Očekivana pobjeda

med slaveMedveščak nije mogao utjecati na ishod posljednje utakmice turnira, ali je zato mogao sportski odigrati do kraja i dobiti suparnika iz Alpske lige, natjecanja koje okuplja talijanske prvoligaše (bez Bolzana), austrijske drugoligaše i dva najjača slovenska kluba, Olimpiju i Jesenice. Zagrepčani su došli u vodstvo u uvodnim minutama dvoboja i tijekom prve trećine su bili nešto bolja momčad. Budući da su na ovom turniru već gubili prednost od dva pogotka, "medvjedi" su u nastavku susreta pojačali pritisak ne bi li riješili pitanje pobjednika prije zadnje trećine. Međutim, unatoč boljoj igri, talijanski prvak je izdržao drugih dvadeset minuta bez primljenog zgoditka. Zagrepčani su poslije zgoditka postignutog na početku zadnje trećine lakše disali, ali ih je tek treći pogodak na sredini treće dionice dvoboja sasvim približio pobjedi. Ritten je do kraja susreta uspio postići samo počasni pogodak za konačnih 3:1 u korist Medveščaka.

Medveščak 6 + 10 (Aviani) min

Ritten: Treibenreif, Tragust - Tauferer, Brighenti, Tudin, Eriksson, Sislannikovs - Leščovs, Vigl, Spinell T., Kostner S., Frei - Lutz, Brunner, Spinell, Kostner J., Fink - Lang, Oehler, Quinz, Eisath, Pechlaner. Trener: Lehtonen

Medveščak: Rosandić, Nikolić - Manavian, Sauvé, Lehtonen, Mauldin, Sylvestre - Deutsch, Robar, Armstrong, Aviani, Svensson - Puzić, Kudělka, Zanoški, Brine, Simšič - Šijan, Čepon, Fičur. Trener: Fox

Talijanski prvaci su poslije dva poraza imali još samo teoretske izglede za prolaz u završni turnir. Trebala im je pobjeda nad "medvjedima" od sedam razlike uz uvjet da Belfast u zadnjem susretu svlada Katowice u 60 minuta. Uzme li se u obzir da Ritten Sportu trenutno ne cjetaju ruže ni u Alpskoj ligi gdje su deveti u poretku od 17 momčadi, bilo je jasno da Talijani mogu samo Zagrepčanima pokvariti planove. Iz prošlogodišnjeg šampionskog sastava, najučinkovitiji igrači koji su i dalje u klubu su napadači Frei, veteran Tudin i Simon Kostner te branič Lutz. Isti napadači predvode klupski poredak strijelaca i ove sezone uz dodatak mladog švedskog napadača Erikssona. Tudin, Simon Kostner i Lutz, zajedno s vratarom Tragustom koji je na ovoj utakmici ostao na klupi, imaju iskustvo igranja za Italiju na svjetskim prvenstvima elitne skupine. Na drugoj strani, Medveščak nije mijenjao sastav koji je svladao Katowice. Pobjeda protiv Talijana nije smjela doći u pitanje, a Zagrepčani su se uzdali u sportski duh Kanađana u Belfastu koji je trebao osvojiti samo bod protiv Poljaka da "gurne" Medveščak u završni turnir.

Nakon uvodnog ispitivanja snaga, "modri" su poveli u šestoj minuti. "Medvjedi" su dugo kombinirali u napadačkoj trećini sve dok Brunner nije došao do paka i ispucao ga prema plavoj liniji. Zanoški zaustavlja pak i puca iz sredine no pogađa Brunnera. Pločicu je sada ispucao Frei, ali samo do plave linije gdje je zaustavlja Manavian. Francuski branič je, bez svoje prepoznatljive duge brade, raspalio prema golu i zakucao pak u protivničku mrežu.

Tri minute kasnije, prekršaj Lutza dao je Zagrepčanima priliku da povećaju svoju prednost. Tom prilikom Lehtonen je ostao ležati na ledu pa je i iznesen kako bi mu se pružila pomoć. "Zeleni" su zbili svoje redove i sačuvali svoja vrata sve do izjednačenja snaga na ledu. U drugom dijelu trećine Medveščak je i dalje imao nešto više od igre, ali ni talijanska momčad nije bila bez prilika. Međutim, vratari su zaključali svoja vrata pa se mreže nisu tresle sve do odlaska na prvi odmor.

Medveščak je u nastavku susreta tražio pogodak kojim bi osigurao svoju prednost i mirniju završnicu susreta. Planove "modrih" isprva je osujetio prekršaj Avianija za kojeg je uz dvije minute zaradio i disciplinsku kaznu zbog naleta na glavu. "Medvjedi" su izdržali dvije minute s igračem manje, a potom su nakon samo minute iznudili isključenje Sislannikovsa. Bila je to dobra prilika za Zagrepčane da povećaju svoju prednost no obrana "zelenih" je bila na visini zadatka.

Prekršaj Lutza u 33. minuti ponovo je doveo Ritten u nezavidan položaj. "Modri" su ozbiljno pritisnuli protivnika, stvorili par prigoda, pogodili i stativu, ali nisu uspjeli svladati Treibenreifa. Kad su se snage izjednačile, Medveščak je zadržao napadački zamah, ali ni u preostalih pet minuta nije pronašao put do mreže. Naposljetku se na drugi odmor pošlo s omjerom s kraja prve trećine. "Medvjedi" još uvijek nisu mogli biti sigurni ni u svoj dio posla, a kamoli da razmišljaju hoće li Belfast napraviti ono što se od njega očekivalo.

Tek što je započela posljednja trećina, Medveščak je zatresao mrežu protivnika. Čepon je iznio pak iz svoje trećine i uposlio Armstronga pred protivničkom plavom linijom. Kanadski napadač je ostavio pak iza sebe za nadolazećeg Sauvéa koji je po lijevom krilu obišao četvoricu "zelenih" i udarcem iskosa iznenadio suparničkog vratara. Sada su "modri" već lakše disali. Ritten je još uvijek imao vremena za odgovor kojim bi izbacio Medveščak iz daljeg natjecanja no Zagrepčani su zadržali inicijativu. Naleti "modrih" urodili su plodom u 49. minuti kad se mreža talijanskog prvaka po treći put zatresla.

Brine i Čepon su se u desnom kutu izborili za pak pa je mladi Slovenac otklizao iza gola i dao povratnu pločicu za Kudělku na lijevom krilu. Češki branič je privukao pažnju cijele obrane "zelenih" pa je umjesto udarca uposlio usamljenog Brinea pred golom. Kanadski napadač je udarcem izbliza pogodio Treibenreifa, a nije bio precizan ni iz drugog pokušaja. Pak se odbio iza gola odakle ga je Brine uspio bekhendom vratiti pred gol za Fičura koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Utakmica je bila praktički dobivena no Zagrepčani su je ipak morali mirno privesti kraju. Međutim, tri minute kasnije, na klupu za kažnjene sjeda Sylvestre.

"Medvjedi" su se uspješno branili i kad se već činilo da će Rosandićeva mreža ostati netaknuta, tri sekunde prije izjednačenja snaga na ledu, Ritten postiže pogodak. Thomas Spinell je tukao s lijeve strane. Rosandić odbija pak, ali samo do Tudina koji obilazi vrata i daje povratni pak u sredinu za Brighentija koji udarcem iz prve pogađa mrežu. Talijani su imali nešto više od šest minuta da pokušaju zakomplicirati stvari Zagrepčanima. Medveščak je i dalje imao više od igre no prekršaj Armstronga u 58. minuti mogao je ugroziti pobjedu "modrih". Ritten je pokušao iskoristiti brojčanu prednost no obrana "medvjeda" ostala je čvrsta i nije dopustila nikakvo iznenađenje. Ubrzo je vrijeme isteklo pa je Zagrepčanima preostalo samo čekati ishod posljednje utakmice.

Na žalost, strahovanja Zagrepčana nisu bila bez podloge. Motivirani Poljaci nadjačali su domaćina unatoč vodstvu Belfasta od 2:0 početkom druge trećine. Katowice su do kraja trećine izjednačile, a u posljednjih dvadeset minuta preokrenule omjer na 4:2. Pobjedom u 60 minuta Poljaci su zatvorili krug u kojem su "medvjedi" ostali kratkih rukava. Na završni turnir će tako otputovati predstavnici britanske i poljske lige, a Medveščakovi snovi o ligi prvaka pričekat će ostvarenje u neka bolja vremena.