9 puta za 99

medvescak graz prosinacMedveščak je u 32. kolu pretrpio dosad najteži poraz otkako se natječe s pretežito amaterskom momčadi. Zagrepčane je u njihovom "brlogu" nadjačala momčad Graza. Klub iz Štajerske je od samog početka krenuo žestoko na "medvjede". Domaći su se uspješno odupirali samo do sedme minute kad je protivnik poveo. Do sredine prve trećine, gosti su imali dva pogotka prednosti, a na prvi odmor pošlo se s čak četiri razlike za Graz. Medveščak je i u nastavku bio u potpuno podređenom položaju. Gosti su u prvom dijelu trećine povećali vodstvo, a u završnici trećine s tri uzastopna zgoditka gurnuli Zagrepčane prema rezultatskom potopu. Pritisak Graza popustio je tek u zadnjoj trećini kad su obje momčadi zaigrale opuštenije i otvorenije. Jedini pogodak u dvadeset minuta postigli su gosti za konačnih 9:0 u svoju korist.

Medveščak - Graz 99ers 0:9 (0:4, 0:4, 0:1)

Medveščak: Rosandić, Nikolić - Jačmenjak,
Senzel, Janković, Simšič, Miličić - Čepon, Tadić, Zanoški, Fičur, Jarčov L. - Vedlin, Kegalj, Mirić, Brenčun, Mikulić - Čurčić, Jarčov F. Trener: Kolombo

Graz 99ers: Höneckl, Kastner - Weihager, Setzinger, Loney, Yellow Horn, King - Caito, Jacobsson, Zuševics, Garbowsky, Hamilton - Soritz, Sundin, Natter, Oleksuk, Oberkofler - Egger, Grafenthin, Moderer, Kainz. Trener: Mason

Utakmica protiv Graza predstavljala je dotad najveći izazov za ovu momčad Medveščaka. Nakon svih nedaća koje su pogodile zagrebački klub, trener Kolombo za ovu utakmicu nije mogao računati na dvojicu od rijetkih preostalih profesionalaca u sastavu. U postavi nije bilo ni braniča Robara niti napadača Svenssona. Od igrača koji su prekomandirani u prvi sastav, protiv Graza nije nastupio branič Sertić kao ni napadači Buković, Krikšić, Paulović niti Burazin. Na ovoj utakmici po prvi put smo u sastavu vidjeli Sergeja Čurčića. Mladi napadač, u Zagreb je došao iz Celja, za kojeg je odigrao dvije utakmice u IHL-u. Sezonu je započeo u Mariboru gdje je u prvenstvu Slovenije postigao tri boda u sedam utakmica.

Čurčić je inače standardni član srpske mlade reprezentacije pa upućenijim navijačima isprva nije bilo jasno otkud strani igrač u redovima Medveščaka kad je liga dopustila samo domaćim igračima nastup u preostalim utakmicama. Odgovor leži u podatku da je Čurčić rođen u Vukovaru 1999. pa ima pravo i na hrvatsko državljanstvo. Pravne začkoljice, a i druga pitanja koja se nameću, na stranu, ostaje problem zašto je i ovaj Medveščak i dalje sluga kojekakvim mešetarima koji se motaju oko kluba naplaćujući razne prave i izmišljene usluge.

Pokraj svih hrvatskih igrača koji aktivno igraju u Internacionalnoj hokejaškoj ligi, a koji nisu dobili priliku zaigrati u EBEL-u, kako se moglo dogoditi da u Medveščaku prije svih njih zaigra strani igrač kojem je najveći domet u karijeri nastup na šest utakmica IHL-a za Slaviju i Celje? U tri zagrebačka kluba postoji barem desetak juniora s istim iskustvom da ne spominjemo aktivne igrače koji su bili standardni hrvatski juniorski i mladi reprezentativci, a koje se nije ni pitalo bi li navukli dres Medveščaka i pomogli klubu i hokeju u Hrvatskoj. Na žalost, bojimo se da ni neki budući Medveščak neće biti slobodan od tipova kojima će klub biti samo sredstvo za osobni probitak pa makar iza sebe ostavili samo ruševine.

Graz je u Dom sportova stigao kao treća momčad u ligi s 56 bodova odnosno jednim manje od KAC-a, a isto toliko kao i Südtirol. Štajerci su već unaprijed upisali tri boda iz ove utakmice i nadali se kako će Villach iznenaditi KAC u Celovcu što bi Grazu pomoglo da se uspne na drugo mjesto. "Devedesetdevetaši" su tijekom prosinca igrali promjenljivo. U prvom dijelu mjeseca odigrali su tri utakmice od kojih su izgubili dvije, a u drugoj polovici su nakon poraza u Bolzanu i od Dornbirna kdo kuće, ubilježili pobjedu u raspucavanju kod Linza i uvjerljivih 5:2 protiv KAC-a na Štefanje. Najučinkovitiji kod Graza bio je Kanađanin Yellow Horn s 36 bodova, a slijedili su ga ofanzivni branič Setzinger s 29 te još jedan domaći as, Oberkofler, s 28 upisanih bodova. Za razliku od desetkovanog Medveščaka, Štajercima su u Zagrebu nedostajali samo napadači Ograjenšek i mladi Kirchschläger.

Zagrepčani su oprezno ušli u ovu utakmicu, bojeći se da ih snažni protivnik ne slomi već u uvodnim minutama susreta. Domaći su isprva dobro zatvarali pristup svojim vratima tako da je Rosandić u prvih nekoliko minuta samo jednom morao intervenirati. Vratar "plavih" našao se u iskušenju tek u petoj minuti kad je Garbowsky primio pak blizu gola i udarcem iskosa s lijeve strane natjerao Rosandića na fantastičnu obranu. Gosti su potom propustili još jednu priliku no u sedmoj minuti pak se ipak našao u mreži Zagrepčana. Natter je iz lijevog kuta vratio pak do Kainza koji udarcem iz prve pogađa prve rašlje.

Graz je već u idućem napadu mogao povećati svoju prednost kad je Loney s desne strane ubacio pak pred gol odakle je pucao Yellow Horn no Rosandić je odličnom reakcijom sačuvao svoju mrežu. Uslijedila je kanonada "bijelih" prema vratima Medveščaka. Pakovi su sijevali sa svih strana no vratar domaćih je poput hobotnice branio jedan udarac za drugim. Ogromni pritisak gostiju s kojim se "medvjedi" jednostavno nisu mogli nositi doveo je do drugog zgoditka "bijelih". Oberkofler je u desetoj minuti iz desnog kuta dijagonalom uposlio Weihagera koji udarcem slijeva pogađa mrežu Medveščaka.

Naleti gostiju nastavili su se i u drugom dijelu trećine. Rosandić je u kratkom razdoblju skupio nekoliko obrana, a onda smo u 12. minuti vidjeli i prvi ozbiljniji pokušaj "plavih". Luka Jarčov je s desne strane prešao na lijevu i iz dobrog položaja pucao preko gola. Minutu kasnije Čepon tuče sdesna, Höneckl odbija pak, ali samo do Mirića koji bekhendom iskosa s desne strane ne uspijeva svladati vratara "bijelih". Graz se brzo vratio u napad pa je Rosandić još malo popravio statistiku. U 16. minuti, vratar "plavih" po treći je put vadio pak iz mreže. Sundin je opalio s plave linije u blok pred vratima Medveščaka. U gužvi se prvi snašao Zuševics te prebacio pak nadesno na drugu stativu do Hamiltona koji iz neposredne blizine ubacuje pak u nebranjeni dio mreže.

Raspoloženim gostima ni vodstvo od tri gola nije bilo dovoljno. "Medvjedi" su se i dalje nalazili u izrazito podređenom položaju, nesposobni da na bilo koji način prenesu igru u napadačku trećinu i zaprijete Hönecklu. Naleti "bijelih" nizali su se jedan za drugim, a Rosandić je i dalje predstavljao razliku između poraza i potopa. Kad su domaći u završnici trećine napokon organizirano prešli u napad, Graz je to smjesta iskoristio. Dvije minute prije kraja trećine, Hamilton je s plave linije uposlio Weihagera koji ubacuje pak pred gol odakle Loney udarcem iz prve pogađa mrežu. Do odlaska na odmor, zabilježili smo još i opasan udarac Zuševicsa u zadnjoj minuti trećine s lijeve strane te još nekoliko obrana Rosandića. Gosti su očito stigli u Zagreb s namjerom da do vrha napune zagrebačku mrežu.

Na prvu prigodu u nastavku utakmice nije trebalo dugo čekati. Hamilton se u 22. minuti našao pred vratima no Rosandić je bio na mjestu. Minutu kasnije, došlo je do prvog isključenja na utakmici. Prema klupi za kažnjene uputio se Vedlin. Zagrepčani su se uspješno branili gotovo minutu i pol pri čemu je vratar "plavih" skupio par obrana, a onda je u 25. minuti Garbowsky dugim dodavanjem pronašao Loneya koji udarcem iz sredine postiže pogodak. "Medvjedi" su potom zaposlili Höneckla, ali se Graz ubrzo vratio u napad. Zuševics je u 27. minuti opalio s lijeve strane, a Rosandić odbio pak do Hamiltona koji puca iz neposredne blizine. Vratar domaćih je još jednom odličnom obranom spasio svoju mrežu.

Gosti nisu popuštali u tempu pa su se njihove akcije redale jedna za drugom. Zagrepčani su svu svoju energiju trošili na obranu, ali su "bijeli" svejedno s lakoćom dolazili u položaj za udarac. Rosandić je do polovice susreta već skupio tridesetak obrana. Medveščak je ulazak u drugi dio trećine obilježio jednim od svojih rijetkih pokušaja, a onda se Graz vratio u ofanzivu. Loney je u 33. minuti udarcem iskosa s desne strane pogodio stativu. Rosandić je potom na brzinu skupio par obrana, a minutu kasnije brani bombu Kinga s lijevog krila. Miličić je u idućem napadu zaprijetio bekhendom iz sredine, a u 35. minuti vratar domaćih ipak je morao još jednom izvaditi pak iz mreže.

Zuševics je pucao iz blizine, Rosandić odbio pak, ali samo do Garbowskog koji postiže pogodak. Desetak sekundi kasnije, Jacobsson je grubo nasrnuo na jednog od "medvjeda", a Zanoški je pohitao u pomoć navalivši na višeg i snažnijeg suparnika. Suci nisu imali razumijevanja za potez napadača domaćih pa su po završetku obračuna Zanoškog poslali u svlačionicu s disciplinskom kaznom igre, a krupnog braniča Graza na dvije minute hlađenja na klupi za kažnjene. Prvu prigodu u igri četvorice protiv četvorice imao je Janković kada je opalio slijeva u 36. minuti. Graz je ubrzo uzvratio s par prilika. Desetak sekundi pred povratak Jacobssona u igru, na klupi za kažnjene mu se pridružio King.

Medveščak ništa nije uradio s četvoricom protiv trojice, ali je barem neko vrijeme održavao razliku u igri četvorice protiv četvorice. Međutim, u 38. minuti Oberkofler izvodi slalom kroz postavu "plavih" i udarcem izbliza ubacuje pločicu u mrežu. Neposredno po povratku Kinga na led, Graz je iskoristio brojčanu prednost nastalu isključenjem Zanoškog. Caito je rukom presjekao jedno dodavanje domaćih i udarcem iz sredine svladao Rosandića. Suci su, ničim izazvani, izmislili asistenciju Kinga, a Rosandiću je bilo dosta pa je odlučio prepustiti mjesto između vratnica mladom Nikoliću. Novi čuvar mreže domaćih zaključio je drugu trećinu obranom Hamiltonovog udarca iz neposredne blizine.

Odnos snaga u posljednjoj trećini činio se izjednačenijim nego što je to bio slučaj u prve dvije trećine. Graz više nije pritiskao kao prije što je "medvjedima" olakšao posao u obrani. Prilika je bilo na obje strane, ali malo. Prvu pravu akciju vidjeli smo tek u 44. minuti kad su domaći izveli pravu 1-2-3 kombinaciju koju je završio Janković udarcem sdesna zamalo pokraj gola. Malo kasnije, prekršaj Setzingera daje Zagrepčanima priliku za počasni pogodak. "Medvjedi" su dobro odigrali s igračem više. Simšič se u 45. minuti našao pred golom no Höneckl je bio na mjestu. Austrijski vratar je potom skupio još jednu obranu, a minutu kasnije obranio je i opasan udarac Miličića iz sredine.

Medveščak je zadržao napadački zamah i kratko nakon izjednačenja snaga na ledu pa je tako Luka Jarčov u 47. minuti pucao iz blizine no Höneckl je sačuvao svoju mrežu netaknutom. Yellow Horn je vratio goste u navalu udarcem iz blizine u 48. minuti. Nikolić je bio na mjestu. Vratar domaćih skupio je više obrana u idućih nekoliko minuta, a posebno se istaknuo u 51. minuti kad je zaustavio pokušaj Hamiltona iskosa s lijeve strane. Medveščak je odgovorio u idućem napadu preko Jankovića koji je gađao s lijeve strane. Dvije minute kasnije Mirić obilazi okolo protivničke trećine i daje pak pred gol za Mikulića no Höneckl je ostao nesavladiv.

Yellow Horn je u 53. minuti zaprijetio udarcem iz sredine, a Graz je minutu kasnije postavio konačnih 9:0. Garbowsky je s plave linije spustio pak do Caita u sredini koji daje pak nalijevo odakle Zuševics preciznim udarcem pogađa mrežu. U preostalih šest minuta malo se toga moglo vidjeti na ledu. Izdvojit ćemo samo Nikolićevu odličnu obranu Jacobssonovog projektila s plave linije u 58. minuti. Utakmica je ubrzo završila, a zagrebački hokejaši su pozdravljeni od malobrojnog gledališta koje je prepoznalo njihov trud i muku protiv raspoloženog suparnika.

Umjesto komentara, osvrnut ćemo se na razvoj Zintisa Zuševicsa 24-godišnjeg Latvijca koji je još kao 15-godišnjak nastupao za drugu momčad Graza u tadašnjoj Slohokej ligi u kojoj se sučeljavao Mladosti, Medveščaku i Teamu Zagreb. Protiv hrvatskih igrača nastupao je i u prvoj sezoni Medveščaka u EBYSL-u.
Mnogi njegovi tadašanji suigrači danas nastupaju u nižerazrednim momčadima ili ih uopće nema u hokeju.  Standardni prvotimac 99-ersa postao je prije šest godina i prošao je s Grazom godine u kojima je doigravanje bilo samo misaona imenica za štajerski klub. Zuševics je sve izdržao i svoje mjesto u momčadi ima i danas, kad se Graz bori za vrh.

Ovo je samo mala ilustracija što su sve najbolji hrvatski igrači mogli postići u EBEL-u da je uprava Medveščaka, u kojoj su sjedili listom nekadašnji hokejaši, više vjerovala u njih. Danas neki od njih pričaju kako "nisu znali" ili kako "su vjerovali struci", premda su se i sami mogli uvjeriti u mogućnosti najboljih hrvatskih igrača. Mogli su se zamisliti i nad sjajnim rezultatima nekadašnje mlade reprezentacije koja je pobjeđivala Poljake, Talijane i Japance ili remizirala s Austrijancima. Mogli su se zapitati i gdje su "nestali" vodeći igrači iz momčadi koja je igrala finale EBYSL-a. Činjenica je da nisu ništa poduzeli kako bi klub uz organizacijski i materijalni razvoj postigao i napredak u razvoju hrvatskih hokejaša i od te odgovornosti ih ne može osloboditi nikakva "naknadna pamet".