klub iz opće učmalosti, potjerao nesposobnog trenera i pokušao spasiti sezonu.