Duh Interlige u "ledenoj"

medvescak fehervarSnažan otpor "medvjeda" u Innsbrucku i osjećaj da bi se nešto moglo učiniti protiv Fehérvára u Zagrebu privukao je ljubitelje hokeja u Dom sportova u većem broju nego što bi se moglo očekivati. Medveščak je dočekao nekadašnjeg suparnika još iz Interlige s pune četiri postave, riješen da da sve od sebe. Međutim, gosti ništa nisu htjeli prepustiti slučaju, nego su od početka pritisnuli prema vratima "plavih". Zagrepčani su se odlično branili sve do četiri sekunde prije kraja prve trećine kad je Fehérvar postigao pogodak. "Medvjedi" su u nastavku susreta zaigrali otvorenije ne bi li izbjegli još jedan poraz. Domaći su stvorili dosta prilika, ali nisu bili učinkoviti. Na drugoj strani, mađarski sastav je s dva zgoditka riješio dvojbe oko ishoda. Zagrepčanima je u zadnjoj trećini počelo nestajati energije što su gosti iskoristili s dva pogotka u završnici dvoboja za konačnih 5:0 u svoju korist.

Medveščak - Fehérvár 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Fehérvár 10 min

Medveščak: Rosandić, Nikolić - Jačmenjak, Robar, Zanoški, Fičur, Svensson - Vedlin, Tadić, Janković, Simšič, Miličić - Čepon, Kegalj, Mirić, Mikulić, Jarčov L. - Sertić, Krikšić, Buković, Brenčun, Jarčov F. Trener: Kolombo

Fehérvár: Kornakker, Carruth - Szabo D., Harty, Kuralt, Hári, Šille - Meland, Caruso, Sárpátki, Koskiranta, Erdely - Tikkanen, Stipsicz, Phillips, Sarauer, Szabo K. - Laday, Szita, Reisz, Kiss. Trener: Järvenpää

U posljednjoj sezoni Interlige, zajedničkog natjecanja mađarskih, slovenskih i hrvatskih klubova (uz pokojeg gosta iz Srbije ili Poljske), Medveščak i tadašnja Alba Volan iz Szekesfehervara, sastali su se četiri puta. Mađarski sastav je slavio svaki put no s izuzetkom pobjede od 5:1 u zadnjem kolu, tadašnji Medveščak u kojem su većinu sastava činili domaći igrači dobro se nosio s budućim pobjednikom lige. U Zagrebu su Mađari slavili s 4:3 i 3:2 u produžetku dok su u prvoj utakmici u gostima "medvjedi" izgubili s tijesnih 3:2. Puno se toga zbilo u idućih 12 godina. Alba je iduće sezone prešla zajedno s Olimpijom u EBEL u kojem je i dan, danas bez previše uspjeha. U 11 sezona Fehervar je samo četiri puta ušao u doigravanje pri čemu nijednom nije prošao prvi krug. Unatoč tome, najbolju mađarsku momčad i dalje gleda više od tri tisuće domaćih navijača.

Medveščak je na drugoj strani dvije godine nakon Interlige nastupao u Slohokej ligi pripremajući se za veliki iskorak u EBEL do kojeg je došlo 2009. Iduće četiri godine u Zagrebu vlada oduševljenje hokejom. Navijači pune zagrebačku Arenu na nekoliko uzastopnih utakmica, hokej se prenosi na televiziji, a škole hokeja ne mogu primiti svu zainteresiranu djecu. Na žalost, povijesna prilika za razvoj hrvatskog hokeja nije iskorištena. Nepotrebna jurnjava za spektaklom i naslovnicama trač novina dovela je rasipanja novcem kojeg je uvijek nedostajalo pa je klub nakon četiri godine pobjegao od vjerovnika u Rusiju, u KHL. Godinu dana je trajala "uživancija" u ruskom kapitalu, a onda je pomalo, a zatim sve brže, klub srljao u ponor. Posljednje utakmice u KHL-u igrao je zbrda-zdola skupljen sastav, slično ovome što gledamo danas. Povratak u EBEL nikog nije naučio pameti, ponovo su se dovlačili preskupi stranci dok se domaćim talentima pametovalo kako "nisu za EBEL". Za manje od godinu i pol, sve se ponovo urušilo i danas je Medveščak kvalitetom negdje na razini zadnje sezone Interlige.

Fehervar je u Zagreb stigao kao osma momčad u ligi s 40 bodova u 28 utakmica. Mađarski klub je zaostajao za Orlima za samo jedan bod pa mu je pobjeda u Domu sportova bila neophodna kako bi zadržao korak u borbi za sedmo mjesto. Budući da ni Linz na šestom mjestu nije previše odmaknuo, Fehervar nije odustao od ambicije da se izravno uvrsti u doigravanje. Fehervar je prosinac započeo porazom u Salzburgu s visokih 8:3, ali je potom nanizao tri pobjede. Redom su padali Dornbirn s 5:2, Villach u gostima s 4:1 i na kraju i moćni KAC s 5:4. Najučinkovitiji igrači Fehérvára bili su domaći reprezentativac Hári s 32 boda, ispred Finca Koskirante s 25 te Slovenca Kuralta s 20 bodova. Od standardnijih igrača, treneru Järvenpi u Zagrebu su nedostajali branič Glenn te napadači Kóger, Sofron i Luttinen.

Medveščakov sastav se donekle proširio u odnosu na prve dvije utakmice "nove ere". Braničkoj šestorki pridružio se iskusni Sertić koji je ove sezone odigrao samo sedam utakmica u IHL-u, posljednju još početkom studenog, pri čemu nije upisao nijedan bod. U svojoj karijeri nastupio je na tri svjetska prvenstva od kojih je posljednje bilo 2012. Novi član napada je Brenčun koji je boje Hrvatske branio na pet svjetskih prvenstava. Ove sezone je nastupio na samo sedam utakmica IHL-a na kojima je upisao tri asistencije. "Medvjedi" su za ovu utakmicu isklizali sa sedam braniča i trinaest napadača. Rosandić je bio između vratnica, a Nikolić na klupi. U dosadašnje tri utakmice, samo se dvojica reprezentativaca s posljednjeg svjetskog prvenstva koji igraju u Hrvatskoj nisu pridružili novoj momčadi Medveščaka. To su napadači Blagus i Jazbec.

Gosti su po očekivanju krenuli napadački u utakmicu pa je Rosandić već u uvodnim minutama dvoboja morao pokazati svoje vratarske vještine. Nakon nekoliko "rutinskih" obrana, vrata domaćih je u petoj minuti sjajnom reakcijom zaustavio udarac Sarpatkija iz neposredne blizine nakon dodavanja Stipsicza s desne strane. Fehérvár je uporno pritiskao tijekom prvog dijela trećine, a "medvjedi" su se disciplinirano branili, bez prekršaja. Koliko god se "plavi" trudili da protivniku zatvore prostor za udarac, ponešto bi ipak doletjelo do gola no tu je onda bio sigurni Rosandić.

Vratar domaćih istaknuo se u devetoj minuti kad je zaustavio neugodan udarac Koskirante iz sredine. Minutu kasnije bilježimo prvi udarac Medveščaka prema vratima Fehervara. Tukao je iz sredine Janković, a Kornakker je bio na mjestu. "Medvjedi" su potom još jednom zaprijetili gostima, a onda su "bijeli" ponovo preuzeli inicijativu. Kristian Szabo je u desetoj minuti pokušao udarcem iskosa s lijeve strane iznenaditi Rosandića, ali bez uspjeha. Malo kasnije Stipsicz je udarcem s plave linije zamalo svladao čuvara mreže "plavih". Zagrepčani su se u ovom razdoblju igre dobro nosili s gostima pa su u 11. minuti iznudili i prekršaj Stipsicza.

"Medvjedi" su dobili priliku za vodstvo no poslije samo 34 sekunde izgubili su brojčanu prednost jer je na klupu za kažnjene morao sjesti Čepon. Ni jedni niti drugi nisu bili previše aktivni u igri četvorice protiv četvorice, samo je Laday zaprijetio udarcem s plave linije u 13. minuti. Gosti su po povratku svog braniča navalili prema vratima "plavih" te su u par navrata zaprijetili pogotkom no Rosandić je bio spreman. Neposredno po izjednačenju snaga na ledu u odličnoj se prigodi našao Zanoški no njegov udarac iz sredine je ukrotio Kornakker.

Zagrepčani su ponovo "živnuli" pa su stvorili nekoliko prigoda iz kojih su mogli povesti što bi zasigurno podignulo ionako dobro raspoloženo gledalište na noge. U 17. minuti je Luka Jarčov iz desnog kuta pronašao Svenssona pred vratima no švedskom napadaču nije pošlo za rukom pogoditi mrežu. Kako se bližio kraj trećine tako su izdržljiviji gosti postajali sve opasniji po vrata Medveščaka. Vratar "plavih" je u završnici trećine skupio još par obrana od kojih je najteža bila ona u zadnjoj minuti kad se pred vratima našao Kuralt. Kad se već činilo da su Zagrepčani izvukli neodlučeno nakon dvadeset minuta, četiri sekunde prije kraja trećine Fehervar dolazi u vodstvo.

Hari se izborio za pak u desnom kutu nakon čega se vratio prema plavoj liniji te uposlio Kuralta u sredini. Slovenski reprezentativac je opalio prema gužvi pred vratima u kojoj se najbolje snašao Meland koji je skrenuo pak u letu i zavarao Rosandića. Premda je ovaj pogodak rastužio navijače domaćih, oni su ipak imali razloga za zadovoljstvo jer se Medveščak, unatoč protivničke premoći, dobro nosio s favoriziranim gostima. Utakmica je još bila "živa", a sjećanje na odličnu izvedbu u prethodnom kolu u Innsbrucku davalo je nade u povratar "medvjeda".

Obje su momčadi ušle otvoreno u nastavak susreta pa su i jedan i drugi vratar imali posla. Aktivna igra Medveščaka dovela je do isključenja Carusa već u 22. minuti. Gosti su shvatili kako bi vrag mogao odnijeti šalu pa su zaigraćli čvrsto u obrani ne dopustivši "medvjedima" nijednu priliku za udarac. Dvije minute s igračem više su brzo prošle bez bilo kakvih uzbuđenja. Uslijedilo je kraće zatišje u kojima ni jednima niti drugima nije polazilo za rukom stvoriti prigodu za pogodak. Tek u 26. minuti udarac Tikkanena iz sredine pogađa prečku. Zagrepčani nisu ustuknuli, ali su minutu kasnije ostali s igračem manje zbog isključenja Robara.

Premda su "plavih" rano ispucali pak iz svoje trećine, njihov potrajao je samo tridesetak sekundi, a onda su gosti iskoristili brojčanu prednost. Hari se probio kroz sredinu i iznudio isključenje sa zadrškom Luke Jarčova. Napadač "bijelih" potom daje pak nadesno do Phillipsa koji puca prema vratima, ali pokraj gola. Harty je zaustavio pločicu na plavoj liniji i smjesta uputio udarac. Pred vratima je Saraurer pokušao skrenuti pak no Rosandić je bio na mjestu. Odbijena pločica dolazi do mađarskog napadača koji je bekhendom iz neposredne blizine šalje u mrežu prije nego što se obrana "plavih" snašla.

Zagrepčane su sada čekale još dvije minute s igračem manje. Fehérvár je osjetio priliku da se odvoji od domaćih i stekne sigurniju prednost za nastavak susreta. Rosandić je u kratkom roku skupio par obrana, ali se najviše istaknuo u 28. minuti kad mu je Šille izašao sam pred gol. Vratar domaćih iz ovog je dvoboja izašao kao pobjednik. Medveščak je po izjednačenju snaga na ledu uspostavio ravnotežu u igri. Uslijedilo je razdoblje obostrano otvorene igre u kojoj su se prilike nizale kao na tekućoj vrpci. Od brojnih prigoda izdvajamo onu Krisztiana Szaba u 30. minuti kad je zaprijetio udarcem slijeva te dvije minute kasnije pokušaj Sarpatkija iz sredine.

"Plavi" su odgovorili već u idućem napadu udarcem Jankovića iz sredine. Gosti potom preuzimaju inicijativu pa je Medveščak prisiljen na obranu. Nakon nekoliko neiskorištenih prilika, Fehérvár u 33. minuti odlazi na tri razlike. Harty je s plave linije ubacio pak iza gola do Krisztiana Szaba koji daje pak na desno krilo za Saraurera. Visoki napadač "bijelih" vratio se sve do plave linije odakle puca prema vratima, a Krisztian Szabo vješto skreće pak u mrežu. Vratar Rosandić i njegovi suigrači smjesta su reagirali tražeći poništenje pogotka zbog igranja visokom palicom.

Međutim, sudački dvojac nije se odlučio za pregled snimke, čak ni da umire gledalište koje je smatralo kako su suci zakinuli domaće i kod prvog pogotka kojem je navodno prethodili zabranjeno ispucavanje Fehérvára. Dobra je stvar kad suci imaju samopouzdanja i drže se svojih odluka, ali se od sudaca isto tako očekuje da suvereno vode utakmicu bez nepotrebnog antagoniziranja nijedne momčadi, ali ni gledališta. Mogli su suci pogledati snimku i ostati na svojoj prvotnoj odluci i ništa se ne bi dogodilo. Sama činjenica da postoji video sustav trebala bi biti dovoljna da svaki sudac ima barem toliko poniznosti da svoju odluku provjeri pregledom snimke. U ovom slučaju, snimka bi vrlo vjerojatno dala sucu za pravo jer je mađarski napadač spustio palicu tik prije nego što će skrenuti pak.

Medveščak još nije bio spreman položiti oružje. Luka Jarčov je u 36. minuti zaprijetio udarcem slijeva kojeg je Kornakker ukrotio. Gosti su uzvratili minutu kasnije kad se pred vratima našao Szita. Malo kasnije, isti igrač pravi prekršaj pa su "medvjedi" dobili priliku popraviti omjer s igračem više. Zagrepčani su krenuli žustro prema vratima Fehérvára. Udarci su sijevali s više strana no čuvar mreže "bijelih" je bio na visini zadatka. Njegovi suigrači su aktivnom obranom nastojali udaljiti igru iz svoje trećine pa su u par navrata zaprijetili Rosandiću. Unatoč brojnim prigodama, mreže se tijekom ove dvije minute nisu tresle.

Igra s punim postavama potrajala je svega deset sekundi prije nego što se na klupi za kažnjene našao Daniel Szabo. Zagrepčani su u preostaloj minuti do kraja trećine stigli stvoriti samo jednu prigodu. Pred vratima gostiju našao se Zanoški, ali mu nije pošlo za rukom svladati Kornakkera. Raspoloženje na tribinama je nakon druge trećine palo u odnosu na ono dvadeset minuta ranije. Navijači su bili spremni prihvatiti snagu protivnika, ali im suđenje nikako nije "sjelo". Bilo je jasno da ovaj Medveščak ne može nadoknaditi zaostatak od tri gola, ali predaja nije dolazila u obzir. Od "medvjeda" se očekivalo da se i u posljednjoj trećini bore do kraja.

Zagrepčani su tijekom prve minute zadnje trećine pokušali iskoristiti brojčanu prednost no Fehérvár se uspio obraniti. Igra se nakon izjednačenja snaga na ledu potpuno rasplamsala. Akcije su se nizale pred oba gola, ali unatoč brojnim prigodama, mreže se nisu tresle. Medveščak se trudio postići makar počasni zgoditak, dok su gosti nastojali osigurati izvjesnu pobjedu. Domaći su se dobro nosili s protivnikom premda se sve više počeo pokazivati umor. Devet minuta prije završetka susreta došlo je do okršaja između Hartyja i Luke Jarčova jer branič gostiju nije očekivao da hrvatski amateri znaju i hoće odigrati na tijelo pa se pokušao osvetiti za nalet zagrebačkog napadača.

Medveščak je u istoj minuti imao odličnu prigodu za pogodak kad je Zanoški uposlio Svenssona pred vratima no Šveđanin je ponovo bio neprecizan. Dvije minute kasnije, Erdely je udarcem sdesna natjerao Rosandića na još jednu odličnu obranu. Šest minuta prije kraja, pak se po četvrti put našao u mreži domaćih. Erdely je osvojio pak u desnom kutu te ga je bekhendom iza leđa spustio do Harija. Mađarski reprezentativac je smjesta uposlio usamljenog Kuralta pred vratima koji udarcem iz prve pogađa mrežu. "Medvjedi" i dalje nisu odustajali od svoje želje da barem jednom pogode protivničku mrežu. Stvorili su par prigoda, ali učinkovitost im nije bila na potrebnoj razini.

Kiss je u 56. minuti opasno zaprijetio udarcem iz sredine no Rosandić je upisao svoju posljednju obranu na utakmici. Malo kasnije, trener Kolombo je dao Nikoliću prvu priliku za nastup u EBEL-u. Pričuvni vratar domaćih ubrzo je obranio svoj prvi udarac u ligi. U 58. minuti, Fehérvár postiže još jedan pogodak. Laday je dugim dodavanjem "izbacio" Harija u protunapad. Mađarski napadač je s desne strane prebacio pak na drugu stranu do Kuralta koji je pratio akciju pa je slovenski reprezentativac udarcem iz prve zakucao pak u prve rašlje. Gosti su u preostale dvije minute izveli još nekoliko opasnih akcija pa je Nikolić skupio više obrana prije nego što je utakmica završila pobjedom Fehérvára od 5:0.

Mađarski klub je pobjedom u Domu sportova iskoristio poraz Orla u Bolzanu i s 43 boda zasjeo na sedmo mjesto sa samo četiri boda manje od Linza koji je poražen u Celovcu. Fehérvár se približio gornjem domu i ne bi nas čudilo da se uskoro upusti u ozbiljnu borbu za mjesto u skupini za poredak. Neočekivana pobjeda Villacha u produžetku protiv Red Bulla poništila je prednost koju su Zagrepčani imali nad momčadi iz Beljaka. Medveščak još uvijek ima dvije utakmice manje od "orlova", ali sve je izvjesnije kako "medvjedi" imaju male izglede da osvoje makar i jedan bod do kraja prvenstva.

Nekolicina preostalih igrača koji su prošli pune pripreme i profesionalni ritam treninga nisu se u stanju nametnuti u svojim novim ulogama vodećih igrača, a od amatera koji su donedavno trenirali dvaput tjedno ne može se očekivati ništa više nego da izdrže strašan tempo utakmica. Navijači su za sada spremni podržati ovu momčad od koje se ne može očekivati ništa više osim borbenosti, ali klub ne može pobjeći od odgovornosti prema navijačima sa sezonskim ulaznicama kojima je izreklamirano i prodano jedno, a potom usred sezone ponuđeno nešto sasvim drugo.