Teško je postići pogodak

med kac prosinacHokejaši Medveščaka ostali su bez pogotka i u drugoj uzastopnoj utakmici na svom ledu. Nakon Graza koji je slavio s "devetkom", KAC je "medvjedima" sedam puta zatresao mrežu. U posljednjoj prvenstvenoj utakmici u 2018. Zagrepčani su po očekivanju bili u podređenom položaju od prve minute. Celovčani su postepeno lomili otpor domaćih postigavši po jedan pogodak prije i poslije sredine prve trećine. Opsada Medveščakovih vrata nastavila se i u drugoj trećini. Gosti su s tri zgoditka u prvom dijelu trećine otklonili svaku dvojbu oko ishoda, nakon čega su dignuli nogu s "gasa". U završnici druge trećine KAC je još jednom zatresao mrežu. "Medvjedi" su u posljednjoj trećini imali nešto više prostora za igru, ali nisu uspjeli postići barem počasni zgoditak. Gosti su u drugom dijelu trećine postavili konačnih 7:0 u svoju korist.

KAC 4 min

Medveščak: Nikolić, Rosandić - Jačmenjak, Robar, Zanoški, Fičur, Svensson - Čepon, Tadić, Janković, Simšič, Miličić - Vedlin, Mirić, Brenčun, Paulović - Čurčić, Jarčov F., Burazin. Trener: Kolombo

KAC: Haugen, Madlener - Fischer, Comrie, Neal, Hundertpfund, Bischofberger - Schumnig, Gartner, Richter, Wahl, Geier S. - Duller, Strong, Petersen, Koch, Kozek - Unterweger, Kreuzer, Witting, Liivik, Kraus. Trener: Matikainen

Brzi povratak Robara i Svenssona u sastav značio je da će Medveščak u dvoboju protiv KAC-a biti jači nego što je to bio slučaj dva dana ranije u okršaju s Grazom. Vratarski dvojac je ostao na okupu pri čemu je priliku između vratnica dobio Nikolić. U obrambenim redovima nije bilo Senzela, Keglja niti Sertića pa su Zagrepčani nastupili sa samo petoricom braniča. Doista se postavlja pitanje zašto se u redove "medvjeda" ne poziva neke od braniča koji su to svojim igrama posljednjih sezona svakako zaslužili, poput Srketića ili Tibora Stančića? Zar nije bolje, barem na domaćim utakmicama, imati punu klupu, nego "raubati" pojedince do iznemoglosti? Napadačke trojke ostale su bez Luke Jarčova, Mikulića i Bukovića pa su se momčadi priključili juniorski reprezentativci Paulović i Burazin. Ni u napadu nismo imali prilike vidjeti neke od ponajboljih napadača koji igraju u Hrvatskoj poput Blagusa, Novaka ili Cerovečkog.

KAC je u Zagreb stigao kao četvrta momčad u poretku s 57 bodova, dva manje od Red Bulla i Graza. Međutim, valja spomenuti da Celovčani imaju utakmicu manje od svojih suparnika i to upravo protiv Medveščaka što im garantira još tri boda kojima će nadoknaditi trenutni zaostatak. Najtrofejnija austrijska momčad je tijekom prosinca igrala promjenljivo. U osam utakmica KAC je skupio četiri pobjede i isto toliko poraza uz samo 11 osvojenih bodova. Celovčani su kod kuće svladali Innsbruck, Linz i Villach te Bolzano u produžetku, a izgubili od Vienne, dok su na strani gubili od Orla, Fehervara i Graza. Najopasniji napadač u redovima gostiju bio je Petersen s 39 bodova, ispred Wahla s 27. Slijedili su ih Koch i branič Comrie sa po 24 boda. Od standardnih igrača, u postavi gostiju nedostajao je samo napadač Harand.

Gosti su po očekivanju preuzeli inicijativu od samog početka susreta. Nikolić je odmah počeo skupljati obrane no najbolju priliku u otvaranju susreta imao je Janković kad je u drugoj minuti izveo prodor krosz postavu "bijelih" i snažnim udarcem iz sredine natjerao norveškog reprezentativca Haugena na intervenciju. Pritisak KAC-a nije jenjavao te su se prilike pred vratima Medveščaka nizale jedna za drugom. Witting se u šestoj minuti našao pred vratima i pucao bekhendom no vratar "plavih" bio je na mjestu. Minutu kasnije, obrana domaćih je ipak pokleknula.

Neal je iz svoje trećine povukao napad po desnom krilu. Kad je došao u visinu bulija, bekhendom je prebacio pak za Hundertpfunda koji prelazi na lijevu stranu i puca. Pak je pogodio Čepona i odbio se natrag austrijskom napadaču koji je drugim udarcem pogodio mrežu prije nego što se branič domaćih snašao. Prvi pogodak na utakmici nije utjecao na odnos snaga na ledu. Gosti su i dalje gospodarili ledenom plohom i nizali akcije iz kojih su prijetili povećanjem vodstva. Među brojnim prigodama izdvajamo prodor Kocha u 11. minuti koji je završio jakim udarcem iz sredine kojeg je Nikolić ukrotio.

Janković je i dalje bio najopasniji "medvjed" na ledu. U 12. minuti je udarcem s plave linije pokušao iznenaditi Haugena no to mu nije pošlo za rukom. Uslijedilo je zatišje od nekoliko minuta tijekom kojeg su Zagrepčani aktivnom obranom držali pak podalje od svojih vrata i pružili Nikoliću malo predaha. Međutim, u 15. minuti KAC povećava prednost. Duller je raspalio s plave linije, a Koch pred vratima skrenuo pak. Nikolić je bio na mjestu no odbijanac je završio ponovo kod Kocha koji iz neposredne blizine šalje pak pod prečku.

Ovaj je zgoditak bio dobar pokazatelj nesnalaženja hrvatskih igrača u obrani gdje golema većina gleda pak, a ne svog igrača pa je zato bilo i moguće da Koch bude sam kao duh pred golom i ima vremena za dva udarca. Veliku odgovornost za to snose hrvatski treneri koji od malih nogu zapostavljaju učenje igrača igri bez paka kako u obrani, tako i u napadu. Austrijski sastav je nastavio s naletima i u završnici trećine. Kozek je u 16. minuti zaprijetio udarcem iz sredine, ali je Nikoliić bio na mjestu. Minutu kasnije, vratar "plavih" brani bekhend Krausa iz neposredne blizine, a potom i odbijanac Richtera.

Prekršaj Krausa u 18. minuti dao je "medvjedima" priliku za smanjenje zaostatka. Medveščak se nije uspio nametnuti gostima koji su osvojili pak ne dopuštajući Zagrepčanima da ugroze Haugena. Nikoliić je skupio par obrana od kojih izdvajamo onu iz 20. minute kad je Hundertpfund pucao iz neposredne blizine. KAC je dominirao i u posljednjoj minuti trećine u kojoj je stigao još jednom zaprijetiti vratima domaćih. Na prvi odmor se
pošlo s dva gola prednosti za Celovčane što je s obzirom na prikazano bio sasvim zadovoljavajući ishod za domaće.

Gosti su u nastavak susreta ušli napadački. Richter se u 22. minuti našao pred vratima i nekoliko puta pucao prije nego što je obrana "plavih" pritekla u pomoć svom vrataru. Minutu kasnije, Strong je obišao Medveščakova vrata i izašao s lijeve strane odakle je dijagonalom vratio pak na plavu liniju do Dullera. Branič "bijelih" raspalio je prema golu no Nikolić je ponovo bio na mjestu. Međutim, odbijeni pak došao je do Stronga koji bekhendom slijeva pogađa nebranjeni dio mreže. Celovčani su osjetili da bi mogli slomiti otpor domaćih pa su nastavili pritiskati protivničku obranu.

Nikolić je u idućih par minuta skupio nekoliko obrana, ali u 27. minuti je ponovo morao vaditi pak iz mreže. Kraus je s lijevog krila vratio pak na plavu liniju do Stronga koji pronalazi usamljenog Hundertpfunda u sredini. Austrijski napadač uputio je udarac, a pak je zakačio hrvatskog vratara i u luku se odbio u gol. Opsada Medveščakovih vrata se nastavila. Petersen je u 29. minuti izašao sam pred gol no Nikolić je iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik. Minutu kasnije, gosti podižu razliku na pet golova. Schumnig je poslao pak nalijevo po plavoj liniji do Gartnera koji puca prema vratima. Nikolić brani ovaj udarac, ali Tadić pušta Richtera da iz neposredne blizine pospremi odbijanac u mrežu.

Jedan od rijetkih udaraca "plavih" uputio je Burazin u 31. minuti s lijevog krila. KAC je uzvratio s par prigoda od kojih je opasnija bila ona Petersena u 33. minuti kad je bekhendom iz sredine pogodio stativu. Minutu kasnije, Vedlin je "zakucan" u ogradu bez sudačke reakcije. Jačmenjak je u 35. minuti pokušao udarcem slijeva iznenaditi Haugena, ali mu to nije pošlo za rukom. Gosti su nastavili s naletima pa je Nikolić skupio još par obrana pri čemu mu je bilo teže u 36. minuti kad ga je Hundertpfund pokušao iznenaditi udarcem iskosa s lijeve strane. U nastavku napada, "bijeli" su ipak zatresli mrežu.

Comrie je poslao pak nadesno po plavoj liniji do Fischera, a branič gostiju je udarcem iz zgloba iznenadio zaklonjenog vratara "plavih". KAC nije odustao od napada ni u završnici trećine. Richter se u 37. minuti našao pred vratima no nije uspio svladati Nikolića. Dvije minute kasnije, hrvatski vratar brani i udarac Schumniga iz sredine. Koch je u zadnjoj minuti pokušao ugurati pak u mrežu iz neposredne blizine, a Nikolić je do odlaska na drugi odmor skupio još dvije obrane. Medveščaku je bilo izuzetno teško u drugih dvadeset minuta i da nije bilo raspoloženog Nikolića, gosti bi već imali dvoznamenkastu prednost.

Ako je netko očekivao da će gosti u zadnjoj trećini dići "nogu s gasa", Celovčani su ga brzo razuvjerili. KAC je u prvih par minuta zasuo Nikolića nizom udaraca no hrvatski je vratar unatoć šest primljenih pogodaka, ostao raspoložen za igru. Ofanzivu "bijelih" prekinulo je isključenje Dullera u 43. minuti. Zagrepčani su ovog puta bili poduzetniji s igračem više. Fičur je u 44. minuti prvo tukao s lijeve strane, a malo kasnije ispalio je i dalekometni projektil s plave linije. Međutim, norveški reprezentativac branio je u skladu sa svojim ugledom. Čim su se snage na ledu izjednačile, KAC je nastavio s ofanzivom.

Kozek je u 46. minuti zaprijetio iz neposredne blizine, a minutu kasnije Wahl udarcem slijeva pogađa stativu. Svensson je na trenutak prekinuo nalete "bijelih" udarcem s lijevog krila, a u 48. minuti Nikolić prvo brani udarac Bischofbergera s lijevog krila, a potom i njegov odbijanac iz blizine. Hrvatski je vratar upisao još jednu obranu prije nego što je Miličić u 49. minuti dugim dodavanjem "izbacio" Simšiča samog pred gol. Haugen je i ovog puta bio siguran. Dvije minute kasnije Zanoški blokira udarac protivnika i juri sam prema golu no norveški olimpijac je i iz ovog dvoboja izašao kao pobjednik.

Prekršaj Miličića u 52. minuti ostavio je "medvjede" s igračem manje iduće četiri minute. Celovčani su žestoko pritisnuli domaće koji su požrtvovnom obranom uspješno odradili prve dvije minute kazne. Međutim, u 54. minuti KAC je iskoristio brojčanu prednost. Koch je s desnog krila vratio pak na plavu liniju do Fischera koji tuče prema vratima. Geier je pred vratima skrenuo pak i zavarao vratara "plavih" za sedmi pogodak gostiju. Do kraja susreta ostalo je još šest minuta u kojima su "bijeli" nastavili napadati. Nikolić je marljivo skupljao obrane kojih je na kraju bilo čak 42 za zavidnih 85,7% u ovoj potpuno neravnopravnoj utakmici.

Gosti su došli do očekivana tri boda s kojima su zasjeli na treće mjesto zahvaljujući porazu Red Bulla u Dornbirnu. KAC trenutno ima dva boda manje od Graza i još uvijek se nalazi u borbi za sam vrh ljestvice. Medveščaku više ne brojimo poraze niti se osvrćemo na mjesto u poretku. Jedina statistika koju možemo pratiti je broj pogodaka koje su "medvjedi" postigli u novom ruhu. Od utakmice s Orlima do ovog susreta postigli su šest zgoditaka u sedam utakmica pri čemu su najbliže uspjehu bili u Innsbrucku kad su izgubili s 3:2. Natjecateljska 2018. je završila, a što donosi nova 2019. saznat ćemo za nekoliko tjedana.