Nula u Grazu

99ersZagrebZagrebački hokejaši su na gostovanju u Grazu pretrpjeli težak poraz. Vodeća momčad prvenstva nije dopustila nikakvo iznenađenje te je s glatkih 6:0 ispratila "medvjede" iz svoje dvorane. Domaći su bili premoćni već u prvoj trećini u kojoj su s dva zgoditka u drugom dijelu trećine stekli lijepu prednost za nastavak utakmice. Graz je svaku neizvjesnost oko ishoda otklonio već u prvom dijelu druge trećine kada je za dvije minute dvaput zatresao gostujuću mrežu. Medveščak se tek u posljednjoj trećini ravnopravno nosio s protivnikom koji je u završnici dvoboja s nova dva pogotka uvećao svoj uspjeh.

Graz 99ers - Medveščak 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Medveščak 8 min

Graz 99s: Rahm, Höneckl - Caito, Setzinger, Loney, Yellow Horn, Hamilton - Lakos, Jacobsson, Zuševics, Oleksuk, King - Weihager, Kirchschläger, Natter, Garbowsky, Oberkofler - Soritz, Grafenthin, Moderer, Kainz. Trener: Mason

Medveščak: Rosandić, Lisutin - Manavian, Sauvé, Mauldin, Aviani, Lemtjugov - Deutsch, Robar, Armstrong, Sylvestre, Svensson - Kudělka, Puzić, Zanoški, Brine, Simšič - Fičur, Čepon. Trener: Fox

Zagrepčani su se uputili u Graz bez neke velike nade u dobar "shopping". Štajerci su bili vodeća momčad prvenstva s više nego dvostruko osvojenih bodova u odnosu na 20 bodova Medveščaka. "Medvjedi" su trenutno predzadnji, s tri boda manje od Dornbirna koji je odigrao dvije utakmice više. U zadnjih osam utakmica, Zagrepčani su slavili samo protiv Villacha i Fehérvára, a posljednji su poraz pretrpjeli kod kuće od KAC-a. Vodeći strijelci kluba bili su Olden s 14 bodova, Sylvestre s 12 i Samuels-Thomas s 11 bodova. Oldena i Samuelsa-Thomasa nema u sastavu već tri odnosno dvije utakmice, a još uvijek se nalaze u vrhu klupske ljestvice učinkovitosti. Među braničima se najviše istaknuo Sauvé, a vratar Lisutin je prešao 90% obrana što mu još nije dovoljno da uđe u gornju polovicu vratara po postotku obrana.

Uz već spomenuti dvojac, sastavu Zagrepčana nije bilo napadača Puskaricha, Lehtonena ni Jankovića kao ni braniča Šijana niti Hardyja. Između vratnica se ovog puta našao Rosandić. Manavian se vratio u prvi branički par pa su se u svoje postave vratili Deutsch i Kudělka, dok je Čepon ponovo prekomandiran u četvrti napad. Napadačke trojke ostale su na okupu jer Fox zapravo i nema prostora za manevar. Igraju svi koji su zdravi i imaju pravo nastupa.

Momčad iz Graza je veći dio dosadašnjeg dijela natjecanja odigrala uvjerljivo, nižući pobjede uz tek pokoji poraz. Prvenstvena stanka zbog međunarodnih obaveza nije išla na ruku "devedesetdevetašima" koji su u četiri utakmice izborili samo dvije pobjede, od kojih nijednu u 60 minuta. Graz je osvojio samo pet bodova u navedenom razdoblju pa su mu bodovi protiv Medveščaka bili prijeko potrebni. Vodeći igrači štajerskog kluba bili su domaći branič Setzinger s 24 boda, kanadski Indijanac Yellow Horn s 22 boda te Amerikanci Loney i Caito te Slovenac Ograjenšek sa po 20 bodova. Vratar Graza, Šveđanin Rahm, s nešto više od 91% obrana nalazi se u sredini poretka vratara. Od standardnijih igrača trener Mason nije mogao računati na napadača Ograjenšeka i mladog braniča Eggera.

Zagrepčani nisu imali drugog izbora doli organizirane obrane kojom bi smanjili broj prilika za domaće i što je moguće duže održavali neizvjesnost. Medveščakova taktika je davala rezultate tijekom prvih desetak minuta dvoboja. Unatoč premoći, Graz nije uspijevao probiti obranu "bijelih". Većinu akcija zatvorili su igrači, a što je prošlo do vrata, izuzevši stativu Loneya, zaustavio je Rosandić. Gosti su većinu energije trošili na obrambene zadatke pa su tek povremeno znali zaprijetiti vratima domaćih. Pritom su bili disciplinirani pa Štajerci nisu imali nijednu priliku zaigrati s igračem više.

Napori "narančastih" urodili su plodom u 13. minuti. Nakon neuspjelog protunapada "bijelih", Setzinger je sa svoje plave linije uposlio Nattera na lijevom krilu koji skreće u sredinu i ubacuje pak unapadačku trećinu gdje ga prihvača Garbowsky. Napadač domaćih približio se vratima iskosa s lijeve strane i pucao. Na trenutak se činilo da je vratar gostiju zaustavio pak no on se nekako izmigoljio ispod Rosandića preko crte gola. Prije nego što su se "medvjedi" snašli, Graz je postigao još jedan pogodak.

Hamilton se u 14. minuti vratio uz ogradu po desnom krilu i kad je stigao na plavu liniju, iz okreta je pronašao Yellow Horna koji izlazi pred gol iskosa s desne strane i nekako uspijeva ubaciti pak u mrežu. Do kraja trećine ostalo je nešto više od šest minuta. Premda bi gosti voljeli da su mogli smanjiti zaostatak prije odlaska na odmor, Graz nije ispuštao inicijativu. "Medvjedi" su i u preostalom dijelu trećine ostali u podređenom položaju pa su na kraju mogli biti zadovoljni što više nijedan pak nije završio u mreži. U nastavku su ipak morali barem pokušati postići pogodak. Na drugoj strani, domaći su bili na putu prema novim bodovima.

Štajerci nisu htjeli ništa prepustiti slučaju pa su i u nastavku susreta zadržali inicijativu. Pritisak "narančastih" doveo je i do prvog prekršaja na utakmici. U 25. minuti na klupu za kažnjene sjeo je Sylvestre. Zagrepčani su se uspješno branili više od minute, a onda je Loney iz desnog kuta bekhendom vratio pak uz ogradu do Yellow Horna koji ga također bekhendom vraća na plavu liniju do Garbowskog. Napadač domaćih vratio je pak Yellow Hornu koji dijagonalom pronalazi usamljenog Loneya na drugoj stativi, a američki napadač udarcem iz prve pogađa nebranjeni dio mreže.

"Medvjedima" se nije pisalo dobro, ali nisu imali previše vremena brinuti o ishodu utakmice. Već u idućoj minuti Graz je riješio pitanje pobjednika. Grafenthin je poveo protunapad kroz sredinu te je predao pak Modereru tik prije nego što se zaletio u suparničkog igrača. Moderer je zaobišao Deutscha poput štapa u slalomu, izašao sam pred gol i preciznim udarcem zatresao mrežu. Ovaj pogodak poništio je isključenje Robara zbog prethodnog prekršaja u napadu. Nije prošla ni polovica susreta, a Zagrepčani su već bili praktički izgubljeni. Sve što im je preostalo bilo je krenuti na sve ili ništa.

Promjena u pristupu dovela je i do prvog isključenja domaćih. Setzinger je u 32. minuti sjeo na klupu za kažnjene. Gosti su potrošili minutu na bezuspješne pokušaje da iskoriste brojčanu prednost, a onda je isključen i Moderer. Bila je to sjajna prilika ne samo da se postigne počasni pogodak nego možda i vrati nada u uspješni ishod dvoboja. Međutim, unatoč dvojici igrača više "medvjedi" u minuti nisu bili u stanju pronaći put do mreže. Zagrepčani su nakon povratka Setzingera u igru imali još minutu s igračem više, ali je i ta prigoda pošla u nepovrat. Najbliže pogotku gosti su bili kad je Sylvestre udarcem sdesna pogodio stativu.

Čim su se snage izjednačile, domaći su ponovo preuzeli igru u svoje ruke. Završnica trećine protekla je u znaku "narančastih" no mreže se više nisu tresle. Graz je na drugi odmor pošao s praktički dobijenom utakmicom. Štajercima je preostalo samo mirno privesti utakmicu pobjedonosnom kraju. Medveščak je na drugoj strani, upisao još jedan poraz s učvršćenom spoznajom da nije u stanju kvalitetno odigrati ni s dvojicom igrača više.

Bilo kakva nada da bi gosti nekim rano postignutim pogotkom mogli nešto učiniti, ugasila se već u 42. minuti kad je prekršaj napravio Armstrong. Premda Graz nije uspio iskoristiti brojčanu prednost, spriječio je protivnika da preuzme inicijativu na početku trećine. Nedugo po izjednačenju snaga na ledu, Zagrepčani su uspostavili ravnotežu snaga, ali bez utjecaja na omjer. Prilike su se smjenjivale na obje strane no oba vratara su bila na visini zadatka. Ravnopravna borba bez pogodaka nastavila se sve do završnice susreta kad domaći s dva pogotka postavljaju konačni rezultat.

Yellow Horn se u lijevom kutu izborio za pak i u padu uposlio Oberkoflera koji prilazi vratima iskosa s lijeve strane nakon čega se prebacuje na drugu stranu i bekhendom u padu prebacuje Rosandića i pogađa mrežu. Tri minute kasnije, prekršaj pravi Manavian. Gosti su se držali više od minute, a onda je Garbowsky s plave linije pronašao Hamiltona koji pak prebacuje nadesno do Yellow Horna. Grazov Indijanac se namjestio za udarac, pažljivo naciljao, a onda zakucao pak u suprotne rašlje.

Minutu i pol kasnije završila je ova tužna predstava Medveščaka. Zagrepčani su ispraćeni sa šest komada u mreži, a da nijednom nisu uspjeli svladati Rahma. Momčad koja je prošle sezone bila pri dnu, sad je na vrhu, a "medvjedi" su sada sami na 11. mjestu sa šest bodova i dvije utakmice manje od Dornbirna i Fehérvára koji dijele deveto mjesto. Iza Medveščaka je samo Villach s četiri boda manje. Zagrebački klub je nakon polovice redovnog dijela prvenstva beznadežno daleko od "gornjeg doma". Budući da se u razigravanju bodovne razlike u velikoj mjeri brišu, "medvjedima" preostaje pripremiti se što bolje za odlučujućih deset utakmica u kvalifikacijskoj skupini.